Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

30 czerwca 2022 r.
14:13

Obniżka PIT z 17 do 12 procent. W lipcu pensja ma być wyższa. Tak samo emerytura i renta

Autor: Zdjęcie autora sko
3 8 A A
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Archiwum)

Od piątku zaczynają obowiązywać nowe przepisy, które obniżają stawkę PIT z 17 do 12 procent. Oznacza to, że wzrosną wypłaty „na rękę”. Ale nie w każdym przypadku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Za tymi zmianami stoi poseł PiS ze Świdnika, Artur Soboń, wiceminister finansów. Został do tego resortu wysłany przez premiera i dostał jedno zadanie: naprawić Polski Ład. To wielki program rządowy, którego część fiskalna się nie udała. Wyszła tak fatalnie, że przez zawiłości w przepisach na początku roku wiele osób otrzymało niższe pensje niż miesiąc wcześniej. Budżetówce państwo musiało wypłacić wyrównania.

Zmiany podatkowe były tak koszmarne, że stanowisko ministra finansów stracił Tadeusz Kościński, a do jego resortu został skierowany Soboń.

Szybko okazało się, że wiele zapisów podatkowych nie da się już uratować i trzeba je wyrzucić do kosza. Zrodziły się nowe pomysły, a jednym z nich jest ekspresowo przyjęta przez parlament obniżka stawki PIT z 17 procent do 12 procent. Przepisy wchodzą w życie 1 lipca.

Soboń zapewnia, że podatnicy mają na tym skorzystać. - Widać na przykładzie umowy o pracę, że każdy z podatników, którzy zarabia poniżej 18 tys. zł brutto, ma niższe podatki  w stosunku do roku 2021. Jeśli ten pułap przekracza, podatki zaczynają rosnąć. W 2021 r. było odwrotnie. Krótko mówiąc, mamy system bardziej sprawiedliwy – powiedział w czwartek wiceminister.

Niższe podatki - wyższe pensje?

Żaden system podatkowy nie jest prosty, ale spróbujmy wytłumaczyć najnowsze zmiany. Niże podatki oznaczają, że co miesiąc pracodawca odprowadzając do państwowej kasy zaliczkę podatkową, odprowadzi ją mniejszą. Czyli pracownik otrzyma „na rękę” więcej.

Dotyczy to zatrudnionych na etacie, zleceniobiorców, emerytów, rencistów, części przedsiębiorców.

– Znakomita większość podatników zmiany w podatkach odczuje pozytywnie już od lipca, a pozostali - przy zeznaniu rocznym. Gdybyśmy tych zmian nie przeprowadzili, to mielibyśmy sytuację, w której wiele milionów podatników musiałoby dopłacać w zeznaniu rocznym – dodał Soboń.

To jest właśnie haczyk. Nie każdy może liczyć na wyższą wypłatę w lipcu, ale władza zapewnia, że przy rozliczeniu rocznym taka osoba i tak zyska. Ministerstwo Finansów tłumaczy, że w niektórych przypadkach zaliczki podatkowe będą pobierana wyższe niż obecnie. – Wyższe miesięczne zaliczki na podatek dochodowy, a co za tym idzie spadek miesięcznego wynagrodzenia netto zleceniobiorców przy zarobkach do 12 800 zł/msc. brutto”.

Czyli – i tu resort posiłkuje się przykładem - zleceniobiorca zarabiający 3200 zł brutto miesięcznie oddawał 162 zł zaliczki. Po 1 lipca będzie to 265 zł. Jednak przy rozliczeniu rocznym taka osoba dostanie zwrot podatku w wysokości 2562 zł zamiast 1944 zł.

– O ile zwykle podatników dopłacających przy zeznaniu rocznym było ok. 2 mln, to po zmianach podatkowych będzie to liczba znacznie mniejsza, bo będzie to przekraczało niewiele ponad 1 mln podatników – reklamował zmiany Soboń.

Skąd to zamieszanie? Otóż od lipca przestają funkcjonować przepisy, które „zamrażał zaliczki na PIT na poziomie zaliczek z ubiegłego roku”. –  Przez to były one pobierane w wysokości niższej niż powinny. Gdyby nie Niskie podatki, to podatnicy płaciliby niższe zaliczki na PIT, ale mieliby wysokie, czasem kilkutysięczne, dopłaty przy rozliczeniu rocznym za 2022 r. – przekonuje MF i dodaje, że wzrost wysokości zaliczek jest „przejściowy”, a w październiku, listopadzie, czy grudniu będą znacznie niższe niż były.

Jeśli w sferze podatków można coś generalizować, to od piątku osoby zarabiające do 10 tys. zł brutto zarobią więcej niż w 2021 r. Ci z pensjami od 10 do 18 tys. zł brutto otrzymają na rękę niższe kwoty niż w 2021 r. Zyskają jednak przy rozliczeniu PIT.

Zmiana stawki PIT

Firma doradcza EY na zlecenie „Rzeczposolitej” przedstawiła kilka symulacji podatkowych i wskazała konkretne kwoty.

  • 3010 zł brutto miesięcznie to obecnie 2363,56 zł na rękę i w tym przypadku nic się nie zmieni.
  • 5000 zł brutto to obecnie 3660,19 zł netto – po zmianach 3738,19 zł
  • 8500 zł brutto to obecnie 6082,53 zł, a od 1 lipca 6124,53 zł netto.
  • 9900 zł brutto – to 7069,87 zł netto, a teraz będzie to 7078,87 zł.

Zmiana PIT - emrytury i renty

Ich także dotkną zmiany. – Od lipca z emerytur i rent będzie potrącana zaliczka na PIT według stawki 12 proc., pomniejszana o 300 zł miesięcznie. Na zmianach zyska ok. 3,1 mln emerytów i rencistów, a przeciętna korzyść ma dla nich wynieść rocznie około 726 zł – podaje ZUS i przypomina, że świadczeniobiorcy otrzymujący do 2,5 tys. zł nadal będą zwolnieni z płacenia podatków. Od tej granicy do 9,3 tys. zł mają zyskać.

Małgorzata Korba, rzecznik regionalny ZUS w Lublinie przedstawia przykładowe zmiany:

  • 3000 zł brutto – wypłata wyższa o 25 zł
  • 4500 zł brutto – wypłata wyższa o 100 zł
  • 5000 zł brutto – wypłata wyższa o 119 zł
  • 5500 zł brutto – wypłata wyższa o 105 zł
  • 6000 zł brutto – wypłata wyższa o 91 zł
  • 8000 zł brutto – wypłata wyższa o 36 zł

–  Dla osób, których emerytury/renty wynoszą od 9300 do ok. 16000 zł brutto miesięcznie, wypłaty w drugiej połowie roku będą zmienne. Kwota świadczenia „na rękę” będzie zależeć od konkretnego przypadku z uwagi na „wpadanie” świadczeniobiorcy w drugi próg podatkowy i skutek reformy podatkowej. Ci świadczeniobiorcy mają zyskać na reformie w rocznym rozliczeniu podatku – dodaje Korba i kwituje: –  Osoby ze świadczeniami powyżej 16000 zł brutto na miesiąc zapłacą większy podatek roczny.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Janusz_Paliwas / 1 lipca 2022 r. o 08:15
,,Proszę państwa, ceny rosną. Ja sobie zdaję z tego sprawę, że ceny rosną. Ale musicie mieć państwo świadomość, że jak rosną wynagrodzenia, to niestety rosną też i ceny’’ - mówił p.rezydent andrzej d.
Avatar
poker / 1 lipca 2022 r. o 05:44
Ok, przekonaliscie mnie że PiS nie zasługuje na to żeby nadal rządzić. A zatem po raz n -ty pytam : która partia będzie lepsza? Pytałem o to wielokrotnie ale nikt mi na to nie odpowiedział. Czyżby to z waszej strony tylko bicie piany?
"           A zatem po raz n -ty pytam : która partia będzie lepsza?       "  -  każda inna !
 A która bardziej? Z jakimi gwarancjami że ludziom się polepszy, bo już przyzwyczaili się do życia"ponad stan" i raczej nie zechcą zgodzić się na zmianę na gorsze, że zlikwidują inflację, że na świecie nie będzie covidu, że deszcz będzie padał tylko w nocy, a w dzień będzie świeciło łagodne słońce?
 A która bardziej? Z jakimi gwarancjami że ludziom się polepszy, bo już przyzwyczaili się do życia"ponad stan" i raczej nie zechcą zgodzić się na zmianę na gorsze, że zlikwidują inflację, że na świecie nie będzie covidu, że deszcz będzie padał tylko w nocy, a w dzień będzie świeciło łagodne słońce? rozwiń
Avatar
Palec_jenej_posel / 1 lipca 2022 r. o 00:07
Za złodzieja Tuska płaciłem 18.25 % podatku i składki zdrowotnej , a za „ dobrej zmiany " 26% . Dobra wiadomość bo rząd jak  „uczciwe " sklepy przed Black Friday podnoszą ceny , a później z wielką pompą ogłaszają obniżkę podatku do 21%  , a miliony Polaków zostaje pozbawionych 2.75% ciężko zarobionych pieniędzy.
 za "złodzieja " Tuska  przy cenie "baryłki" 140 USD  za E95 płaciliśmy 5,9zł , dziś baryła 109 na stacjiach E 95 7,8 zł. Pisie "siepacze" za pieniądze drą otwór gębowy jaki był wtedy kurs USD . A kto odpowiada za słabą złotówke ? , ja Ty czy dziadek posypany łupierzem , po 6 września może okaże się że jest jednak "Marysią"
 za "złodzieja " Tuska  przy cenie "baryłki" 140 USD  za E95 płaciliśmy 5,9zł , dziś baryła 109 na stacjiach E 95 7,8 zł. Pisie "siepacze" za pieniądze drą otwór gębowy jaki był wtedy kurs USD . A kto odpowiada za słabą złotówke ? , ja Ty czy dziadek posypany łupierzem , po 6 września może okaże się że jest jednak "Marysią" rozwiń
Avatar
Palec_jenej_posel / 30 czerwca 2022 r. o 23:43
Weryfikacja będzie przy rozliczeniu PIT za 2022, - " poseł w okularach " też sie tego  chyba już obawia
Avatar
Palec_jenej_posel / 30 czerwca 2022 r. o 23:41
Ok, przekonaliscie mnie że PiS nie zasługuje na to żeby nadal rządzić. A zatem po raz n -ty pytam : która partia będzie lepsza? Pytałem o to wielokrotnie ale nikt mi na to nie odpowiedział. Czyżby to z waszej strony tylko bicie piany?
"    A zatem po raz n -ty pytam : która partia będzie lepsza?  "  -  każda inna !
Avatar
poker / 30 czerwca 2022 r. o 19:42
Ok, przekonaliscie mnie że PiS nie zasługuje na to żeby nadal rządzić. A zatem po raz n -ty pytam : która partia będzie lepsza? Pytałem o to wielokrotnie ale nikt mi na to nie odpowiedział. Czyżby to z waszej strony tylko bicie piany?
Avatar
Gutek / 30 czerwca 2022 r. o 15:15
Za złodzieja Tuska płaciłem 18.25 % podatku i składki zdrowotnej , a za „ dobrej zmiany " 26% . Dobra wiadomość bo rząd jak „uczciwe " sklepy przed Black Friday podnoszą ceny , a później z wielką pompą ogłaszają obniżkę podatku do 21% , a miliony Polaków zostaje pozbawionych 2.75% ciężko zarobionych pieniędzy.
Avatar
Max... / 30 czerwca 2022 r. o 14:26
Kredytowania ciąg dalszy! Zastanawiam się, jak długo cały naród będzie spłacać koszty życia ponad stan? Na szczęście moje dzieci czynić tego nie będą! Patriotyzm pozbawiony elementu trzeźwości umysłu nie jest patriotyzmem, a jedynie głupotą!
Avatar
Janusz_Paliwas / 1 lipca 2022 r. o 08:15
,,Proszę państwa, ceny rosną. Ja sobie zdaję z tego sprawę, że ceny rosną. Ale musicie mieć państwo świadomość, że jak rosną wynagrodzenia, to niestety rosną też i ceny’’ - mówił p.rezydent andrzej d.
Avatar
poker / 1 lipca 2022 r. o 05:44
Ok, przekonaliscie mnie że PiS nie zasługuje na to żeby nadal rządzić. A zatem po raz n -ty pytam : która partia będzie lepsza? Pytałem o to wielokrotnie ale nikt mi na to nie odpowiedział. Czyżby to z waszej strony tylko bicie piany?
"           A zatem po raz n -ty pytam : która partia będzie lepsza?       "  -  każda inna !
 A która bardziej? Z jakimi gwarancjami że ludziom się polepszy, bo już przyzwyczaili się do życia"ponad stan" i raczej nie zechcą zgodzić się na zmianę na gorsze, że zlikwidują inflację, że na świecie nie będzie covidu, że deszcz będzie padał tylko w nocy, a w dzień będzie świeciło łagodne słońce?
 A która bardziej? Z jakimi gwarancjami że ludziom się polepszy, bo już przyzwyczaili się do życia"ponad stan" i raczej nie zechcą zgodzić się na zmianę na gorsze, że zlikwidują inflację, że na świecie nie będzie covidu, że deszcz będzie padał tylko w nocy, a w dzień będzie świeciło łagodne słońce? rozwiń
Avatar
Palec_jenej_posel / 1 lipca 2022 r. o 00:07
Za złodzieja Tuska płaciłem 18.25 % podatku i składki zdrowotnej , a za „ dobrej zmiany " 26% . Dobra wiadomość bo rząd jak  „uczciwe " sklepy przed Black Friday podnoszą ceny , a później z wielką pompą ogłaszają obniżkę podatku do 21%  , a miliony Polaków zostaje pozbawionych 2.75% ciężko zarobionych pieniędzy.
 za "złodzieja " Tuska  przy cenie "baryłki" 140 USD  za E95 płaciliśmy 5,9zł , dziś baryła 109 na stacjiach E 95 7,8 zł. Pisie "siepacze" za pieniądze drą otwór gębowy jaki był wtedy kurs USD . A kto odpowiada za słabą złotówke ? , ja Ty czy dziadek posypany łupierzem , po 6 września może okaże się że jest jednak "Marysią"
 za "złodzieja " Tuska  przy cenie "baryłki" 140 USD  za E95 płaciliśmy 5,9zł , dziś baryła 109 na stacjiach E 95 7,8 zł. Pisie "siepacze" za pieniądze drą otwór gębowy jaki był wtedy kurs USD . A kto odpowiada za słabą złotówke ? , ja Ty czy dziadek posypany łupierzem , po 6 września może okaże się że jest jednak "Marysią" rozwiń
Avatar
Palec_jenej_posel / 30 czerwca 2022 r. o 23:43
Weryfikacja będzie przy rozliczeniu PIT za 2022, - " poseł w okularach " też sie tego  chyba już obawia
Avatar
Palec_jenej_posel / 30 czerwca 2022 r. o 23:41
Ok, przekonaliscie mnie że PiS nie zasługuje na to żeby nadal rządzić. A zatem po raz n -ty pytam : która partia będzie lepsza? Pytałem o to wielokrotnie ale nikt mi na to nie odpowiedział. Czyżby to z waszej strony tylko bicie piany?
"    A zatem po raz n -ty pytam : która partia będzie lepsza?  "  -  każda inna !
Avatar
poker / 30 czerwca 2022 r. o 19:42
Ok, przekonaliscie mnie że PiS nie zasługuje na to żeby nadal rządzić. A zatem po raz n -ty pytam : która partia będzie lepsza? Pytałem o to wielokrotnie ale nikt mi na to nie odpowiedział. Czyżby to z waszej strony tylko bicie piany?
Avatar
Gutek / 30 czerwca 2022 r. o 15:15
Za złodzieja Tuska płaciłem 18.25 % podatku i składki zdrowotnej , a za „ dobrej zmiany " 26% . Dobra wiadomość bo rząd jak „uczciwe " sklepy przed Black Friday podnoszą ceny , a później z wielką pompą ogłaszają obniżkę podatku do 21% , a miliony Polaków zostaje pozbawionych 2.75% ciężko zarobionych pieniędzy.
Avatar
Max... / 30 czerwca 2022 r. o 14:26
Kredytowania ciąg dalszy! Zastanawiam się, jak długo cały naród będzie spłacać koszty życia ponad stan? Na szczęście moje dzieci czynić tego nie będą! Patriotyzm pozbawiony elementu trzeźwości umysłu nie jest patriotyzmem, a jedynie głupotą!
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Miesiąc zamknięty w pracowni. Tylko praca i medytacja Stanisława Bałdygi

Miesiąc zamknięty w pracowni. Tylko praca i medytacja Stanisława Bałdygi

Denerwuję się tym wszystkim, co dzieje się wkoło nas. Wojna, choroby, niepewność. Ale jak wchodzę do pracowni, za mną się coś zamyka, wchodzę w inny świat – Rozmowa ze Stanisławem Bałdygą, który wraz z żoną Barbarą obchodzi jubileusz 50 lecia pracy artystycznej.

Poseł PiS wraca do Lublina. Powalczy o fotel prezydenta miasta?

Poseł PiS wraca do Lublina. Powalczy o fotel prezydenta miasta?

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Artur Soboń otworzył filię swojego biura poselskiego w Lublinie. Będący wiceministrem finansów parlamentarzysta zapewnia, że nie jest to ruch związany z nadchodzącą kampanią wyborczą.

Radzyń Podlaski. Burmistrz z PiS ma problem z wydaniem pieniędzy od rządu PiS

Radzyń Podlaski. Burmistrz z PiS ma problem z wydaniem pieniędzy od rządu PiS

Pieniądze z Polskiego Ładu na remonty dróg nie przepadną. Takie zagrożenie istniało po tym jako miasto miało problemy z rozstrzygnięciem przetargów. Ale rząd pozwolił zmienić zakresy inwestycji.

AZS UMCS Lublin w znakomitym stylu wygrał turniej półfinałowy mistrzostw Polski U-19

AZS UMCS Lublin w znakomitym stylu wygrał turniej półfinałowy mistrzostw Polski U-19

To były trzy dni koszykarskiego święta w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli

Eksperyment w Cygańskim Lesie. Takie spacery zwiększają zadowolenie z własnego ciała

Eksperyment w Cygańskim Lesie. Takie spacery zwiększają zadowolenie z własnego ciała

Spędzanie czasu w zaśnieżonym otoczeniu poprawia samopoczucie, a chodzenie po zasypanym śniegiem lesie przekłada się na większe zadowolenie z własnego ciała – wykazali naukowcy.

Świdniczanka lepsza od Łady 1945 Biłgoraj, sparingowe wyniki naszych czwartoligowców

Świdniczanka lepsza od Łady 1945 Biłgoraj, sparingowe wyniki naszych czwartoligowców

Udanie gry kontrolne rozpoczął lider grupy drugiej. Świdniczanka rozbiła występującą w zamojskiej klasie okręgowej Ładę 1945 Biłgoraj 6:1. W drużynie trenera Łukasza Gieresza pojawiło się trzech nowych zawodników,

Było zainteresowanie z ekstraklasy, ale Mikołaj Kosior zostaje w Motorze

Było zainteresowanie z ekstraklasy, ale Mikołaj Kosior zostaje w Motorze

W ostatnich tygodniach wielu ważnych zawodników w drużynie Goncalo Feio zdecydowało się podpisać nowe umowy z lubelskim klubem. Kibice z niecierpliwością czekali jednak na wieści odnośnie Mikołaja Kosiora. I jednak się doczekali, bo w niedzielę Motor ogłosił, że zdolny młodzieżowiec też zostaje w zespole na dłużej – kontakt obowiązuje do 2025 roku, z opcją przedłużenia nawet o kolejne dwa lata.

Parkomaty pod Areną Lublin. Od środy koniec z darmowym parkowaniem

Parkomaty pod Areną Lublin. Od środy koniec z darmowym parkowaniem

Od 1 lutego koniec z darmowym parkowaniem obok Areny Lublin. Zmieniają się także zasady korzystania z miejskich parkingów nad Zalewem Zembrzyckim i przy hali Globus

Niepowodzenie Moniki Skinder na młodzieżowych mistrzostwach świata w Kanadzie

Niepowodzenie Moniki Skinder na młodzieżowych mistrzostwach świata w Kanadzie

Monika Skinder odpadła w ćwierćfinale sprintu techniką klasyczną młodzieżowych mistrzostw świata w kanadyjskim Whistler

S19. W końcu będzie się gdzie zatrzymać i odpocząć przy drodze ekspresowej
galeria

S19. W końcu będzie się gdzie zatrzymać i odpocząć przy drodze ekspresowej

Drogowcy zapowiadają otwarcie Miejsc Obsługi Podróżnych przy S19. Kierowcy czekają na to od miesięcy.

Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
3 lutego 2023, 19:00

Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Łukasz Długosz i Roman Perucki wystąpią z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Lubelskiej podczas najbliższego koncertu w budynku przy ul. Curie-Skłodowskiej 5. Wydarzenie odbędzie się 3 lutego o godz. 19.

Lubelskie. Zuchwały napad tuż przed sklepem. Napastnik szedł owinięty w koc

Lubelskie. Zuchwały napad tuż przed sklepem. Napastnik szedł owinięty w koc

Szedł ulicą szczelnie zawinięty w koc. Nagle rzucił się na handlarza rozstawiającego swoje stoisko.

Poseł PiS mówi o miliardach dla lubelskiego. Budżet państwa 2023

Poseł PiS mówi o miliardach dla lubelskiego. Budżet państwa 2023

Sejm przyjął ustawę budżetową na 2023 rok. Ile pieniędzy otrzyma województwo lubelskie?

Studentka Klaudia właśnie sięga po karabin. Mówi wprost, że to przez wojnę w Ukrainie

Studentka Klaudia właśnie sięga po karabin. Mówi wprost, że to przez wojnę w Ukrainie

Nie ukrywają, że rosyjska agresja na Ukrainę wyzwoliła w nich chęć wstąpienia do terytorialsów. Chcą się szkolić, aby w razie „W” być gotowym. W ubiegłym roku w szeregi lubelskiej OT wstąpiło 850 nowych ochotników.

Sportowiec 2022 roku: Celem Anheliny Łysak jest Paryż

Sportowiec 2022 roku: Celem Anheliny Łysak jest Paryż

Zapaśniczka Cementu-Gryfa Chełm Anhelina Łysak zamierza pójść w ślady starszej klubowej koleżanki Katarzyny Krawczyk. Ukrainka w biało-czerwonych barwach do bogatego już dorobku dorzuciła w minionym roku brązowy medal mistrzostw świata. I oczywiście znalazła się w gronie nominowanych do tytułu sportowca roku

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!