Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kuchnia

22 lutego 2013 r.
12:46
Edytuj ten wpis

Kulinarna Mapa Lubelszczyzny: Schab w pigwówce, dereń w zupie

0 1 A A
Małgorzata Kalicińska, autorka "Domu nad rozlewiskiem”
Małgorzata Kalicińska, autorka \"Domu nad rozlewiskiem”

W sobotę 9 marca do Kazimierza Dolnego przyjadą pasjonatki nalewek z całej Polski. Wezmą udział w konkursie, będą dyskutować o wykorzystaniu nalewek w kuchni. Wymienią się sprawdzonymi przepisami, a my je opublikujemy. Czy nalewka może być przyprawą?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Może i to bardzo. – Do czystej zupy grzybowej dodawałam swego czasu kieliszek orzechówki. Przyjemnie jest doprawić mięso wiśniówką. A do deseru dodać nalewkę kawową – mówi Małgorzata Kalicińska, autorka "Domu nad rozlewiskiem”, która prywatnie świetnie gotuje. Okazuje się, że nalewki, które są polską specjalnością, przed wojną były z upodobaniem wykorzystywane w roli przyprawy.

Śliwowica z grilla

Polskie nalewki mogą być podstawą wielu marynat do mięsa. – Najczęściej stosuję nalewkę na suszonych śliwkach lub śliwowicę. Marynuję kawałki mięsa, następnie pieką na grilla. Okazało się, że gdy mięso zamarynujemy w nalewce, to podczas grillowania wytwarza się dużo mniej szkodliwych substancji, które mogą być rakotwórcze – mówi Eulalia Paszkiewicz z Giżycka, która przyjedzie do Kazimierza na X jubileuszowy Turniej Panien Apteczkowych.

Jak zrobić dobrą marynatę z nalewką?

Na 2 kg mięsa wieprzowego lub drobiowego potrzebujemy kieliszek śliwowicy, sok z 2 małych cytryn, 10 pokruszonych suszonych śliwek, 10 ziaren pieprzu czarnego, 10 ziaren ziela angielskiego, 3 goździki, 2 liście laurowe.

Co dalej? Zagotować wszystkie składniki marynaty. Umyte mięso ułożyć ciasno w kamionkowym naczyniu lub emaliowanym garnku, obłożyć pokrojonymi w plastry trzema cebulami i zalać wrzącą marynatą. Pozostawić na 3-4 dni w chłodnym miejscu, codziennie obracając. Mięso wyjąć z marynaty (marynaty nie wylewać), odcisnąć, natrzeć solą ze wszystkich stron i pozostawić w chłodnym miejscu, na co najmniej godzinę. Podczas grillowania mięsa można skrapiać je marynatą.

Zupa z derenia

Owoce na nalewki mogą być bazą wyjściową do zup. – W naszej rodzinnej tradycji oraz kuchni myśliwskiej, którą się zajmuję, ważną rolę pełni zupa dereniowa. Zawsze część owoców mrozimy, po to, żeby mieć je do dyspozycji zimą. Z derenia robię pyszną zupę owocową – mówi Danuta Pietrusik z Kodnia.

SKŁADNIKI: 20 dag owoców derenia, łyżeczka mąki ziemniaczanej, cukier, woda, goździki na smak.
WYKONANIE: dereń należy przebrać, zalać wrzątkiem i ugotować. Odcedzić, przetrzeć przez sito, usunąć pestki, dodać do zupy. Doprawić cukrem, goździkami, zagotować.

Schab w pigwówce

SKŁADNIKI: 1,5 kg schabu środkowego bez kości, 50 g pigwówki, 2 łyżki margaryny, 3 łyżki miodu, 4 łyżki płatków mig-dałowych, 2 łyżki soku z cytryny, po pół łyżeczki utłuczonych goździków i ziela angielskiego, 1 łyżeczka estragonu, sól, czarny pieprz.

WYKONANIE: goździki i ziele angielski zmieszać z estragonem, pieprzem i solą. Mięso natrzeć przygotowaną mieszanką przypraw, głęboko ponakłuwać, polać sokiem z cytryny, potem dwoma łyżkami wina i odstawić na 2 godziny.

W brytfannie stopić 1 łyżkę margaryny, włożyć mięso, polać pozostałą stopioną pozostałą margaryną i piec 70 min w piekarniku nagrzanym do temperatury 180° C. Podczas pieczenia polewać mięso najpierw wodą a potem wytworzonym sosem. Płatki migdałowe włożyć do torebki foliowej, pokruszyć wałkiem, a następnie połączyć z miodem oraz 1 łyżką wina. Otrzymaną pastą pokryć mięso. Do brytfanny wlać resztę wina i piec schab 15 minut.

Indyk w agrestówce

Oto przepis inspirowany badaniami prof. Jarosława Dumanowkiego i staropolską kuchnią. Z dodatkiem agrestówki będzie pyszne danie.

SKŁADNIKI: 80 dag udźca z indyka bez kości, 10 dag agrestu, 4 szklanki rosołu, 4 żółtka z jajek kurzych, 4 kromki długiej bułki, 25 ml oliwy, kieliszek agrestówki, szczypta estragonu.

WYKONANIE: mięso opłukać, natrzeć estragonem i włożyć do garnka. Zalać wrzącym rosołem i gotować na małym ogniu. Po 40 minutach dodać agrest. Bułkę pokroić w kostkę, skropić oliwą i upiec w piekarniku na złoty kolor. Po ugotowaniu mięsa podzielić go na 4 porcje i wraz z agrestem przełożyć do żaroodpornego naczynia. Powstały sos wzmocnić agrestówką, po częściowym odparowaniu zaciągnąć roztrzepanymi żółtkami.

Nalewki i potrawy

Jałowcówka świetnie nadaje się do bigosu. – Doprawiam bigos na sam koniec, żeby nadać mu ostatni sznyt – mówi Danuta Pietrusik z Kodnia. – Nalewki dobrze komponują się z pieczystym. Używam wytrawnych nalewek – dodaje Elżbieta Cwalina, która także pojawi się w Kazimierzu Dolnym.

Do potraw można także dodawać owoce z nalewek. Kurczaka możemy piec z pigwą, dziczyznę ze śliwkami, wieprzowinę z gruszkami z groszkówki. Możliwości kombinacji jest wiele. – Nie zapominajcie o deserach. Kieliszek malinówki dodany do lodów owocowych polepsza ich smak – dodaje Eulalia Paszkiewicz. A z zamrożonych owoców nalewkowych robimy konfitury, które są świetnym dodatkiem do mięsa – radzi Danuta Pietrusik.

Jak zrobić konfiturę do mięs? Na 50 dag derenia dajemy 1 kg cukru i pół litra wody. Wodę z cukrem gotujemy, gdy zrobi się syrop, dodajemy wydrylowane owoce derenia. Gotujemy 10 minut. Odstawiamy do przestygnięcia, gotujemy jeszcze raz, aż owoce będą miękkie. Przekładamy do wygotowanych słoiczków, zakręcamy i odstawiamy wieczkiem do dołu. Idealne do mięs.

X TURNIEJ PANIEN APTECZKOWYCH

Pasjonatki nalewek z całej Polski przyjadą na X jubileuszowy Turniej Panien Apteczkowych w sobotę 9 marca 2013 do Kazimierza Dolnego żeby zaprezentować swoje nalewki w konkursie, wymienić się doświadczeniami, zdobyć nowe i "odpocząć” od mężczyzn.

Zjazd towarzyszy cyklowi wydarzeń "Kazimierz bywa kobietą”. To cykl koncertów, wystaw, spotkań, warsztatów i rozmów organizowanych w związku ze Świętem Kobiet, na które do magicznego miasteczka przyjeżdżają malarze, aktorzy i dziennikarze.

W tym roku w Kazimierzu pojawią się pasjonatki nalewek, które wzorem dawnych panien apteczkowych, zajmujących się wytwarzaniem nalewek w polskich dworach – założyły w Lublinie nieformalne Towarzystwo Panien Apteczkowych.

Na jego czele stanęła aktorka Ewa Dałkowska, która zasiada w kapitule oceniającej nalewki podczas Turniejów Panien Apteczkowych odbywających się w Lublinie. Było już 9 takich konkursów, jubileuszowy X odbędzie się właśnie w Kazimierzu. A dokładnie w Domu Architekta SARP.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Kresowa Akademia Smaku, Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki. Kontakt, zgłoszenia nalewek: Dom Architekta SARP, Rynek 20, tel. 81 883-55-44, 609-931-500




Pozostałe informacje

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

42-latek samowolnie opuścił szpital w Lublinie. Teraz poszukuje go policja.

zdjęcie ilustracyjne

Trudny piątek na drogach. Rolnicy zorganizują protesty na dwóch mostach

To będzie trudny piątek na drogach w Lubelskiem. W dwóch miejscach rolnicy organizują protesty.

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Świetna postawa koszykarzy Startu Lublin podczas meczu z mistrzami Polski - Treflem Sopot doceniona. Courtney Ramey został wybrany MVP 9. kolejki.

Zespół Bayer Full ma wystąpić na Sylwestrze w Chełmie

Telewizja Republika robi Sylwestra w Lubelskiem. Będą gwiazdy disco-polo

W tym roku imprezy sylwestrowe Polsatu czy TVP będą miały konkurencję. Telewizja Republika wkracza do gry i planuje huczne świętowanie w Chełmie.

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Wprawdzie w powiecie chełmskim nie stwierdzono żadnego przypadku wścieklizny, ale powiatowy lekarz weterynarii zdecydował o obowiązkowym szczepieniu kotów. Za niedostosowanie się do poleceń, grozi mandat.

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Komenda Stołeczna Policji wystąpiła do Prokuratury Krajowej z wnioskiem o wydanie listu gończego wobec byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego - poinformował w czwartek rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm pokonał PZL Leonardo Avię Świdnik 3:0.

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

W dzisiejszych czasach rosnące koszty energii i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że firmy coraz częściej poszukują rozwiązań, które nie tylko poprawią komfort pracy, ale też pozwolą na oszczędności finansowe. Jednym z takich rozwiązań jest folia przeciwsłoneczna na okna.

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

KUL będzie współpracować ze szpitalem w Radzyniu Podlaskim. Studenci medycyny będą odbywać praktyki w placówce. A docelowo znajdą tam pracę.

Wojciech Stefański to jeden z kandydatów na nowego trenera Lewartu Lubartów

Kto nowym trenerem Lewartu Lubartów?

We wtorek trzecioligowiec z Lubartowa poinformował o rozstaniu z trenerem Radosławem Muszyńskim, który prowadził zespół od 27 września. Pod jego wodzą beniaminek wywalczył jednak tylko trzy punkty i działacze zdecydowali się dokonać kolejnej roszady na ławce. Kto może zastąpić popularnego „Muchę”?

Chełm nie zwalnia tempa i zapowiada kolejną sportową inwestycję. Prace mają zakończyć się w 2027 roku.

Miasto inwestuje w zapasy. Chce przyciągnąć kolejnych mistrzów

To kolejna inicjatywa chełmskiego samorządu w rozwój sportu, tym razem w zapasy. Ośrodek treningowy Cement- Gryf Chełm zyska nowy wygląd i stanie się Wschodnim Centrum Zapasów za prawie 20 mln zł. Prace mają zacząć się już w przyszłym roku.

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Google, jedna z ulubionych wyszukiwarek internautów podsumowała rok. Z raportu wynika, że Polacy szukali najczęściej informacji związanych ze sportem i polityką.

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Pierwsze wykopy już widać. Za nieco ponad dwa lata w tym miejscu stanie nowa siedziba starostwa powiatu bialskiego.

Motor wróci do treningów 6 stycznia

Zgrupowanie w Turcji i cztery sparingi. Znamy plan przygotowań Motoru Lublin

W środowy wieczór Motor Lublin poinformował, jak będą wyglądały przygotowania do rundy wiosennej sezonu 24/25. Żółto-biało-niebiescy w sumie rozegrają cztery mecze kontrolne, a czeka ich także zgrupowanie w tureckim Belek.

50 implantów jodu w walce z rakiem prostaty. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie
NAUKA I MEDYCYNA
film

50 implantów jodu w walce z rakiem prostaty. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie

Implanty z jodem zamiast tradycyjnego leczenia raka gruczołu krokowego. Nowa metoda wprowadzona przez COZL może osiągać nawet stuprocentową skuteczność.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium