Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

10 października 2019 r.
13:07

Olga Tokarczuk dostała literacką Nagrodę Nobla!

112 62 A A
Olga Tokarczuk w Teatrze Starym w Lublinie
Olga Tokarczuk w Teatrze Starym w Lublinie (fot. Dorota Awiorko / archiwum)

Polska pisarka Olga Tokarczuk została uhonorowana Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury!

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jak informuje Szwedzka Akademia Tokarczuk została doceniona „za narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją przedstawia przekraczanie granic jako formę życia”. Olga Tokarczuk wymieniana była w gronie faworytów do Literackiej Nagrody Nobla od kilku lat.

Tokarczuk jest drugą Polką (po Wisławie Szymborskiej w 1996 r.) docenioną najbardziej rozpoznawalną na świecie nagrodą w dziedzinie literatury. Jest też szóstą polską laureatką literackiego Nobla (wliczając Isaaca Bashevisa Singera, który pisał w jidysz).

Jak informuje wyborcza.pl o przyznaniu Literackiego Nobla Tokarczuk dowiedziała się na autostradzie w Niemczech. Jest tam w trasie promocyjnej.

– Gdy się dowiedziałam, musiałam się zatrzymać. To jeszcze do mnie nie dociera. Bardzo się cieszę także z tego, że nagrodę wraz ze mną otrzymał Peter Handke, które niezwykle cenię. To wspaniale, że Akademia Szwedzka doceniła literaturę z centralnej części Europy – powiedziała Wyborczej.

Urodziła się w 1962 r. w Sulechowie, dziś mieszka we Wrocławiu. Skończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawski, w 1993 roku zadebiutowała jako pisarka „Podróżą ludzi Księgi”. Prawdziwym przełomem była trzecia powieść „Prawiek i inne czasy”, za którą w 1997 roku otrzymała Paszport Polityki.

Nominowanych do Nike było sześć książek Tokarczuk, a pięć z nich zdobywało Nike Czytelników. Najważniejszą polską nagrodę literacką dostała za „Bieguni” i „Księgi Jakubowe”.

To właśnie tłumaczenia „Biegunów”, „Ksiąg Jakubowych” i „Prowadź swój pług przez kości umarłych” przyniosły polskiej pisarce międzynarodową popularność i szereg nominacji do prestiżowych nagród ( „Bieguni” w tłumaczeniu Jennifer Croft doceniona została Międzynarodową Nagrodą Booker).

W marcu Akademia Szwedzka zdecydowała, że w tym roku przyznane zostaną dwie Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, w tym zaległa z zeszłego roku. W 2018 roku nie przyznano literackiego lauru w związku ze skandalem obyczajowym. Jesienią 2017 r. francusko-szwedzki fotograf i reżyser Jean-Claude Arnault, mąż członkini Akademii Katariny Frostenson, został oskarżony o gwałty oraz o to, że był źródłem przecieków o laureatach literackiego Nobla. Skandale spowodowały masowe odejścia członków Akademii.

Przed ogłoszeniem dwójki tegorocznych laureatów przewodniczący Komitetu Noblowskiego Anders Olsson powiedział, że kryzys, który dotknął Akademię przyczynił się do poszerzenia jej perspektywy. – Do tej pory mieliśmy eurocentryczne spojrzenie na literaturę, teraz szukamy na całym świecie – mówił.

Literacki Nobel 2019 trafił do austriackiego autora Petera Handke za „wpływową twórczość, która z językowym geniuszem eksploruje peryferia i specyfikę ludzkiego doświadczenia”.

Moment ogłoszenia laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie literatury

e-Wydanie

Komentarze 62

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
"mordercy Żydów" - jakim prawem !!!! / 10 października 2019 o 13:44
+18
HANBA  !!! cytaty z jej wypowiedzi z roku 2015 „Myślę, że trzeba będzie stanąć z własną historią twarzą w twarz i spróbować napisać ją trochę od nowa (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) , nie ukrywając tych wszystkich strasznych rzeczy, które robiliśmy jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów..."
Avatar
piewca stalinizmu / 10 października 2019 o 14:15
+17
Pamietacie MIŁOSZ vs HERBERT ???-  wiadomo kto wygrał i dlaczego
Avatar
POLIN NADCHODZI / 10 października 2019 o 14:05
+15
S.Michalkiewicz w 2017 już to przewidział: "Tokarczuk najwyraźniej rychtowana jest na laureatkę literackiego Nobla” o czym świadczy jej powieść „Księgi Jakubowe” o XVIII wiecznym Żydzie Jakubie Franku, który stworzył w Rzeczpospolitej swoja sektę"
Avatar
ANTYPOLONIZM u lewakow KWITNIE / 10 października 2019 o 13:38
+13
skandal!!!  z roku 2015:„Zaczynam myśleć, że my śniliśmy własną historię. Wymyśliliśmy sobie historię Polski, jako kraju niezwykle tolerancyjnego, otwartego, jako kraju, który nie splamił się niczym złym w stosunku do swoich mniejszości” – powiedziała TVP Info Tokarczuk.
Avatar
SKANDAL ! - Czy IPN śpi ? / 10 października 2019 o 18:29
+12
Między 30.000, a 50.000 tysięcy Polaków zostało skazanych przez NIEMCÓW na śmierć z powodu tego, że POMAGALI PRZETRWAĆ ŻYDOM PODCZAS WOJNY !!! A ta PAni swobodni mówi w wywiadzie w 2015 roku o "Polakach mordercach Zydów"? : „Myślę, że trzeba będzie stanąć z własną historią twarzą w twarz i spróbować napisać ją trochę od nowa , nie ukrywając tych wszystkich strasznych rzeczy, które robiliśmy jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów..."
Między 30.000, a 50.000 tysięcy Polaków zostało skazanych przez NIEMCÓW na śmierć z powodu tego, że POMAGALI PRZETRWAĆ ŻYDOM PODCZAS WOJNY !!! A ta PAni swobodni mówi w wywiadzie w 2015 roku o "Polakach mordercach Zydów"? : „Myślę, że trzeba będzie stanąć z własną historią twarzą w twarz i spróbować napisać ją trochę od nowa , nie ukrywając tych wszystkich strasznych rzeczy, które robiliśmy jako kolonizatorzy, więk... rozwiń
Avatar
Gość / 10 października 2019 o 14:13
+12
jak w hollywoodzie - wszędzie czosnek i cebula
Avatar
znowu ten antypolonizm / 10 października 2019 o 13:56
+12
Pamiętamy innego cwaniaka Kosinskiego - jak haniebnie oskarżył Polaków, którzy uratowali mu życie i zrobił na tym sławę i mega kasę.
Avatar
grassy i kosińskie w akcji / 10 października 2019 o 14:55
+10
S.Michalkiewicz w 2017 już to przewidział: "Tokarczuk najwyraźniej rychtowana jest na laureatkę literackiego Nobla” o czym świadczy jej powieść „Księgi Jakubowe” o XVIII wiecznym Żydzie Jakubie Franku, który stworzył w Rzeczpospolitej swoja sektę"  
Avatar
czosnek i cebula / 10 października 2019 o 14:52
+10
pierwsze słysze o babce, ona z Chełma?
 ze wzgórz... Golan
Avatar
Gość / 10 października 2019 o 13:59
+10
dokladnie GROSS KOSINSKI TOKARCZUk - sporo ich w pluciu laczy
Avatar
Polakos / 3 listopada 2019 o 18:10
0
Nie chodzi o pisowską kulturę, ale historię prawdy. anie Ołga Tokarczuk to pisarka Ukraińska mieszkajaca tylko w Polsce, która w dodatku wypowiada się na tematy historii Polski o, której nie ma zielonego pojęcia. Dlatego jej ksiązki są fajne, ale elenty historyczne należy traktować jako fantastykę. Najgorze jest to, że kłamie w mediach zagranicznych na temety Polskie. A teraz nagrody dają chętniej dla tych, co plują dość moco na Polskę. Niby w demokradycznym świecie rządzą demokratyczne standarty, a przychylność zyskują ludzie z zapędami sowieckiego komunizmu wobec Polski. Zamiast budować ten kraj staraja się go niszczyć. Komu te osoby służą? No chyba nie nam.
Nie chodzi o pisowską kulturę, ale historię prawdy. anie Ołga Tokarczuk to pisarka Ukraińska mieszkajaca tylko w Polsce, która w dodatku wypowiada się na tematy historii Polski o, której nie ma zielonego pojęcia. Dlatego jej ksiązki są fajne, ale elenty historyczne należy traktować jako fantastykę. Najgorze jest to, że kłamie w mediach zagranicznych na temety Polskie. A teraz nagrody dają chętniej dla tych, co plują dość moco na Polskę. Niby w demokradycznym świecie rządzą demokratyczne standarty, a przychylność zyskują ludzie z zapędami sow... rozwiń
Avatar
Gość / 22 października 2019 o 22:20
0
Coś niepokojącego jest w literackich nagrodach ------ "Polacy są rasą niezdolną do jakiejkolwiek twórczości, polityki, handlu, przemysłu, religii, filozofii, mogą tylko uprawiać rolę i logikę matematyczną, jak też poczucie swojej podrzędności wyładowywać w biciu Żydów i Murzynów..." - Czesław Miłosz (laureat nagrody Nobla, 1980r.
Avatar
Szalom alejkum / 21 października 2019 o 00:33
+2
Przychodzi baba do lekarza z mopem na głowie, a lekarz: - Gratuluję Literackiej Nagrody Nobla.
Avatar
Szalom alejkum / 11 października 2019 o 16:24
+3
Idę do księgarni kupić książki Olgi Tokarczuk bo skończył mi się papier toaletowy...
Avatar
Rozkaz wykonany / 11 października 2019 o 12:01
+2
Olga tuk-coś-tam - żydoukrowska flądra obrażająca POLAKÓW i oskarżająca o faszyzm dostaje nagrody Nobla (czyt. wypłatę za usługi dla marksistów), eskimoski xxxxx gliński ją wychwala, inny zwalnia z podatku, a niby polski historyk dr E. Kurek składa gratulacje! HIT!
Avatar
UKRAINKA ? / 11 października 2019 o 08:36
+4
"A Pole of Ukrainian origin received the Nobel Prize in Literature............."
... to wszystko tłumaczy -z punktu widzenia UKRAINKI i ich działalności w trakcie WW2 (np. ss-galizien) , jej wypowiedź z 2015 jest calkowicie klarowna !!!" „Myślę, że trzeba będzie stanąć z własną historią twarzą w twarz i spróbować napisać ją trochę od nowa (!) , nie ukrywając tych wszystkich strasznych rzeczy, które robiliśmy jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów..."
... to wszystko tłumaczy -z punktu widzenia UKRAINKI i ich działalności w trakcie WW2 (np. ss-galizien) , jej wypowiedź z 2015 jest calkowicie klarowna !!!" „Myślę, że trzeba będzie stanąć z własną historią twarzą w twarz i spróbować napisać ją trochę od nowa (!) , nie ukrywając tych wszystkich strasznych rzeczy, które robiliśmy jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników czy mord... rozwiń
Avatar
ciekawe / 11 października 2019 o 08:19
+4
"A Pole of Ukrainian origin received the Nobel Prize in Literature............."
Avatar
ANTYPOLONIZM NA SWIECIE KWITNIE / 11 października 2019 o 08:03
+4
Wystarczy, miec pochodzenie polskie  - np. KOSINSKI, GROSS .... i systematycznie opluwac i wciagac Polakow w HOLOCAUST,   a nagrody sypią się jak z nieba. To nie jest pierwszy taki przypadek. Można wręcz napisać pracę doktorską o haniebnych tytułach i haniebnych nagrodach...
Avatar
TO JEST KABARET / 11 października 2019 o 07:56
+4
"W wyjaśnieniu decyzji o przyznaniu Nagrody Nobla dla Olgi Tokarczuk, Akademia Szwedzka uzasadniła, że najbardziej ujęła ją powieść "Księgi Jakubowe" jeszcze  nieprzetłumaczona na język  angielski. "
Avatar
WJW. / 11 października 2019 o 04:42
-4
Zaczyna się jazda potomków chłopów pańszczyźnianych .Napiszcie o tym że dla was Jej twórczość jest za trudna tak jak dla ministra kultury.Nie ma się czego wstydzić pan Bóg intelektu poskąpił to nie wasza wina.
Zobacz wszystkie komentarze 62

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

"Cichuteńko pośród nocy" - ZPiT im. W. Kaniorowej wystąpi w Filharmonii
6 stycznia 2020, 11:00

"Cichuteńko pośród nocy" - ZPiT im. W. Kaniorowej wystąpi w Filharmonii 0 0

Już 6 stycznia o godz. 11 oraz 7 stycznia o godz. 9 i 11 na scenie Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) zaprezentowane zostanie niezwykłe widowisko świąteczne w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Lublin" im. Wandy Kaniorowej.

Na pociągi z Puław do Lublina poczekamy jeszcze miesiąc

Na pociągi z Puław do Lublina poczekamy jeszcze miesiąc 4 1

Do 15 grudnia poczekamy na wznowienie ruchu pociągów pasażerskich między Lublinem a Puławami. Taką datę podała dziś wieczorem spółka PKP Polskie Linie Kolejowe, zarządzająca siecią torów.

Uniwersytet Przyrodniczy włączył się w akcję sprzyjająca ochronie środowiska. Chcą pomóc jeżom i owadom

Uniwersytet Przyrodniczy włączył się w akcję sprzyjająca ochronie środowiska. Chcą pomóc jeżom i owadom 62 2

Lublin, dzięki Uniwersytetowi Przyrodniczemu dołączył do miast, które propagują zostawianie liści na trawnikach. Chodzi o stworzenie szansy na przezimowanie owadom a przede wszystkim jeżom

Ryszard Terlecki nowym przewodniczącym klubu PiS
film

Ryszard Terlecki nowym przewodniczącym klubu PiS 0 0

Na pierwszym w dziewiątej kadencji Sejmu zebraniu klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości na przewodniczącego wybrano Ryszarda Terleckiego. Jak poinformował świeżo upieczony przewodniczący, otrzymał tylko sześć głosów przeciw i cztery wstrzymujące się.

Karuzela stanowisk w CSK. Lubelska instytucja ma nowych wicedyrektorów

Karuzela stanowisk w CSK. Lubelska instytucja ma nowych wicedyrektorów 6 3

Ruchów kadrowych w lubelskim Centrum Spotkania Kultur ciąg dalszy. Największa marszałkowska instytucja kultury ma nowego wicedyrektora.

Tomasz Brzyski pożegna się z Motorem?

Tomasz Brzyski pożegna się z Motorem? 0 4

Kapitan żółto-biało-niebieskich do końca rundy został odsunięty od drużyny. – Między sztabem szkoleniowym, a panem Tomaszem Brzyskim nie było chemii – wyjaśnia powody decyzji prezes klubu Paweł Majka

Spektakl "Siedem grzechów" na rzecz Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego
20 listopada 2019, 19:00

Spektakl "Siedem grzechów" na rzecz Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego 0 0

"Siedem grzechów" to tytuł spektaklu realizowanego w ramach charytatywnego cyklu "Znani a nieznani", w którym wystąpią znani lublinianie. Przedstawienie zobaczymy 20 i 21 listopada o godz. 19 w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) oraz 24 listopada o godz. 18 w Collegium Maius UM (ul. Jaczewskiego 4). Środki z pokazów spektaklu zostaną przekazane na zakup sprzętu dla Szpitala Dziecięcego w Lublinie.

Lubelskie: Rodzina straciła dom w pożarze. Ruszyła zbiórka

Lubelskie: Rodzina straciła dom w pożarze. Ruszyła zbiórka 4 5

Rodzina Kociuków z Motwicy w gminie Sosnówka straciła w pożarze dach na głową. Przyjaciele w internecie uruchomili zbiórkę na odbudowę domu.

„Nie ma wolności bez godności”. M. Morawiecki podał swój rząd do dymisji i chwali stan demokracji w Polsce
film

„Nie ma wolności bez godności”. M. Morawiecki podał swój rząd do dymisji i chwali stan demokracji w Polsce 0 0

Premier Mateusz Morawiecki podał swój rząd do dymisji. Z tej okazji podsumował cztery ostatnie lata. Mówił o wiarygodności, dzięki której polskie rodziny odzyskały godność, lepszą pracę oraz płacę. Premier odniósł się również do ostatnich wyborów parlamentarnych twierdząc, że niska liczba głosów nieważnych świadczy o tym, że demokracja nigdy nie miała się lepiej.

Udany weekend siatkarek AZS UMCS i Tomasovii

Udany weekend siatkarek AZS UMCS i Tomasovii 0 0

W ramach piątej kolejki grupy czwartej obie nasze drużyny odniosły zwycięstwa za trzy punkty. Dzięki temu Tomasovia zajmuje pozycję wicelidera, a AZS UMCS lokatę na najniższym stopniu podium

Hotel średni, ale tania stołówka. Inauguracja IX kadencji Sejmu [zdjęcia]
galeria

Hotel średni, ale tania stołówka. Inauguracja IX kadencji Sejmu [zdjęcia] 0 3

460 posłów wybranych w październikowych wyborach złożyło ślubowanie i oficjalnie rozpoczęło pracę w nowej kadencji. W tym gronie jest 27 przedstawicieli województwa lubelskiego, w tym 11 absolutnych debiutantów.

Nieszczęśliwy wypadek w chełmskiej straży. Stażystka wylała na siebie wrzątek

Nieszczęśliwy wypadek w chełmskiej straży. Stażystka wylała na siebie wrzątek 12 18

- To był nieszczęśliwy wypadek. Stażystka zrobiła sobie herbatę i pech chciał, że wylała zawartość kubka na siebie – mówi mł. bryg. mgr inż. Artur Rutkowski Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie.

Lublin zaprasza na Międzypaństwowy Turniej 450-lecia Unii Lubelskiej

Lublin zaprasza na Międzypaństwowy Turniej 450-lecia Unii Lubelskiej 6 0

Kibice szczypiorniaka nie mogą przegapić takiej imprezy. W dniach 22-24 listopada lubelska hala Globus będzie gospodarzem Międzypaństwowego Turnieju 450-lecia Unii Lubelskiej

Lublin: Diamentowa utknęła w korkach.  Szybciej można przejść kilka przystanków pieszo

Lublin: Diamentowa utknęła w korkach. Szybciej można przejść kilka przystanków pieszo 2 11

W wielkich kolejkach utknęli kierowcy na ul. Diamentowej, przez którą został wyznaczony objazd zamknięciu drogi pod mostem kolejowym przy ul. Janowskiej. Szybciej można tędy przejść niż przejechać.

Elżbieta Witek marszałkiem sejmu
film

Elżbieta Witek marszałkiem sejmu 26 3

Elżbieta Witek z PiS została wybrana marszałkiem Sejmu IX kadencji. Poparło ją 314 posłów. Była jedynym kandydatem zgłoszonym na to stanowisko.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.