Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kuchnia

17 września 2009 r.
13:51
Edytuj ten wpis

Makłowicz: Tu Polska smakuje najlepiej

0 0 A A

Na Scenie Smaku Robert Makłowicz najpierw ugotował zupę rydzową na gęsinie. Następnie gołąbki z kaszy gryczanej i grzybami. Piotr Bikont był zachwycony poziomem dań, przygotowanych przez szkoły gastronomiczne. Stanisław Soyka chce w przyszłym roku zasiąść w Kapitule Smaku. Tu Polska smakuje najlepiej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Makłowicz dwukrotnie gotował na Scenie Smaku, ustawionej na Placu po Farze. Najpierw tradycyjną zupę rydzową na gęsinie, potem janowskie gołąbki z kaszą gryczaną i borowikami w zawiesistym sosie. Choć na scenie był małomówny, to na ulicy z uśmiechem rozdawał autografy i chętnie fotografował się z mieszkańcami Lubelszczyzny.

O kuchni lubelskiej mówił podczas spotkania w kaplicy św. Trójcy. – Lublin leżał w środku Rzeczypospolitej Obojga Narodów i już wtedy był stolicą smaku – mówi Makłowicz. – Popieram tezę Roberta. Poziom konkursu "Smaki Lubelszczyzny” w kategorii szkół gastronomicznych dowiódł, że na Lubelszczyźnie wyrasta nowe pokolenie artystów kuchni – dodaje Piotr Bikont.

Trzydniowemu festiwalowi smaku w Lublinie towarzyszył wóz reporterski telewizji Polsat – o haśle festiwalu, że tu w Lublinie Polska smakuje najlepiej, mogli dowiedzieć się mieszkańcy całej Polski. – To doskonale hasło na promocję Lubelszczyzny. Za rok będzie o nas jeszcze głośniej w całej Polsce – mówi Krzysztof Grabczuk, marszałek Województwa Lubelskiego, który na Scenie Smaku gotował z Robertem Makłowiczem zupę rydzową na gęsinie. To był bardzo wysmakowany festiwal, który harmonijnie połączył dobry smak w kuchni, sztuce i muzyce - dodaje Włodzimierz Wysocki, z-ca Prezydenta Miasta Lublin.

Jarmark pełen smaków

Przez trzy dni na Starym Mieście królował Jarmark św. Jacka. Na 50 stoiskach można było kupić tradycyjne przysmaki z całej Polski. Wielką furorę zrobiły litewskie placki podawane przez restaurację Marceliukesletis z Wilna. – Stałam w kolejce ponad godzinę. Bardzo mi smakowały – mówi Halina Książkiewicz, która przyjechała na festiwal smaku w Lublinie z Sandomierza.


Choć ceny niektórych wyrobów były wysokie, to chętnie je kupowano. – Sery z Korycina skończyły się w drugim dniu festiwalu. Wędliny z Markowej dowożono z Małopolski – mówi Janusz Dwornicki z Biura Promocji Promedia – producent festiwalu. Na Placu po Farze rozłożyli się wystawcy z Lubelszczyzny. Smakołyków z Janowa Lubelskiego starczyło na kilka godzin. Podobnie jak kresowych pierogów ugotowanych przez Stowarzyszenie Kucharzy i Cukierników.

Smak Rzeczypospolitej

Goście z restauracji Kurin w Wołyniu tuż po wjechaniu na Stare Miasto częstowali festiwalowych gości sałem i nalewką. – Wzruszyłem się ich gościnnością. Chylę czoła przed organizatorami za to, że w festiwalowych smakach odbijał się smak Rzeczypospolitej Obojga Narodów – mówi Jan Babczyszyn, dyrektor Poznańskiego Festiwalu Smaku, który oceniał potrawy w konkursie Smaki Lubelszczyzny i nalewki podczas Międzynarodowego Turnieju Nalewek Polski i Krajów Ościennych.

Goście z Wołynia przygotowali na Scenie Smaku wareniki, pierogi w kształcie półksiężyca polane śmietaną.
– Na Scenie Smaku zrobiliśmy schab po wołyńsku w panierce z mąki gryczanej, babkę ziemniaczaną, mizerię po ukraińsku (ogórki z czosnkiem, twarogiem i śmietaną), bomby różanieckie i lemieszkę w formie małych kotlecików – mówi Elżbieta Jarmoszuk z Karczmy Polesie w Kołaczach.


Hitem festiwalu był tatarski pierekaczewnik przygotowany przez mieszkańców Studzianki. Do Lublina przyjechali autentyczni potomkowie Tatarów. – I nie byli to przebierańcy – rozwiewał wątpliwości Łukasz Radosław Węda ze Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka. Karp z kopciuchy przygotowany przez mieszkańców Janowa Lubelskiego rozszedł się błyskawicznie, tak jak gryczaki, jaglaki i suszone sery z chlebowego pieca. Pokaz pieczenia sękacza z Wisznic był prawdziwym widowiskiem, a gotowanie zacierkowej zupy z Trawnik – doskonałą zabawą.

Tu Polska smakuje najlepiej

W konkursie "Smaki Lubelszczyzny” w kategorii szkoły I miejsce dostała "Gęś z Korony” przygotowana przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim. II miejsce zdobyły "Gołąbki z kaszy i sera w sosie grzybowym” z Zespołu Szkół im. M. Sempołowskiej w Puławach. III miejsce – "Jagiellonki z sosem” – z Zespołu Szkół Nr. 1 im. C.K. Norwida ze Świdnika. Jury pod przewodnictwem Piotra Bikont wyróżniło "Pieczeń wieprzową duszoną na czerwonym winie” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tomaszowie Lubelskim. – Ci młodzi ludzie stworzyli wielkie potrawy. Za rok trzeba w Lublinie zrobić konkurs dla wszystkich szkól w Polsce – mówi Robert Makłowicz. W kategorii restauracje jury przyznało nagrodę główną nagrodę za: "Zrazy z Dzika” dla restauracji Ulice Miasta z Lublina. A honorowe wyróżnienie za "Flaki z lina” dla restauracji "U Elizy” z Piask.


Festiwalowym smakom towarzyszyły wystawy i koncerty. – Już dawno nie miałem tak wysmakowanej publiczności na sowim koncercie. Ale za rok chciałbym usiąść w Kapitule Smaku – mówi Stanisław Soyka. – Najlepszą wizytówką Lubelszczyzny jest kuchnia, w której przeplatają się smaki ukraińskie, ruskie, tatarskie. Chciałbym, żeby ten festiwal odkrywał i pokazywał tradycję i wielokulturowy smak Lubelszczyzny – mówi Piotr Franaszek z Urzędu Marszałkowskiego. Festiwal harmonijnie połączył dobry smak w kuchni, muzyce i sztuce. Tego nie da się oddzielić - dodaje Włodzimierz Wysocki, z-ca Prezydenta Miasta Lublin.

Gotuj z Suliszem w Radiu Lublin

W piątek 18 września od 9 do 12 specjalne wydanie programu poświęcone Europejskiemu Festiwalowi Smaku. Ocenią go Piotr Bikont i Robert Makłowicz, z którym będziemy robić gołąbki po janowsku. Zapraszają Magdalena Fijałkowska i Waldemar Sulisz

Pozostałe informacje

Julia Szeremeta wróciła na ring w wielkim stylu podczas gali Suzuki Boxing Night
ZDJĘCIA
galeria

Julia Szeremeta wróciła na ring w wielkim stylu podczas gali Suzuki Boxing Night

W lubelskiej hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli odbyła się gala Suzuki Boxing Night 32. W walce wieczoru Julia Szermeta pokonała Lenę Buchner.

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

Kacper Stokowski na pewno zaliczy mistrzostwa świata na krótkim basenie do udanych. Do tej pory zawodnik AZS UMCS wywalczył dwa brązowe medale. Jeden w sztafecie 4x100 metrów stylem dowolnym oraz indywidualnie na 100 m stylem grzbietowym. W piątek 25-latek znowu miał okazję wystąpić w finale. Tym razem na 50 m grzbietem. Niestety, musiał się zadowolić piątą lokatą.

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal
ZDJĘCIA
galeria

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal

Szósta wygrana w tym sezonie, a czwarta z rzędu. Start Lublin w piątkowy wieczór przedłużył dobrą passę podczas spotkania z Zastalem Zielona Góra. Gospodarze wygrali 91:82, ale znacznie lepiej spisali się w drugiej połowie. W tym czasie zdobyli 50 punktów, a stracili tylko 32.

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Wybór odpowiedniej szorowarki do dywanów znacząco usprawnia czyszczenie i poprawia efektywność pracy. Warto więc znać różnice między urządzeniami domowymi a profesjonalnymi, by dostosować sprzęt do swoich potrzeb.

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jak usunąć pleśń ze ściany? To pytanie zadaje sobie wiele osób, których dotknął problem „niepożądanego gościa” w domu. Pleśń jest zarówno problemem estetycznym, jak i zdrowotnym. Warto wiedzieć, co robić, gdy już pojawi się na naszych ścianach oraz w jaki sposób skutecznie się jej pozbyć. Poznajcie sprawdzony środek na niepożądane plamy!

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci
zdjęcia
galeria
film

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci

W nocy z czwartku na piątek w niewielkiej miejscowości Idalin w gminie Józefów nad Wisłą doszło do tragicznego w skutkach pożaru. Z budynku uratowała się matka i czternastoletni syn. Ojciec rodziny i trójka pozostałych dzieci zginęli na miejscu. Sąsiedzi założyli internetową zbiórkę na nowy dom dla pogorzelców.

Oszust spędzi święta w więzieniu

Sukces puławskich policjantów. Oszust trafił do więzienia

Do tymczasowego aresztu trafił 24-latek podejrzany o szereg oszustw wobec seniorów z całej Polski, w tym z Puław. Został ustalony przez puławskich kryminalnych i zatrzymany we Wrocławiu przez tamtejszych policjantów.

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?
QUIZ

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?

Ich nazwiska zna cała Polska, pojawiają się na scenach, boiskach oraz szklanych ekranach. Mało kto wie, że są związani z województwem lubelskim.

Choinka za krew

Choinka za krew

Honorowi dawcy nie będą musieli kupować choinki. W najbliższą środę, leśnicy podarują drzewko każdemu, kto zdecyduje się oddać krew.

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Zamojscy policjanci zatrzymali dwóch złodziei, którzy połasili się na napiwki jednej z restauracji. Grozi im kilka lat więzienia.

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Świąteczne utwory wykonanywane na żywo, stoiska gastronomiczne, kramy z ozdobami, św. Mikołaj, warsztaty plastyczne, animacje z Magicznymi Ogrodami - to wszystko i wiele więcej czeka na wszystkich, którzy w sobotę i niedzielę wybiorą się do zamku w Janowcu.

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Prawdopodobnie większość osób choć raz w życiu musiała zresetować swój telefon. Zazwyczaj użytkownik telefonu jest do tego zmuszony ze względu na to, że urządzenie nie odpowiada i nie można z nim nic zrobić. Smartfon warto jednak zresetować również wtedy, gdy przekazuje się go w użytkowanie innej osobie. Co muszą zrobić posiadacze iPhone’a, by zresetować swoje smartfony?

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Trzy porażki z rzędu przed własną publicznością i na razie wystarczy. W niedzielę Azoty Puławy poszukają punktów w Lubinie. Tamtejsze Zagłębie to czwarta drużyna w tabeli Orlen Superligi, tyle że od końca. Spotkanie zaplanowano na godz. 16.

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Wokalny talent Kingi Linkiewicz przekracza kolejne granice. Tym razem, 23-latka podbiła Rygę. To jej jedenasty międzynarodowy sukces.

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Miasto Lublin ogłosiło konkurs na realizację zadań z zakresu kultury i sztuki w ramach programu „Dzielnice Kultury” na 2025 rok. Oferty można składać do 30 grudnia 2024 roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium