Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

20 czerwca 2016 r.
19:44

Polska w walce z Państwem Islamskim. Wysyłamy żołnierzy do Kuwejtu i Iraku

Autor: Zdjęcie autora Kurier PAP
0 8 A A

Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienia o wysłaniu kontyngentów wojskowych do Kuwejtu i Iraku w celu wsparcia koalicji walczącej przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu - poinformowało w sobotę BBN.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Postanowienia prezydenta dotyczą użycia kontyngentów od 20 czerwca do 31 grudnia br. w operacji Inherent Resolve w ramach Globalnej Koalicji do walki z tzw. Państwem Islamskim.

Polski Kontyngent Wojskowy w Kuwejcie (z elementami wsparcia w innych państwach regionu) będzie liczyć do 150 żołnierzy i pracowników wojska i składać się głównie z komponentu powietrznego z czterema wielozadaniowymi myśliwcami F-16, wyposażonymi w zasobniki rozpoznawcze DB 110. Jego zadaniem będzie rozpoznanie lotnicze na potrzeby wsparcia operacji Inherent Resolve.

Liczebność PKW w Iraku określono na maksymalnie 60 żołnierzy i pracowników wojska - do głównych zadań sił wydzielonych z Wojsk Specjalnych należeć będzie doradztwo i szkolenie sztabów oraz pododdziałów specjalnych sił zbrojnych Iraku.

Wojskowa operacja Inherent Resolve jest prowadzona w ramach Globalnej Koalicji do walki z tzw. Państwem Islamskim, na podstawie artykułu 51 Karty Narodów Zjednoczonych i na prośbę rządu Republiki Iraku. Według rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ tzw. Państwo Islamskie jest grupą terrorystyczną i stanowi zagrożenie dla światowego pokoju i bezpieczeństwa - przypomniało BBN.

Jak poinformowano misje mają mieć charakter szkoleniowy i rozpoznawczy, a polscy żołnierze nie będą się angażowali bezpośrednio w działania bojowe.

Według sekretarza generalnego Jensa Stoltenberga sojusz nadal rozważa też bezpośrednie wsparcie działań koalicji przeciwko IS poprzez wysłanie samolotów systemu naprowadzania i kontroli powietrznej AWACS. Decyzje w tych sprawach mają zapaść na warszawskim, lipcowym szczycie NATO.

Wideo: TVn 24 / x-news

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 21 czerwca 2016 o 07:40
0
Państwo Islamskie, czyli odpowiednik, analog, AK w czasie niemieckiej okupacji. Walczą o swoje państwa okupowane przez USA.
Avatar
Kolo / 21 czerwca 2016 o 07:21
0
Teraz to tylko pozostaje się modlić o to, by ci co rządzą nie zwalili na nasz kraj wszelkich plag egipskich, by te ich rządy Polska i Polacy jakoś przetrwali do wyborów rządów normalnych ludzi, a nie ludzi zawziętych, obrażonych na wszystkich i nawiedzonych.
Avatar
Gość / 21 czerwca 2016 o 07:18
0
Ciekawe co jeszcze wymysli pan Antoni M. ?! Brakuje nam tylko odwetu islamistów z pasami szachida... Czy oni nie zdają sobie sprawy z zagrożeń i tak lekko podchodzą do tego? Ale wszystko do czasu jak ktoś zdetonuje ładunek w autobusie miejskim. Pytanie - po co się w to angażujemy? Nie nasza wojna, nie nasz problem. Zobaczcie na YT jak uchodźcy traktują kobiety w krajach UE. Zaczepki, pobicia.... i to tak, w sumie za nic, bo źle się spojrzała....
Avatar
Gość / 20 czerwca 2016 o 22:29
0
po co tam się pchamy?!czy nasze mundrołki musza zawsze komuś lizać dupę?!jaki polska ma w tym interes?!po co wysyła młodych zdrowych ludzi po za granicę państwa?!ja osobiście mam w *** stany zjednoczone i ich gierki!a jak p.duda chce pomóc usa,to niech sam tam jedzie,z żoną i dziećmi(nie będę po nim płakał),co nas obchodzi państwo islamskie?! i kto za to zapłaci?!
Avatar
Gość / 20 czerwca 2016 o 22:10
0
Jestem za... pod warunkiem, że Kinga Duda poleci tam na przeszkolenie sanitariuszki. Jest wyjątkową nieuczciwością wysyłać cudzych synów i córki na wojnę. W imię podlizania się Amerykanom ściągają na Polskę zemstę islamistów. Taki serwilizm przystoi niewolnikom, a nie PAŃSTWU o tysiącletniej historii.
Avatar
Gość / 20 czerwca 2016 o 21:45
0
Pytanie czy aby te F16 dolecą tam w jednym kawałku?
Avatar
Gość / 20 czerwca 2016 o 20:50
0
Pan Prezydent, podpisując ten dokument, wyznaczył kolejny cel zamachów terrorystycznych Państwa Islamskiego. Nie uchodźcy są zagrożeniem dla Polski, ale tak nieprzemyślane decyzje. Potęgą militarną nie jesteśmy, a na sojuszników raczej nie ma co liczyć. Zawiedliśmy się na nich już w 1939 roku. Ale Duda nie dba o polski naród, tylko o swój prestiż.
Avatar
Gość / 20 czerwca 2016 o 20:09
0
Dlaczego sam jeden polityk z drugim nie ubierze munduru i nie pojedzie? Mało worków z ciałami polskich żołnierzy wróciło z takich misji. Ich rodzinom nic nie wróci braci, mężów czy ojców. Czy stać nasze państwo na taki wydatek? Nie ukrywajmy potęgą militarną nie jesteśmy a dług publiczny rośnie.
Avatar
Gość / 21 czerwca 2016 o 07:40
0
Państwo Islamskie, czyli odpowiednik, analog, AK w czasie niemieckiej okupacji. Walczą o swoje państwa okupowane przez USA.
Avatar
Kolo / 21 czerwca 2016 o 07:21
0
Teraz to tylko pozostaje się modlić o to, by ci co rządzą nie zwalili na nasz kraj wszelkich plag egipskich, by te ich rządy Polska i Polacy jakoś przetrwali do wyborów rządów normalnych ludzi, a nie ludzi zawziętych, obrażonych na wszystkich i nawiedzonych.
Avatar
Gość / 21 czerwca 2016 o 07:18
0
Ciekawe co jeszcze wymysli pan Antoni M. ?! Brakuje nam tylko odwetu islamistów z pasami szachida... Czy oni nie zdają sobie sprawy z zagrożeń i tak lekko podchodzą do tego? Ale wszystko do czasu jak ktoś zdetonuje ładunek w autobusie miejskim. Pytanie - po co się w to angażujemy? Nie nasza wojna, nie nasz problem. Zobaczcie na YT jak uchodźcy traktują kobiety w krajach UE. Zaczepki, pobicia.... i to tak, w sumie za nic, bo źle się spojrzała....
Avatar
Gość / 20 czerwca 2016 o 22:29
0
po co tam się pchamy?!czy nasze mundrołki musza zawsze komuś lizać dupę?!jaki polska ma w tym interes?!po co wysyła młodych zdrowych ludzi po za granicę państwa?!ja osobiście mam w *** stany zjednoczone i ich gierki!a jak p.duda chce pomóc usa,to niech sam tam jedzie,z żoną i dziećmi(nie będę po nim płakał),co nas obchodzi państwo islamskie?! i kto za to zapłaci?!
Avatar
Gość / 20 czerwca 2016 o 22:10
0
Jestem za... pod warunkiem, że Kinga Duda poleci tam na przeszkolenie sanitariuszki. Jest wyjątkową nieuczciwością wysyłać cudzych synów i córki na wojnę. W imię podlizania się Amerykanom ściągają na Polskę zemstę islamistów. Taki serwilizm przystoi niewolnikom, a nie PAŃSTWU o tysiącletniej historii.
Avatar
Gość / 20 czerwca 2016 o 21:45
0
Pytanie czy aby te F16 dolecą tam w jednym kawałku?
Avatar
Gość / 20 czerwca 2016 o 20:50
0
Pan Prezydent, podpisując ten dokument, wyznaczył kolejny cel zamachów terrorystycznych Państwa Islamskiego. Nie uchodźcy są zagrożeniem dla Polski, ale tak nieprzemyślane decyzje. Potęgą militarną nie jesteśmy, a na sojuszników raczej nie ma co liczyć. Zawiedliśmy się na nich już w 1939 roku. Ale Duda nie dba o polski naród, tylko o swój prestiż.
Avatar
Gość / 20 czerwca 2016 o 20:09
0
Dlaczego sam jeden polityk z drugim nie ubierze munduru i nie pojedzie? Mało worków z ciałami polskich żołnierzy wróciło z takich misji. Ich rodzinom nic nie wróci braci, mężów czy ojców. Czy stać nasze państwo na taki wydatek? Nie ukrywajmy potęgą militarną nie jesteśmy a dług publiczny rośnie.
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wieczorny maraton na rolkach po Lublinie. Tym razem w nietypowych strojach [zdjęcia]
galeria

Wieczorny maraton na rolkach po Lublinie. Tym razem w nietypowych strojach [zdjęcia] 0 0

To był już czwarty w tym roku przejazd rolkarzy przez Lublin. Tym razem część z nich pojawiła się w przebraniach zwierząt.

Żniwowanie w Muzeum Wsi Lubelskiej
22 lipca 2018, 11:00

Żniwowanie w Muzeum Wsi Lubelskiej 1 0

Co Gdzie Kiedy. Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza na kolejną odsłonę wakacyjnych pokazów dawnego rzemiosła. W niedzielę, 22 lipca o godz. 11 w Skansenie rozpoczną się pokazy żniwowania.

Poradnia Leczenia Ran Przewlekłych powstała w bialskim szpitalu

Poradnia Leczenia Ran Przewlekłych powstała w bialskim szpitalu 0 0

Przy szpitalu w Białej Podlaskiej zaczęła funkcjonować Poradnia Leczenia Ran Przewlekłych. Placówka podpisała umowę z lubelskim NFZ.

Śmiertelny wypadek na drodze krajowej nr 19. Nie żyje pieszy

Śmiertelny wypadek na drodze krajowej nr 19. Nie żyje pieszy 4 0

Do tragicznego wypadku doszło po godz. 1 w nocy na drodze krajowej nr 19 w miejscowości Firlej.

Wraca Puławskie Kino Samochodowe
27 lipca 2018, 0:00

Wraca Puławskie Kino Samochodowe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Gratka dla miłośników kina w Puławach. W dniach 27-29 lipca odbędzie się kolejna już edycja Puławskiego Kina Samochodowego, nawiązującego do amerykańskiej tradycji seansów.

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia. Kto zdobył medale? [zdjęcia]
galeria

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia. Kto zdobył medale? [zdjęcia] 0 0

Małgorzata Hołub-Kowalik i Karol Zalewski złotymi medalistami w biegu na 400 metrów. To dość spora niespodzianka bo za faworytów w obu przypadkach uchodzili inni uczestnicy finału

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia]
galeria
film

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia] 95 25

W Lublinie trwa koncert Siła Kobiet. Na scenie występują: Paulina Przybysz, Monika Brodka, Katarzyna Nosowska i Kayah. Na plac Zamkowy przyszły tłumy

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje
kraj
film

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje 5 2

Radomyśl (woj. wielkopolskie). Na trasie Wschowa-Radomyśl samochód osobowy uderzył w dwie nastolatki jadące na rowerach. Młodsza z dziewcząt, 13-latka, zginęła na miejscu. Jej rok starsza koleżanka została przewieziona do szpitala. Przyczyny wypadku bada prokuratura.

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek
2 sierpnia 2018, 17:00

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek 2 0

Co Gdzie Kiedy. Popularny spektakl Centrum Kultury - Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek będzie można zobaczyć bezpłatnie w ramach wakacyjnego projektu Lato na Placu Litewskim. Pokaz odbędzie się dwukrotnie - w czwartek, 2 sierpnia i piątek, 3 sierpnia o godz. 17 przy pomniku Unii Lubelskiej.

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić?
galeria

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić? 36 4

Żeby obejrzeć wszystkie występy, najlepiej zacząć w czwartek. Dlatego już dziś przedstawiamy program festiwalu, choć najwięcej spektakli będzie dopiero za tydzień. Jak zwykle warto zarezerwować dużo czasu, dobrze zaplanować dzień i zatroszczyć się o wygodne obuwie

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle!
film

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle! 0 0

Podczas inauguracyjnego konkursu Letniego Grand Prix 2018 na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle reprezentacja Polski zajęła pierwsze miejsce osiągając rekordową przewagę 71,3 punktu nad drugimi w klasyfikacji Niemcami. Trzecie miejsce przypadło Norwegom

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty 15 4

Przebudowany po drugim spadku z rzędu zespół z Łęcznej w pierwszym meczu nowego sezonu wywalczył punkt w Wejherowie chociaż po niespełna pół godzinie gry przegrywał 0:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2 4 1

Po sparingu Stali z Tomasovią zdecydowanie lepsze humory panują w obozie czwartoligowca. Drużyna Pawła Babiarza ograła beniaminka III ligi 4:2

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!