Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

10 czerwca 2012 r.
17:53
Edytuj ten wpis

Palestyńczyk w Jerozolimie: "Jestem więźniem we własnym kraju"

Jerozolima (Berthold Werner / Wikipedia)
Jerozolima (Berthold Werner / Wikipedia)

"Nazywam się Muhammed. Urodziłem się i wychowałem w Jerozolimie. Ale dla władz Izraela jestem belgijskim turystą na wygasłej od pięciu lat wizie. Takich jak ja są tysiące" - mówi 40-latek z Jerozolimy Wschodniej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Muhammed od pięciu lat walczy z izraelskim MSW o prawo do życia w rodzinnym mieście. Poprosił, by nie ujawniać jego nazwiska, z obawy, że nagłośnienie całej historii może zaszkodzić jego staraniom o przywrócenie statusu rezydenta. - Władze Izraela używają prawa do stałego pobytu jako formy kontroli Palestyńczyków z Jerozolimy Wschodniej. Ludzie, którzy mają problem ze swym statusem prawnym, nie chcą się wychylać - tłumaczy.

Gdy Izrael podbił i zaanektował w 1967 roku Jerozolimę Wschodnią, jej mieszkańców, czyli ludność lokalną, potraktował jak imigrantów i nadał im status stałych rezydentów. Ich prawną sytuację reguluje Ustawa o Wjeździe do Izraela. "Wystarczy spojrzeć na samą nazwę tych przepisów, żeby zdać sobie sprawę z ich absurdu. Ci ludzie nigdy nie wjechali do Izraela, to Izrael wjechał do Jerozolimy Wschodniej - mówi prawniczka Noa Diamond z izraelskiej organizacji Hamoked, która m.in. oferuje pomoc prawną osobom pozbawionym prawa stałego pobytu.

Jako rezydenci, Palestyńczycy nie mają prawa głosowania w izraelskich wyborach parlamentarnych, skomplikowana jest też sytuacja prawna ich dzieci. Ale w przeciwieństwie do Palestyńczyków z Zachodniego Brzegu i Gazy mają prawo do swobodnego poruszania się po całym terytorium Izraela i prawo do pracy w tym kraju.

Według danych cytowanych w raporcie oenzetowskiego Biura ds. Humanitarnych na okupowanych terytoriach Palestyńskich (OCHA), od 1967 do 2011 roku około 14 tys. Palestyńczyków z Jerozolimy Wschodniej straciło status rezydentów. Organizacje pozarządowe nazywają ten proceder "cichym transferem".

Status stałego rezydenta może zostać odebrany, gdy dana osoba opuści Izrael i osiedli się w innym kraju, a dokładniej - gdy mieszka za granicą przez więcej niż siedem lat lub stanie się rezydentem bądź obywatelem innego państwa. Jeśli izraelskie MSW uzna, że Izrael nie jest głównym miejscem zamieszkania takiej osoby, odbierają jej status rezydenta.
- Według prawa międzynarodowego Jerozolima Wschodnia, tak jak reszta Zachodniego Brzegu, to terytorium okupowane. Nie ma znaczenia, że Izrael nielegalnie zaanektował Jerozolimę. Palestyńczycy jako ludność okupowana znajdują się pod ochroną prawa międzynarodowego, które daje im prawo do życia w ich własnym kraju, gdzie się urodzili i mieszkali od pokoleń - powiedziała Diamond.

- Gdy miałem 17 lat, odkryłem, że jestem rezydentem. Chciałem odwiedzić znajomego we Francji. Okazało się, że muszę iść do izraelskiego MSW, żeby wyrobić dokument podróżny. W rubryce narodowość wpisano jordańska, miejsce urodzenia: Jerozolima, a dalej wiza! Wiza wjazdowa, ważna przez rok, żebym mógł wrócić do własnego kraju! - opowiada Muhammed.

Muhammed wyjechał na 10 lat do Belgii, ukończył tam studia techniczne. W Belgii ma też dziesięcioletnią córkę, która przyjeżdża do niego trzy razy w roku. On nie może jej odwiedzić. Mówi o sobie, że jest więźniem we własnym kraju, wyjazd oznaczałby, że nie będzie mógł wrócić, a wieloletnia walka o odzyskanie statusu rezydenta poszłaby na marne.

W oficjalnych rejestrach ludności Izraela Muhammed nie istnieje. Nie może legalnie pracować, nie ma ubezpieczenia, ani zasiłku, nie może założyć konta w banku, ani wyjechać z kraju.

- Życie naszych klientów obraca się wokół dokumentów. Zbierają wszystko, co może udowodnić, że ich głównym miejscem zamieszkania jest Jerozolima, np. rachunki za wodę i gaz - mówi Diamond.

W szczególnie trudnej i niejasnej sytuacji są osoby, które przeniosły się z Jerozolimy na Zachodni Brzeg - mówi Diamond. Ze względu na dramatyczny deficyt mieszkaniowy w palestyńskich dzielnicach i trudności z zalegalizowaniem pobytu małżonków, wielu jerozolimczyków wyprowadza się poza granice miasta.

Według raportu izraelskiej organizacji pozarządowej Ir Amin, obecna sytuacja i plan rozbudowy Jerozolimy przygotowany przez ratusz pozostawia Palestyńczykom trzy problematyczne opcje: dalsze mieszkanie w przeludnionych budynkach, migrację poza granice miasta, co niesie ze sobą ryzyko utraty prawa stałego pobytu, lub budowanie bez pozwoleń, co wiąże się z groźbą wyburzeń.

Z jednej strony na Palestyńczyków wywierana jest, przez sztuczny deficyt mieszkaniowy, ogromna presja, żeby wyprowadzili się z Jerozolimy. Z drugiej strony może to oznaczać, że nie będą mogli wrócić. To sytuacja bez wyjścia - mówi Muhammed.

Pozostałe informacje

KULturalia 2025: w nowym miejscu i za darmo. A kto wystapi?
DNI KULTURY STUDENCKIEJ
16 maja 2025, 0:00

KULturalia 2025: w nowym miejscu i za darmo. A kto wystapi?

W tym roku KULturalia, czyli studencka impreza Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przenoszą muszli koncertowej im. Romualda Lipko w Ogrodzie Saskim.

Po 10 minutach meczu z Piastem raczej nikt nie spodziewał się porażki gospodarzy
film

Niespodziewany nokaut. Motor dobrze zaczął mecz z Piastem, ale fatalnie skończył [zobacz bramki]

Niespodzianka w Lublinie. Motor prowadził z Piastem Gliwice 1:0, na początku spotkania był zdecydowanie lepszy, a mimo to przegrał aż 1:4. To trzecia, domowa porażka beniaminka z rzędu i najwyższa w tym sezonie przed własną publicznością.

 W czwartek Szymon Hołownia odwiedził Ciechocinek, w sobotę będzie m,in. w Nałeczowie

Sobota z Szymonem Hołownią. W Lublinie i w Nałęczowie

To już ostatni weekend kampanii przed pierwszą turą wyborów na prezydenta Polski. W sobotę o głosy wyborców w województwie lubelskim będzie walczył Szymon Hołownia.

Prognozowane przez Polską Agencję Kodsmoczną trajektorie przelotu sondy COSMO 482 nad Polska w dniu 10 maja
UWAGA!

Radziecka sonda dwa razy przeleci nad Lubelszczyzną. A jej szczątki mogą tu spaść

W sobotę, 10 maja, radziecka sonda dwa razy przeleci nad Polską i za każdym razem nad terenem województwa lubelskiego. Sonda może nie spalić się całkowicie, a jej szczątki mogą dotrzeć do powierzchni Ziemi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – ostrzega Polska Agencja Kosmiczna.

132 ochotników stawiło się 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

132 ochotników stawiło się 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

87 osób mundur zakłada po raz pierwszy. Pozostali to żołnierze rezerwy, którzy postanowili wrócić do służby wojskowej. Przysięga jeszcze w maju w Zamościu. A w lipcu i we wrześniu kolejne szkolenia.

Wyspy reklamowe znajdziemy w kliku miejscach Lublina
SONDA
galeria

Lata przygotowań, a wciąż brak konkretów. Uchwała krajobrazowa w Lublinie z dużymi problemami

Uchwała krajobrazowa miała uporządkować przestrzeń miejską w Lublinie, ale do jej zapowiedzi minęło już niemal 10 lat. Projekt był konsultowany i analizowany, ale wciąż nie został zaprezentowany. Miasto przyznaje, że działa ostrożnie. Pojawił się jednak pierwszy orientacyjny termin.

Czołgów Abrams M1A2 SEPv3 w amerykańskiej armii

Nowe Abramsy już w Polsce. Wkrótce trafią do jednostek

Do Polski dotarła nowa partia czołgów Abrams w wersji M1A2 SEPv3. Wiceszef MON Paweł Bejda przekazał, że chodzi o 19 czołgów. Już niebawem wejdą na uzbrojenie polskiego wojska.

Uniwersyteckie Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii w Lublinie już działa
galeria

Uniwersyteckie Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii w Lublinie już działa

Zintegrowana opieka nad pacjentami, lepsza organizacja pracy oraz rozwój dydaktyki – to główne cele nowo utworzonego Uniwersyteckiego Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii. Jak podkreśla rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prof. Wojciech Załuska, nowa jednostka ma szansę stać się jednym z najważniejszych ośrodków w Polsce zajmujących się chorobami sercowo-naczyniowymi.

Kiwetniowy Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej

Politechnika Lubelska: Rekrutacja na studia i trzy nowe kierunki

Właśnie rozpoczęły się Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Ale ci, co chcą studiować na tej uczelni, jeszcze bardziej czekają na wtorek, 13 maja. Wtedy rozpocznie się rekrutacja na Politechnikę Lubelską.

CZwarte, 8 maja: Mieszko R. wyprowadzany po zakończeniu przesłuchania z siedziby Prokuratury dla Warszawy-Śródmieścia

Zabójstwo na UW: Decyzja sądu i ustalenia prokuratury

Mieszko R. usłyszał zarzuty zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, usiłowania zabójstwa i znieważenia zwłok. Sąd Rejonowy Warszawy Śródmieście zdecydował w piątek o trzymiesięcznym areszcie dla podejrzanego o morderstwo na UW – przekazał jego obrońca adwokat Marcin Zaborowski. Dodał, że jego klient będzie go odbywał w zakładzie psychiatrycznym w Radomiu.

Motor w tym sezonie zanotował u siebie: sześć zwycięstw, cztery remisy i pięć porażek

Najwyższa domowa porażka w sezonie. Motor Lublin - Piast Gliwice (zapis relacji na żywo)

Motor bardzo dobrze zaczął mecz z Piastem Gliwice, ale beniaminek z Lublina niespodziewanie przegrał u siebie aż 1:4.

 Ziuta (sokolica wykluta w 2022 roku w Kawęczynie) i Czajnik

Ziuta wraca, Wrotka znika. Co sie dzieje u lubelskich sokołów?

Wrotka nie była widziana w gnieździe od godziny 8 rano. Ziuta przylatując do gniazda miała krew na piórach i pazurach. W środę w lubelskim gnieździe sokołów wykluło się pierwsze pisklę Wrotki i Czajnika. A teraz Wrotka zaginęła, a pojawiła się jej uparta rywalka.

Kosmiczny korowód. Teraz to studenci rządzą w Lublinie!
ZDJĘCIA
galeria

Kosmiczny korowód. Teraz to studenci rządzą w Lublinie!

Jesteśmy na studiach, to najpiękniejszy okres naszego życia, więc kiedy mamy się bawić jak nie teraz? – mówili uczestnicy korowodu, który rozpoczął w piątek Lubelskie Dni Kultury Studenckiej.

Lubelski jubileusz ZNP. Wojewoda: Potrzebujemy dumnych i usatysfakcjonowanych nauczycieli
ZDJĘCIA
galeria

Lubelski jubileusz ZNP. Wojewoda: Potrzebujemy dumnych i usatysfakcjonowanych nauczycieli

Żeby Polska mogła się rozwijać i konkurować na rynku światowym, potrzebujemy silnego kapitału intelektualnego. To możliwe tylko dzięki mocnej i skutecznej oświacie - mówił wojewoda Krzysztof Komorski podczas uroczystości związanych z jubileuszem z 120-lecia działalności Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Papież Leon XIV
galeria
film

Inauguracja pontyfikatu papieża Leona XIV. Watykan podał datę

Spotkanie z mediami, korpusem dyplomatycznym i wreszcie uroczysta inauguracja pontyfikatu z udziałem głów państw i oficjalnych delegacji. Wiadomo też na kiedy zaplanowano pierwszą audiencję generalną Leona XIV.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium