Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

13 marca 2017 r.
16:59

W Kraśniku ma powstać pomnik smoleński. W internecie apel o wstrzymanie prac

122 69 A A

Społeczny komitet, który chce postawić pomnik ofiarom katastrofy smoleńskiej zebrał już potrzebną na ten cel kwotę. Monument ma powstać w mieście jeszcze w tym roku. Tymczasem w Internecie pojawiła się petycja z prośbą o rozwagę w tej sprawie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Mamy zebrane ok. 70 tysięcy złotych – potwierdza Jan Albiniak, przewodniczący Społeczny Komitet na Rzecz Budowy Pomnika Pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, a także przewodniczący Rady Miasta Kraśnik. – Tyle mniej więcej pieniędzy powinno wystarczyć na budowę tego pomnika. W najbliższych dniach rozpoczniemy działania mające na celu ostateczne dopracowanie jego modelu.

Projekt pomnika smoleńskiego był gotowy już w pod koniec 2014 r. Jego autorem jest Andrzej Krawczak, artysta pochodzący z Kraśnika, który wystartował w konkursie i komitet wybrał jego pracę (ilustracja). Na pomniku znajdzie się m.in. orzeł, krzyż i napis Smoleńsk i Katyń. – Podstawa projektu się nie zmieni. Różnice mogą być w samych jego detalach – dodaje Albiniak.

Pomnik upamiętniający 96 ofiar katastrofy prezydenckiego TU-154 ma stanąć przy ul. Urzędowskiej, na co już ponad 2 lata temu zgodzili się radni. Byli jednogłośni.

Być może pierwotna lokalizacja monumentu się zmieni. Planowana jest bowiem budowa drogi wojewódzkiej nr 833, która w Kraśniku w większości będzie przebiegać nowym śladem. – Pewne przesunięcie pomnika bierzemy więc pod uwagę – zaznacza przewodniczący społecznego komitetu budowy pomnika.  Prawdopodobnie pomnik będzie gotowy jeszcze w tym roku. 

Tymczasem w Internecie można poprzeć petycję – apel do członków komitetu, którzy chcą budować w Kraśniku pomnik smoleński i miejskich radnych – o rozwagę i wstrzymanie dalszych działań.

„Nawet tak tragiczna śmierć wielu znaczących osób ze sceny publicznej nie jest wystarczającą przesłanką do pochopnego podejmowania decyzji w sprawie, która dzieli nasze społeczeństwo” – czytamy w petycji. „Pomimo wyników toczącego się śledztwa wielu obywateli RP nie jest w pełni przekonanych ani co do przyczyn, ani winnych katastrofy smoleńskiej.”.

Zdaniem inicjatorów apelu decyzja o postawieniu pomnika ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. „powinna zastać podjęta bez pośpiechu i z należną jej rozwagą.”

• Kraśnicki pomnik nie będzie pierwszy w naszym regionie. Pomnik smoleński od listopada 2015 r. stoi już w Świdniku na pl. Konstytucji 3 Maja. Jego autorem jest Witold Marcewicz z Bełżyc.

Komentarze 69

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 13 marca 2017 o 18:22
+1
brawo wlodarze miasta dzieki pomnikowi przybedzie 1000 miejsc pracy KAZDEGO 10 MIESIACA BEDA STAC PRZY NIM I OPLAKIWAC TYCH CO ZGINELI
Avatar
Gość / 9 maja 2017 o 15:59
0
Pomnik Lenina w kraśniku? Czemu Nie? W końcu POlska wiecej zwdzięcza takiemu Leninowi i jego rewolucji niz tym 96 osobom z katastrofy smoleńskiej.
Avatar
Gość / 9 maja 2017 o 11:16
0
ej, ty wyżej. oprócz nawalenie w łepetynę jakiś konkret trzymajacy sie kupy jrestezś w stanie podać? A niestety taka jest prawda z tymi ekshumacjami.
Avatar
Gość / 9 maja 2017 o 11:12
0
Na Urzędowskiej dęby wystarczą. A pomnik smoleński proponuję umiejscowić na skrzyzowaniu Przemysłowej i Kwiatkowickiej, a naokoło nasadzic brzózki. W tamtym miejscu będzie lepiej wyeksponowany i wiele wiecej osób przejeżdzajacych będzie mogło go podziwiac. Dodatkowy plus tego, że w tym miejscu będzie mógł wiecznie cieszyc oko i duszę posła Stawierskiego.
Avatar
Gość / 30 marca 2017 o 12:15
0
Nie wątpię, że trzeba mieć nieźle w łepetynie nawalone, żeby takie głupoty pisać! Nic tu się kupy nie trzyma, ale co tam! Byleby dowalić znienawidzonemu PiSowi, bo...?
Avatar
ABC / 28 marca 2017 o 14:32
0
Watpię czy kopaczka ich składała do kupy. Ona miała chyba tylko rozpoznać a nie podopasowywać. Ale i tak. Czy to był powód do przeprowadzania kosztownych ekshumascji?  Czyzby w grobach sie przewracali, że spoczywaja nie ze swoja nogą czy tez ręke albo że mają dwie lewe. Czy tez rodzinom przeszkadzało, że zapalają znicz na obcych kończynach? A tak poza tym co zrobili z nadmiarem tych kończyn? bo przeciez tylko mała cześć sprawdzona? A co zrobia jak w ostatnich trumnach znają części tych, których ekshumowali wczesniej? Będą jeszcze raz ich ekshumować, az do skutku. Tacy bogobojni  jestescie, a nie dajecie w spokoju odpoczywac tym ludziom, tym bardziej , że zginęli nie przygotowani na śmierć.
Watpię czy kopaczka ich składała do kupy. Ona miała chyba tylko rozpoznać a nie podopasowywać. Ale i tak. Czy to był powód do przeprowadzania kosztownych ekshumascji?  Czyzby w grobach sie przewracali, że spoczywaja nie ze swoja nogą czy tez ręke albo że mają dwie lewe. Czy tez rodzinom przeszkadzało, że zapalają znicz na obcych kończynach? A tak poza tym co zrobili z nadmiarem tych kończyn? bo przeciez tylko mała cześć sprawdzona? A co zrobia jak w ostatnich trumnach znają części tych, których ekshumowali wczesniej? Będą jeszcze raz ich eks... rozwiń
Avatar
Gość / 28 marca 2017 o 14:05
0
"Przy ciele jednego z mężczyzn znajdowała się noga kobiety z przywieszką z nazwiskiem… tegoż mężczyzny. W innym grobie znaleziono trzy ręce, w kolejnym dwie lewe dłonie. ..." - kopaczka kopała na metr w głąb???
Avatar
Gość / 27 marca 2017 o 23:52
0
Pomnik Smoleński? Póki co mamy aleje dębów..tylko ich kondycja pozostawia wiele do życzenia. Teraz widzę, że robią tam podpory żeby te biedne drzewa nie poprzewracały się. ..Raz oszczędzono na materiale szkółkarskim a żenada pozostanie tak długo jak będą rosły te drzewa. To teraz jeszcze pomnik....naprawdę stac Kraśnik na to a jeśli tak to naprawdę nie ma ważniejszych wydarzeń historycznych?
Avatar
ABC / 23 marca 2017 o 16:07
0
To jeszcze dodam, ze pomnik chce sie u nas stawiać po to tylko , żeby jeden Jaruś mógł bardziej wejść w du*pę drugiemu Jarusiowi.
Avatar
ABC / 23 marca 2017 o 16:02
0
Tym alfabetem ja mam być?  O wyjaśnienie to musisz pytać euroosłów, jeżeli nie podali powodu. Ja nie trzymam z żadną z politycznych band, polityką za bardzo sie nie interesuje, to nawet nie wiedziałam, że w Bruksreli było jakieś głosowanie nad jakąś rezolucją. A prywatnie nie wydaje mi sie , żeby aż tak  potrzebna nam była kupa złomu, nawet i nasza. Z resztą tak jak i nie rozumiem co ruskim po naszej kupie złomowiska, ale to pewnie wynika z ich przekory i  poczucia wyższosci nad nami. Sprowadzenie tego złomowiska  kosztowało by nas pewnie niemało , a koszty sprowadzenia przewyższyły by kolejne pozwy rodzin smoleńskich o milionowe odszkodowania, tak jak to miało miejsce w przypadku rozpoczęcia ekshumacji. Potrzebne jest to jedynie zmanipulowanym marionetkom pisowskim. A PiSowi kupa tego zlomowiska jest potrzebna tez, zeby móc powołać kolejną komisje , która już we wraku szukała by śladów wybuchu. Czym dłuzej to trwa, tym bardziej już daję wiarę, ze Jaruś oszalał na punkcie uciszenia własnego sumienia. Bo nawet, gdyby był to jakiś zorganizowany zamach, a co jest bardzo mało prawdopodobne, to byłby tak przygotowany, żeby prawda o nim nigdy nie ujrzała by światła dziennego.
Tym alfabetem ja mam być?  O wyjaśnienie to musisz pytać euroosłów, jeżeli nie podali powodu. Ja nie trzymam z żadną z politycznych band, polityką za bardzo sie nie interesuje, to nawet nie wiedziałam, że w Bruksreli było jakieś głosowanie nad jakąś rezolucją. A prywatnie nie wydaje mi sie , żeby aż tak  potrzebna nam była kupa złomu, nawet i nasza. Z resztą tak jak i nie rozumiem co ruskim po naszej kupie złomowiska, ale to pewnie wynika z ich przekory i  poczucia wyższosci nad nami. Sprowadzenie tego złomowiska  kosztowało by nas pewnie ni... rozwiń
Avatar
Gość / 9 maja 2017 o 15:59
0
Pomnik Lenina w kraśniku? Czemu Nie? W końcu POlska wiecej zwdzięcza takiemu Leninowi i jego rewolucji niz tym 96 osobom z katastrofy smoleńskiej.
Avatar
Gość / 9 maja 2017 o 11:16
0
ej, ty wyżej. oprócz nawalenie w łepetynę jakiś konkret trzymajacy sie kupy jrestezś w stanie podać? A niestety taka jest prawda z tymi ekshumacjami.
Avatar
Gość / 9 maja 2017 o 11:12
0
Na Urzędowskiej dęby wystarczą. A pomnik smoleński proponuję umiejscowić na skrzyzowaniu Przemysłowej i Kwiatkowickiej, a naokoło nasadzic brzózki. W tamtym miejscu będzie lepiej wyeksponowany i wiele wiecej osób przejeżdzajacych będzie mogło go podziwiac. Dodatkowy plus tego, że w tym miejscu będzie mógł wiecznie cieszyc oko i duszę posła Stawierskiego.
Avatar
Gość / 30 marca 2017 o 12:15
0
Nie wątpię, że trzeba mieć nieźle w łepetynie nawalone, żeby takie głupoty pisać! Nic tu się kupy nie trzyma, ale co tam! Byleby dowalić znienawidzonemu PiSowi, bo...?
Avatar
ABC / 28 marca 2017 o 14:32
0
Watpię czy kopaczka ich składała do kupy. Ona miała chyba tylko rozpoznać a nie podopasowywać. Ale i tak. Czy to był powód do przeprowadzania kosztownych ekshumascji?  Czyzby w grobach sie przewracali, że spoczywaja nie ze swoja nogą czy tez ręke albo że mają dwie lewe. Czy tez rodzinom przeszkadzało, że zapalają znicz na obcych kończynach? A tak poza tym co zrobili z nadmiarem tych kończyn? bo przeciez tylko mała cześć sprawdzona? A co zrobia jak w ostatnich trumnach znają części tych, których ekshumowali wczesniej? Będą jeszcze raz ich ekshumować, az do skutku. Tacy bogobojni  jestescie, a nie dajecie w spokoju odpoczywac tym ludziom, tym bardziej , że zginęli nie przygotowani na śmierć.
Watpię czy kopaczka ich składała do kupy. Ona miała chyba tylko rozpoznać a nie podopasowywać. Ale i tak. Czy to był powód do przeprowadzania kosztownych ekshumascji?  Czyzby w grobach sie przewracali, że spoczywaja nie ze swoja nogą czy tez ręke albo że mają dwie lewe. Czy tez rodzinom przeszkadzało, że zapalają znicz na obcych kończynach? A tak poza tym co zrobili z nadmiarem tych kończyn? bo przeciez tylko mała cześć sprawdzona? A co zrobia jak w ostatnich trumnach znają części tych, których ekshumowali wczesniej? Będą jeszcze raz ich eks... rozwiń
Avatar
Gość / 28 marca 2017 o 14:05
0
"Przy ciele jednego z mężczyzn znajdowała się noga kobiety z przywieszką z nazwiskiem… tegoż mężczyzny. W innym grobie znaleziono trzy ręce, w kolejnym dwie lewe dłonie. ..." - kopaczka kopała na metr w głąb???
Avatar
Gość / 27 marca 2017 o 23:52
0
Pomnik Smoleński? Póki co mamy aleje dębów..tylko ich kondycja pozostawia wiele do życzenia. Teraz widzę, że robią tam podpory żeby te biedne drzewa nie poprzewracały się. ..Raz oszczędzono na materiale szkółkarskim a żenada pozostanie tak długo jak będą rosły te drzewa. To teraz jeszcze pomnik....naprawdę stac Kraśnik na to a jeśli tak to naprawdę nie ma ważniejszych wydarzeń historycznych?
Avatar
ABC / 23 marca 2017 o 16:07
0
To jeszcze dodam, ze pomnik chce sie u nas stawiać po to tylko , żeby jeden Jaruś mógł bardziej wejść w du*pę drugiemu Jarusiowi.
Avatar
ABC / 23 marca 2017 o 16:02
0
Tym alfabetem ja mam być?  O wyjaśnienie to musisz pytać euroosłów, jeżeli nie podali powodu. Ja nie trzymam z żadną z politycznych band, polityką za bardzo sie nie interesuje, to nawet nie wiedziałam, że w Bruksreli było jakieś głosowanie nad jakąś rezolucją. A prywatnie nie wydaje mi sie , żeby aż tak  potrzebna nam była kupa złomu, nawet i nasza. Z resztą tak jak i nie rozumiem co ruskim po naszej kupie złomowiska, ale to pewnie wynika z ich przekory i  poczucia wyższosci nad nami. Sprowadzenie tego złomowiska  kosztowało by nas pewnie niemało , a koszty sprowadzenia przewyższyły by kolejne pozwy rodzin smoleńskich o milionowe odszkodowania, tak jak to miało miejsce w przypadku rozpoczęcia ekshumacji. Potrzebne jest to jedynie zmanipulowanym marionetkom pisowskim. A PiSowi kupa tego zlomowiska jest potrzebna tez, zeby móc powołać kolejną komisje , która już we wraku szukała by śladów wybuchu. Czym dłuzej to trwa, tym bardziej już daję wiarę, ze Jaruś oszalał na punkcie uciszenia własnego sumienia. Bo nawet, gdyby był to jakiś zorganizowany zamach, a co jest bardzo mało prawdopodobne, to byłby tak przygotowany, żeby prawda o nim nigdy nie ujrzała by światła dziennego.
Tym alfabetem ja mam być?  O wyjaśnienie to musisz pytać euroosłów, jeżeli nie podali powodu. Ja nie trzymam z żadną z politycznych band, polityką za bardzo sie nie interesuje, to nawet nie wiedziałam, że w Bruksreli było jakieś głosowanie nad jakąś rezolucją. A prywatnie nie wydaje mi sie , żeby aż tak  potrzebna nam była kupa złomu, nawet i nasza. Z resztą tak jak i nie rozumiem co ruskim po naszej kupie złomowiska, ale to pewnie wynika z ich przekory i  poczucia wyższosci nad nami. Sprowadzenie tego złomowiska  kosztowało by nas pewnie ni... rozwiń
Avatar
xyz / 22 marca 2017 o 14:07
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
po-psl przypominam - w Brukseli głosowaliście PRZECIWKO REZOLUCJI NAKAZUJĄCEJ ROSJANOM ZWROT WRAKU. Wyjasnijcie grzecznie wyborcom dlaczego nie chcieliście, żeby wrak (własność Polaków) wrócił do Polski?
Dobre pytanie! Alfabet: co ty na to?
Zobacz wszystkie komentarze 69

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

"Szewcy" z Krakowa w Teatrze Starym w Lublinie
22 września 2018, 16:00

"Szewcy" z Krakowa w Teatrze Starym w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 22 września o godz. 16 i 20 w Teatrze Starym (ul. Jezuicka) wystąpią artyści z Narodowego Starego Teatru w Krakowie ze spektaklem Szewcy.

Grzegorz Bonin w Motorze Lublin!

Grzegorz Bonin w Motorze Lublin! 13 7

To prawdziwy hit tego lata! Kontrakt z żółto-biało-niebieskimi podpisał były zawodnik Górnika Łęczna, Grzegorz Bonin

Dwa nowe żądła Górnika Łęczna

Dwa nowe żądła Górnika Łęczna 0 0

PIŁKARSKA II LIGA W sobotę Górnik Łęczna rozegra pierwszy mecz nowego sezonu gdzie w Wejherowie zagra z tamtejszym Gryfem. Na kilka dni przed tym spotkaniem do klubu dołączyło dwóch zawodników, którzy mają stanowić o sile ofensywnej zielono-czarnych

Plantacje malin na Ukrainie zniszczą polskie rolnictwo? Ministerstwo wsparło, marszałek już nie patronuje
film

Plantacje malin na Ukrainie zniszczą polskie rolnictwo? Ministerstwo wsparło, marszałek już nie patronuje 8 11

Czy 10 jednohektarowych plantacji ekologicznych malin na Ukrainie zniszczy polskie rolnictwo? Poseł Jarosław Sachajko twierdzi, że tak właśnie się stanie. I wypomina marszałkowi objęcie tej inicjatywy honorowym patronatem.

Biała Podlaska: Parkowanie w tym miejscu będzie płatne

Biała Podlaska: Parkowanie w tym miejscu będzie płatne 0 1

Miasto chce wprowadzić szlabany na nowo powstałym parkingu przy urzędzie miasta.

Budowa szkoły w Kazimierzu Dolnym wraca do prokuratury. "Decyzja o umorzeniu była przedwczesna"
galeria

Budowa szkoły w Kazimierzu Dolnym wraca do prokuratury. "Decyzja o umorzeniu była przedwczesna" 3 1

Prokuratura ponownie zbada sprawę budowy szkoły w Kazimierzu Dolnym. Chodzi o nieprawidłowości przy przetargu oraz zabezpieczeniu pobliskiej skarpy. Pierwsze postępowanie w tej sprawie umorzono.

"Włóczęgi" i "Dwie korony". Projekcje filmów przy Królewskiej 3
20 lipca 2018, 21:00

"Włóczęgi" i "Dwie korony". Projekcje filmów przy Królewskiej 3 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek i sobotę (20-21 lipca, godz. 21) w kinie plenerowym przy ul. Królewskiej 3 odbędą się projekcje filmów Włóczęgi i Dwie korony.

Koniec popularnej kawiarni w centrum Lublina. Przedsiębiorca oskarża wiceprezydenta

Koniec popularnej kawiarni w centrum Lublina. Przedsiębiorca oskarża wiceprezydenta 7 13

Doniesienie do prokuratury składa przedsiębiorca, któremu Centrum Kultury wypowiedziało umowę najmu pomieszczeń na lokal gastronomiczny „Szklarnia”. Sugeruje, że stał za tym zastępca prezydenta. – Nie było takich nacisków – mówi dyrektor CK. I tłumaczy, że przedsiębiorca po prostu naruszył zasady współpracy

Koncert przebojów Anny Jantar w Nałęczowie
20 lipca 2018, 19:00

Koncert przebojów Anny Jantar w Nałęczowie 0 0

W piątek, 20 lipca o godz. 19 w Zabytkowych Podziemiach w Nałęczowie (ul. Lipowa 27) odbędzie się wyjątkowy koncert przebojów Anny Jantar z udziałem Anny Kostkiewicz i Fryderyka Pieńkosia.

Biegał nago po ulicy w Lublinie. Chciał udowodnić dziewczynie, że ją kocha

Biegał nago po ulicy w Lublinie. Chciał udowodnić dziewczynie, że ją kocha 119 4

Mężczyzna, który biegał nago po al. Tysiąclecia usłyszał prokuratorskie zarzuty. 32-latek odpowie za posiadanie narkotyków. Biegając bez ubrania po ulicy chciał zaimponować swojej dziewczynie.

Kobieta najechała na inny samochód. 6-letnie dziecko w szpitalu

Kobieta najechała na inny samochód. 6-letnie dziecko w szpitalu 2 0

Trzy osoby trafiły do szpitala po wypadku do którego doszło w Dąbrowie. Wśród nich jest 6-letnie dziecko.

Dawali pożyczki, wyłudzali mieszkania. Proces nie ruszył, były policjant nie melduje się na komisariacie

Dawali pożyczki, wyłudzali mieszkania. Proces nie ruszył, były policjant nie melduje się na komisariacie 2 3

Znów nie udało się rozpocząć procesu byłego policjanta i trzech jego kolegów oskarżonych o wyłudzenia. Panowie nie stawili się w sądzie, a były mundurowy – mimo że ma taki obowiązek – nie melduje się regularnie na komisariacie

Nie tylko policjanci chcą podwyżek. Inni mundurowi też. Ile zarabia strażnik graniczny?

Nie tylko policjanci chcą podwyżek. Inni mundurowi też. Ile zarabia strażnik graniczny? 21 17

Rozszerza się protest służb mundurowych. Do policjantów dołączyli strażnicy graniczni, celnicy, strażacy oraz strażnicy więzienni. – Jest bardzo mało kandydatów do służby i mnóstwo wakatów. Niewielu chce narażać zdrowie i życie za 2 tys. zł – mówi szef związków zawodowych w Straży Granicznej

TBV Start szykuje się do kolejnego sezonu w elicie

TBV Start szykuje się do kolejnego sezonu w elicie 2 1

Energa Basket Liga Siedemnaście klubów zgłosiło się do udziału w rozgrywkach. Komisja Weryfikacyjna PLK SA dokona wstępnej analizy dokumentacji. Zarząd PLK SA decyzję w sprawie przyznania licencji podejmie najpóźniej do 27 lipca

Pijacka szarża 23-latka. Wpadł dwa razy w ciągu jednej nocy

Pijacka szarża 23-latka. Wpadł dwa razy w ciągu jednej nocy 20 9

23-latek wpadł w ręce policjantów dwa razy w ciągu jednej nocy. Najpierw po pijanemu szarżował samochodem po cudzym polu, a potem doprowadził do zderzenia z innym autem i pchał je przez ok. 200 metrów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010