Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kuchnia

4 września 2019 r.
21:11

Unia Lubelska od kuchni. W Lublinie trwa Europejski Festiwal Smaku

Autor: Zdjęcie autora Artur Kalicki
(fot. Archiwum Jarosława Dumanowskiego)

Rozmowa z prof. Jarosławem Dumanowskim z UMK w Toruniu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Po raz kolejny przyjeżdża pan do Lublina, żeby konsultować kilka historycznych kolacji na Europejskim Festiwalu Smaku.

– A w tym roku festiwal dedykowany jest 450. rocznicy podpisania Unii Lubelskiej. Wraz z historykami z Litwy i Ukrainy staraliśmy się zrekonstruować kuchnię Litwy i Korony.

• Jaka to była kuchnia?

– W książce o Unii Lubelskiej, która ukazuje się na festiwal, Rimvydas Laužikas z Uniwersytetu Wileńskiego pisze, że „plemiona zamieszkujące region dzisiejszego Wilna stworzyły w okresie od XI do XIII w. nie tylko Litwę jako państwo, ale także niezwykłą, oryginalną litewską kuchnię. Z punktu widzenia tożsamości kulinarnej ważne jest to, że zamieszkane przez nie ziemie były zalesione, pełne jezior, położone daleko od morza i na dodatek bardzo nieurodzajne”.

• Czyli mamy do czynienia z dziką, pierwotną kuchnią?

– Z kuchnią specyficzną, która po powstaniu litewskiego państwa trafiła do kuchni książęcej i magnackiej. Właśnie konsultuję film o korzeniach polskiej kuchni i podczas festiwalu będę chciał ustalić, jakie miejsca w waszym regionie pokazać. Jesteście najbliżej państw, które wchodziły w skład Wielkiego Księstwa Litewskiego.

• No właśnie. Królowa Bona, która mieszkała na zamku w Janowcu nad Wisłą wprowadziła do naszej kuchni włoszczyznę, a przecież król Zygmunt August mógł jeść wiewiórki?

– Z tą „włoszczyzną” to bym nie przesadzał, to zbytnie uproszczenie. Zygmunt August mógł jeść wiewiórki, ale na przykład pan Zagłoba już nie, bo był zbyt nowoczesny. Przygotowałem menu na kolację historyczną zatytułowaną właśnie „Czy Zygmunt August jadł wiewiórki”. Kuba Piętowski, młody szef kuchni restauracji 2 PI ER, gdzie w czwartek o godzinie 19 odbędzie się kolacja, dzwonił do mnie, dostał zgodę na dodanie do autentycznych potraw z XV i XV wieku autorskich akcentów. Zresztą będziemy na tej kolacji z kolegami z Wilna oraz Lwowa i sprawdzimy.

• Pańskie propozycje pojawią się także na rekonstrukcji uczty po podpisaniu Unii Lubelskiej dla uczestników jubileuszowego XX Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich w Lublinie.

– Tak. Ponieważ będzie tam dużo uczestników, z trzema szefami kuchni z Lublina i regionu, podamy coś, co łatwo dzielić. Będzie jakaś dobra polewka, być może ulubiona zupa z piwa króla Zygmunta Augusta, którą ugotuje Jean Bos. Myślimy o kremie z pasternaku oraz o słodkościach.

• Gdzie w Lublinie pójdziecie z wileńsko lwowskimi kolegami na coś dobrego?

– Tu jest problem. Ja jestem normalnego wzrostu i jem niedużo, ale oni to potężne chłopiska. Mamy na oku Hades Szeroka, bo tam dają polskie zrazy. Jak czas pozwoli, to zajrzymy do Zajazdu Marta w Pułankowicach na pierogi z gąsek i dziczyznę oraz do Willi Filiks w Nałęczowie na zupę z pokrzyw na wołowinie.

Menu kolacji 

„Czy Zygmunt August jadł wiewiórki?”

• Przystawka na zimno: Ćwikła Mikołaja Reja
• Zupa: Polewka z konopii
• Przystawka na ciepło: Łosoś po Polsku
• Danie główne: Kapłon w winie muszkatołowym z puree z pasternakiem
• Deser: Mus z gruszki

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ousmane Drame był bohaterem rywalizacji w Ostrowie Wielkopolskim

PGE Start Lublin pokonał Tasomix Rosiek Stal Ostrów Wielkopolski

Świetny mecz zagrał Ousmane Drame

PGE MKS FunFloor Lublin przegrał w Kobierzycach

PGE MKS FunFloor Lublin został rozbity przez KPR Gminy Kobierzyce

Ten wynik pozbawił już całkowicie lubelski zespół szans na tytuł mistrzowski. Przypadł on szczypiornistkom KGHM MKS Zagłębie Lubin

Bogdanka LUK Lublin o krok od mistrzostwa Polski. Kibice jak zwykle nie zawiedli [ZDJĘCIA]
galeria

Bogdanka LUK Lublin o krok od mistrzostwa Polski. Kibice jak zwykle nie zawiedli [ZDJĘCIA]

W drugim spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała wicemistrza kraju Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0, a mecz z trybun oglądał niemal komplet publiczności

SU-30M

Trafione, zatopione. Ukraiński dron morski zniszczył dwa rosyjskie myśliwce Su-30

Ukraiński dron morski Magura zniszczył rosyjski myśliwiec Su-30 Do ataku doszło w pobliżu miasta Noworosyjsk w Kraju Krasnodarskim na południu Rosji – informuje wywiad wojskowy Ukrainy (HUR). Drugie zestrzelenie – na Krymie – nie jest jeszcze potwierdzone.

Beretowy weekend
foto
galeria

Beretowy weekend

W klubie Rzut Beretem w Lublinie znów było gorąco. Frekwencja dopisała, a klub dosłownie pękał w szwach. Kolorowe światła i pulsujące dźwięki klasycznych hitów wypełniły przestrzeń, tworząc niesamowitą atmosferę, którą dało się odczuć od razu po przekroczeniu progu. Te wyjątkowe chwile zostały uwiecznione na zdjęciach. Zapraszamy do obejrzenia pełnej fotogalerii z imprezy w Rzut Beretem, aby raz jeszcze poczuć klimat tej niezapomnianej nocy!

Zderzenie dwóch samochodów w Modliborzycach. Trzy osoby ranne

Zderzenie dwóch samochodów w Modliborzycach. Trzy osoby ranne

Do wypadku doszło około godziny 15.35 w niedzielę, 4 maja, w Modliborzycach. W tej chwili droga jest zablokowana.

Rafał Trzaskowski
galeria

Rafał Trzaskowski w Lublinie: Każdy, kto nosi mundur, zasługuje na szacunek

Polska cała głosuje na Rafała… skandowało kilkaset osób przed Ratuszem Lublinie. Rafał Trzaskowski na ostatniej prostej kampanii wyborczej odwiedził Lublin i Zamość.

Gra F1 25
GRAMY
film

F1 25: Realizm i prędkość, czyli 15 minut rozgrywki (wideo)

Wszystkie zakręty i nierówności. Twórcy gry F1 25 chwalą się efektami zastosowania technologii LIDAR do skanowania torów wyścigowych.

Nauka idzie w las. Lesnicy zapraszają nauczycieli na warsztaty

Nauka idzie w las. Lesnicy zapraszają nauczycieli na warsztaty

Dwa dni będą trwały bezpłatne warsztaty przeznaczone dla nauczycieli szkół podstawowych i średnich oraz osób prowadzących edukację przyrodniczą.

Fragment Meczu w Lublinie
galeria

"Złoty gol" Piotra Packa dał Lubliniance wygraną nad Orlętami Radzyń Podlaski [ZDJĘCIA]

Lublinianka Lublin pokonała Orlęta Spomlek Radzyń Podlaski po golu Piotra Packa

Komin zainstalowany na dachu Kaplicy Sykstyńskiej na placu Świętego Piotra w Watykanie

Przed konklawe: na kogo wskazują kardynałowie?

Kardynałowie uczestniczący w kongregacjach przygotowujących do konklawe, stwierdzili w wywiadach dla włoskiej prasy, że obecnie potrzebny jest doktor Kościoła, papież z Afryki lub Azji. – Prawdą jest to, że po ludzku trudno jest znaleźć kandydata, który odpowiedziałby na wszystkie nasze oczekiwania – przyznał kardynał Anders Arborelius ze Szwecji.

Zderzenie samochodu osobowego z jeleniem. Pasażerka w szpitalu

Zderzenie samochodu osobowego z jeleniem. Pasażerka w szpitalu

Zwierzę nagle wybiegło na jezdnię i wskoczyło na jadący pojazd.jeleffff

W Lublinie będzie więcej ścieżek rowerowych. Gdzie i kiedy powstaną?

W Lublinie będzie więcej ścieżek rowerowych. Gdzie i kiedy powstaną?

Już teraz w Lublinie jest 197 km tras rowerowych. A ma być dużo więcej. Nowe trasy są już projektowane i budowane. A Miasto Lublin ogłasza kolejne przetargi.

Drift za 3000 zł

Skończyli szkołę i driftowali na rondzie. Ile ich to kosztowało?

18-latek z Tomaszowa Lubelskiego dostał mandat (3 000 złotych) i 10 pkt karnych. 19-latka z gminy Tomaszów Lubelski dostała dwa mandaty (300 złotych) i łącznie 23 punkty karne.

Egzamin ustny
Foto
galeria

Egzamin dojrzałości, czyli matura. Tak kiedyś zdawano egzamin maturalny

Od poniedziałku (5 maja) zaczynają się egzaminy maturalne. Pierwszego dnia obowiązkowo będzie zdawany egzamin pisemny z języka polskiego. Egzaminy potrwają do 24 maja. Zobaczmy jak dawniej wyglądały egzaminy maturalne.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium