Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

4 czerwca 2019 r.
7:43

Kraśnik: Konieczna pomoc dla osób z demencją i chorobą Alzheimera

0 9 A A
W ciągu ostatnich kilku lat podwoiła się liczba osób mających przewlekłe problemy z pamięcią
W ciągu ostatnich kilku lat podwoiła się liczba osób mających przewlekłe problemy z pamięcią

Rośnie liczba osób, które mają przewlekłe problemy z pamięcią. Stąd pomysł uruchomienia w Kraśniku dziennego ośrodka wsparcia dla osób z demencją i chorobą Alzheimera. Interpelację w tej sprawie złożyła podczas ostatniej sesji radna Iwona Włodarczyk

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Z moich obserwacji zawodowych wynika, że rośnie liczba osób starszych z różnymi rodzajami demencji. Coraz więcej ludzi cierpi też na chorobę Alzheimera – mówi miejska radna Iwona Włodarczyk, od 20 lat związana z pomocą społeczną, szefowa oddziału rejonowego PCK. – W ciągu ostatnich kilku lat podwoiła się liczba osób, którymi zajmują się opiekunki PCK. Chodzi o osoby mające przewlekłe problemy z pamięcią.

O tym problemie była też mowa na Komisji Zdrowia, kiedy omawiano sprawozdanie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kraśniku z realizacji Miejskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Widoczne są też zmiany w społeczeństwie. – Jest coraz mniej wielopokoleniowych rodzin – zauważa radna Włodarczyk. – Młodzi ludzie wyjeżdżają za granicę, albo przeprowadzają się do innych miast.

Stąd też pomysł uruchomienia w mieście dziennego ośrodka wsparcia dla osób z demencją i chorobą Alzheimera. – Ośrodek ten mógłby mieć formę środowiskowego domu pomocy – mówi Iwona Włodarczyk. – Tego typu domy funkcjonują już w innych miastach, np. w Lublinie. Prowadzi je samorząd.

Zdaniem radnej, warto byłoby zastanowić się nad uruchomieniem takiego ośrodka w Kraśniku. – Aby pomóc nie tylko tym, którzy mają problemy z pamięcią, ale też ich rodzinom – podkreśla radna. – Osobom z demencją lub chorobą Alzheimera potrzebna jest profesjonalna pomoc. A w środowiskowych domach samopomocy jest prowadzona specjalna terapia, która ma na celu usprawnienie pamięci, czy też spowolnienie procesów demencji.

Inicjatywę radnej Iwony Włodarczyk poparła radna Wioletta Kudła, która jest lekarką. – Jest coraz więcej pacjentów z demencją i chorobą Alzheimera. Boję się stwierdzić, że może to być epidemia. Rodziny pytają nas, co mają robić w tej sytuacji. Nie radzą sobie z opieką nad chorymi – zaznacza radna Kudła. 

– Temat jest bardzo trudny, szeroki i wymagający głębszej analizy – podsumowuje Dorota Posyniak, przewodnicząca Rady Miasta Kraśnik, która zachęca, by tematem zająć się na jednym z posiedzeń Komisji Zdrowia, Rodziny, Pomocy Społecznej i Porządku Publicznego.

Co na to miasto? – To nowy pomysł, chociaż z pewnością potrzeby w tym zakresie nie są nowe – przyznaje Daniel Niedziałek z Biura Burmistrza Kraśnika. – Z całą pewnością realizacja takiego projektu wymagałaby od władz miasta pozyskania środków zewnętrznych, a wcześniej rzetelnej analizy kompetencyjnej, organizacyjnej oraz finansowej.

e-Wydanie

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 14 czerwca 2019 o 16:13
+3
Za darmo na Pewno nie będzie. Tanio też nie będzie. Ale zarobią na starych i chorych, i będzie na darmowe imprezy dla sprawnych.
Avatar
Gość / 11 czerwca 2019 o 22:38
+3
Taki ośrodek jest sposobem na zarabianie na ludziach starych i chorych, wymagających opieki. Ile pobyt w nim będzie kosztował? Zostanie im cos na lekarstwa? A może też przymowani do niego będą osoby od określonego dochodu w górę?
Avatar
...?... / 9 czerwca 2019 o 15:26
+3
Jak w niektórych dps postępują z takimi osobami pełno jest w internecie. Dzienny ośrodek najbardziej przydatny może byc w przypadku pracujących bliskich, bo mimo wszystko osoby chore na Alzheimera najlepiej czują się w swoim domu, otoczone troskliwą opieką sprawowaną przez bliskie im osoby.
Avatar
kropka / 9 czerwca 2019 o 18:46
+2
Złosliwości , chamstwa , niesamowitej podłości w opiece nad bliskim chorym na Alzheimera doznałam nie ze strony sąsiadów, ale od polskich polityków, dziadków z wiejskiej chatki pod przywództwem ryżego tuskooszusta. Pomimo, ze dobiega końca kadencja nowej władzy, PiSowskiej, wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2014 roku nie doczekał się realizacji. Tak w tym kraju troszczy sie o ludzi starych schorowanych. Powstanie dziennych ośrodków, dla niektórych będzie pomocne, ale tylko w lekkich demecjach. Wraz z rozwojem choroby będa niewystarczające, a dla bliskiego sprawującego opiekę będzie to praca na dwie a nawet trzy zmiany.
Złosliwości , chamstwa , niesamowitej podłości w opiece nad bliskim chorym na Alzheimera doznałam nie ze strony sąsiadów, ale od polskich polityków, dziadków z wiejskiej chatki pod przywództwem ryżego tuskooszusta. Pomimo, ze dobiega końca kadencja nowej władzy, PiSowskiej, wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2014 roku nie doczekał się realizacji. Tak w tym kraju troszczy sie o ludzi starych schorowanych. Powstanie dziennych ośrodków, dla niektórych będzie pomocne, ale tylko w lekkich demecjach. Wraz z rozwojem choroby będa niewystarczające, a... rozwiń
Avatar
Ewa / 9 czerwca 2019 o 16:14
+2
Są rodziny gdzie starszych ludzi oddają do DPS dla wlasnego wygodnictwa ale są  i tacy którzy chcą aby ta schorowana osoba dozyła w godziwych warunkach przy rodzinie i chwała im za to. Taki ośrodek dzienny w Krasniku powinien jak najbardziej powstać, można wtedy pogodzić pracę zawodową z opieką nad osobą chorą. Świetny pomysł. 
Avatar
wiki / 9 czerwca 2019 o 07:38
+2
Czytać  ze zrozumieniem, chodzi o dzienny ośrodek, super pomysł i pomoc dla rodzin z chora osobą a Ciebie gosciu zapraszam do DPS  tylko na jedną dobę...
Avatar
Gość / 8 czerwca 2019 o 14:51
+1
Głupoty człeku opowiadasz. Całkiem jakbyście na swojej wsi byli jedyną rodziną mającą wsród swojego bliskiego chorego na Alzheimera. A jest to bardzo częsta choroba wieku starczego i nie nie tylko. Znałam takich, którym szybciej brakowało zrozumienia, śmieszyło zachowanie niektórych w tej chorobie. Wydawało im się, że nigdy ich nie dopadnie, ale z wiekiem i oni wpadali w jej sidła. Juz wiele lat opiekuję sie swoja mamą chora na Alzheimera. Od szesciu lat jest osobą leżąca, ale nigdy nie spotkałam się ze złosliwosciami, szyderstwami ze strony innych. To samo mogę powiedziec o innych przypadkach z mojego niedalekiego sąsiedztwa. Kazdy może liczyc na zrozumienie drugiego. A taki ośrodek nadaje sie tylko dla osób w początkowym stadium.
Głupoty człeku opowiadasz. Całkiem jakbyście na swojej wsi byli jedyną rodziną mającą wsród swojego bliskiego chorego na Alzheimera. A jest to bardzo częsta choroba wieku starczego i nie nie tylko. Znałam takich, którym szybciej brakowało zrozumienia, śmieszyło zachowanie niektórych w tej chorobie. Wydawało im się, że nigdy ich nie dopadnie, ale z wiekiem i oni wpadali w jej sidła. Juz wiele lat opiekuję sie swoja mamą chora na Alzheimera. Od szesciu lat jest osobą leżąca, ale nigdy nie spotkałam się ze złosliwosciami, szyderstwami ze strony... rozwiń
Avatar
Gość / 5 czerwca 2019 o 22:07
+1
Bardzo słuszna inicjatywa! Sam wiem jak ciężko rodzinie samej poradzić z bliską osoba zmagająca się z taką przypadłością. Ja i moja rodzina poza zmaganiem się z pogarszającym się stanem zdrowia starszej osoby musiała się zmagać z ostracyzmem ze strony otoczenia. Moja Babcia w trakcie choroby robiła różne dziwne dla otoczenia rzeczy, a przez to całą winą za Jej zachowanie obarczano nas, młodych ludzi. Tylko my wiemy jakie piekiełko zgotowali nam "mili" sąsiedzi, którzy nie wierzyli, że do niedawna zdrowa i mądra kobieta może takie rzeczy w domu czy swoim otoczeniu wyprawiać! Dla nas to był dzień powszedni, a dla innych tania sensacja i powód do dokuczania rodzinie chorej osoby. My, którzy przeszliśmy takie piekiełko wiemy, że powinno się także poświęcić sporo czasu na edukowanie naszego społeczeństwa, aby wiedziało, że takie osoby mogą być blisko nich. Trzeba wspierać rodziny zajmujące się takimi osobami, bo to naprawdę niełatwe zadanie. Zapewniam, że bardzo wiele osób oceniających krytycznie rodziny chorych nie dałoby rady, gdyby taki chory był w ich domu! A przecież każdy z nas może niemalże z dnia na dzień zmienić się w osobę z demencją czy z chorobą Alzheimera. Ja i moja rodzina jesteśmy z siebie dumni, że mimo tysiąca nieprzyjemności z różnych stron wytrzymaliśmy i daliśmy możliwość godnego odejścia z tego świata mojej Babci.
Bardzo słuszna inicjatywa! Sam wiem jak ciężko rodzinie samej poradzić z bliską osoba zmagająca się z taką przypadłością. Ja i moja rodzina poza zmaganiem się z pogarszającym się stanem zdrowia starszej osoby musiała się zmagać z ostracyzmem ze strony otoczenia. Moja Babcia w trakcie choroby robiła różne dziwne dla otoczenia rzeczy, a przez to całą winą za Jej zachowanie obarczano nas, młodych ludzi. Tylko my wiemy jakie piekiełko zgotowali nam "mili" sąsiedzi, którzy nie wierzyli, że do niedawna zdrowa i mądra kobieta może takie r... rozwiń
Avatar
gość / 9 czerwca 2019 o 00:12
0
Od takich przypadłości sa Domy Pomocy Społecznej.
Avatar
Gość / 14 czerwca 2019 o 16:13
+3
Za darmo na Pewno nie będzie. Tanio też nie będzie. Ale zarobią na starych i chorych, i będzie na darmowe imprezy dla sprawnych.
Avatar
Gość / 11 czerwca 2019 o 22:38
+3
Taki ośrodek jest sposobem na zarabianie na ludziach starych i chorych, wymagających opieki. Ile pobyt w nim będzie kosztował? Zostanie im cos na lekarstwa? A może też przymowani do niego będą osoby od określonego dochodu w górę?
Avatar
kropka / 9 czerwca 2019 o 18:46
+2
Złosliwości , chamstwa , niesamowitej podłości w opiece nad bliskim chorym na Alzheimera doznałam nie ze strony sąsiadów, ale od polskich polityków, dziadków z wiejskiej chatki pod przywództwem ryżego tuskooszusta. Pomimo, ze dobiega końca kadencja nowej władzy, PiSowskiej, wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2014 roku nie doczekał się realizacji. Tak w tym kraju troszczy sie o ludzi starych schorowanych. Powstanie dziennych ośrodków, dla niektórych będzie pomocne, ale tylko w lekkich demecjach. Wraz z rozwojem choroby będa niewystarczające, a dla bliskiego sprawującego opiekę będzie to praca na dwie a nawet trzy zmiany.
Złosliwości , chamstwa , niesamowitej podłości w opiece nad bliskim chorym na Alzheimera doznałam nie ze strony sąsiadów, ale od polskich polityków, dziadków z wiejskiej chatki pod przywództwem ryżego tuskooszusta. Pomimo, ze dobiega końca kadencja nowej władzy, PiSowskiej, wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2014 roku nie doczekał się realizacji. Tak w tym kraju troszczy sie o ludzi starych schorowanych. Powstanie dziennych ośrodków, dla niektórych będzie pomocne, ale tylko w lekkich demecjach. Wraz z rozwojem choroby będa niewystarczające, a... rozwiń
Avatar
Ewa / 9 czerwca 2019 o 16:14
+2
Są rodziny gdzie starszych ludzi oddają do DPS dla wlasnego wygodnictwa ale są  i tacy którzy chcą aby ta schorowana osoba dozyła w godziwych warunkach przy rodzinie i chwała im za to. Taki ośrodek dzienny w Krasniku powinien jak najbardziej powstać, można wtedy pogodzić pracę zawodową z opieką nad osobą chorą. Świetny pomysł. 
Avatar
...?... / 9 czerwca 2019 o 15:26
+3
Jak w niektórych dps postępują z takimi osobami pełno jest w internecie. Dzienny ośrodek najbardziej przydatny może byc w przypadku pracujących bliskich, bo mimo wszystko osoby chore na Alzheimera najlepiej czują się w swoim domu, otoczone troskliwą opieką sprawowaną przez bliskie im osoby.
Avatar
wiki / 9 czerwca 2019 o 07:38
+2
Czytać  ze zrozumieniem, chodzi o dzienny ośrodek, super pomysł i pomoc dla rodzin z chora osobą a Ciebie gosciu zapraszam do DPS  tylko na jedną dobę...
Avatar
gość / 9 czerwca 2019 o 00:12
0
Od takich przypadłości sa Domy Pomocy Społecznej.
Avatar
Gość / 8 czerwca 2019 o 14:51
+1
Głupoty człeku opowiadasz. Całkiem jakbyście na swojej wsi byli jedyną rodziną mającą wsród swojego bliskiego chorego na Alzheimera. A jest to bardzo częsta choroba wieku starczego i nie nie tylko. Znałam takich, którym szybciej brakowało zrozumienia, śmieszyło zachowanie niektórych w tej chorobie. Wydawało im się, że nigdy ich nie dopadnie, ale z wiekiem i oni wpadali w jej sidła. Juz wiele lat opiekuję sie swoja mamą chora na Alzheimera. Od szesciu lat jest osobą leżąca, ale nigdy nie spotkałam się ze złosliwosciami, szyderstwami ze strony innych. To samo mogę powiedziec o innych przypadkach z mojego niedalekiego sąsiedztwa. Kazdy może liczyc na zrozumienie drugiego. A taki ośrodek nadaje sie tylko dla osób w początkowym stadium.
Głupoty człeku opowiadasz. Całkiem jakbyście na swojej wsi byli jedyną rodziną mającą wsród swojego bliskiego chorego na Alzheimera. A jest to bardzo częsta choroba wieku starczego i nie nie tylko. Znałam takich, którym szybciej brakowało zrozumienia, śmieszyło zachowanie niektórych w tej chorobie. Wydawało im się, że nigdy ich nie dopadnie, ale z wiekiem i oni wpadali w jej sidła. Juz wiele lat opiekuję sie swoja mamą chora na Alzheimera. Od szesciu lat jest osobą leżąca, ale nigdy nie spotkałam się ze złosliwosciami, szyderstwami ze strony... rozwiń
Avatar
Gość / 5 czerwca 2019 o 22:07
+1
Bardzo słuszna inicjatywa! Sam wiem jak ciężko rodzinie samej poradzić z bliską osoba zmagająca się z taką przypadłością. Ja i moja rodzina poza zmaganiem się z pogarszającym się stanem zdrowia starszej osoby musiała się zmagać z ostracyzmem ze strony otoczenia. Moja Babcia w trakcie choroby robiła różne dziwne dla otoczenia rzeczy, a przez to całą winą za Jej zachowanie obarczano nas, młodych ludzi. Tylko my wiemy jakie piekiełko zgotowali nam "mili" sąsiedzi, którzy nie wierzyli, że do niedawna zdrowa i mądra kobieta może takie rzeczy w domu czy swoim otoczeniu wyprawiać! Dla nas to był dzień powszedni, a dla innych tania sensacja i powód do dokuczania rodzinie chorej osoby. My, którzy przeszliśmy takie piekiełko wiemy, że powinno się także poświęcić sporo czasu na edukowanie naszego społeczeństwa, aby wiedziało, że takie osoby mogą być blisko nich. Trzeba wspierać rodziny zajmujące się takimi osobami, bo to naprawdę niełatwe zadanie. Zapewniam, że bardzo wiele osób oceniających krytycznie rodziny chorych nie dałoby rady, gdyby taki chory był w ich domu! A przecież każdy z nas może niemalże z dnia na dzień zmienić się w osobę z demencją czy z chorobą Alzheimera. Ja i moja rodzina jesteśmy z siebie dumni, że mimo tysiąca nieprzyjemności z różnych stron wytrzymaliśmy i daliśmy możliwość godnego odejścia z tego świata mojej Babci.
Bardzo słuszna inicjatywa! Sam wiem jak ciężko rodzinie samej poradzić z bliską osoba zmagająca się z taką przypadłością. Ja i moja rodzina poza zmaganiem się z pogarszającym się stanem zdrowia starszej osoby musiała się zmagać z ostracyzmem ze strony otoczenia. Moja Babcia w trakcie choroby robiła różne dziwne dla otoczenia rzeczy, a przez to całą winą za Jej zachowanie obarczano nas, młodych ludzi. Tylko my wiemy jakie piekiełko zgotowali nam "mili" sąsiedzi, którzy nie wierzyli, że do niedawna zdrowa i mądra kobieta może takie r... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Śmierć w izbie wytrzeźwień w Lublinie. Interweniuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Śmierć w izbie wytrzeźwień w Lublinie. Interweniuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka 3 0

Helsińska Fundacja Praw Człowieka interweniuje w sprawie 36-latka, który zmarł w lubelskiej izbie wytrzeźwień. Dokładne okoliczności jego śmierci wyjaśnia prokuratura. Rodzina zmarłego podejrzewa, że mógł on zostać pobity

Wojcieszków: Biblioteka zachęca do... rehabilitacji

Wojcieszków: Biblioteka zachęca do... rehabilitacji 0 0

Biblioteka w Wojcieszkowie (powiat łukowski) realizuje nietypowy projekt. Będzie to połączenie kultury i... rehabilitacji.

Konkurs na dyrektora MOSiR Puławy zaskarżony

Konkurs na dyrektora MOSiR Puławy zaskarżony 0 6

Jeden z odrzuconych kandydatów startujących w konkursie na dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Puławach nie zgadza się z decyzją komisji. Zaskarżył ją do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie. – Jeśli wygram to będzie kompromitacja puławskich władz – mówi.

Centralny Plac Zabaw (23-29 sierpnia): Tadeusz Kulas, ZINiONI i Nowe Szaty Króla
23 sierpnia 2019, 0:00

Centralny Plac Zabaw (23-29 sierpnia): Tadeusz Kulas, ZINiONI i Nowe Szaty Króla 0 0

Przedostatni weekend sierpnia na Centralnym Placu Zabaw (plac przed Centrum Kultury) będzie obfitował w artystyczne występy. Na scenie pojawią się m.in. Tadeusz Kulas i grupa ZINiONI.

Biała Podlaska: Kierowca hyundaia wyjechał wprost pod audi
galeria

Biała Podlaska: Kierowca hyundaia wyjechał wprost pod audi 0 0

Do wypadku doszło w sobotę na skrzyżowaniu ulicy Kruczej i Długosza w Białej Podlaskiej.

Słoneczny i upalny poniedziałek. Wkrótce pogoda może się zmienić
ostrzeżenie IMGW

Słoneczny i upalny poniedziałek. Wkrótce pogoda może się zmienić 1 0

Gorący poniedziałek może się zakończyć burzami z gradem w woj. lubelskim. Meteorolodzy ostrzegają.

Ostatnie pokazy w Kinie Perła: "Dogman", "Młynarski" i "Green Book"
23 sierpnia 2019, 21:00

Ostatnie pokazy w Kinie Perła: "Dogman", "Młynarski" i "Green Book" 0 0

Dobiega końca tegoroczna edycja plenerowego Kina Perła (ul. Bernardyńska 15). Przez trzy letnie miesiące mieszkańcy Lublina mogli oglądać pod chmurką starannie wyselekcjonowane filmy z całego świata. Na koniec organizatorzy proponują filmowe perełki, zobaczymy m.in. tegorocznego zdobywcę Oscara - "Green Book".

Na dożynkach w Żyrzynie stoły uginały się od specjałów [zdjęcia]
galeria

Na dożynkach w Żyrzynie stoły uginały się od specjałów [zdjęcia] 6 0

Setki mieszkańców gminy Żyrzyn niedzielne popołudnie spędziło na degustacji tradycyjnych dań oraz zabawie przy ludowych utworach w wykonaniu regionalnych zespołów. W konkursach na najładniejsze wieńce wygrały "Zagrody Razem" oraz "Niezapominajka" z Borysowa. Wieczorem zagrała "Loka".

Tragiczny pożar w Woli Uhruskiej. Zginęła 83-letnia kobieta

Tragiczny pożar w Woli Uhruskiej. Zginęła 83-letnia kobieta 0 0

Zwarcie instalacji elektrycznej było przyczyną pożaru budynku gospodarczego. 83-latka mieszkała w nim na czas remontu domu.

Lublin: Ul. Grygowej otwarta po kilkumiesięcznym przestoju. Kluczowa była ekspertyza
galeria

Lublin: Ul. Grygowej otwarta po kilkumiesięcznym przestoju. Kluczowa była ekspertyza 23 41

W poniedziałek, po kilkumiesięcznym przestoju, otwarta została przebudowana ul. Grygowej wraz z nowymi wiaduktami nad torami kolejowymi. W przyszłym miesiącu zacznie tędy kursować także komunikacja miejska

Azoty Puławy bez szans w meczu z wicemistrzem Polski

Azoty Puławy bez szans w meczu z wicemistrzem Polski 0 0

W weekend przeciwnikiem Azotów Puławy była Orlen-Wisła Płock. Kontrolne spotkanie na wyjeździe zakończyło się wysoką porażką puławian 22:35. Warto przypomnieć, że pierwszym rywalem Azotów w nowym sezonie będą właśnie wicemistrzowie Polski

Szalona ucieczka ulicami Nałęczowa. Uszkodził przypadkowy samochód i radiowóz

Szalona ucieczka ulicami Nałęczowa. Uszkodził przypadkowy samochód i radiowóz 12 8

25-latek w renault podjął ucieczkę przed policyjną kontrolą. Uszkadzając po drodze przypadkowy samochód, a następnie radiowóz, ostatecznie próbował uciekać pieszo. Został zatrzymany przez policjantów.

Policjanci ścigali 15-latka na motocyklu. Nie zatrzymał się do kontroli

Policjanci ścigali 15-latka na motocyklu. Nie zatrzymał się do kontroli 0 4

15-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej i zaczął uciekać przed policjantami.

Igros Krasnobród – Grom Różaniec 1:3, wyniki 3. kolejki zamojskiej okręgówki

Igros Krasnobród – Grom Różaniec 1:3, wyniki 3. kolejki zamojskiej okręgówki 0 1

Grom Różaniec pewnie pokonał beniaminka Igros Krasnobród 3:1. Dzięki temu wskoczył na pozycję wicelidera rozgrywek. Goście mieli też trochę szczęścia, bo pomocną dłoń wyciągnął do nich jeden z piłkarzy drugiego zespołu

Weekend na Moście Kultury: Whisky / Antykwadrat i Czarne Lwy z Przedmieścia
23 sierpnia 2019, 0:00

Weekend na Moście Kultury: Whisky / Antykwadrat i Czarne Lwy z Przedmieścia 0 0

Przed nami kolejny sierpniowy weekend na Moście Kultury (Most im. Mariana Lutosławskiego). Tym razem podczas koncertów zagrają m.in. Whisky i Czarne Lwy z Przedmieścia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.