Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

12 czerwca 2018 r.
19:31

Cena malin na skupie poniżej kosztów produkcji. Rolnicy rozkładają ręce

0 71 A A
O sytuacji plantatorów malin mówili podczas konferencji prasowej Sławomir Brzósek ze Związku Sadowników RP (pierwszy z lewej), starosta kraśnicki Andrzej Maj i plantatorzy malin - Małgorzata Dęga i Krzysztof Wiertel.
O sytuacji plantatorów malin mówili podczas konferencji prasowej Sławomir Brzósek ze Związku Sadowników RP (pierwszy z lewej), starosta kraśnicki Andrzej Maj i plantatorzy malin - Małgorzata Dęga i Krzysztof Wiertel. (fot. Maciej Kaczanowski)

Nie chcemy, aby maliny jednym razem kosztowały 11 zł/kg, a drugim, jak dziś, 2 zł/kg. Chcemy ustabilizowanych cen – apelowała w imieniu producentów Małgorzata Dęga z Bobów, która ma 4-hekatorową plantację tych owoców

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Rozmawiałem z rolnikami i mieli łzy w oczach – relacjonował dziennikarzom Andrzej Maj (PSL), starosta kraśnicki, który dzisiaj wspólnie z producentami malin ze swojego powiatu przedstawiał w siedzibie ludowców w Lublinie aktualną sytuację plantatorów. – Tak niska cena owoców może zakończyć się katastrofą nie tylko dla producentów malin, ale i gospodarki – przestrzegał Maj.

– Mam 7-hektarową plantację. Żyję tylko z malin, a mam na utrzymaniu żonę i trójkę dzieci – opowiada Krzysztof Wiertel z Majdanu Rodlińskiego (powiat lubelski). – Przez 4 lata współpracowałem z jedną z firm. W tym roku zaproponowali mi stawkę 2 zł/kg.

W granicach 2 zł/kg oscyluje też cena w punktach skupu. A to – jak podkreślają rolnicy – dużo poniżej kosztów.

– Cztery lata temu jako Związek Sadowników zwróciliśmy się do Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, który wyliczył nam cenę wyprodukowania kilograma malin. Było to 3,40 zł – zaznacza Sławomir Brzósek ze Związku. – A przecież wówczas ceny środków do produkcji czy paliw były na zupełnie innym poziomie. Inne były też koszty zatrudnienia pracowników z Ukrainy, bo tylko na nich możemy się oprzeć. Stawka 8 zł za godzinę ich pracy już dawno przeszła do historii. Za tyle nikt nie chce wyjść na pole.

Do tego dochodzą jeszcze inne problemy. – Np. ustawa o pracownikach sezonowych, która oznacza nowe procedury i koszty – mówi starosta kraśnicki i dodaje, że sytuację pogarsza likwidacja dopłat do malin.

Kolejny problem to cena za owoce, o której rolnicy dowiadują się w ostatniej chwili. Dlatego też apelują, aby umowy z odbiorcami były podpisywane wcześniej. – Tak jak w przypadku plantatorów tytoniu powinno to być w marcu albo w kwietniu – zaznacza Brzósek. – Tymczasem u nas umowa jest podpisywana z dnia na dzień. Nie ma ceny minimalnej, tylko cena dnia, a o niej dowiadujemy się, kiedy już przywieziemy owoce do punktu skupu.

Plantatorzy podkreślali też, że mają problem z pracownikami, bo Ukraińcy „wjeżdżający na paszporty biometryczne mają olbrzymi problem” z przekroczeniem granicy.

Informacji tej nie potwierdza jednak rzecznik prasowy komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. – Absolutnie nie ma żadnych problemów z wjazdem obywateli Ukrainy, którzy przyjeżdżają do Polski, aby tu legalnie pracować. Jeśli ktoś ma paszport biometryczny to wystarczy mu pozwolenie na pracę. Nie musi już jechać po wizę do ambasady – podkreśla por. SG Dariusz Sienicki. Dodaje, że Straż Graniczna co roku organizuje spotkania z przedsiębiorcami, podczas których wyjaśnia, w jaki sposób można legalnie zatrudnić obcokrajowców.

Komentarze 71

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 28 czerwca 2018 o 18:26
+1
wstyd trzeba dbać o polaków i rolników z polski nasze najlepsze a nie zagraniczne. wszystkim zależy by wpolsce się dobrze żyło. bez rolników niczego by nie było. ciężki i niedoceniany rodzaj pracy. ci co się z budżetówki wypowiadają co na *** siedzą osiem godzin i za błędy nie płacą niech przyjdą na urlopie do pracy w rolnictwie skoro mało zarabiają to inaczej będą pisać.
Avatar
swój chłop / 17 czerwca 2018 o 09:47
+1
Arbuzy  to z zewnątrz zielone a w środku czerwone.Głosowali za podniesieniem wieku emerytalnego do 67 lat ,zabrali ludziom pieniądze z OFE 167 mld oni są dla stanowisk dostana posady i chłopa mają w d.pie.
Avatar
malinowy król / 13 czerwca 2018 o 08:01
+1
PO -PSL i SLD posprzedawały zakłady a dzisiaj płacz.  Czy ta malina nadaje się do jedzenia ? Pryskają bez opamiętania odżywkami  i pestycydami i to ma być malina deserowa.  Później się dziwią, że zakłady nie sprzedały mrożonek. Czteroosobowa rodzina średnio  urwie 100 koszyczków tj. ponad 500 zł dniówka dzienna.  Gorzej jak rodzina woli serial. To masz problem, kto zerwie, gdyż na wsi wszyscy mocno pracują, aby nie w polu i plantacji,
 P...się w głowę! Widocznie nie masz pojęcia o malinach i pracy w polu! Ci ktorzy się tylko z tego utrzymują nie siedzą przed serialem!! a u mnie jest to bardzo duża część mieszkańców miejscowości. Opryski muszą być bo nic nie urośnie! Kiedyś nie biło takich plag jak przędziorek, zarazy itd. Gdyby rolnik nie opryskał szlak by to trafił. Co za bezczelne udzielanie opinii? A soki Pan/Pani piją? Z malin robi się także barwniki to przemysłu spożywczego masakra jak ktoś nie ma pojęcia i pisze takie oszczerstwa!
 P...się w głowę! Widocznie nie masz pojęcia o malinach i pracy w polu! Ci ktorzy się tylko z tego utrzymują nie siedzą przed serialem!! a u mnie jest to bardzo duża część mieszkańców miejscowości. Opryski muszą być bo nic nie urośnie! Kiedyś nie biło takich plag jak przędziorek, zarazy itd. Gdyby rolnik nie opryskał szlak by to trafił. Co za bezczelne udzielanie opinii? A soki Pan/Pani piją? Z malin robi się także barwniki to przemysłu spożywczego masakra jak ktoś nie ma pojęcia i pisze takie oszczerstwa! rozwiń
Avatar
malinowy król / 13 czerwca 2018 o 07:49
+1
takie ceny to poprostu śmiech na sali... wcozraj malina u mnie w regionie w okolicy 2.10zł rwać nie ma kto, bo za jaką cenę... to jest po prostu zmowa cenowa... Przetwórcy twierdzą że mają zapasy w chłodniach niby skąd? Taka cena to nawet nie jest dla nas zwrot poniesionych kosztów... abym wyszedł na 0 cena musi oscylować w granicy 2.50-3.00zł a gdzie jaki kolwiek zarobek? Czy my rolnicy musimy zapiep... za nic? a później ceny na półkach sklepowych kilka razy wyższe niż od nas kupili? gdzie jest sprawiedliwość? Jak to możliwe że w demokratycznym kraju pośrednik zarabia kilka razy więcej niż producent!!!
takie ceny to poprostu śmiech na sali... wcozraj malina u mnie w regionie w okolicy 2.10zł rwać nie ma kto, bo za jaką cenę... to jest po prostu zmowa cenowa... Przetwórcy twierdzą że mają zapasy w chłodniach niby skąd? Taka cena to nawet nie jest dla nas zwrot poniesionych kosztów... abym wyszedł na 0 cena musi oscylować w granicy 2.50-3.00zł a gdzie jaki kolwiek zarobek? Czy my rolnicy musimy zapiep... za nic? a później ceny na półkach sklepowych kilka razy wyższe niż od nas kupili? gdzie jest sprawiedliwość? Jak to możliwe że w demokratyc... rozwiń
Avatar
Rolnik z goscieradowa / 13 czerwca 2018 o 07:46
+1
Przez 8 lat rzadow Po-psl nie bylo tak niskiej ceny maliny. Jest to pierwszy w historii rok w ktorym nie ma i nie bedzie ceny na zadne owoce! Maliny - 2zl, czeresnie - 1,2 na gieldzie nie ida, agrest -40gr, wisnie-? Jablka-? Tez bedzie katastrofa. Pajace z miasta ktorzy tu komentuja nie maja pojecia ile pracy pieniedzy i czasu wymaga gospodarka! I rzadna partia nie interesuje sie rolnikami w takim stopniu jak PSL mimo tez swoich bledow!
Avatar
Rolnik / 13 czerwca 2018 o 05:24
+1
To co czytałem na tym forum żenada, cholerne mieszczuchy wam się wydaje że wsadzić maliny i sprawa załatwiona, nie ma tak ile jest przy niej pracy uważacie że przeżyjecie bez rolnika popadacie jak muchy, ale lepsze sprowadzone z Chin szkoda gadać
Avatar
Gość / 12 czerwca 2018 o 22:56
+1
Wszyscy pamiętamy haniebne wypowiedzi P0-PSL przy ośmiorniczkach "ch tam z Polską wschodnią"
Avatar
Ty / 12 czerwca 2018 o 21:49
+1
Proszę o wyjaśnienie.Dlaczego plantatorzy nie starają się sami magazynować (mrozić) lub przetwarzać owoców  tylko oczekują, że ktoś od nich kupi to co oferują za z góry ustaloną kwotę? Przecież z takiego "gorącego kartofla" jakim są miękkie owoce można zrobić  zimnego
 Bo nie mają na to kasy, bo są ciągle okradani z kasy zaginionej własnymi rękami
Avatar
Jasiek z Dąbrówki / 12 czerwca 2018 o 21:19
+1
Najbardziej na owocach zarabiają skupowi to nimi trzeba się zająć oszukują na VAT.
Avatar
Jebaćupaibandere / 28 czerwca 2018 o 19:26
0
Gościu ile fura gnoju waży ?
Avatar
Jebaćupaibandere / 28 czerwca 2018 o 19:26
0
Gościu ile fura gnoju waży ?
Avatar
Gość / 28 czerwca 2018 o 18:26
+1
wstyd trzeba dbać o polaków i rolników z polski nasze najlepsze a nie zagraniczne. wszystkim zależy by wpolsce się dobrze żyło. bez rolników niczego by nie było. ciężki i niedoceniany rodzaj pracy. ci co się z budżetówki wypowiadają co na *** siedzą osiem godzin i za błędy nie płacą niech przyjdą na urlopie do pracy w rolnictwie skoro mało zarabiają to inaczej będą pisać.
Avatar
Obserwator / 25 czerwca 2018 o 17:08
0
Komentarz w punkt. Na zbiór całe rodziny z Lublina i Warszawy nawet przyjeżdżają ludzie, którzy pracują i nie żyją z rolnictwa. Nasadzili malin i truskawek, Ukraińcy im zbierają i sprzedają bez podaktu. Czysta gotówka do ręki. Człowiekowi za głupią paczkę dla dzieci na Mikołaja ZUS'y i podatki liczą a tu wszytko szara strefa. Powinno się wyeliminować tych wszystkich cwaniaczków - dopłaty i jakiekolwiek dyskucje tylko z prawdziwymi rolnikami, takimi jak ten który płakał.
Avatar
gość / 17 czerwca 2018 o 22:51
0
Chłopi, jak Wy sami się nie zorganizujecie w nową partię, tylko będziecie liczyć na Pawlaka, Kalinowskiego, Jurgiela oraz na tych szczyli nowych, co mają ciepłe posadki i duże pensje, co tylko na wsi się urodzili i z niej wyszli, to przepadniecie, bo tacy tylko  patrzą, aby się nachapać, a Was mają daleko w d. ! Przyjadą na dożynki, żeby się nachlać, uśmiechać fałszywie, zrobić zdjęcia i pojechać z powrotem pierdzieć w stołek i się gryźć między sobą o co lepsze ochłapy! Nie liczcie wcale na nich! To są fałszywce, naobiecują tylko, a nawet pojadą niby z interwencją, ale to jest g. warte, to tylko pozory. Na Waszych grzbietach się dorabiają, ale nic nie robią, tylko kasę biorą za nic. Gonić na wsi to towarzystwo siedzące na stołkach w takim Kraśniku, w gminach, w Lublinie i udających, że bronią Waszych interesów! Jabłka były kupowane na skupach po 0,20zł, a w dużych sklepach, ale też i warzywniakach prywatnych sprzedawali po 2,50 - 3,50, a teraz prawie po 3,85zł. Z warzywami to samo jest. Zakładajcie małe spółdzielnie i sklepy i sami handlujcie sprzedając po konkurencyjnych cenach, zakładajcie małe rodzinne przetwórnie. Nigdzie w sklepie nie można kupić np. kompotów śliwkowych, jabłkowych, gruszkowych, tylko te chemiczne świństwa. W dżemach jest 7 % owoców, guma arabska i inne świństwa, zagęszczona kolorowa woda. Fuj! I to kupują do stołówek i przedszkoli po ponad 4 zł. Trzeba zakładać własne przechowalnie, przetwórnie i samemu sprzedawać, a pośredników gonić i szczuć psami.
Chłopi, jak Wy sami się nie zorganizujecie w nową partię, tylko będziecie liczyć na Pawlaka, Kalinowskiego, Jurgiela oraz na tych szczyli nowych, co mają ciepłe posadki i duże pensje, co tylko na wsi się urodzili i z niej wyszli, to przepadniecie, bo tacy tylko  patrzą, aby się nachapać, a Was mają daleko w d. ! Przyjadą na dożynki, żeby się nachlać, uśmiechać fałszywie, zrobić zdjęcia i pojechać z powrotem pierdzieć w stołek i się gryźć między sobą o co lepsze ochłapy! Nie liczcie wcale na nich! To są fałszywce, naobiecują tylko, a nawet po... rozwiń
Avatar
swój chłop / 17 czerwca 2018 o 09:47
+1
Arbuzy  to z zewnątrz zielone a w środku czerwone.Głosowali za podniesieniem wieku emerytalnego do 67 lat ,zabrali ludziom pieniądze z OFE 167 mld oni są dla stanowisk dostana posady i chłopa mają w d.pie.
Avatar
rolnik / 17 czerwca 2018 o 09:42
0
liczę na ZSL że pomogą!!!!
Avatar
Gość / 15 czerwca 2018 o 18:27
-1
Nikt nikomu nie każe sadzic malin - kiedy wreszcie dotrze do pustych łbów, że im więcej ich sadzicie, tym na skupie będą one tańsze (bo jest ich bardzo dużo, a dodtkowo są sprowadzane zza granicy) ? I gdzie jest tak napisanie, że w dobie wolnego rynku zawsze musicie wyjśc na swoje ? PiS ma dokładać do waszych malin ? I tak macie, czego ludzie pracujący na etatach (lub prowadzacy działalność gospodarczą) nie mają: nie płacicie składki ZUS (tylko śmiesznie niski KRUS), a macie takie same świadczenia jak ci, co go płacą; nie płacicie podatku dochodowego, do waszej pracy wam jeszcze dopłacają (dotacje), macie zwroty za tankowanie ON ("paliwówki"), macie dodatkowego "bonusa" w stażu pracy (wystarczy złożyć papiery, że pomagało się rodzicom w gospodarstwie od 16 roku życia, dzięki czemu 36 latek może się juz pochwalić 20 - letnim stażem pracy !) - to mało ? Ludzie zasuwają w budżetówce niekiedy nawet i za minimalna płacę, i nie narzekają ....
Nikt nikomu nie każe sadzic malin - kiedy wreszcie dotrze do pustych łbów, że im więcej ich sadzicie, tym na skupie będą one tańsze (bo jest ich bardzo dużo, a dodtkowo są sprowadzane zza granicy) ? I gdzie jest tak napisanie, że w dobie wolnego rynku zawsze musicie wyjśc na swoje ? PiS ma dokładać do waszych malin ? I tak macie, czego ludzie pracujący na etatach (lub prowadzacy działalność gospodarczą) nie mają: nie płacicie składki ZUS (tylko śmiesznie niski KRUS), a macie takie same świadczenia jak ci, co go płacą; nie płacicie podatku do... rozwiń
Avatar
niestety / 15 czerwca 2018 o 14:03
0
Niestety teraz wszyscy ponosimy skutki braku rozwagi i pazerność tych , którzy skusili się na kilka groszy handlując sadzonkami nawet na ukrainę, a dziś psiocząc na cenę zrywają towar po 2zł. Pokolenie emeryckich rolników , pamietających kontyngenty i darmowe dostawy wykończy młodych, skłonnych nie zarobić nic ale nie oddać swego ciężko wypracowanego towaru za bezcen.
Avatar
dfgh / 15 czerwca 2018 o 08:26
0
Masz racj kolego "kraśniczan" pepkiem może i nie są ale jakimś narządem w organiźmie Państwa (może jelitem;-) są, jak każda dziedzina gospodarki. Jak boli Cie np. głowa czy trzustka to jak sie czujesz? Tak to w przyrodzie działa...
Avatar
Kraśniczan / 15 czerwca 2018 o 07:57
0
Nie ma co się tak podniecać tymi malinami jakby były pępkiem świata. Druga sprawa, to obrażanie poprzez wpisy tez niczego dobrego nie dają. To nie sprawa rządu po ile jest cena. Producent i skupujący, czyli zakład, między sobą powinny ustalić cenę. Gdzie są organizacje rolnicze ? Czas, że z 1ha malin cały rok się dobrze żyło rodzinie, minęły. Niestety plantatorzy nie rozumieją reguł wolnego rynku.
Zobacz wszystkie komentarze 71

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Komitet Krzysztofa Żuka skarży się na TVP Lublin. Wytyka nieobecność na konferencjach

Komitet Krzysztofa Żuka skarży się na TVP Lublin. Wytyka nieobecność na konferencjach 2 1

Dlaczego nas nie pokazujecie – pytają Telewizję Polską działacze komitetu Krzysztofa Żuka i składają oficjalną skargę do TVP.

Kajakiem po Chodelce. Trasa spływu ma być bardziej atrakcyjna dla turystów

Kajakiem po Chodelce. Trasa spływu ma być bardziej atrakcyjna dla turystów 0 0

Chodelka będzie bardziej dostępna dla kajakarzy. 17-kilometrowa trasa spływu pobiegnie przez Opole Lubelskie, Karczmiska i Wilków.

Wieczne Czytanie: Józef Łobodowski w DDK Węglin
27 września 2018, 18:00

Wieczne Czytanie: Józef Łobodowski w DDK Węglin 2 0

Co Gdzie Kiedy. 27 września o godz. 18 w Muzeum Józefa Czechowicza (ul. Złota 3) odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu DDK Węglin Wieczne Czytanie, które będzie poświęcone twórczości Józefa Łobodowskiego.

Pomysł na biznes w Lublinie. Otworzył pierwszy w mieście automat z kebabami

Pomysł na biznes w Lublinie. Otworzył pierwszy w mieście automat z kebabami 143 6

Rozmowa z Pawłem Zasadą, właścicielem Kebab Box, pierwszego automatu na kebaby.

Były obawy o kolejne połączenie lotnicze z Lublina. Ważna deklaracja Wizz Air

Były obawy o kolejne połączenie lotnicze z Lublina. Ważna deklaracja Wizz Air 43 2

Loty linii Wizz Air do Londynu Luton pozostaną siatce połączeń Portu Lotniczego Lublin w przyszłorocznym sezonie letnim. Przewoźnik potwierdza natomiast, że do rozkładów nie wrócą zawieszane z końcem października rejsy do Sztokholmu i Kijowa.

Z opóźnieniem, ale są. Nowe trolejbusy wyjeżdżają na ulice Lublina

Z opóźnieniem, ale są. Nowe trolejbusy wyjeżdżają na ulice Lublina 9 11

Na ulice Lublina wyjeżdżają dziś nowe, przegubowe trolejbusy marki Ursus. Są klimatyzowane, wyposażone w biletomaty, a dzięki akumulatorom mogą kursować tam, gdzie nie ma nad jezdnią sieci zasilającej. Miasto kupiło w sumie 15 takich pojazdów za ponad 34 mln zł

Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie [21-23.09]
21 września 2018, 10:00

Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie [21-23.09] 1 0

Co Gdzie Kiedy. Na ekrany lubelskich kin wkracza polski film kostiumowy Kamerdyner. To jednak nie jedyna ciekawa premiera filmowa nadchodzącego weekendu. Ponadto lubelskie placówki oferują interesujące koncerty i spektakle. Sprawdź weekendowy repertuar kin i teatrów z Lublina oraz regionu.

Miasto pozwało radną. Urząd domaga się przeprosin

Miasto pozwało radną. Urząd domaga się przeprosin 5 2

Władze Białej Podlaskiej pozwały radną niezależną Alicję Łagowską. Sprawa o ochronę dóbr osobistych toczy się przed Sądem Okręgowym w Lublinie.

Lubelskie: W przychodni zadrwili z RODO. Terminator, Jogi, Batman i inni na liście
galeria

Lubelskie: W przychodni zadrwili z RODO. Terminator, Jogi, Batman i inni na liście 216 11

Jogi, Batman, Szogun, Izaura, Masa, Skrzat – to tylko niektóre z zabawnych pseudonimów, jakie mieli otrzymać pacjenci przychodni w miejscowości Wohyń koło Radzynia, w województwie lubelskim. Chodzi o zachowanie anonimowości w związku z RODO (czyli nowego prawa o danych osobowych, które obowiązuje od 25 maja).

Motor gra z Sokołem Sieniawa bez nowego trenera. Rehabilitacja za Hutnika?

Motor gra z Sokołem Sieniawa bez nowego trenera. Rehabilitacja za Hutnika? 4 4

Piłkarze i kibice Motoru chcą, jak najszybciej zapomnieć o tym, co stało się w Krakowie. Ma w tym pomóc sobotni występ żółto-biało-niebieskich. Lublinianie zmierzą się na Arenie z Sokołem Sieniawa (godz. 18). Wszystko wskazuje na to, że na ławce trenerskiej „awaryjnie” zasiądzie Robert Chmura

Wypadek na al. Solidarności. Kierowca wjechał na czerwonym świetle?

Wypadek na al. Solidarności. Kierowca wjechał na czerwonym świetle? 10 7

Jedna osoba została ranna w wypadku na al. Solidarności w Lublinie.

Armia ukraińska przejęła dowództwo nad brygadą wielonarodową. Uroczystości na pl. Litewskim
galeria

Armia ukraińska przejęła dowództwo nad brygadą wielonarodową. Uroczystości na pl. Litewskim 0 10

Na placu Litewskim w Lublinie odbyły się w piątek dwie ceremonie wojskowe Wielonarodowej Brygady. Dowództwo nad brygadą przejęła armia ukraińska, zaś Batalion Dowodzenia otrzymał sztandar.

The World Biggest Eye Contact Experiment także w Lublinie
22 września 2018, 15:00

The World Biggest Eye Contact Experiment także w Lublinie 3 0

Co Gdzie Kiedy. Po raz kolejny na całym świecie przeprowadzona zostanie wyjątkowa akcja, podczas której ludzie zatrzymają się, aby popatrzeć sobie w oczy. Ponownie The World Biggest Eye Contact Experiment zorganizowany zostanie także w Lublinie - 22 września w Tarasach Zamkowych.

W Polsce na tę chorobę cierpią tylko dwie osoby. Pomóżmy Michalinie w walce z "zarazą"

W Polsce na tę chorobę cierpią tylko dwie osoby. Pomóżmy Michalinie w walce z "zarazą" 13 5

Rodzina Lubańskich z Białej Podlaskiej zbiera pieniądze na zdiagnozowanie córki Michaliny. Potrzeba 15 tys. zł. na badania genetyczne.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.