Ograniczony dostępu do specjalistów, sprzęt medyczny, z którego nie można korzystać i jeszcze dłuższe kolejki pacjentów. Taki może być scenariusz dla Szpitala Powiatowego w Kraśniku na najbliższe miesiące.
To nie jedyny problem szpitala i jego pacjentów. – NFZ zmniejszył nam o połowę kontrakt na rehabilitację. Oznacza to mniej przyjęć, a tym samym większą kolejkę oczekujących – przewiduje dr Kos.
Zlikwidowane zostały dwie poradnie działające do tej pory przy kraśnicki szpitalu. Są to: poradnia leczenia zeza i poradnia leczenia padaczki.
Kłopot z dostaniem się do specjalisty mogą mieć również pacjenci z problemami urologicznymi czy chorobami naczyń. Ograniczone kontrakty są też w poradni neurologicznej i laryngologicznej. Poradnia pulmonologiczna ma 4-krotnie obniżony kontrakt na 2011 r., zaś aż o 40 proc. mniej dostanie poradnia chirurgiczna działająca w Kraśniku Fabrycznym.
– W sumie na specjalistkę dostaliśmy o 200 tysięcy złotych mniej niż w roku ubiegłym. Może pod względem finansowym nie jest to duży cios dla szpitala, ale oznacza spore problemy dla pacjentów – zaznacza dyrektor placówki.
W szpitalu w Kraśniku nie będzie można wykonać też niektórych badań. – Chodzi o gastroskopię, kolanoskopię czy USG Doppler – wylicza dyrektor Kos. – Na to ostatnie badanie pacjenci z terenu powiatu i miasta będą musieli jeździć do Bychawy albo Świdnika.
Na razie problemów z dostaniem się do specjalisty nie ma. – Pacjenci już zapisani będą przyjęci. Trudno odmówić pomocy osobom, które i tak czekają już kilka miesięcy w kolejce. Jeśli sytuacja się nie zmieni od marca będziemy musieli wstrzymać zapisy – przewiduje przedstawiciel szpitala.
Lubelski NFZ tłumaczy, że szpital w Kraśniku nie dostał kontraktu na poradnię onkologiczną, bo inne placówki zostały lepiej ocenione. – Oferta tego szpitala została niżej wyceniona punktowo od ofert, które zostały wybrane do podpisania umowy – tłumaczy Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka prasowa lubelskiego NFZ-u.
Sprawa dotycząca kontaktów szpitala nie jest jeszcze przesądzona. – Fundusz jest w trakcie przeprowadzania analizy, która wskaże czy dostęp do tych świadczeń się pogorszył. NFZ ma do rozdysponowania ok. 5 mln zł na poradnie specjalistyczne. Decyzje zostaną podjęte do końca stycznia.
Z kolei rokowania w sprawie chemioterapii odbędą się jutro. Rozstrzygnięcia zapadną we czwartek.