Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kuchnia

20 kwietnia 2012 r.
13:08
Edytuj ten wpis

Wiosenny smak: Pokrzywa, mniszek, bratki i stokrotki

0 2 A A

Młode listki mleczu poprawią smak twarożku. Zupa pomidorowa posypana kwiatkami ogórecznika zaskoczy każdego. Szpinak z młodej pokrzywy z czosnkiem jest pyszny. A makaron z bratkami zachwyca na talerzu. Wiosenna kuchnia na Lubelszczyźnie smakuje jak Prowansja.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Poświąteczny czas sprzyja kuracjom oczyszczającym. Nic dziwnego, że w polskiej kuchni z nadejściem wiosny w sałatkach, zupach i drugich daniach królowały jadalne kwiatki i chwasty. Świeże pączki stokrotek dodawano do sałatek, listki mleczu dodawano do twarożku, z jego kwiatów wyrabiano lecznicze miody. Niebieskimi kwiatami ogórecznika posypywano zupę pomidorową, bratki z makaronem były prawdziwym dziełem sztuki kulinarnej. Sok z brzozy był eliksirem życia, a nalewka na pączkach sosny leczyła wiele dolegliwości. Przy okazji wiosennych spacerów i rowerowych wypraw warto przypomnieć sobie zapomniane receptury, nazbierać co trzeba i choć trochę oczyścić organizm.

Sałatka z młodej pokrzywy

Składniki: 50 dag młodej pokrzywy, 2 łyżki wiejskiego oleju rzepakowego, pół łyżeczki octu jabłkowego, sól i pieprz.

Wykonanie: młode końce i najmniejsze listki pokrzywy kilkakrotnie wypłukać w zimnej, wodzie, sparzyć, osączyć, posolić, skropić olejem i octem jabłkowym. Można dodać jogurtu.

Pokrzywę, która została wraz z gałązkami można posiekać i zaparzyć jak herbatę. – W okresie wiosny można pić herbatkę ze świeżej pokrzywy 2 razy dziennie przez okres 3 tygodni.

Mniszek zamiast rucoli

Młode listki mniszka, zwanego popularnie mleczem są wiosną kruche i bardzo delikatne, odrobina goryczki sprawia, że śmiało mogą zastąpić modną rucolę. Starsze listki trzeba wymoczyć w osolonej wodzie i usunąć główny nerw. Mniszek jest doskonałym składnikiem wiosennych sałatek i rozmaitych surówek piękności, które oczyszczają nasz organizm z toksyn.

Mniszek w twarożku zastępuje rzodkiewkę. Warto wiedzieć, że listki mniszka lekarskiego zawierają mannitol, substancję używaną w leczeniu wysokiego ciśnienia i serca. Możemy także z korzeni wiosennego mniszka zrobić herbatkę leczniczą.

Należy zagotować 250 ml wody, dodać 2 łyżki stołowe posiekanego korzenia mniszka lekarskiego. Zagotować, zdjąć z ogniwa, wrzucić 2 posiekane łyżki listków mniszka. Herbatkę z mniszka należy parzyć 40 minut i pić 2 szklanki dziennie w celu oczyszczenia, wzmocnienia krwi i złagodzenia bólów reumatycznych.

Lebioda lepsza niż szpinak

Choć zupa z lebiody może kojarzyć się z okupacją, to lebioda – czyli komosa biała – była przed wojną bardzo popularną jarzyną, przyrządzaną jak szpinak. Młode listki lebiody były składnikiem sałatek, w kuchni ziemiańskiej posiekana lebioda była składnikiem zup, farszów i mielonych. Skąd taka popularność lebiody? Okazuje się, że zawiera dużo wapnia, magnezu i fosforu, żelazo oraz sporo witamin.

Jak zrobić szpinak z lebiody? Lebiodę opłukać, gotować 10 minut w osolonej wodzie. Odcedzić. Drobno posiekać lub zmielić w maszynce. Dodać zasmażkę ze stopionego masła i mąki, rozprowadzoną mlekiem. Doprawić czosnkiem roztartym z solą i zagotować. Podawać z makaronem, na talerzu posypać startym serem żółtym lub serem pleśniowym.
Tuńczyk z ogórecznikiem

Kto jeszcze nie ma, koniecznie powinien posadzić sobie w ogrodzie ogórecznik. Jego niebieskie kwiatuszki i listki mają ogórkowy, bardzo orzeźwiający smak. Oto bardzo posilna sałatka z fasoli i tuńczyka z ogórecznikiem.

Składniki: 1 puszka tuńczyka w zalewie, 40 dag ugotowanej fasoli, 2 łyżki kwiatków ogórecznika, 2 łyżki posiekanych pieczarek, 2 łyżki siekanego szczypiorku, 4 łyżki oleju rzepakowego, sok z cytryny, sól, pieprz, musztarda na smak.

Wykonanie: fasolę wymieszać z osączonym tuńczykiem, pieczarką, dodać szczypiorek. Sok z cytryny utrzeć z musztardą, solą i pieprzem, wlewając cienką strużką olej. Polać sosem i posypać kwiatuszkami ogórecznika.

Listki ogórecznika można dodać do twarożku z zieloną pietruszką i koperkiem, jogurt zmiksowany z ogórecznikiem to wspaniały, orzeźwiający koktajl.

Bratki i stokrotki do wszystkiego

Aż się wierzyć nie chce, że dzikie bratki i stokrotki, których wszędzie pełno – można dodawać do sałatek, ziołowego masła, zup, past i omletów.

Kwiatki bratka polnego zawierają dużo witaminy C i mikroelementów, oczyszczają organizm z toksyn, są stosowane w leczeniu nadciśnienia. Można je dodawać do sałatek, warzywnego leczo i wiosennych zup, potrawy z bratkami poprawiają cerę.

Stokrotki są jeszcze bardziej uniwersalne. Nie dość, że można jeść pąki, kwiaty i młode listki stokrotek, to jeszcze stokrotki rosną od wiosny do przymrozków. Listki można dodawać do sałatek, zup, sosów, młode pąki do masła ziołowego i omletów, kwiaty do wielu potraw i napojów. Pąki stokrotek doskonale smakują z zieloną sałatą, można marynować, wtedy otrzymamy pikantne kapary.

Pozostałe informacje

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Rozpoczął się nabór uczestników do nowej placówki przy ul. Poturzyńskiej 1 w Lublinie. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne zapewni wsparcie 20 osobom z niepełnosprawnościami.

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm podejmie PZL Leonardo Avię Świdnik

ChKS Chełm znowu zagra z PZL Leonardo Avią Świdnik, tym razem w Tauron Pucharze Polski

ChKS Chełm zmierzy się z PZL Leonardo Avią Świdnik w trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski. Początek spotkania w środę o godzinie 19

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Trzy osoby trafiły do szpitala po zdarzeniu drogowym w m. Szopinek w gminie Zamość. Kierująca toyotą 70-latka uderzyła w jadącego przed nią citroena. Jak wstępnie ustaliła policja, kobieta nie zachowała właściwej odległości od jadącego przed nią pojazdu.

Oskarżony nie był obecny na ogłoszeniu wyroku

Potrącił policjanta i uciekał przez całe miasto. Dzisiaj kibol usłyszał wyrok

Jechał samochodem, biegł i przepłynął rzekę. Wszystko po to, aby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W tle sprawy porachunki kibiców Motoru Lublin.

Po porażce z Ostrovią Ostrów Wielkopolski i Górnikiem Zabrze puławscy liczą, że ich drużyna w końcu wywalczy komplet punktów

Azoty Puławy kontra Gwardia Opole. Chcą w końcu wygrać u siebie

Rywalem Azotów Puławy będzie COROTOP Gwardia Opole. Środowe spotkanie w hali przy ul. Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 18. Będzie to mecz drugiej kolejki rundy rewanżowej.

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Koleżanki Wanda, Janina i Teresa z Poniatowej zginęły w sierpniu ubiegłego roku w wypadku samochodowym w Chodlu. W opolskim sądzie ruszył proces dwóch oskarżonych kierowców.

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?
film

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla policji. Większy ruch na drogach, tłumy w galeriach handlowych i ryzyko kradzieży to wyzwania, z którymi mierzą się funkcjonariusze. Rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie opowiada o planach na najbliższe tygodnie.

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia
ZDJĘCIA
galeria

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia

Gdy dzień staje się coraz krótszy i chłodniejszy, Lublin ubiera się w iluminację, tworząc wyjątkowy klimat w całym mieście. Od Bramy Krakowskiej po Centrum Spotkania Kultur – każdy zakątek emanuje magią Bożego Narodzenia.

Sergi Samper na razie ma kontrakt z Motorem do końca sezonu 24/25

Sergi Samper na dłużej w Motorze Lublin? „Dobrze się tutaj czuję”

Ten transfer był hitem letniego okienka transferowego w PKO BP Ekstraklasie. Do Motoru Lublin dołączył Sergi Samper, były zawodnik FC Barcelony i kolega klubowy Leo Messiego, który w karierze cieszył się z: mistrzostwa Hiszpanii, Superpucharu Hiszpanii, tytułu Klubowych Mistrzów Świata, a wygrywał też Ligę Mistrzów. Jego umowa obowiązuje do końca sezonu 24/25. A czy jest szansa, że zostanie w drużynie na dłużej?

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

To się nazywa udane otwarcie zawodów. Pierwszego dnia mistrzostw Europy na krótkim basenie, które wystartowały w Budapeszcie mnóstwo powodów do radości miał Kacper Stokowski. Pływak AZS UMCS Lublin najpierw awansował do finału na 100 metrów stylem grzbietowym. Niedługo później wraz ze sztafetą 4x100 metrów stylem dowolnym wywalczył brązowy medal.

Terapia z Dr Misio
koncert
20 grudnia 2024, 18:00

Terapia z Dr Misio

Dr Misio, to rock’n’rollowa ekipa grająca ostrego rocka pod wodzą niesamowitego Arka Jakubika – jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów oraz scenarzysty, znanego m.in. z ról w filmach Wojtka Smarzowskiego („Wesele”, „Dom zły”, „Drogówka”, „Wołyń”, „Kler”). Już 20 grudnia (piątek) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt Dr Misio pokaże Wam co to znaczy rock’n’roll.

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego
DLA PACJENTÓW
galeria

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego

Dziś (10 grudnia) na Oddziale Ortopedycznym Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie otwarto dwie wyjątkowe świetlice: „salę morską” i „salę leśną”. To miejsca, w których mali pacjenci mogą bawić się i integrować z rówieśnikami, znajdując emocjonalne wsparcie w procesie leczenia.

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

W ostatnich latach obserwujemy fascynujący trend w branży mieszkaniowej - rosnącą popularność całorocznych domków mobilnych. Te innowacyjne konstrukcje łączą w sobie zalety tradycyjnego domu z elastycznością i swobodą, jakiej nie zapewni żadne mieszkanie w bloku. Czym właściwie są całoroczne domki mobilne? To kompaktowe, przenośne jednostki mieszkalne, zaprojektowane z myślą o komfortowym użytkowaniu przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. Doskonałym przykładem są domki mobilne od firmy Mobildom, które łączą w sobie skandynawską jakość wykonania z polską myślą techniczną

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium