Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

8 listopada 2014 r.
12:30
Edytuj ten wpis

Sikorski. Sezon wilka

87 0 A A

Rozmowa z profesorem Michaelem Szporerem, wykładowcą politologii i dziennikarstwa na University of Maryland.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Jak długo zna pan Radosława Sikorskiego?

- Poznałem go dobrze w Waszyngtonie, za czasów AWS-u. Pierwszy raz w Gdańsku na statku na Motławie z Marylą Krzaklewską. Był dowcipny, bystry i imponował. Za AWS-u był proponowany na ambasadora do USA i pewnie by się sprawdził. W Stanach był jednym z założycieli APAC-u [American Polish Advisory Council] wraz z Janem Nowakiem Jeziorańskim. Taka organizacja zawsze była potrzebna, ale jakoś trudno było się jej rozwinąć bez wsparcia z Polski. Radek to rozumiał, chciał budować lobby polskie w Ameryce. Wówczas mówiłem, że Sikorski w American Enterprise Fund robi za całą polską ambasadę w Waszyngtonie. Dziś Radek mnie naprawdę zawiódł.

• Czy przypuszczał pan, że zostanie szefem dyplomacji?

- Tak, sam bym go na to stanowisko proponował; bardziej jak na szefa MON-u. Wierzyłem, że z nim u steru polska dyplomacja na Zachodzie pójdzie do przodu, zwłaszcza w Stanach. Wierzyłem, że oczyści MSZ z ludzi bez talentu i bez wiedzy, za to z jakimiś dziwnymi układzikami. Spodziewałem się, że będzie mniej partyjny, a bardziej sensowny. Myślałem, że wreszcie Polska będzie miała odpowiedniego ambasadora w USA, że nawiąże kontakty z wpływową, a nie tylko folklorystyczną "starą” amerykańska Polonią. Z ludźmi rozpoznawalnymi w Ameryce, jak choćby twórca imperium komputerowego Apple, Steve Woźniak. Tak się nie stało. Lobbing powierzono osobom które... nie wierzyły w lobbing, lub naprawdę nie znały się na fachu. Polityka polonijna w ogóle jest bezsensowna. Faworyzowane są jakieś "resortowe dzieci” udające Polonię, a pieniądze przejęte z Senatu zostały upolitycznione lub przekazywane na mało skuteczne kampanie PR-owskie. Na każdym kroku braki w znajomości i realiów amerykańskich, obrażanie poważnych osób, jak np. wice szefa głównej centrali związkowej, czy wybitnych dziennikarzy i akademików. Temat rzeka...
Kiedy zaczynał, radziłem Radkowi, żeby obciął rozdęty budżet MSZ o 5 proc. i już będzie zasłużonym ministrem. Zero efektu. Ile kosztowała rezydencja ambasadora w Waszyngtonie, kiedy i za jakie kosmiczne pieniądze ją kupiono? Bizantyjska rezydencja ambasadora jest większa od historycznej ambasady. Polska ma aż pięć budynków w samym Waszyngtonie i tak naprawdę nie wiadomo po co.

• Co pan myśli teraz na temat jego siedmioletniego kierowania polską dyplomacją?

- Te siedem lat odwróciło polską dyplomację od jej głównego nurtu wspieranego przez rządy lewicowe i prawicowe. Euroatlantyzm to nie tylko i wyłącznie Europa, a specyficznie Niemcy. Niestety, zastąpił to eurocentryzm. Może Sikorski był kierowany jakimiś ambicjami europejskimi, albo robił to, co premier Tusk sobie życzył. Nie wiem. W każdym razie takie były realia. Myślę, że to się zaczęło od jego przejścia do PO. Jako "przeszczep” z PiS-u chciał pokazać, że jest team playerem. Pewnie też facetem, co to wszystko z każdym w Europie pozałatwia. Przypomina mi trochę Józefa Becka z czasów przedwojennych.

• Co było największym nieporozumieniem polityki Sikorskiego?

- Chyba tarcza antyrakietowa. Gdyby temat procedowano od samego początku energicznie, już by była w Polsce. Janukowicz i Ukraina też gafa.

• Czy Sikorski prowadził dobrą politykę wschodnią?

- Wschodnia polityka nie wygląda na zbyt korzystną dla Polski od dłuższego czasu. Wschód to naprawdę zaniedbany temat. Nikt dokładnie w Waszyngtonie pojąć nie może, o co tak naprawdę Polsce chodzi w tym temacie. Pomoc Ukrainie powinna być głównym nurtem polityki polskiej, przy dostrzeganiu, że narodowa tożsamość rosyjska jest poważnie podważona i "skonfliktowana” wewnętrznie. Niedawno nawet Łukaszenko zauważył, że "bez Ukrainy, Rosja jest gdzieś pomiędzy Mongolią a Kazachstanem”. To jest potencjalnie wybuchowy problem, gdyż Rosja jest dziś jak taka bardzo duża Jugosławia, tkwiąca - z jednej strony - w mitach wielkiej historii i - z drugiej - w konfliktach etnicznych. Daleko jej od myślenia w kategoriach społeczeństwa obywatelskiego. Rosyjska neoimperialistyczna interwencja była do przewidzenia. Tak, jak brak możliwości do poszerzenia "scenariusza krymskiego” w najbliższym czasie też jest do przewidzenia. Aby naprawdę się zabezpieczyć, Polska powinna pomyśleć na dłuższą metę o bliższych wojskowych relacjach polsko-ukraińsko-tureckich. Nie rozumiem, dlaczego pomoc z Polski dla Ukrainy jest tak mizerna. Jest astronomiczna rozbieżność pomiędzy tym, co Polska mówi, a tym, co dla Ukrainy robi realnie. Zerknąłem w statystyki innych sąsiadów z Europy. Wielu zaangażowało się znacznie bardziej. Chyba, że nie wszystko, co polska robi jest upublicznione. Oby!

• Sikorski zawiódł się na Ukrainie? Został odstawiony na boczny tor przez Niemcy, Francję i Ukrainę Poroszenki.

- Sikorski nie był przygotowany na Ukrainę i to zresztą było ewidentne w jego rozmowach w Kijowie. Zaważył problem doradczy i przygotowania. Minister nie może znać się na wszystkim i brać wszystkiego na siebie. Ma do tego wiceministrów i specjalistów. Polska nie była przygotowana na Majdan, a już na pewno na nie na upadek rządu Janukowycza i na wojnę prowadzoną asymetrycznie. Na szczęście Putin się przeliczył, bo nie spodziewał się, że nowe media przebiją jego machinacje i całą tę noworosyjską maskaradę. Tu osoby kształtujące politykę wschodnią zawiodły, wraz z bardzo osłabionym intelektualnie i analitycznie - od śmierci Marka Karpia - Ośrodkiem Studiów Wschodnich, który nie był na to przygotowany.

• Jaka była jego polityka wobec Europy Zachodniej?

- Niemczenie się, jak to zauważył Lech Wałęsa. To lapidarne, ale trafne określenie. Można sobie na to pozwolić, kiedy są dotacje unijne, ale co, kiedy przestaną płynąć do nas szeroką rzeką? Polska jest patologicznie obciążona przez monstrualną biurokrację rządową. Ale to tak nawiasem. Problem zdecydowanej orientacji na Berlin to główny grzech polityki zagranicznej.
• A polityka amerykańska? Czy to było naprawdę "robienie łaski”?

- No to jest jakiś absurd. Zapewne największy, jaki wypowiedział w swej karierze Sikorski. Wielu w Polsce wierzy, że wreszcie ktoś powiedział prawdę, ale to tak nie jest. Polska nie jest światową potęgą, jest średniej wielkości regionalną siłą na rubieżach Europy i nawet tę rolę nie zawsze odpowiednio spełnia. Jeśli jednak spełnia pewne role w sojuszach międzynarodowych, to nie znaczy, że nic z tego nie ma. To jest jakieś banalne i roszczeniowe myślenie, że Polak musi być zawsze "więcej wart”, bo jeśli nie, to nic nie jest wart. Sięgając do literatury, można by rzec "znaj proporcje, mocium panie”. Dodatkowo są to jakieś pozostałości z czasów komunistycznych, kiedy Polska naprawdę nie była dowartościowana i jako suwerenne państwo nie istniała. To nie jest jednak wina USA. Radek nawet nie zdaje sobie sprawy, jak tymi słowami zrujnował sobie reputację w Stanach. A gadał jeszcze o polskiej "murzyńskości”, czyli służalczości. W tym samym temacie opowiadał kawał, jak to Obama ma polskie korzenie, bo jego przodkowie... zjedli w Afryce polskiego misjonarza. Tak się w Ameryce nie żartuje i z Ameryką też.

• A co pan myśli o polityce kadrowej MSZ? Szczególnie w obsadzaniu ambasadorów?

- Kolesiostwo, a nie służba publiczna zawsze w Polsce było i będzie, ale jednak jakieś kwalifikacje przy obsadzaniu placówek - poza jako taką znajomością języka - powinny być. Trzeba przyznać, że obsada ambasad w USA i w Moskwie świadczy albo o kadrowych brakach MSZ-u, albo braku wyobraźni. Można odnieść wrażenie, że obie te stolice traktowane są w polityce zagranicznej Polski, jako kierunki... drugorzędne. Jest to zresztą odwzajemniane przez państwa misji, skoro nowa ambasador w Moskwie czekała chyba trzy tygodnie na złożenie kopii listów uwierzytelniających wiceministrowi spraw zagranicznych, a jakoś nie doczytałem, czy już dostąpiła zaszczytu złożenia oryginałów tych listów Putinowi, czy ciągle nie. Waszyngton i Moskwa to nie są miejsca, gdzie jedzie się na naukę dyplomacji, a stolice, które powinny być zwieńczeniem kariery zawodowej budowanej na doświadczeniu.

• A afera z medalem Wolności dla Jana Karskiego pod skrzydłami MSZ z czasów Sikorskiego? Dlaczego postanowiono "wyeliminować” rodzinę z całego procesu i przyjmowania tego odznaczenia?

- Powiem szczerze, ja ambasadę i odpowiednie osoby na al. Szucha o rodzinie Jana Karskiego osobiście informowałem dobry miesiąc przed uroczystością. Może ktoś nie czyta moich maili, ale poszły. Podawałem w nich adres i telefon pani doktor Kozielewskiej w Gdańsku. Dla mnie tego typu zachowanie jest nietaktowne, chamskie, a nawet karalne. Ambasada RP w tym przypadku nie miała prawa "wyboru”, kto ma odbierać medal, bo żyje rodzina Kozielewskich, a po drugie: ambasada reprezentuje wszystkich polskich obywateli, w tym także rodzinę Jana Karskiego. Ambasada dobrze wiedziała, że rodzina istnieje, m.in. z testamentu, w którym jest wymieniona, a którego kopia znajduje się w ambasadzie. Naprawdę nie wiem, czego się spodziewali. Tego, że rodzina zniesie ten afront z pokorą?

• Dlaczego starano się zawłaszczyć pod patronatem MSZ, a bez wiedzy rodziny, miejsce spoczynku Jana Karskiego, i zmienić nagrobek?

- Tak jak w polityce, tak i z Janem Karskim - stał się częścią urzędowej propagandy narodowej, w której gubi się prawdziwe wartości, a zastępuje je pustymi sloganami i jakimiś własnymi chciejstwami. W tym wypadku, zlekceważono świętą wartość miejsca spoczynku i formy jego upamiętnienia. Zrobił to za życia Jan Karski. Chciał spocząć wraz z żoną w grobie, na którym postawił pomnik, jaki uznał za właściwy. Lapidarna inskrypcja o obojgu małżonkach: imię, nazwisko, lata życia. Tylko tyle i aż tyle. A tu chcieli m.in. umieszczać na nowej tablicy podobiznę Jana Karskiego i wypisywać jakiś elaborat na jego temat. Po prostu nic z Karskiego nie rozumieli.

• Dlaczego Sikorski opowiadał dziennikarzowi "Politico” o spotkaniu Putina z Tuskiem i ofercie "rozbioru Ukrainy”, skoro takiego spotkania nie było? Za wszelką cenę chciał zaistnieć w mediach i pokazać, że wciąż jest interesujący, mimo odsunięcia na boczny tor polityki międzynarodowej?

- Zgadzam się co do motywacji. Sikorski lubił dyrygować MSZ-tem i na pewno myślał o przyszłej karierze w NATO czy gdzieś indziej w sferze międzynarodowej. Może nawet tam, gdzie trafił Donald Tusk. Chyba jednak coś się Radkowi pokiełbasiło w głowie, skoro sprokurował taką gafę. Błąd Sikorskiego polegał na tym, że chlapiąc ozorem do dziennikarza, powinien wcześniej zadzwonić do Tuska i skonsultować, co może mówić, a co nie. Chyba, że chciał odreagować jakieś swoje frustracje i zająć się terapią własnego "ego”.

• "The Economist” pisze, ze kariera Sikorskiego jest w strzępach. Żal panu kolegi?

- Żal na pewno! Sikorski ma zalety. Niestety, uwierzył, że jest lepszy, a może nawet najlepszy. Błędem z obszaru polityki personalnej było otoczenie się niewłaściwymi ludźmi. Myślę, że chciał dobrze, ale jest duża różnica pomiędzy chcieć i móc. Nie przewiduję jego dalszej kariery międzynarodowej. Amerykanie zapamiętali jego słowa, Rosjanie cieszą się, że się ośmieszył relacjonowaniem rozmowy, jakiej "nie było”. Wielu na Zachodzie nie żal, że mu utarto nosa. W Polsce będzie mu jeszcze trudniej, bo praktycznie nie ma własnego zaplecza politycznego. Jak się jest samotnym wilkiem, nie trzeba mówić o dorzynaniu watahy...
Czytaj więcej o:

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Morderstwo przy ul. Gęsiej. Zatłukł żonę kluczem do kół. Jest wyrok
PILNE
galeria

Morderstwo przy ul. Gęsiej. Zatłukł żonę kluczem do kół. Jest wyrok 20 5

15 lat więzienia. Taki wyrok usłyszał w piątek Piotr R., który zatłukł swoją żonę kluczem do kół. Nie mógł pogodzić się z tym, że kobieta odeszła od niego do innego mężczyzny

Skoki narciarskie. Polacy bronią złota sprzed dwóch lat
film

Skoki narciarskie. Polacy bronią złota sprzed dwóch lat 0 0

Po emocjach związanych z występami w Pucharze Świata przyszła pora na najważniejszą imprezę tego sezonu. Od piątku do niedzieli Polscy skoczkowie rywalizować będą na skoczni Bergisel w Innsbrucku o medale mistrzostw świata. Apetyty są ogromne, bo Biało-Czerwoni będą bronić złotego medalu wywalczonego drużynowo przed dwoma laty w Lahti. Kibice liczą jednak, że krążków będzie zdecydowanie więcej

Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie [22-24.02]
22 lutego 2019, 0:00

Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie [22-24.02] 0 1

Patryk Vega powraca z kolejnym filmem! Już w piątek na ekranach polskich kin zadebiutują Kobiety mafii 2, kontynuacja jednego z przebojów reżysera. Na ekranach w dalszym ciągu królować będą także polskie komedie romantyczne - Planeta Singli 3 i Miszmasz, czyli kogel-mogel 3.

Kupujesz nowy telefon? Ubezpiecz go!

Kupujesz nowy telefon? Ubezpiecz go! 0 0

Smartfon to obecnie niezbędny gadżet, który służy już nie tylko do komunikowania się – z jego pomocą robimy zakupy, oglądamy filmy, słuchamy muzyki, robimy zdjęcia, kręcimy wideo, trzymamy ważne dane, korzystamy z aplikacji. Telefon łączy dziś w sobie funkcje wielu urządzeń. Ceny niektórych smartfonów potrafią już osiągać kwoty, za które z powodzeniem kupilibyśmy używany samochód – również dlatego warto je chronić. Mimo używania etui, chroniących ekran szkieł hartowanych czy folii, smartfony łatwo ulegają uszkodzeniom. Naprawa nawet pozornie niewielkich usterek wiąże się niekiedy z pokaźnymi kwotami, ponieważ często uszkodzeniom mechanicznym ulegają wyświetlacz i powiązane z nim części (np. digitalizer, odpowiadający za jego działanie dotykowe).

Chciał uniknąć zderzenia, wpadł w poślizg i uderzył w drzewo. Pięć osób w szpitalu

Chciał uniknąć zderzenia, wpadł w poślizg i uderzył w drzewo. Pięć osób w szpitalu 11 3

Pięć osób trafiło do szpitala. To bilans czwartkowego wypadku w Stężycy.

Młodzieżowe święto basketu od piątku w hali Globus

Młodzieżowe święto basketu od piątku w hali Globus 0 1

W lubelskiej hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli odbędzie się turniej European Youth Basketball League U-20. Weźmie w nim również udział ekipa TBV Startu

WITD kontra Taxify. "Żaden kierowca nie został ukarany prawomocnym wyrokiem sądowym"

WITD kontra Taxify. "Żaden kierowca nie został ukarany prawomocnym wyrokiem sądowym" 43 23

26 kierowców złapanych, czternastu z karami od 12 do 14 tysięcy złotych – takie są efekty dotychczasowych kontroli przewoźników korzystających w Lublinie z platformy Taxify

12 mln zł od marszałka ratuje projekt Chełmskiego Centrum Aktywizacji Gospodarczej

12 mln zł od marszałka ratuje projekt Chełmskiego Centrum Aktywizacji Gospodarczej 0 6

Budowa Chełmskiego Centrum Aktywności Gospodarczej była jednym ze sztandarowych projektów prezydent Agaty Fisz i jej ekipy. Tymczasem po objęciu władzy przez Jakuba Banaszka okazało się, że na jego realizację zamiast 22 mln potrzeba 39 mln zł

XIII Wojewódzki Charytatywny Turniej Piłki Halowej. Znów zagrają w szczytnym celu

XIII Wojewódzki Charytatywny Turniej Piłki Halowej. Znów zagrają w szczytnym celu 1 0

W najbliższy weekend w hali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego w Świdniku odbędzie się XIII Wojewódzki Charytatywny Turniej Piłki Halowej. Zebrane środki trafią do trzy letniej Marysi Szlązak ze Świdnika, która choruje na złośliwy nowotwór mózgu

Koncert Smolik i Kev Fox w Centrum Kultury
3 marca 2019, 19:00

Koncert Smolik i Kev Fox w Centrum Kultury 0 0

Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) zaprasza na niezwykły koncert polsko-brytyjskiego duetu Smolik / Kev Fox, który wystąpi na scenie CK 3 marca o godz. 19.

Duda, Grybauskaite, Poroszenko. Prezydenci odwiedzą dziś Lublin

Duda, Grybauskaite, Poroszenko. Prezydenci odwiedzą dziś Lublin 29 14

Prezydenci Polski Andrzej Duda, Litwy Dalia Grybauskaite i Ukrainy Petro Poroszenko spotkają się w siedzibie Brygady Wielonarodowej przy ul. Radziszewskiego.

Tyle zarabiają szefowie miejskich spółek w Lublinie. Więcej niż prezydent
galeria

Tyle zarabiają szefowie miejskich spółek w Lublinie. Więcej niż prezydent 19 46

Chociaż podlegają prezydentowi Lublina, zarabiają więcej od niego. Prezes spółki zarządzającej obiektami sportowymi ma ponad 22 tys. zł brutto* miesięcznie. Niewiele mniej ma szef wodociągów, a więcej od prezydenta zarabia nawet najsłabiej opłacany prezes spółki zarządzającej cmentarzami i szaletami

Ogród Saski: Kończy się remont muszli koncertowej

Ogród Saski: Kończy się remont muszli koncertowej 0 14

Dobiega końca remont muszli koncertowej w Ogrodzie Saskim

23 tys. lublinian więcej będzie mogło korzystać z darmowej komunikacji miejskiej

23 tys. lublinian więcej będzie mogło korzystać z darmowej komunikacji miejskiej 33 29

Osoby po 65. roku życia mają być zwolnione z opłat za przejazd lubelskimi autobusami oraz trolejbusami. Z biletami pożegnają się już 1 kwietnia, o ile w najbliższy czwartek zgodzi się na to Rada Miasta

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.