Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

25 marca 2012 r.
20:51
Edytuj ten wpis

Co z budową bioelektrowni w Kraśniku? Radni chcą sprawdzić zapach

0 16 A A
Bioelektrownia działa już w Uhninie (Bartłomiej Żurawski / Archiwum)
Bioelektrownia działa już w Uhninie (Bartłomiej Żurawski / Archiwum)

Inwestor chce zbudować bioelektrownię. Mieszkańcy obawiają się jednak, że inwestycja może być dla nich uciążliwa. Niektórzy radni chcą sprawdzić organoleptycznie, jak jest naprawdę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Temat bioelektrowni, którą chce budować Wikana Bioenergia, został poruszony na ostatniej sesji Rady Miasta. – Mieszkańcy z pobliskiego osiedla obawiają się, czy nie będzie nieodpowiednich zapachów – zaznacza Jerzy Misiak, jeden z radnych.

– Sam też wątpię, aby to było zupełnie bezzapachowe. Dlatego zapytałem burmistrza, czy można by było zorganizować wyjazd do takiego miejsca i przekonać się, jak to działa. Ja nie chcę jednak niczego blokować. Wiem, że wiele gmin zabiega, aby takie firmy na ich terenie się rozwijały. Wszystko jednak powinno się robić przy otwartej kurtynie.

Urzędnicy potwierdzają, że Wikana Bioenergia chce w mieście inwestować. Na działce o powierzchni 3,31,ha przy ul. Obwodowej ma powstać bioelektrownia o mocy 1,7 MW.

– Od 1 stycznia tego roku teren ten został wydzierżawiony przez miasto tej firmie na trzy lata – potwierdza January Pawlos, kierownik Wydziału Promocji Urzędu Miasta w Kraśniku.

– Przygotowanie inwestycji już rozpoczęliśmy. Trwają prace nad koncepcją – tłumaczy Janusz Biszczanik, prezes zarządu Wikana Bioenergia. – Jeśli proces konsultacji społecznych da pozytywne rezultaty chcielibyśmy realizację rozpocząć wiosną 2013 roku i zakończyć ją jeszcze w tym samym roku.

Produkowana w Kraśniku energia powstawałaby w wyniku spalania biogazu. Otrzymuje się go w procesie metanowej fermentacji beztlenowej produktów pochodzenia roślinnego typu kukurydza, trawy, poplony, wysłodki.

– Przy zaplanowanej mocy bioelektrowni można wyprodukować 13 tysięcy MWh rocznie – wylicza prezes Biszczanik. – Zakładając, że wyprodukowana energia elektryczna wykorzystywana będzie przez gospodarstwa domowe w mieście, będzie mogła ona zaspokoić potrzeby około 5 tys. gospodarstw. (Kraśnik liczy ok. 36 tys. mieszkańców – red.).
Taka inwestycja to szansa nie tylko dla Kraśnika, ale też dla całego powiatu przekonuje z kolei radny Zbigniew Marcinkowski, wiceprzewodniczący Rady Miasta, który uważa, że bioelektrownia pomogłaby m.in. rolnikom.

– Chciałbym, aby dwie tego typu inwestycje powstały w naszym mieście, druga w strefie ekonomicznej. One nie powodują żadnego zasmrodzenia, którego obawiają się mieszkańcy – dodaje Marcinkowski, ale jest zdania, że dobrze byłoby jednak, żeby stwierdzili to organoleptycznie.

Radny Misiak zapewnia, że sam podjąłby się zorganizowania takiej wycieczki. Pojechaliby na nią zarówno radni, jak też mieszkańcy.

Inwestor zapewnia, że obawy są nieuzasadnione. Wycieczka nie jest wykluczona, po przekazaniu mieszkańcom informacji o planach firmy.

– Przewidujemy możliwość wizyty zarówno władz samorządowych, jak i przedstawicieli lokalnej społeczności na terenie działającej elektrowni biogazowej w Siedliszczkach, gm. Piaski – zapowiada przedstawiciel inwestora.

Pozostałe informacje

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Rozpoczął się nabór uczestników do nowej placówki przy ul. Poturzyńskiej 1 w Lublinie. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne zapewni wsparcie 20 osobom z niepełnosprawnościami.

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm podejmie PZL Leonardo Avię Świdnik

ChKS Chełm znowu zagra z PZL Leonardo Avią Świdnik, tym razem w Tauron Pucharze Polski

ChKS Chełm zmierzy się z PZL Leonardo Avią Świdnik w trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski. Początek spotkania w środę o godzinie 19

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Trzy osoby trafiły do szpitala po zdarzeniu drogowym w m. Szopinek w gminie Zamość. Kierująca toyotą 70-latka uderzyła w jadącego przed nią citroena. Jak wstępnie ustaliła policja, kobieta nie zachowała właściwej odległości od jadącego przed nią pojazdu.

Oskarżony nie był obecny na ogłoszeniu wyroku

Potrącił policjanta i uciekał przez całe miasto. Dzisiaj kibol usłyszał wyrok

Jechał samochodem, biegł i przepłynął rzekę. Wszystko po to, aby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W tle sprawy porachunki kibiców Motoru Lublin.

Po porażce z Ostrovią Ostrów Wielkopolski i Górnikiem Zabrze puławscy liczą, że ich drużyna w końcu wywalczy komplet punktów

Azoty Puławy kontra Gwardia Opole. Chcą w końcu wygrać u siebie

Rywalem Azotów Puławy będzie COROTOP Gwardia Opole. Środowe spotkanie w hali przy ul. Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 18. Będzie to mecz drugiej kolejki rundy rewanżowej.

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Koleżanki Wanda, Janina i Teresa z Poniatowej zginęły w sierpniu ubiegłego roku w wypadku samochodowym w Chodlu. W opolskim sądzie ruszył proces dwóch oskarżonych kierowców.

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?
film

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla policji. Większy ruch na drogach, tłumy w galeriach handlowych i ryzyko kradzieży to wyzwania, z którymi mierzą się funkcjonariusze. Rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie opowiada o planach na najbliższe tygodnie.

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia
ZDJĘCIA
galeria

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia

Gdy dzień staje się coraz krótszy i chłodniejszy, Lublin ubiera się w iluminację, tworząc wyjątkowy klimat w całym mieście. Od Bramy Krakowskiej po Centrum Spotkania Kultur – każdy zakątek emanuje magią Bożego Narodzenia.

Sergi Samper na razie ma kontrakt z Motorem do końca sezonu 24/25

Sergi Samper na dłużej w Motorze Lublin? „Dobrze się tutaj czuję”

Ten transfer był hitem letniego okienka transferowego w PKO BP Ekstraklasie. Do Motoru Lublin dołączył Sergi Samper, były zawodnik FC Barcelony i kolega klubowy Leo Messiego, który w karierze cieszył się z: mistrzostwa Hiszpanii, Superpucharu Hiszpanii, tytułu Klubowych Mistrzów Świata, a wygrywał też Ligę Mistrzów. Jego umowa obowiązuje do końca sezonu 24/25. A czy jest szansa, że zostanie w drużynie na dłużej?

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

To się nazywa udane otwarcie zawodów. Pierwszego dnia mistrzostw Europy na krótkim basenie, które wystartowały w Budapeszcie mnóstwo powodów do radości miał Kacper Stokowski. Pływak AZS UMCS Lublin najpierw awansował do finału na 100 metrów stylem grzbietowym. Niedługo później wraz ze sztafetą 4x100 metrów stylem dowolnym wywalczył brązowy medal.

Terapia z Dr Misio
koncert
20 grudnia 2024, 18:00

Terapia z Dr Misio

Dr Misio, to rock’n’rollowa ekipa grająca ostrego rocka pod wodzą niesamowitego Arka Jakubika – jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów oraz scenarzysty, znanego m.in. z ról w filmach Wojtka Smarzowskiego („Wesele”, „Dom zły”, „Drogówka”, „Wołyń”, „Kler”). Już 20 grudnia (piątek) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt Dr Misio pokaże Wam co to znaczy rock’n’roll.

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego
DLA PACJENTÓW
galeria

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego

Dziś (10 grudnia) na Oddziale Ortopedycznym Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie otwarto dwie wyjątkowe świetlice: „salę morską” i „salę leśną”. To miejsca, w których mali pacjenci mogą bawić się i integrować z rówieśnikami, znajdując emocjonalne wsparcie w procesie leczenia.

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

W ostatnich latach obserwujemy fascynujący trend w branży mieszkaniowej - rosnącą popularność całorocznych domków mobilnych. Te innowacyjne konstrukcje łączą w sobie zalety tradycyjnego domu z elastycznością i swobodą, jakiej nie zapewni żadne mieszkanie w bloku. Czym właściwie są całoroczne domki mobilne? To kompaktowe, przenośne jednostki mieszkalne, zaprojektowane z myślą o komfortowym użytkowaniu przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. Doskonałym przykładem są domki mobilne od firmy Mobildom, które łączą w sobie skandynawską jakość wykonania z polską myślą techniczną

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium