Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

24 grudnia 2019 r.
15:43

Pani Cecylia mieszka w zrujnowanej stajni. W nocy z synem owijają się folią

382 20 A A

Pani Cecylia mieszka razem z chorym na schizofrenię synem w przybudówce kompletnie zrujnowanego domu. Nie mają ani prądu, ani ogrzewania. Gdy na dworze robi się zimno, aby przetrwać noc, muszą okręcać się folią termiczną.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Nie jestem człowiekiem, jestem zwierzęciem. Mieszkam w stajni. Jest XXI wiek, a ja żyję w epoce kamienia łupanego i jest mi przykro – mówi pani Cecylia ze łzami w oczach.

W domu pani Cecylii, która mieszka z synem Stanisławem nie ma bieżącej wody. Za toaletę służy wiaderko, a po czystą wodę do gotowania i mycia matka i syn muszą iść do odległego o cztery kilometry sklepu albo do pobliskiej rzeki.

- Jak jest zimno i woda zamarza, to się wyrąbuje przerębel siekierką – opowiada. Dodaje, że prania ręcznego prawie już nie robi, bo nie ma na to siły.

Matka z synem mieszkają w tym, co pozostało po domu rodzinnym pani Cecylii. Rodzina śpi na materacach na betonowej posadzce jednej izdebki, do której przylega całkowicie zrujnowana część domu. Konstrukcja w każdej chwili może się zawalić. Dodatkowo osłabiają ją urzędujące w ścianach i podłogach myszy i szczury.

- To w każdej chwili może gruchnąć. (…) Boję się, żeby nic nam na głowę nie spadło, bo nas pozabija – mówi kobieta.

Schron

Aby się przed tym uchronić, pani Cecylia zbudowała na środku izby prowizoryczny schron. Wchodzi do niego razem z synem, kiedy wieje silny wiatr. Twierdzi, że jeśli dojdzie do zawalenia, schron ocali im życie.

- Chowamy się w nim z synem. Siadamy sobie na ławeczce, jesteśmy bezpieczniejsi w schronie niż na zewnątrz.

Pani Cecylia opowiada, że nigdy nie miała łatwego życia. Jej mąż był alkoholikiem. Para miała czwórkę dzieci. Gdy mężczyzna pił, stawał się agresywny – obrażał, bił. Nie oszczędzał również małego jeszcze Stasia.

- To w ogóle nie było żyje, to zawsze była wegetacja. Przy mężu alkoholiku cały czas był stres – mówi.

Po rozwodzie pani Cecylia zamieszkała z czworgiem dzieci w niewielkim mieszkaniu. Zaczęła pracę jako salowa w szpitalu.

- Był taki moment, że nic nie miałam. Szłam chodnikiem, a tam leżał ogórek. Komuś spadł. Ja ten ogórek podniosłam. Przyniosłam go do domu, podzieliłam między dzieci i to zjedliśmy – mówi ze łzami w oczach.

Rodzina nie pomoże?

Stanisław nie jest jedynym dzieckiem pani Cecylii. Kobieta ma jeszcze trójkę dorosłych dzieci. Wszystkie zostały w mieście. Pani Cecylia podarowała im pieniądze ze sprzedaży mieszkania w Krakowie. Dlaczego żadne z nich nie zaopiekowało się matką?

- Bardzo bym chciała [jej pomóc], ale niestety nie mogę. Jedyną szansą na pomoc jest wspólne zamieszkanie, co w ogóle nie wchodzi w rachubę przy Staszku – mówi córka pani Cecylii.

Pan Stanisław od wielu lat cierpi na schizofrenię paranoidalną. Mimo wielu leków, ma silne napady agresji. Pani Cecylia nie chce oddawać syna do Domu Pomocy Społecznej. Woli sama się nim opiekować.

- To że ta choroba jest uciążliwa, to mało powiedziane. Ostatnimi czasy to jest wręcz niebezpieczne. (…) Z tym się nie da wygrać. Chyba, że zrobimy z niego warzywo, a mama nie chce się na to zgodzić, ponieważ to jest jej dziecko. Rozumiem ją – dodaje córka.

- Jak się mu sprzeciwi czy zwróci uwagę, to wtedy dostaje białej gorączki. Może rzucać naczyniami, przeklinać, grozić. To jest agresja sama w sobie. (…) Przeczekuję to, czekam aż syn się uspokoi – opowiada matka mężczyzny.

Pan Stanisław miewa również ataki epilepsji. Dostęp do pomocy jest w takich sytuacjach utrudniony – dom stoi w środku lasu i karetka nie może do niego dojechać.

Piekło u brata

W tej samej wsi mieszka brat pani Cecylii. Jego dom stoi zaledwie kilkaset metrów dalej. Pani Cecylia z synem zajmowała w nim kiedyś jeden pokój. Niestety oboje szybko musieli go opuścić, bo ich życie zamieniło się w piekło. Pan Eugeniusz uzależniony jest od alkoholu.

- Podczas mojej nieobecności, mój brat zaczął go denerwować. Przychodzę, a brat już się do niego sadzi. Oczywiście stanęłam w obronie syna. Mówię: Geniek, co ty robisz? Przecież on jest chory. Niestety brat nie rozumie tej choroby. Nikt jej nie rozumie – ubolewa pani Cecylia.

Pan Eugeniusz mówi, że sam jest w trudnej sytuacji. Niedawno miał przejść udar. Mówi, że nie pomoże siostrze.

- Ona biedna i ja jestem biedny. (…) Nie tylko on [pan Stanisław – przyp. red.] jest chory, ja też jestem chory – mówi mężczyzna.

Opieka społeczna ją zawiodła

Pani Cecylia od lat musi radzić sobie sama. Utrzymuje siebie i syna z 800-złotowej emerytury oraz niewielkiej renty, którą otrzymuje pan Stanisław. Pomoc społeczna przyznała mu również zasiłek pielęgnacyjny. Pieniędzy ledwo starcza na bieżące potrzeby.

Kobieta mówi, że opieka społeczna ją zawiodła. Twierdzi, że jakiś czas temu miały odwiedzić ją dwie pracownice społeczne.

- Stanęły tu na schodach i nawet nie spytały, czy mogą wejść do środka. Nie spytały o to, w jakich warunkach Stasio mieszka. Nawet nie padło słowo „Stasio”. Nic – skarży się kobieta.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Trzcianie twierdzi, że to pani Cecylia nie chciała pomocy.

- Byliśmy w miejscu zamieszkania tej pani kilka lat temu, ale nie wpuściła nas do domu. Rozmawiała z pracownikami przed domem. Pani Cecylia odmówiła współpracy z pracownikami socjalnymi – mówi Elżbieta Burkiewicz, kierownik GOPS w Trzcianie.

- Pokazałam ręką za ścianę, żeby pani zobaczyła, jak syn mieszka. Powiedziałam: Widzi pani, że ja mieszkam w chlewie. Panie zabrały się i poszły. Kazały mi tylko podpisać dokumenty, czego im odmówiłam – wspomina pani Cecylia.

Kierownik GOPS-u mówi, że nie jest w stanie zagwarantować pomocy pani Cecylii, bo nie zna jej sytuacji.

- Nie możemy chodzić od domu do domu i sprawdzać, jak każdy mieszka, bo to byłaby za duża ingerencja – dodaje

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Sylvie / 25 grudnia 2019 o 09:49
+31
Nie gra mi to w wielu poziomach. Pierwsza sprawa, że przez caly czas nikt kompletnie jej nie chciał pomóc. Moim zdaniem ona nie chce pomocy i już. "to moje dziecko i nie oddam go do szpitala czy pomocy społecznej"? Czy tak mają powiedzieć wszscy rodzice chorych dzieci? Rozumiem że lepiej mieszkać w zwierzęcych warunkach ale z poczuciem że to jej dziecko i go nie odda. To jest robienie krzywdy - sobie i dziecku. Zwłaszcza jeśli syn jest tak poważnie chory. Druga sprawa. Miała mieszkanie i je sprzedała oddając dzieciom pieniądze. Czy myślała że dzieci wezmą ją i jej chorego syna do siebie? Przecież od razu to jest niemożliwe na pierwszy rzut więc jak to było? Wydaje mi się że ta Pani nie chce dać sobie pomóc, bo nie wierzę ze kompletnie nikt nie chce jej pomóc z otoczenia - tak jak wmawiają nam media. Nie mieszkamy w znieczulonym świecie jak nam się próbuje wmawiać. Widać że jeśli ma brata alkoholika, jeden syn jest chory to inne dzieci też mogą coś mieć. Bardziej złożony mechanizm rodzinny niż nam się wydaje i nie do końca chce mi się wierzyć że nikt do niej ręki nie wyciągnął tylko tej Pani poniekąd jest dobrze jak jest. Pomoc oznacza ze trzeba zmienić aktualną sytuację a ta Pani przywykła i nie jest na to gotowa.
Nie gra mi to w wielu poziomach. Pierwsza sprawa, że przez caly czas nikt kompletnie jej nie chciał pomóc. Moim zdaniem ona nie chce pomocy i już. "to moje dziecko i nie oddam go do szpitala czy pomocy społecznej"? Czy tak mają powiedzieć wszscy rodzice chorych dzieci? Rozumiem że lepiej mieszkać w zwierzęcych warunkach ale z poczuciem że to jej dziecko i go nie odda. To jest robienie krzywdy - sobie i dziecku. Zwłaszcza jeśli syn jest tak poważnie chory. Druga sprawa. Miała mieszkanie i je sprzedała oddając dzieciom pieniądze. Czy... rozwiń
Avatar
bogu / 24 grudnia 2019 o 21:22
+18
Dlaczego nie odda chorego syna do jakiegoś ośrodka i dlaczego sprzedala rozdala dzieciom pieniądze że sprzedaży mieszkania ?
Avatar
memento / 25 grudnia 2019 o 12:57
+17
Ludzie naprawde biedni i wykluczeni spolecznie umieraja po cichu; nikt najczesciej o tym nie wie a tz. "normalne" spoleczenstwo, ktore tych ludzi wypchnelo poza margines poprostu ich nie chce widziec bo to popsuloby mu dobre samopoczucie. To nie sa zawsze niudacznicy ale czesto gesto nie mieli poprosyu szczescia w zyciu, poczawszy od genow, zamoznosci rodzicow, po wychowanie; czesto nikt ich niczego za mlodu nie nauczyl. do tego rozne prywane dramaty, wypadki, zly stan zdrowia, nieszczesliwe zbiegi okolicznosci. Jezli nie chcecie im pomoc to przynajmniej ich nie oceniajcie i nie gnojcie bo nie znacie dnia ani godziny...
Ludzie naprawde biedni i wykluczeni spolecznie umieraja po cichu; nikt najczesciej o tym nie wie a tz. "normalne" spoleczenstwo, ktore tych ludzi wypchnelo poza margines poprostu ich nie chce widziec bo to popsuloby mu dobre samopoczucie. To nie sa zawsze niudacznicy ale czesto gesto nie mieli poprosyu szczescia w zyciu, poczawszy od genow, zamoznosci rodzicow, po wychowanie; czesto nikt ich niczego za mlodu nie nauczyl. do tego rozne prywane dramaty, wypadki, zly stan zdrowia, nieszczesliwe zbiegi okolicznosci. Jezli nie chcecie i... rozwiń
Avatar
Krasnal / 25 grudnia 2019 o 08:15
+17
Poznajcie drugą stronę medalu a nie zmanipulowane tvny. Ta Pani dostała propozycję mieszkania,ale odrzucila.Odrzucila ponieważ zażyczyla sobie w Krakowie a tam juryzdykcja tej gminy nie sięga.
Avatar
Nie wierzę / 25 grudnia 2019 o 08:39
+16
Pani podejmuje takie decyzje A ktoś obcy ma za to odpowiadać. Sama wie, ze mieszkanie w tym wieku z tak chorà osobą jest nuebimezpiecxne dla obu stron. Na pewno pracownicy mops proponowali pomoc w zakresie kompetencji i realnych mozliwisci, ale jak pani odmawia i nie słucha to co zrobic. Nie wierzę, że pani tak tyle lat i nikt ręki do niej nie wyciągnął. Ale przyjąć pomoc też jest trudno. A pomoc społeczna to nie wróżka, żeby pani wyczarować lokal na jej warunkach. Na bank jest to bardziej złożone.
Avatar
Jj / 25 grudnia 2019 o 07:23
+14
Ale dlaczego ta pani sprzedala mieszkanie? Dlaczego rozdala pieniadze dzieciom..?.Miala mieszkanie? Nie rozumiem?
Avatar
Gość / 25 grudnia 2019 o 11:56
+12
Skale skrajnej biedy moznabylo do niedawna zobaczyc ok. 4-5 nad ranem w kazdym miescie i miasteczku kiedy to stada bezdomnych z wozkami przeszukiwali smietniki; teraz nawet tego juz nie maja bo poczciwy i dobry rzad smietniki pozamykal, wszak posegregowane smiecie to zyla zlota dla lokalnych sitw. Raj na ziemi k.....a jego mac.
Avatar
Gość / 25 grudnia 2019 o 09:17
+11
Do Kolca. Nie mów kto co ma robić.Pomóż sam. Inną sprawą jest też że państwo pomaga milionami na twórczość ojca dyrektora /Tadeusza/ ,daje majątki kościołowi których nie powinno dawać ,łoży na emerytury dla urzędników Watykanu -księży .Rozdaje majątek dobrej zmianie i tym miernym ale wiernym, którym sprzedaje się grunty po cenach stanowiących nikły procent ich wartości. /Mateuszek/. Może tutaj trzeba szukać pieniędzy a nie czepiać się jak pijany lotu Noblistki.
Avatar
Aska / 24 grudnia 2019 o 22:38
+11
Ale dzieci wyrodne - kasę za mieszkanie przytuliły, a teraz nie pomogą
Avatar
POLAK / 25 grudnia 2019 o 11:28
+9
Ale piszący przed wigilią BOŻEGO NARODZENIA tak litują się nad biednymi nie zaradnymi ludzmi uważajcie aby was nie spotkał taki sam los wstyd
Avatar
PSM... / 28 grudnia 2019 o 21:55
+1
Co wy ludzie *******... Niech każdy z komentujących i wszystko wiedzacych zobaczy na własne oczy jak ta kobieta żyje... Dość że jest w podeszłym wieku, to walczy o życie swoje i jej syna... gołymi rekami bez niczyjej pomocy walczy o Życie... Nie tergnela się na nie tak jak słychać w mediach czy wsrod ludzi gdzie się pojawiają problemy.. Ludzie targaja się na własne życie... Ona chce żyć.. Rodzina się wypiela ona chciała podzielić sprawiedliwie swoje dzieci.. Żeby wyszły na ludzi żeby mogły być lepsze od niej to dostała prezent od nich taki żeby mogła żyć w chlewie... I różnie można odbierać to że ona nie chciała pomocy gdzie psycholog jest??? A może straciła zaufanie do drugiego człowieka po tym jaki zgotowali jej ludzie piekło... Zanim ocenisz pomyśl albo pojedz i porozmawiaj pomóż... Serce jest najpiękniejszym obrazem człowieka... ''
Co wy ludzie *******... Niech każdy z komentujących i wszystko wiedzacych zobaczy na własne oczy jak ta kobieta żyje... Dość że jest w podeszłym wieku, to walczy o życie swoje i jej syna... gołymi rekami bez niczyjej pomocy walczy o Życie... Nie tergnela się na nie tak jak słychać w mediach czy wsrod ludzi gdzie się pojawiają problemy.. Ludzie targaja się na własne życie... Ona chce żyć.. Rodzina się wypiela ona chciała podzielić sprawiedliwie swoje dzieci.. Żeby wyszły na ludzi żeby mogły być lepsze od niej to dostała prezent od nich taki ż... rozwiń
Avatar
kolo / 26 grudnia 2019 o 12:07
+5
szkoda ze nie są cyganami. mieliby wszystko łacznie ze złotem, samochodami i nowymi samsungami
Avatar
memento / 25 grudnia 2019 o 12:57
+17
Ludzie naprawde biedni i wykluczeni spolecznie umieraja po cichu; nikt najczesciej o tym nie wie a tz. "normalne" spoleczenstwo, ktore tych ludzi wypchnelo poza margines poprostu ich nie chce widziec bo to popsuloby mu dobre samopoczucie. To nie sa zawsze niudacznicy ale czesto gesto nie mieli poprosyu szczescia w zyciu, poczawszy od genow, zamoznosci rodzicow, po wychowanie; czesto nikt ich niczego za mlodu nie nauczyl. do tego rozne prywane dramaty, wypadki, zly stan zdrowia, nieszczesliwe zbiegi okolicznosci. Jezli nie chcecie im pomoc to przynajmniej ich nie oceniajcie i nie gnojcie bo nie znacie dnia ani godziny...
Ludzie naprawde biedni i wykluczeni spolecznie umieraja po cichu; nikt najczesciej o tym nie wie a tz. "normalne" spoleczenstwo, ktore tych ludzi wypchnelo poza margines poprostu ich nie chce widziec bo to popsuloby mu dobre samopoczucie. To nie sa zawsze niudacznicy ale czesto gesto nie mieli poprosyu szczescia w zyciu, poczawszy od genow, zamoznosci rodzicow, po wychowanie; czesto nikt ich niczego za mlodu nie nauczyl. do tego rozne prywane dramaty, wypadki, zly stan zdrowia, nieszczesliwe zbiegi okolicznosci. Jezli nie chcecie i... rozwiń
Avatar
Gość / 25 grudnia 2019 o 11:56
+12
Skale skrajnej biedy moznabylo do niedawna zobaczyc ok. 4-5 nad ranem w kazdym miescie i miasteczku kiedy to stada bezdomnych z wozkami przeszukiwali smietniki; teraz nawet tego juz nie maja bo poczciwy i dobry rzad smietniki pozamykal, wszak posegregowane smiecie to zyla zlota dla lokalnych sitw. Raj na ziemi k.....a jego mac.
Avatar
POLAK / 25 grudnia 2019 o 11:28
+9
Ale piszący przed wigilią BOŻEGO NARODZENIA tak litują się nad biednymi nie zaradnymi ludzmi uważajcie aby was nie spotkał taki sam los wstyd
Avatar
Gość / 25 grudnia 2019 o 11:26
-5
Taaa jasne pisiory, przeciez skrajnej nedzy w pislamskiej Polsce "dobrobytu" nie ma bo tak wam powiedzieli czosnkowi Jaroslaw K. i Mateusz M. oraz szaman w czarnej sukience.
Avatar
DerZornGottes / 25 grudnia 2019 o 11:22
-4
Nie gra mi to w wielu poziomach. Pierwsza sprawa, że przez caly czas nikt kompletnie jej nie chciał pomóc. Moim zdaniem ona nie chce pomocy i już. "to moje dziecko i nie oddam go do szpitala czy pomocy społecznej"? Czy tak mają powiedzieć wszscy rodzice chorych dzieci? Rozumiem że lepiej mieszkać w zwierzęcych warunkach ale z poczuciem że to jej dziecko i go nie odda. To jest robienie krzywdy - sobie i dziecku. Zwłaszcza jeśli syn jest tak poważnie chory. Druga sprawa. Miała mieszkanie i je sprzedała oddając dzieciom pieniądze. Czy myślała że dzieci wezmą ją i jej chorego syna do siebie? Przecież od razu to jest niemożliwe na pierwszy rzut więc jak to było? Wydaje mi się że ta Pani nie chce dać sobie pomóc, bo nie wierzę ze kompletnie nikt nie chce jej pomóc z otoczenia  - tak jak wmawiają nam media. Nie mieszkamy w znieczulonym świecie jak nam się próbuje wmawiać. Widać że jeśli ma brata alkoholika, jeden syn jest chory to inne dzieci też mogą coś mieć. Bardziej złożony mechanizm rodzinny niż nam się wydaje i nie do końca chce mi się wierzyć że nikt do niej ręki nie wyciągnął tylko tej Pani poniekąd jest dobrze jak jest. Pomoc oznacza ze trzeba zmienić aktualną sytuację a ta Pani przywykła i nie jest na to gotowa.
 Oddalabys wlasne dziecko do szpitala psychiatrycznego w Polsce? Radze zobaczyc na wlasne oczy jak tam to wszystko wyglada a pozniej pindolic bzdety. Druga sprawa: owszem Polacy to jeden z najmniej empatycznych narodow w Europie i swoja barbarzynska mentalnoscia przypominaja narody bylego ZSRR. Brak pomocy w Polsce to norma, pomoc jest ale dla wyludzaczy, cwaniakow i zdrowych knurow i macior 500+. Prawdziwa bieda i wykluczenie spoleczne nie moze w Polsce liczyc na ZADNA pomoc, rowniez od kosciola katolickiego, ktory sam wyludza kase od panstwa/ polskiego podatnika. W Polsce skala skrajnej nedzy jest ogromna ale nikt o tym nie mowi i nie pisze bo to jiewygodne dla politykow i dobrego samopoczucia przecietnej polskiej cebuli. Polacy nie tylko nie pomoga ale jeszcze zrobia na zlosc, zaszkodza - czesto bezinteresownie. Obrzydliwy zdegnerowany narod.
 Oddalabys wlasne dziecko do szpitala psychiatrycznego w Polsce? Radze zobaczyc na wlasne oczy jak tam to wszystko wyglada a pozniej pindolic bzdety. Druga sprawa: owszem Polacy to jeden z najmniej empatycznych narodow w Europie i swoja barbarzynska mentalnoscia przypominaja narody bylego ZSRR. Brak pomocy w Polsce to norma, pomoc jest ale dla wyludzaczy, cwaniakow i zdrowych knurow i macior 500+. Prawdziwa bieda i wykluczenie spoleczne nie moze w Polsce liczyc na ZADNA pomoc, rowniez od kosciola katolickiego, ktory sam wyludz... rozwiń
Avatar
Sylvie / 25 grudnia 2019 o 09:49
+31
Nie gra mi to w wielu poziomach. Pierwsza sprawa, że przez caly czas nikt kompletnie jej nie chciał pomóc. Moim zdaniem ona nie chce pomocy i już. "to moje dziecko i nie oddam go do szpitala czy pomocy społecznej"? Czy tak mają powiedzieć wszscy rodzice chorych dzieci? Rozumiem że lepiej mieszkać w zwierzęcych warunkach ale z poczuciem że to jej dziecko i go nie odda. To jest robienie krzywdy - sobie i dziecku. Zwłaszcza jeśli syn jest tak poważnie chory. Druga sprawa. Miała mieszkanie i je sprzedała oddając dzieciom pieniądze. Czy myślała że dzieci wezmą ją i jej chorego syna do siebie? Przecież od razu to jest niemożliwe na pierwszy rzut więc jak to było? Wydaje mi się że ta Pani nie chce dać sobie pomóc, bo nie wierzę ze kompletnie nikt nie chce jej pomóc z otoczenia - tak jak wmawiają nam media. Nie mieszkamy w znieczulonym świecie jak nam się próbuje wmawiać. Widać że jeśli ma brata alkoholika, jeden syn jest chory to inne dzieci też mogą coś mieć. Bardziej złożony mechanizm rodzinny niż nam się wydaje i nie do końca chce mi się wierzyć że nikt do niej ręki nie wyciągnął tylko tej Pani poniekąd jest dobrze jak jest. Pomoc oznacza ze trzeba zmienić aktualną sytuację a ta Pani przywykła i nie jest na to gotowa.
Nie gra mi to w wielu poziomach. Pierwsza sprawa, że przez caly czas nikt kompletnie jej nie chciał pomóc. Moim zdaniem ona nie chce pomocy i już. "to moje dziecko i nie oddam go do szpitala czy pomocy społecznej"? Czy tak mają powiedzieć wszscy rodzice chorych dzieci? Rozumiem że lepiej mieszkać w zwierzęcych warunkach ale z poczuciem że to jej dziecko i go nie odda. To jest robienie krzywdy - sobie i dziecku. Zwłaszcza jeśli syn jest tak poważnie chory. Druga sprawa. Miała mieszkanie i je sprzedała oddając dzieciom pieniądze. Czy... rozwiń
Avatar
Gość / 25 grudnia 2019 o 09:17
+11
Do Kolca. Nie mów kto co ma robić.Pomóż sam. Inną sprawą jest też że państwo pomaga milionami na twórczość ojca dyrektora /Tadeusza/ ,daje majątki kościołowi których nie powinno dawać ,łoży na emerytury dla urzędników Watykanu -księży .Rozdaje majątek dobrej zmianie i tym miernym ale wiernym, którym sprzedaje się grunty po cenach stanowiących nikły procent ich wartości. /Mateuszek/. Może tutaj trzeba szukać pieniędzy a nie czepiać się jak pijany lotu Noblistki.
Avatar
Nie wierzę / 25 grudnia 2019 o 08:39
+16
Pani podejmuje takie decyzje A ktoś obcy ma za to odpowiadać. Sama wie, ze mieszkanie w tym wieku z tak chorà osobą jest nuebimezpiecxne dla obu stron. Na pewno pracownicy mops proponowali pomoc w zakresie kompetencji i realnych mozliwisci, ale jak pani odmawia i nie słucha to co zrobic. Nie wierzę, że pani tak tyle lat i nikt ręki do niej nie wyciągnął. Ale przyjąć pomoc też jest trudno. A pomoc społeczna to nie wróżka, żeby pani wyczarować lokal na jej warunkach. Na bank jest to bardziej złożone.
Zobacz wszystkie komentarze 20

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Włodawa na łamach światowych mediów. New York Times pisze o liście burmistrza

Włodawa na łamach światowych mediów. New York Times pisze o liście burmistrza 174 26

Burmistrz Włodawy napisał do Francji list, który cytuje cały świat. „Jesteśmy normalni. Nie wszystkie miasta w Polsce są homofobiczne” – te słowa trafiły m.in. na łamy New York Timesa.

Minister Kultury: Będziemy dalej wspierać zamojskie zabytki

Minister Kultury: Będziemy dalej wspierać zamojskie zabytki 0 0

- Będziemy dalej wspierać zamojskie zabytki – deklarował podczas dzisiejszej wizyty na Zamojszczyźnie Piotr Gliński. Wicepremier i minister kultury doglądał inwestycji realizowanych przy finansowym udziale jego resortu.

Nauczycielka wróciła z Włoch z  podejrzeniem koronawirusa. Szkoła zamknięta
film

Nauczycielka wróciła z Włoch z podejrzeniem koronawirusa. Szkoła zamknięta 0 3

Mazańcowice (woj. śląskie). Nauczycielka wróciła w niedzielę z Rzymu, w poniedziałek poszła do szkoły, a wieczorem zgłosiła się do szpitala i została skierowana na badania pod kątem koronawirusa. Wójt postanowił zamknąć szkołę i przedszkole. Do placówki, w której uczy się 700 dzieci, przyszło dzisiaj jedno.

Doprowadził uczennice do poddania się innej czynności seksualnej. Dlaczego 47-latek mieszkał w bursie szkolnej?
Skandal

Doprowadził uczennice do poddania się innej czynności seksualnej. Dlaczego 47-latek mieszkał w bursie szkolnej? 3

47-letni Ihor B., Ukrainiec, który mieszkał w Bursie Szkolnej nr 1 w Białej Podlaskiej, odpowie przed sądem za rozpijanie młodzieży i doprowadzenie wychowanek placówki do poddania się innej czynności seksualnej. Do incydentu doszło, bo bursa, wbrew prawu, prowadziła usługi hotelowe.

O kobietach dla młodzieży i dorosłych. Spektakle w Andersenie
27 lutego 2020, 10:00

O kobietach dla młodzieży i dorosłych. Spektakle w Andersenie 2 0

"Podwójne życie Weroniki" oraz "Ja, Maria Curie" to spektakle Teatru Andersena, które wkrótce będzie można zobaczyć w ramach oferty kierowanej do młodzieży powyżej 16 roku życia i dorosłych. Obie realizacje łączy wątek kobiecy.

Ekstremalna Droga Krzyżowa 2020 w Lublinie. Ruszyły zapisy również na dwie nowe trasy

Ekstremalna Droga Krzyżowa 2020 w Lublinie. Ruszyły zapisy również na dwie nowe trasy 0 5

Będzie osiem tras, w tym dwie nowe – kolejna po Lublinie – wokół Czechowa i kolejna do Lubartowa. Zapisy już się rozpoczęły. Dzisiaj organizatorzy lubelskiej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej poinformowali o szczegółach nocnej wędrówki zaplanowanej na 20 marca

Jakie jest najmniejsze państwo świata? Sprawdź swoją wiedzę z geografii

Jakie jest najmniejsze państwo świata? Sprawdź swoją wiedzę z geografii 0 0

Trudny quiz dla prawdziwych ekspertów z geografii

Nowa fabryka powstała pod Lublinem. Ma zatrudniać nawet kilkaset osób [zdjęcia]
galeria

Nowa fabryka powstała pod Lublinem. Ma zatrudniać nawet kilkaset osób [zdjęcia] 17 19

Lampy do citroena jumpera są już produkowane, a jeszcze w tym roku w zakładzie Varroc Lighting Systems, który dziś został oficjalnie otwarty, będą montowane reflektory do opla vivaro, peugeota experta, a także volkswagenów. Nowa fabryka w podlubelskich Niemcach zatrudnia 170 osób, wkrótce będzie ich 400.

Rojek czy Kostrzewski w bramce Górnika Łęczna? Dwóch chętnych, a miejsce tylko jedno

Rojek czy Kostrzewski w bramce Górnika Łęczna? Dwóch chętnych, a miejsce tylko jedno 0 2

W sobotę Górnik Łęczna rozegra pierwszy w tym roku kalendarzowym mecz o punkty z Eleną Toruń na jej terenie. Wydaje się, że trener Kamil Kiereś na kilku pozycjach ma do gry „pewniaków”. Wciąż nie wiadomo jednak czy rundę wiosenną w bramce rozpocznie Adrian Kostrzewski czy Patryk Rojek

Astorię wezmą na dłużej

Astorię wezmą na dłużej 0 7

Nawet na 10 lat podpisana ma być umowa z potencjalnym najemcą lokalu po restauracjach KFC i Pizza Hut, które działały na parterze budynku Astorii.

Nietypowa rodzina zniknęła z placu w centrum Lublina. Gdzie ją zobaczymy w przyszłości?
galeria

Nietypowa rodzina zniknęła z placu w centrum Lublina. Gdzie ją zobaczymy w przyszłości? 13 5

Janusz, Grażyna i Seba – trójka drewnianych postaci zniknęła dzisiaj z placu im. Lecha Kaczyńskiego obok Centrum Kultury. Byli tu prawie rok

Trzech bandytów w kominiarkach przyjechało po dług. Demolka na posesji
galeria

Trzech bandytów w kominiarkach przyjechało po dług. Demolka na posesji 0 7