Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

27 lutego 2017 r.
15:19

Kraśnik: Kogo dotknie reforma edukacji

2 33 A A
Gimnazjum nr 1 w Kraśniku
Gimnazjum nr 1 w Kraśniku (fot. Google Street View)

Nie będzie nowej szkoły podstawowej, ma zaś powstać miejskie liceum ogólnokształcące. W związku z reformą oświaty nieco zmienią się obwody szkół. Zmiany związane z wygaszeniem gimnazjów najbardziej mogą dotknąć nauczycieli wychowania fizycznego i języka angielskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Podczas ostatniej sesji miejscy radni podjęli uchwałę w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego.

– Wszystkie szkoły podstawowe istniejące w mieście chcemy utrzymać, nie przekształcając w żadną filię, nie łącząc z żadną inną placówką – powiedziała radnym Marzena Pomykalska, zastępca burmistrza Kraśnika.

W mieście działa obecnie sześć podstawówek, jedna ze szkół wchodzi w skład zespołu. W związku z reformą oświaty, która wejdzie w życie we wrześniu, nie powstanie żadna nowa podstawówka. Z kolei Gimnazjum nr 2, które wschodzi w skład Zespołu Placówek Oświatowych nr 2 (w starej dzielnicy Kraśnika) stanie się od 1 września ośmioletnią szkołą podstawową z oddziałami gimnazjalnymi. Natomiast drugie, funkcjonujące jako samodzielna szkoła – Gimnazjum nr 1 (dzielnica fabryczna), władze miasta chcą z dniem 1 września 2018 r. przekształcić w trzyletnie liceum ogólnokształcące, o ile na założenie i prowadzenie takiej szkoły przez miasto wyrazi zgodę powiat kraśnicki.

Ponieważ w dzielnicy fabrycznej funkcjonują dwie duże szkoły – SP nr 5 i SP nr 6, a po wygaszanym PG nr 1 zostanie budynek, władze Kraśnika analizowały różne scenariusze. Jednym z nich miało być połączenie SP 5 i PG nr 1. – W wyniku konsultacji odstąpiliśmy od niego. Mając na uwadze głosy mieszkańców dzielnicy fabrycznej uszanowaliśmy autonomię tej szkoły – tłumaczyła Pomykalska.

Pomysł ten pojawił się również w kontekście „troski o pracę nauczycieli”. – I może rzeczywiście byłoby to najlepszym pomysłem, gdyby nie fakt, że Gimnazjum nr 1 i Szkoła Podstawowa nr 5 nie są szkołami co do wielkości równoważnymi – podkreślała Pomykalska. – Czyli jeśli z Gimnazjum nr 1 wychodzi 6 oddziałów, to w „piątce” od 1 września mamy 3 klasy siódme. I to absolutnie żadnego problemu kadrowego nam nie rozwiąże.

Zdaniem urzędników z przeprowadzonych przez nich analiz – trzecia podstawówka w dzielnicy fabrycznej również nie wchodzi w grę. Nie będzie aż tylu uczniów.

Poza kwestią nowego liceum, w związku z reformą mają zmienić się nieco obwody szkół podstawowych.

A co z nauczycielami? – Będziemy w stanie, w zdecydowanej większości zapewnić pracę nauczycielom – mówi Pomykalska.

Problem jest z nauczycielami wychowania fizycznego i języka angielskiego, ponieważ w gimnazjach zajęcia z tych przedmiotów odbywają się w grupach.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 33

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
anonim / 7 marca 2017 r. o 12:36
0
Mają, ale nie powstaną... mogżna się zakładać. Tak samo jak miało nie być zwalniania nauczycieli, a okazuje się że i owszem będą zwolnienia. Skoro minister Zalewska zrobiła, to co zrobiła, to samorząd winien pomyśleć rozsądnie. Mają wspaniały, duży budynek, super bazę sportową, stołówkę i wymyślili że podstawówkę nadal będą trzymać w jakiejś klitce na skraju lasu, na końcu miasta, bez sali gimnastycznej, gdzie trzeba będzie gonić dzieci na dwie zmiany. BEZ SENSU!!! Rozmawiam na mieście z ludźmi i nikt nie ma nic przeciwko, w tym rodzice dzieci obecnie uczących się w SP5 żeby przenieść się do nowego budynku. Szkoła w środku miasta, nikt daleko by nie miał. No ale myśliciel na Lubelskiej wymyślił i całkowicie się z tym zgadza. Inną sprawą jest, że nikt w tym kraju nie wie i nie usłyszał wiarygodnego uzasadnienia tej reformy.
Mają, ale nie powstaną... mogżna się zakładać. Tak samo jak miało nie być zwalniania nauczycieli, a okazuje się że i owszem będą zwolnienia. Skoro minister Zalewska zrobiła, to co zrobiła, to samorząd winien pomyśleć rozsądnie. Mają wspaniały, duży budynek, super bazę sportową, stołówkę i wymyślili że podstawówkę nadal będą trzymać w jakiejś klitce na skraju lasu, na końcu miasta, bez sali gimnastycznej, gdzie trzeba będzie gonić dzieci na dwie zmiany. BEZ SENSU!!! Rozmawiam na mieście z ludźmi i nikt nie ma nic przeciwko, w tym rodzice d... rozwiń
Avatar
ABC / 4 marca 2017 r. o 15:18
0
Odnośnie czego? A co sie tyczy reformy edukacji, to mają przeciez powstac szkoły branżowe, w których część nauczycieli gimnazjum pewnie tez znajdzie zatrudnienie.
Avatar
Gość / 4 marca 2017 r. o 14:02
0
Jakieś propozycje? Przykłady? Bardzo proszę. Chętnie przeczytam.
Avatar
ABC / 4 marca 2017 r. o 09:10
0
Człowieku my rozmawiamy o miescie i jego samąrzadzie, a nie o władzy centralnej i jej dokonaniach, w których nie masz najmniejszego udziału. Gdyby czas przemian w kraju, a jak wiadomo swego czasu bardzo bliskimi współpracownikami Wałesy byli bracia Kaczyńscy, nie pozbawiał polskich rodzin godnosci, nie musieli by jej odzyskiwać poprzez rozdawnictwo publicznych pieniedzy. I jest mase rodzin, którym tej godnosci nie zwrócono i wielu już nie żdążą zwrócic. 500+ doprowadziło do sytuacji, ze leniom, którym sie nie chce podjac pracy lepiej sie zyje niz rodzinom cieżko pracującym i płacącym podatki. Inna sprawa to to, ze godność ludzka nie polega na przyjmowaniu rozdawanych pieniędzy i to niezaleznie czy sa one komus potrzebne czy tez nie. Godnosc ludzka to praca dla ludzi i godne wynagrodzenie za tę pracę, które pozwoli na godne życie rodzinom. A tak pojmowana godność przez PiS, w formie rozdawnictwa rodzi tylko cwaniaków, kombinatorów i naciągaczy. I o przywracaniu godnosci ludziom przez PIS mogłabym ci jeszcze duzo powiedziec, jak chociazby o utrzymywaniu niekonstytucyjnych przepisów, które preferują cwaniaków i naciągaczy.
Człowieku my rozmawiamy o miescie i jego samąrzadzie, a nie o władzy centralnej i jej dokonaniach, w których nie masz najmniejszego udziału. Gdyby czas przemian w kraju, a jak wiadomo swego czasu bardzo bliskimi współpracownikami Wałesy byli bracia Kaczyńscy, nie pozbawiał polskich rodzin godnosci, nie musieli by jej odzyskiwać poprzez rozdawnictwo publicznych pieniedzy. I jest mase rodzin, którym tej godnosci nie zwrócono i wielu już nie żdążą zwrócic. 500+ doprowadziło do sytuacji, ze leniom, którym sie nie chce podjac pracy lepiej sie zyj... rozwiń
Avatar
Gość / 4 marca 2017 r. o 08:34
0
Nie dbam o to co ci się wydaje. Twoje zwidy to twój problem. Ale pora uszanować to, co obecna władza w kraju zrobiła dla ludzi: rodziny odzyskały godność i jeśli wypali m+, to młodzi ludzie będą mogli zakładać rodziny i żyć w miarę normalnie. Robią to, o czym PO z PSL gadali przez 8 lat. Wrzaski złodziejskiej sitwy łatwo wyciszyć oglądając np. nocną zmianę. Polecam. Krótko, a dobitnie.
Avatar
Gość / 4 marca 2017 r. o 08:26
0
Oj, przewraca sie w głowach politycznym pachołkom. Wydaje im sie , że ludzie ich na swoich bogów wybrali. Pachole, niech do ciebie dotrze, że ty masz mieszkancom słuzyć, a nie posłowi i burmistrzowi.
Avatar
ABC / 3 marca 2017 r. o 21:57
0
Ludzie wybrali swoich reprezentantów, żeby rzadzili mądrze, z głową, wypełniali ich wolę, a nie tak jak się im samym podoba, wbrew woli swoich wyborców. Chyba tej zasadniczej róznicy nie pojmujesz. Inna sprawa, ze to okazywana wyborcom arogacja ich przedstawicieli zniechęca ludzi do wyborów i uczestniczą w nich przewaznie ludzie, którzy mają interes w wyborze scisle okreslonego kandyda.I jakby co ja nie mam powodów czuc nienawisci do PiSu, bo mnie jest kazde jedno ugrupowanie całkowicie obojętne. I nie żadna cisza, bo coś mi sie wydaje, że taki wazny sie czujesz, że chcesz tu dyktaturę stosowac.
Ludzie wybrali swoich reprezentantów, żeby rzadzili mądrze, z głową, wypełniali ich wolę, a nie tak jak się im samym podoba, wbrew woli swoich wyborców. Chyba tej zasadniczej róznicy nie pojmujesz. Inna sprawa, ze to okazywana wyborcom arogacja ich przedstawicieli zniechęca ludzi do wyborów i uczestniczą w nich przewaznie ludzie, którzy mają interes w wyborze scisle okreslonego kandyda.I jakby co ja nie mam powodów czuc nienawisci do PiSu, bo mnie jest kazde jedno ugrupowanie całkowicie obojętne. I nie żadna cisza, bo coś mi sie wydaje, że ... rozwiń
Avatar
Gość / 3 marca 2017 r. o 19:44
0
Co ty bredzisz o przynależności partyjnej? To, że ty jesteś przesiąknięty czerwonym liberalizmem /to taki wynalazek kodziarstwa/, nie znaczy, że normalni ludzie nie mają prawa samodzielnego myślenia i nie mogą samodzielnie decydować o tym, co dla nich jest dobre, a co nie. Co ty bredzisz o poklaskach? No i w ogóle: przestań bredzić, bo z tej nienawiści do PiSu wszystko ci się pomieszało. Wyluzuj, napij się wody i zrozum: wybory były, ludzie wybrali. A teraz cisza!
Avatar
ABC / 3 marca 2017 r. o 17:58
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Normalni? Nie żartuj! Normalni to już parę lat temu wyjechali z tego miasta, bo w nim się nie dało żyć. Pamiętamy czasy, kiedy w szkołach były stołówki, lekarze, pielęgniarki, księgowe, woźne. Były sks-y dla dzieciaków. A potem nastało PO i zrobiła się czarna dziura.
Za mało znasz życie i patrzysz na niego przez pryzmat swojej politycznej przynaleznosci. Młodzi mogą wyjechac, bo zycie dopiero przed nimi, ale nie starsi. Oczekujesz od nich, ze pozamykaja domy, rzucą prace i powyjezdzają na niepewny los. Krasnik nie jest miejscem odosobnionym, gdzie trudno o prace,szczególnie kiedy nie jest sie juz młodym. Teraz w szkołach tez jest wszystko, tylko ze przeszło to w prywatne ręce. A obiadów dzieciom tez nikt za darmo nie dawał.Ale tobie chyba bardzo podoba się rozdawnictwo, co byś mógł poklaski zbierać.
Za mało znasz życie i patrzysz na niego przez pryzmat swojej politycznej przynaleznosci. Młodzi mogą wyjechac, bo zycie dopiero przed nimi, ale nie starsi. Oczekujesz od nich, ze pozamykaja domy, rzucą prace i powyjezdzają na niepewny los. Krasnik nie jest miejscem odosobnionym, gdzie trudno o prace,szczególnie kiedy nie jest sie juz młodym. Teraz w szkołach tez jest wszystko, tylko ze przeszło to w prywatne ręce. A obiadów dzieciom tez nikt za darmo nie dawał.Ale tobie chyba bardzo podoba się rozdawnictwo, co byś mógł pokla... rozwiń
Avatar
Gość / 3 marca 2017 r. o 14:48
0
Normalni? Nie żartuj! Normalni to już parę lat temu wyjechali z tego miasta, bo w nim się nie dało żyć. Pamiętamy czasy, kiedy w szkołach były stołówki, lekarze, pielęgniarki, księgowe, woźne. Były sks-y dla dzieciaków. A potem nastało PO i zrobiła się czarna dziura.
Avatar
anonim / 7 marca 2017 r. o 12:36
0
Mają, ale nie powstaną... mogżna się zakładać. Tak samo jak miało nie być zwalniania nauczycieli, a okazuje się że i owszem będą zwolnienia. Skoro minister Zalewska zrobiła, to co zrobiła, to samorząd winien pomyśleć rozsądnie. Mają wspaniały, duży budynek, super bazę sportową, stołówkę i wymyślili że podstawówkę nadal będą trzymać w jakiejś klitce na skraju lasu, na końcu miasta, bez sali gimnastycznej, gdzie trzeba będzie gonić dzieci na dwie zmiany. BEZ SENSU!!! Rozmawiam na mieście z ludźmi i nikt nie ma nic przeciwko, w tym rodzice dzieci obecnie uczących się w SP5 żeby przenieść się do nowego budynku. Szkoła w środku miasta, nikt daleko by nie miał. No ale myśliciel na Lubelskiej wymyślił i całkowicie się z tym zgadza. Inną sprawą jest, że nikt w tym kraju nie wie i nie usłyszał wiarygodnego uzasadnienia tej reformy.
Mają, ale nie powstaną... mogżna się zakładać. Tak samo jak miało nie być zwalniania nauczycieli, a okazuje się że i owszem będą zwolnienia. Skoro minister Zalewska zrobiła, to co zrobiła, to samorząd winien pomyśleć rozsądnie. Mają wspaniały, duży budynek, super bazę sportową, stołówkę i wymyślili że podstawówkę nadal będą trzymać w jakiejś klitce na skraju lasu, na końcu miasta, bez sali gimnastycznej, gdzie trzeba będzie gonić dzieci na dwie zmiany. BEZ SENSU!!! Rozmawiam na mieście z ludźmi i nikt nie ma nic przeciwko, w tym rodzice d... rozwiń
Avatar
ABC / 4 marca 2017 r. o 15:18
0
Odnośnie czego? A co sie tyczy reformy edukacji, to mają przeciez powstac szkoły branżowe, w których część nauczycieli gimnazjum pewnie tez znajdzie zatrudnienie.
Avatar
Gość / 4 marca 2017 r. o 14:02
0
Jakieś propozycje? Przykłady? Bardzo proszę. Chętnie przeczytam.
Avatar
ABC / 4 marca 2017 r. o 09:10
0
Człowieku my rozmawiamy o miescie i jego samąrzadzie, a nie o władzy centralnej i jej dokonaniach, w których nie masz najmniejszego udziału. Gdyby czas przemian w kraju, a jak wiadomo swego czasu bardzo bliskimi współpracownikami Wałesy byli bracia Kaczyńscy, nie pozbawiał polskich rodzin godnosci, nie musieli by jej odzyskiwać poprzez rozdawnictwo publicznych pieniedzy. I jest mase rodzin, którym tej godnosci nie zwrócono i wielu już nie żdążą zwrócic. 500+ doprowadziło do sytuacji, ze leniom, którym sie nie chce podjac pracy lepiej sie zyje niz rodzinom cieżko pracującym i płacącym podatki. Inna sprawa to to, ze godność ludzka nie polega na przyjmowaniu rozdawanych pieniędzy i to niezaleznie czy sa one komus potrzebne czy tez nie. Godnosc ludzka to praca dla ludzi i godne wynagrodzenie za tę pracę, które pozwoli na godne życie rodzinom. A tak pojmowana godność przez PiS, w formie rozdawnictwa rodzi tylko cwaniaków, kombinatorów i naciągaczy. I o przywracaniu godnosci ludziom przez PIS mogłabym ci jeszcze duzo powiedziec, jak chociazby o utrzymywaniu niekonstytucyjnych przepisów, które preferują cwaniaków i naciągaczy.
Człowieku my rozmawiamy o miescie i jego samąrzadzie, a nie o władzy centralnej i jej dokonaniach, w których nie masz najmniejszego udziału. Gdyby czas przemian w kraju, a jak wiadomo swego czasu bardzo bliskimi współpracownikami Wałesy byli bracia Kaczyńscy, nie pozbawiał polskich rodzin godnosci, nie musieli by jej odzyskiwać poprzez rozdawnictwo publicznych pieniedzy. I jest mase rodzin, którym tej godnosci nie zwrócono i wielu już nie żdążą zwrócic. 500+ doprowadziło do sytuacji, ze leniom, którym sie nie chce podjac pracy lepiej sie zyj... rozwiń
Avatar
Gość / 4 marca 2017 r. o 08:34
0
Nie dbam o to co ci się wydaje. Twoje zwidy to twój problem. Ale pora uszanować to, co obecna władza w kraju zrobiła dla ludzi: rodziny odzyskały godność i jeśli wypali m+, to młodzi ludzie będą mogli zakładać rodziny i żyć w miarę normalnie. Robią to, o czym PO z PSL gadali przez 8 lat. Wrzaski złodziejskiej sitwy łatwo wyciszyć oglądając np. nocną zmianę. Polecam. Krótko, a dobitnie.
Avatar
Gość / 4 marca 2017 r. o 08:26
0
Oj, przewraca sie w głowach politycznym pachołkom. Wydaje im sie , że ludzie ich na swoich bogów wybrali. Pachole, niech do ciebie dotrze, że ty masz mieszkancom słuzyć, a nie posłowi i burmistrzowi.
Avatar
ABC / 3 marca 2017 r. o 21:57
0
Ludzie wybrali swoich reprezentantów, żeby rzadzili mądrze, z głową, wypełniali ich wolę, a nie tak jak się im samym podoba, wbrew woli swoich wyborców. Chyba tej zasadniczej róznicy nie pojmujesz. Inna sprawa, ze to okazywana wyborcom arogacja ich przedstawicieli zniechęca ludzi do wyborów i uczestniczą w nich przewaznie ludzie, którzy mają interes w wyborze scisle okreslonego kandyda.I jakby co ja nie mam powodów czuc nienawisci do PiSu, bo mnie jest kazde jedno ugrupowanie całkowicie obojętne. I nie żadna cisza, bo coś mi sie wydaje, że taki wazny sie czujesz, że chcesz tu dyktaturę stosowac.
Ludzie wybrali swoich reprezentantów, żeby rzadzili mądrze, z głową, wypełniali ich wolę, a nie tak jak się im samym podoba, wbrew woli swoich wyborców. Chyba tej zasadniczej róznicy nie pojmujesz. Inna sprawa, ze to okazywana wyborcom arogacja ich przedstawicieli zniechęca ludzi do wyborów i uczestniczą w nich przewaznie ludzie, którzy mają interes w wyborze scisle okreslonego kandyda.I jakby co ja nie mam powodów czuc nienawisci do PiSu, bo mnie jest kazde jedno ugrupowanie całkowicie obojętne. I nie żadna cisza, bo coś mi sie wydaje, że ... rozwiń
Avatar
Gość / 3 marca 2017 r. o 19:44
0
Co ty bredzisz o przynależności partyjnej? To, że ty jesteś przesiąknięty czerwonym liberalizmem /to taki wynalazek kodziarstwa/, nie znaczy, że normalni ludzie nie mają prawa samodzielnego myślenia i nie mogą samodzielnie decydować o tym, co dla nich jest dobre, a co nie. Co ty bredzisz o poklaskach? No i w ogóle: przestań bredzić, bo z tej nienawiści do PiSu wszystko ci się pomieszało. Wyluzuj, napij się wody i zrozum: wybory były, ludzie wybrali. A teraz cisza!
Avatar
ABC / 3 marca 2017 r. o 17:58
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Normalni? Nie żartuj! Normalni to już parę lat temu wyjechali z tego miasta, bo w nim się nie dało żyć. Pamiętamy czasy, kiedy w szkołach były stołówki, lekarze, pielęgniarki, księgowe, woźne. Były sks-y dla dzieciaków. A potem nastało PO i zrobiła się czarna dziura.
Za mało znasz życie i patrzysz na niego przez pryzmat swojej politycznej przynaleznosci. Młodzi mogą wyjechac, bo zycie dopiero przed nimi, ale nie starsi. Oczekujesz od nich, ze pozamykaja domy, rzucą prace i powyjezdzają na niepewny los. Krasnik nie jest miejscem odosobnionym, gdzie trudno o prace,szczególnie kiedy nie jest sie juz młodym. Teraz w szkołach tez jest wszystko, tylko ze przeszło to w prywatne ręce. A obiadów dzieciom tez nikt za darmo nie dawał.Ale tobie chyba bardzo podoba się rozdawnictwo, co byś mógł poklaski zbierać.
Za mało znasz życie i patrzysz na niego przez pryzmat swojej politycznej przynaleznosci. Młodzi mogą wyjechac, bo zycie dopiero przed nimi, ale nie starsi. Oczekujesz od nich, ze pozamykaja domy, rzucą prace i powyjezdzają na niepewny los. Krasnik nie jest miejscem odosobnionym, gdzie trudno o prace,szczególnie kiedy nie jest sie juz młodym. Teraz w szkołach tez jest wszystko, tylko ze przeszło to w prywatne ręce. A obiadów dzieciom tez nikt za darmo nie dawał.Ale tobie chyba bardzo podoba się rozdawnictwo, co byś mógł pokla... rozwiń
Avatar
Gość / 3 marca 2017 r. o 14:48
0
Normalni? Nie żartuj! Normalni to już parę lat temu wyjechali z tego miasta, bo w nim się nie dało żyć. Pamiętamy czasy, kiedy w szkołach były stołówki, lekarze, pielęgniarki, księgowe, woźne. Były sks-y dla dzieciaków. A potem nastało PO i zrobiła się czarna dziura.