Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

22 października 2019 r.
21:38

Plany przebudowy rynku do zmiany? Archeolodzy dokonali ciekawych odkryć

0 28 A A
Prostokątna budowla dwuizbowa z dostawką (prawdopodobnie dawny ratusz z wieżą zegarową) znajduje się w centralnej części placu – między Pomnikiem Kraśnickiej Cegły a drogą<br />
<br />
 
Prostokątna budowla dwuizbowa z dostawką (prawdopodobnie dawny ratusz z wieżą zegarową) znajduje się w centralnej części placu – między Pomnikiem Kraśnickiej Cegły a drogą

 

Pod płytą rynku w Kraśniku archeolodzy natrafili na budynek – prawdopodobnie dawny ratusz. W niedalekiej odległości zlokalizowali też studnię. Oznacza to, że plany przebudowy rynku trzeba gruntownie zweryfikować

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Nieinwazyjne badania archeologiczne na rynku w Kraśniku (prowadzone na przełomie sierpnia i września br.-red.), były pierwszymi w historii miasta badaniami, które wyprzedzały zaplanowaną inwestycję – podkreśla Marcin Piotrowski, archeolog, nadzorujący prace.

Niestety, na co zwraca uwagę Piotrowski, zwykle jest tak, że robotnicy coś odkopują na terenie objętym nadzorem konserwatora, a archeolodzy te obiekty ratują, o ile jest jeszcze na to szansa.

– Ewentualnie dokumentuje się zniszczone zabytki, co towarzyszy już rozpoczętym pracom budowlanym – dodaje Piotrowski. – W przypadku Kraśnika na szczęście stało się inaczej.

Zespół archeologów pracujący na zlecenie Urzędu Miasta w centrum Starego Miasta w Kraśniku miał za zadanie rozpoznanie tego co jest pod płytą rynku bez konieczności kopania. Badacze korzystali z różnych metod i urządzeń.

– Wykorzystywaliśmy m.in. dane ze skaningu laserowego, którym jest objęta cała Polska – mówi Piotrowski. – Do tego zbieraliśmy też inne dane, dokładniejsze pomiary GPS, które pozwoliły nam zarejestrować w rynku miejsca gdzie zapada się grunt.

Wykonano też odwierty, a archeolodzy badali teren georadarem. – Wyniki tych badań są rewelacyjne – przyznaje Piotrowski. – Udało nam się potwierdzić, że pod płytą rynku jest studnia o czworokątnym zarysie. Studnia ta znajduje się na najstarszym planie Kraśnika z początku XIX w.

Kolejny obiekt, który udało się uchwycić – prostokątna budowla dwuizbowa z dostawką – to prawdopodobnie dawny ratusz z wieżą zegarową. Znajduje się w centralnej części placu – między Pomnikiem Kraśnickiej Cegły a drogą.

– Ja datuję ten obiekt na okres przed 1734 r. kiedy ostatecznie zdecydowano o tym, aby nie odbudowywać spalonego ratusza – mówi dr Dominik Szulc, historyk PAN, Społeczny Opiekun Zabytków Miasta Kraśnik, uczestniczący w pracach badawczych. – Na potrzeby władz miasta zaczęto wynajmować przyrynkowe domy.

Już wiadomo, że badania w zabytkowej części Kraśnika były niezbędne, zwłaszcza w perspektywie planowanej przebudowy rynku.
– Zarówno studnia, którą znaleźliśmy, jak też budynek, który jest najprawdopodobniej dawnym ratuszem nieco wymuszają zmianę koncepcji zagospodarowania przestrzennego rynku – mówi dr Szulc – Budując fontannę natrafi się na studnię. W miejscu, w którym się znajduje, planowano wykopy do głębokości ok. 3 m. Jeśli doszłoby do nich pracownicy budowlani natrafiliby na tę właśnie studnię i decyzją konserwatora roboty byłyby wstrzymane. Rodziłoby to kolejne problemy.

Burmistrz Kraśnika Wojciech Wilk zapowiada, że o tym jak ma wyglądać przebudowa rynku, będzie rozmawiać z radnymi.

– Musimy zastanowić się co zrobić w takiej sytuacji – przyznaje Wojciech Wilk, burmistrz Kraśnika. – Plan był taki, aby wybudować fontannę i wymienić kostkę. Tyle, że w projekcie nie było mowy o tym, co pod płytą rynku się znajduje. Kiedy projekt powstawał, w poprzedniej kadencji, nie wykonano badań archeologicznych. Nam zależy przede wszystkim na tym, aby mieszkańcy na rynku spędzali wolny czas, a nie uciekali z niego. Brakuje tam zwłaszcza zieleni.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 28

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 22 października 2019 o 22:15
+7
Fontannę na rynku???!! Ja pi....le co ,za głupi pomysł!!!
Avatar
kraśniczanin / 23 października 2019 o 13:07
+6
Fontanna na rynku? Jaki to rynek, kto tam przychodzi? Wymiana kostki? Tej drogiej i trwałej kostki granitowej? Od kiedy jesteśmy tak bogatr6ym miastem, że tak szastać pieniędzmi? Niesamowite!
Avatar
gość / 23 października 2019 o 07:22
+6
Nie wierzę .Wilku a kto zabetonował rynek?Projekt zieleniowy to mamy dzięki Włodarczykowi a ty potrafisz go tylko krytykować przez swoich klakierów
Avatar
zaz / 23 października 2019 o 01:04
+6
bidet postwacie bedzie gdzie d,,, umyc
Avatar
Chochlik / 24 października 2019 o 09:06
+5
Trwałej? Może i tak, ale nic poza tym! Był to poroniony pomysł Czarnego Piotrusia. Kostka nie nadaje się, aby po niej chodzić, jezdnia przypomina tor do kontroli zawieszenia pojazdu, doły wniej jak na polnej drodze. Ogólnie rynek, w którego "upieńskiego wpakowała tyle kasy, przypomina starą, pogietą patelnię wstawioną na ogień! Pamiętam bruk na ulicach Kraśników (Lubelskiego i Fabrycznego), bruk równy, starannie położony a nie tak, jak ten na rynku. Tłumaczenie, że trwały, więc nie ruszać, jest niepowazne!
Avatar
Rodowity mieszkaniec / 23 października 2019 o 21:11
+5
Jak na razie od czasów Piotra (największego niszczyciela rynku) nikt nie zrobił nic dla niego i okolic. NIKT i NIC. I zasłanianie się doktorem PAN (słusznie ktoś zauważył, że niedługo zacznie wychodzić z lodówek w naszych mieszkaniach) i badaniami geocośtam to nie jest próba poprawy pl. Wolności, a po prostu uwalenie tego projektu. Czyli kolejne lata będziemy chodzić po badziewnej i drogiej kostce, która w lecie jest piekarnikiem, a w zimie ślizgawką. Tylko mieszkańców żal...
Avatar
ewa / 23 października 2019 o 18:43
+5
Obecna władza szuka pretekstów, żeby nie robić żadnego z projektów rewitalizacji. Oczywiście, że jak w takim miejscu jak rynek zacznie się kopać, to na coś się trafi. Pytanie, czy te obiekty są tak cenne, że muszą wstrzymywać inwestycję? co nam po resztkach tej studni czy ratusza? Jestem za tym, żeby dbać o zabytki, ale kilka cegieł z fundamentów po starym budynku nie może wstrzymywać wszelkich inwestycji
Avatar
KL / 23 października 2019 o 10:16
+5
Ale sensacja! O tym, że tam był ratusz opowiadała mi moja babcia.
Avatar
gość / 23 października 2019 o 08:17
+4
Obecna ekipa nie jest w stanie nic zrobić,ciągle szukają pretekstów...
Avatar
Gość / 23 października 2019 o 07:49
+4
moim zdaniem to jest jedyna szansa dla Kraśnika. w dobie rozwoju innych miast niech już lepiej u nas nic nie zmieniają staniemy ie muzeum miast. takim za***m Europy i to będzie nasz jedyny atut, bo na resztę to już naprawdę za późno .
Avatar
gość / 6 dni temu o 17:11
0
BB, rudera po straży a dawne kino Pola to dwa różne budynki. Tyle że w niedalekim sąsiedztwie od siebie.
Avatar
Kasia / 6 dni temu o 09:08
+1
To będzie już trzecia poważna inwestycja uwalona , a druga przez społecznego obrońcę zabytków Dr. Dominika. Pierwsza to przebudowa tzw ronda przy "partyzancie". Rudera po straży i kinie "Pola" też została przez w/wymienionego uznana za zabytek i wpisana do rejestru zabytków. Dotacja na budowę jak również kasa za projekt poszły w las. "Zaoszczędziliśmy". Brawo przyjazne miasto!!! A swoją drogą kto wymyślił to koszmarne logo?BB
 Strategia na tzw. "przeczekanie" budynków w Kraśniku Starym znana jest od lat - przez kolejne dziesięciolecia z premedytacją nie inwestuje sie w remonty, udając Greka (temat nie istnieje). Nieliczne zabytki popadają w ruinę, osiągają stan, w którym nadają się tylko do rozbiórki (lub na powstanie czegoś nowego). Czy jest to tylko głupota urzędników, czy coś więcej ?
 Strategia na tzw. "przeczekanie" budynków w Kraśniku Starym znana jest od lat - przez kolejne dziesięciolecia z premedytacją nie inwestuje sie w remonty, udając Greka (temat nie istnieje). Nieliczne zabytki popadają w ruinę, osiągają stan, w którym nadają się tylko do rozbiórki (lub na powstanie czegoś nowego). Czy jest to tylko głupota urzędników, czy coś więcej ? rozwiń
Avatar
BB / 14 listopada 2019 o 19:51
0
To będzie już trzecia poważna inwestycja uwalona , a druga przez społecznego obrońcę zabytków Dr. Dominika. Pierwsza to przebudowa tzw ronda przy "partyzancie". Rudera po straży i kinie "Pola" też została przez w/wymienionego uznana za zabytek i wpisana do rejestru zabytków. Dotacja na budowę jak również kasa za projekt poszły w las. "Zaoszczędziliśmy". Brawo przyjazne miasto!!! A swoją drogą kto wymyślił to koszmarne logo?BB
Avatar
gosć / 25 października 2019 o 11:14
+2
A gaci Cu. tam przypadkiem nie znaleźli?
Avatar
gość / 24 października 2019 o 21:46
0
Lepsze od asfaltu mogą być jedynie antyposlizgowe muldy z kostki, takie same, jakie ekipa Włodarczyka zrobiła na ulicy Bóźniczej. Musza byc niezawodne, skoro odgrodzono nimi przejście na schodki, podjazd dla wózków i chodniczek.
Avatar
gość / 24 października 2019 o 21:30
0
A może położyć asfalt na rynku, taki sam jaki jest w bardzo bliskim jego sąsiedztwie na Kościuszki naprzeciwko sklepu gosp. domowego. W miarę równy, trochę popękany ale sie trzyma. i co najważniejsze nikt nie narzeka na niego.
Avatar
Gość / 24 października 2019 o 21:20
0
Mnie ostatnio bardzo spodobał się róg Klasztornej i Kościuszki straszące miejsce z rozlatującym sie murkiem po starym kiosku Ruchu. A o murach klasztoru nie ma co wspominać. To to dopiero wizytówka miasta.
Avatar
gość / 24 października 2019 o 20:47
0
Kostka betonowa po kilku latach będzie nierówna a do tego wykruszona. Ale chyba o to chodzi, żeby ciągle poprawiać te same miejsca.
Avatar
gość / 24 października 2019 o 20:33
+1
Badziewie, tylko kogo stać układa sobie podjazdy z kostki granitowej i jakże, z tej śliskiej patelnianej. Betonowa kostka też potrafi byc zimą śliska i tez nieźle sie nagrzewa latem,  ale widocznie nie chodzisz chodnikami.
Avatar
Gość / 24 października 2019 o 18:57
+1
Ależ ta kostka kosztowała 10 x tyle, co było w planach. I to przeszło! Więc musi być jeszcze z 500 lat, tak zapewniał wielki czu.
Zobacz wszystkie komentarze 28

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ambitne plany i deficytowy budżet gminy Puławy

Ambitne plany i deficytowy budżet gminy Puławy 1 3

Gmina Puławy nie zwalnia tempa. Po rozbudowie szkół, przyszła pora na nowy stadion piłkarski w Gołębiu. Pod względem wydatków - najwięcej, bo prawie 19 mln zł pochłonie oświata. Wzrosną zarówno dochody, jak i wydatki. Te ostatnie sięgną 60 mln zł, generując deficyt i zadłużenie.

Zabił gospodarza imprezy. Teraz grozi mu dożywocie

Zabił gospodarza imprezy. Teraz grozi mu dożywocie 0 0

58-letni mieszkaniec Tomaszowa Lubelskiego został dotkliwie pobity podczas wspólnego spożywania alkoholu. Do tragedii doszło w minioną środę na terenie jednej posesji w gm. Susiec.

Przerwa się skończyła. Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS wraca do ligowej rywalizacji

Przerwa się skończyła. Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS wraca do ligowej rywalizacji 0 0

Dokładnie 20 dni dzieli ostatni ligowy mecz Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin od następnego starcia. Po reprezentacyjnej przerwie ekstraklasa wznawia rozgrywki. Jutro (godz. 17) lublinianki zmierzą się na własnym parkiecie z DGT Politechniką Gdańską

Half-Life: Alyx. Zwiatun i data premiery (wideo)
film

Half-Life: Alyx. Zwiatun i data premiery (wideo) 0 0

Znany świat, znana bohaterka, znani przeciwnicy. I jedna wielka nowość: VR. Premiera gry Half-Life: Alyx już w marcu przyszłego roku.

Zoo w Poznaniu zarzuca urzędnikom z Terespola utrudnianie transportu tygrysów

Zoo w Poznaniu zarzuca urzędnikom z Terespola utrudnianie transportu tygrysów 3 4

Dyrekcja poznańskiego ogrodu zoologicznego zarzuca urzędnikom z gminy Terespol utrudnianie przewozu tygrysów do Hiszpanii. – My nie możemy wydać decyzji międzynarodowej – tłumaczy Krzysztof Iwaniuk wójt przygranicznej gminy Terespol.

Program TV 22-24 listopada 2019. Co warto zobaczyć w telewizji?
22 listopada 2019, 0:00

Program TV 22-24 listopada 2019. Co warto zobaczyć w telewizji? 0 0

"Szybcy i wściekli 8", "300: Początek Imperium" czy "Iron Man" to tylko niektóre z filmów, które będzie można zobaczyć w weekend w telewizji naziemnej. Sprawdź wybrane propozycje filmowe na najbliższe wieczory.

Juliusz Braun: Trzeba media publiczne wymyślić na nowo, ale nie mam recepty jak to zrobić

Juliusz Braun: Trzeba media publiczne wymyślić na nowo, ale nie mam recepty jak to zrobić 0 2

Media tożsamościowe, bańki informacyjne to zdaniem byłego prezesa zarządu TVP i aktualnego członka Rady Mediów Narodowych poważne zagrożenie społeczne. - Są takie badania, które pokazują, że przeważająca grupa zwolenników PO ogląda TVN, a przeważająca grupa PiS ogląda telewizję publiczną. Każdy się umacnia we własnym przekonaniu. Media publiczne, telewizja publiczna zwłaszcza - powinna być źródłem wody czystej, informacji rzetelnej, która pokazuje również kontekst wydarzeń. Bez tego trudno budować normalne społeczeństwo. W wielu krajach krytykuje się media publiczne, ale w wielu spełniają rolę jednoczącą - mówił na KUL dr Juliusz Braun.

Motor w sobotę gra ze Stalą Kraśnik. Chcą rewanżu za pierwszą kolejkę

Motor w sobotę gra ze Stalą Kraśnik. Chcą rewanżu za pierwszą kolejkę 0 3

Zakończyliśmy rundę jesienną i od razu ruszamy z rewanżami. Motor w sobotę o godz. 17 zagra ze Stalą Kraśnik. I ma z tym zespołem rachunki do wyrównania.

Palit GTX 1650 SUPER: Niedrogie karty graficzne

Palit GTX 1650 SUPER: Niedrogie karty graficzne 0 0

Serie RTX 2080, 2070 i 2060 doczekały się już wersji SUPER. GTX 1660 także. Pora na serię GTX 1650. Nowe modele do sprzedaży wprowadziły m.in. firmy Palit i Gainward.

W weekend lekki mróz, możliwe też słabe opady śniegu. A co z zimą 30-lecia? Prognoza IMGW

W weekend lekki mróz, możliwe też słabe opady śniegu. A co z zimą 30-lecia? Prognoza IMGW 35 4

W weekend w ciągu dnia temperatura może spaść poniżej zera. Według niektórych prognoz możliwe są słabe opady śniegu i śniegu z deszczem

Zawody wspinaczkowe Gorączka Sobotniej Mocy powracają po sześciu latach przerwy

Zawody wspinaczkowe Gorączka Sobotniej Mocy powracają po sześciu latach przerwy 0 0

Najpierw reaktywowali kultowy BoulderFest, a teraz chcą wskrzesić ze sportowego niebytu kolejną imprezę. KW Kotłownia Lublin organizuje jutro przy ul. Cisowej 11 zawody Gorączka Sobotniej Mocy, które powracają na wspinaczkową mapę Polski po sześciu latach przerwy

ADATA XPG Invader i Battlecruiser: Nowe obudowy dla graczy

ADATA XPG Invader i Battlecruiser: Nowe obudowy dla graczy 0 0

W obu modelach są panele z hartowanego szkła i podświetlenie RGB. Obudowa ADATA XPG Invader kosztuje 349 złotych, a XPG Battlecruiser 649 złotych. Skąd ta różnica?

Policjant zastrzelił 21-latka w Koninie. Dziewczyna chłopaka: Za dwa tygodnie mieliśmy pojechać w góry
film

Policjant zastrzelił 21-latka w Koninie. Dziewczyna chłopaka: Za dwa tygodnie mieliśmy pojechać w góry 1 36

Kiedy zobaczył policję, zaczął uciekać. Chwilę później zginął. Kim był śmiertelnie postrzelony 21-latek z Konina? Reporterce Uwagi! udało się porozmawiać z narzeczoną Adama C.

Drzewo spadło na dach jadącego chevroleta

Drzewo spadło na dach jadącego chevroleta 0 7

O dużym szczęściu może mówić kierujący, który w czwartek wieczorem podróżował swoim autem drogą wojewódzką nr 819

Problemy w uprawach warzyw i owoców – motyle i gąsienice

Problemy w uprawach warzyw i owoców – motyle i gąsienice 0 0

Aby uzyskać jak najbogatsze zbiory o doskonałej jakości, trzeba podjąć szereg kroków, które mają m.in. zabezpieczyć roślinę przed atakami szkodników. W tym artykule skupimy się głównie na gąsienicach – podpowiemy, jak można im zapobiegać, a także jak uchronić roślinę przed kolejnymi pokoleniami owadów

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.