Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kuchnia

31 maja 2012 r.
12:45
Edytuj ten wpis

Restauracja "Ulice Miasta". Recenzja

0 10 A A
 (Fot.. Jacek Świerczyński)
(Fot.. Jacek Świerczyński)

Mają ryby, sery, dobre wina, dla dzieci naleśniki Kubusia Puchatka! To dobra restauracja, od lat trzyma poziom. Oto nasza recenzja.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
O restauracji, położonej przy Bramie Krakowskiej krążą po Lublinie legendy, bo mieści się w podziemiach, które biegną po linii dawnych murów obronnych. W "Bibliotece” można posłuchać jazzu, odbywają się tu degustacje win, na których punkcie właściciel ma bzika, w malowniczych zaułkach można dobrze zjeść.

A dzieci mają swój kącik zabaw, w niedzielę jedzą za darmo i są szczęśliwe. Hitem kart przyjaznej dzieciom są Naleśniki Kubusia Puchatka z waniliowym twarożkiem, owocami i bitą śmietaną. Wiadomo, że Puchatek lubił miód, więc kruchy naleśnik w sobie go kryje.

Na gorącym kamieniu

Nie będę ukrywał, że "Ulice Miasta” to jedno z moich ulubionych miejsc na kulinarnej mapie Lublina. Swoją przygodę z "Ulicami” zacząłem kilka lat temu od zestawu ryb z gorącego kamienia (55 zł). Zamarynowane kawałki halibuta, łososia i soli grilluje się samemu na rozgrzanej płycie, sos cytrynowy, warzywa i pieczony ziemniak uzupełniają zestaw, którym mogą najeść się dwie osoby. Jeśli do ryb zamówicie kieliszek Cabernet Sauvignon z piwnicy Hugo Casanovy, potomka Giacomo – to lepszej kolacji w Lublinie nie zjecie.

Król przekąsek

Kto woli kieliszek zmrożonej żołądkowej, koniecznie powinien zamówić trio śledziowe a w nim śledzia z cebulą w oleju lnianym, tatara ze śledzia na grzance i śledzia w śmietanie (14 zł) – ulubiony zestaw aktorów. Mnie z przekąsek najbardziej odpowiada carpaccio z polędwicy wołowej z tartym parmezanem na świeżej rukoli z kaparami i suszonymi pomidorami oraz oliwą truflową (20 zł).

Oraz rydze za 19 zł, podawane na gorącej patelni. Jadłem je kilkanaście razy, zawsze trzymały poziom. Okazuje się, że nie są to rydze mrożone, które po usmażeniu łapią goryczkę, ale rydze solone, które po wypłukaniu są jak świeże, prosto z lasu.


Królem przekąsek są jednak w "Ulicach Miasta” żołądki gęsie w sosie własnym podane z grzanką (15 zł), które mogę jeść codziennie. Ilekroć mam gości z Polski, zabieram ich na żołądki właśnie. Ale kiedyś zdarzyła się wpadka. Czekaliśmy w ogródku ponad 10 minut, żaden z kelnerów nie zareagował. W akcie rozpaczy zadzwoniłem do właściciela, że tak w dobrej restauracji czyniąc nie wypada. Zostaliśmy profesjonalnie obsłużeni – a po zjedzeniu owych żołądków okazało się, że jedliśmy na koszt kelnera.

Smaki Lubelszczyzny

Pasjonatom regionalnej kuchni polecam forszmak lubelski (13 zł) i polędwiczki po nałęczowsku z blinami ziemniaczanymi w sosie z grzybów leśnych i warzywami gotowanymi (32 zł), przygotowane według przedwojennej receptury z Nałęczowa. Skoro tak, to możemy przypuszczać, że takie polędwiczki jadał Stefan Żeromski. Smakoszem pierogów lubelskich z serem, kaszą gryczaną i miętą okraszonych kwaśną śmietaną (13 zł) był z kolei Bolesław Prus. Przebojem jest półmisek pierogów regionalnych (19 zł). W ostatnim zestawie są pierogi z bobem.

Co na obiad?

W zupach "Ulice” powinny się poprawić. Rosół Babuni z wiejskim makaronem (9 zł) wcale nie jest wiejski, barszcz czerwony z kołdunami (10 zł) mógłby kryć w sobie prawdziwe kołduny a nie zwykłe pierożki z mięsem. Tym bardziej, że w restauracji Old Pub, należącej do tych samych właścicieli co "Ulice” Robert Makłowicz ukląkł tamtejszą szefowa kuchni, która podała mu pielmieni.

Polecam za to krem z pomidorów pellati z bazyliową pianką i chrupiącą grzanką (10 zł), który zawsze mnie rozczula. Wtedy proszę kelnera, żeby przyniósł kawałek dobrego sera i tarkę, którym doprawiam krem po swojemu. Najlepszą zupą podawaną w "Ulicach” jest klasyczna zupa zacierkowa, według babcinej receptury, na delikatnym rosole drobiowym, ze świeżymi warzywami i zacierkowymi kluseczkami. Warto na nią zapolować.


Wczoraj wybrałem się na południowy obiad. Zamówiłem grzybową z łazankami (14 zł) i sznycelki cielęce przełożone pomidorem, zapieczone pod serem kozim i duszone w białym winie i szałwii serwowane z groszkiem cukrowym i kluseczkami (29). Borowikowa była przyzwoita, z kawałkami grzybów. Niestety sznycelki były "łykowate”, za to ser kozi z groszkiem i szałwią wyborny. Zresztą dobre sery są po dobrych winach kolejnym oczkiem w głowie właściciela. Na deser zamówiłem Crème brûlée w karmelowym kapeluszu (12 zł) i kieliszek Don Aldo Premium, eleganckiego, mocnego wina, które dojrzewało 12 miesięcy w dębie – który pozwolił zatopić się w marzeniach. A jeśli butelkę przyniesie moja ulubiona kelnerka Ania…

Ulice Miasta: Nasza ocena

Ulice Miasta. Lublin, Plac Łokietka 3, czynne od 10 do 24, weekend do 1, tel. (0-81) 534 05 92, można płacić kartą.


"Ulice Miasta” to jedna z lepszych restauracji w Lublinie. Od kilku lat trzyma poziom potraw, które są powtarzalne. Klimat przedwojennej restauracji z szeregiem zaułków i dobry jazz na żywo ściąga tu całe rodziny. Ważne, że na drzwiach zobaczymy oznaczenie "Restauracja przyjazna dzieciom”.
Jak w każdej restauracji zdarzają się wpadki, kelnerzy mają różne nastroje, ale właściele wciąż inspirują załogę do perfekcji, kucharzy do nowych poszukiwań, a gości do rozsmakowywania się w dobrym winie.

Partner Przewodnika




Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium