Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kuchnia

20 kwietnia 2012 r.
13:08
Edytuj ten wpis

Wiosenny smak: Pokrzywa, mniszek, bratki i stokrotki

Młode listki mleczu poprawią smak twarożku. Zupa pomidorowa posypana kwiatkami ogórecznika zaskoczy każdego. Szpinak z młodej pokrzywy z czosnkiem jest pyszny. A makaron z bratkami zachwyca na talerzu. Wiosenna kuchnia na Lubelszczyźnie smakuje jak Prowansja.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Poświąteczny czas sprzyja kuracjom oczyszczającym. Nic dziwnego, że w polskiej kuchni z nadejściem wiosny w sałatkach, zupach i drugich daniach królowały jadalne kwiatki i chwasty. Świeże pączki stokrotek dodawano do sałatek, listki mleczu dodawano do twarożku, z jego kwiatów wyrabiano lecznicze miody. Niebieskimi kwiatami ogórecznika posypywano zupę pomidorową, bratki z makaronem były prawdziwym dziełem sztuki kulinarnej. Sok z brzozy był eliksirem życia, a nalewka na pączkach sosny leczyła wiele dolegliwości. Przy okazji wiosennych spacerów i rowerowych wypraw warto przypomnieć sobie zapomniane receptury, nazbierać co trzeba i choć trochę oczyścić organizm.

Sałatka z młodej pokrzywy

Składniki: 50 dag młodej pokrzywy, 2 łyżki wiejskiego oleju rzepakowego, pół łyżeczki octu jabłkowego, sól i pieprz.

Wykonanie: młode końce i najmniejsze listki pokrzywy kilkakrotnie wypłukać w zimnej, wodzie, sparzyć, osączyć, posolić, skropić olejem i octem jabłkowym. Można dodać jogurtu.

Pokrzywę, która została wraz z gałązkami można posiekać i zaparzyć jak herbatę. – W okresie wiosny można pić herbatkę ze świeżej pokrzywy 2 razy dziennie przez okres 3 tygodni.

Mniszek zamiast rucoli

Młode listki mniszka, zwanego popularnie mleczem są wiosną kruche i bardzo delikatne, odrobina goryczki sprawia, że śmiało mogą zastąpić modną rucolę. Starsze listki trzeba wymoczyć w osolonej wodzie i usunąć główny nerw. Mniszek jest doskonałym składnikiem wiosennych sałatek i rozmaitych surówek piękności, które oczyszczają nasz organizm z toksyn.

Mniszek w twarożku zastępuje rzodkiewkę. Warto wiedzieć, że listki mniszka lekarskiego zawierają mannitol, substancję używaną w leczeniu wysokiego ciśnienia i serca. Możemy także z korzeni wiosennego mniszka zrobić herbatkę leczniczą.

Należy zagotować 250 ml wody, dodać 2 łyżki stołowe posiekanego korzenia mniszka lekarskiego. Zagotować, zdjąć z ogniwa, wrzucić 2 posiekane łyżki listków mniszka. Herbatkę z mniszka należy parzyć 40 minut i pić 2 szklanki dziennie w celu oczyszczenia, wzmocnienia krwi i złagodzenia bólów reumatycznych.

Lebioda lepsza niż szpinak

Choć zupa z lebiody może kojarzyć się z okupacją, to lebioda – czyli komosa biała – była przed wojną bardzo popularną jarzyną, przyrządzaną jak szpinak. Młode listki lebiody były składnikiem sałatek, w kuchni ziemiańskiej posiekana lebioda była składnikiem zup, farszów i mielonych. Skąd taka popularność lebiody? Okazuje się, że zawiera dużo wapnia, magnezu i fosforu, żelazo oraz sporo witamin.

Jak zrobić szpinak z lebiody? Lebiodę opłukać, gotować 10 minut w osolonej wodzie. Odcedzić. Drobno posiekać lub zmielić w maszynce. Dodać zasmażkę ze stopionego masła i mąki, rozprowadzoną mlekiem. Doprawić czosnkiem roztartym z solą i zagotować. Podawać z makaronem, na talerzu posypać startym serem żółtym lub serem pleśniowym.
Tuńczyk z ogórecznikiem

Kto jeszcze nie ma, koniecznie powinien posadzić sobie w ogrodzie ogórecznik. Jego niebieskie kwiatuszki i listki mają ogórkowy, bardzo orzeźwiający smak. Oto bardzo posilna sałatka z fasoli i tuńczyka z ogórecznikiem.

Składniki: 1 puszka tuńczyka w zalewie, 40 dag ugotowanej fasoli, 2 łyżki kwiatków ogórecznika, 2 łyżki posiekanych pieczarek, 2 łyżki siekanego szczypiorku, 4 łyżki oleju rzepakowego, sok z cytryny, sól, pieprz, musztarda na smak.

Wykonanie: fasolę wymieszać z osączonym tuńczykiem, pieczarką, dodać szczypiorek. Sok z cytryny utrzeć z musztardą, solą i pieprzem, wlewając cienką strużką olej. Polać sosem i posypać kwiatuszkami ogórecznika.

Listki ogórecznika można dodać do twarożku z zieloną pietruszką i koperkiem, jogurt zmiksowany z ogórecznikiem to wspaniały, orzeźwiający koktajl.

Bratki i stokrotki do wszystkiego

Aż się wierzyć nie chce, że dzikie bratki i stokrotki, których wszędzie pełno – można dodawać do sałatek, ziołowego masła, zup, past i omletów.

Kwiatki bratka polnego zawierają dużo witaminy C i mikroelementów, oczyszczają organizm z toksyn, są stosowane w leczeniu nadciśnienia. Można je dodawać do sałatek, warzywnego leczo i wiosennych zup, potrawy z bratkami poprawiają cerę.

Stokrotki są jeszcze bardziej uniwersalne. Nie dość, że można jeść pąki, kwiaty i młode listki stokrotek, to jeszcze stokrotki rosną od wiosny do przymrozków. Listki można dodawać do sałatek, zup, sosów, młode pąki do masła ziołowego i omletów, kwiaty do wielu potraw i napojów. Pąki stokrotek doskonale smakują z zieloną sałatą, można marynować, wtedy otrzymamy pikantne kapary.

Pozostałe informacje

Fragment meczu we Włocławku

PGE Start Lublin pokonał Anwil Włocławek

Gospodarze przystępowali do tego meczu bez wielkiej presji, bo już od dłuższego czasu byli pewni zwycięstwa w sezonie zasadniczym. Lublinianie natomiast mieli o co grać, bo ewentualny triumf mógł im dać awans nawet na pozycję wicelidera.

Bogdanka LUK Lublin przegrała 1:3 z Aluron CMC Wartą Zawiercie w trzecim meczu o mistrzostwo Polski i konieczny będzie co najmniej jeszcze jeden mecz
galeria

Jeszcze nie ma mistrzostwa. Bogdanka LUK Lublin gorsza od Aluron CMC Warty Zawiercie

W trzecim meczu o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin przegrała na wyjeździe z Aluron CMC Wartą Zawiercie 1:3. Tym samym stan rywalizacji do trzech wygranych to 2-1 dla lublinian. Czwarte starcie w sobotę w Lublinie. Początek o godzinie 17:30

 Działania służb na terenie Kampusu Głównego UW w Warszawie

Zabójstwo na UW: nie żyje portierka. Zabójca zatrzymany

Portierka zaatakowana przez 22-letniego sprawcę na kampusie UW miała ponad 60 lat. Ranny został także pracownik Straży Ochrony Uniwersyteckiej, który jest w stanie krytycznym. Zabójca został zatrzymany.

Czarny dym z komina Kaplicy Sykstyńskiej
film

Konklawe: Czarny dym z komina Kaplicy Sykstyńskiej (wideo)

Tuż po godzinie 21 z komina Kaplicy Sykstyńskiej wydobył się czarny dym. To oznacza, że w pierwszym głosowaniu kardynałowie nie wybrali nowego papieża.

Dwudniowe święto muzyki niezależnej. Ultra Chaos Piknik 2025
Patronat
27 czerwca 2025, 12:00

Dwudniowe święto muzyki niezależnej. Ultra Chaos Piknik 2025

Ultra Chaos Piknik to jeden z największych i najciekawszych polskich festiwali hc/punk w formule DIY (zrób to sam) w Polsce, odbywający się corocznie w miejscowości Żelebsko k. Biłgoraja. XVI edycja Ultra Chaos Piknik odbędzie się w dniach 27 i 28 czerwca 2025 r. Największą gwiazdą tej edycji festiwalu będzie angielska legenda street punku – GBH.

Sensacyjne odkrycie pod Tomaszowem Lubelskim. Odnaleziono sztandar i proporzec legendarnego pułku
ZDJĘCIA
galeria

Sensacyjne odkrycie pod Tomaszowem Lubelskim. Odnaleziono sztandar i proporzec legendarnego pułku

Historyczne odkrycie w lasach Nadleśnictwa Zwierzyniec. Podczas majowego weekendu, w rejonie miejscowości Zielone, odnaleziono sztandar 4. Pułku Strzelców Podhalańskich oraz proporzec mistrzowski 21. Dywizji Piechoty Górskiej – bezcenne pamiątki polskiego oręża, ukryte we wrześniu 1939 roku.

Do złotego medalu Bogdankce LUK Lublin potrzeba jeszcze tylko jednej wygranej

Bogdanka LUK Lublin gra trzeci mecz o złoto mistrzostw Polski

W trzecim spotkaniu finału play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin zagra w Sosnowcu z Aluron CMC Wartą Zawiercie. Wygrana lublinian zapewni im historyczny złoty medal. Pierwszy gwizdek, o godzinie 20.30

W Lublinie zadbają o drzewa. Wybrano 30 projektów Zielonego Budżetu
LISTA

W Lublinie zadbają o drzewa. Wybrano 30 projektów Zielonego Budżetu

W ósmej edycji Zielonego Budżetu Lublina wybrano 30 projektów, które pomogą poprawić kondycję drzew w różnych częściach miasta. Ich realizacja ruszy jeszcze w tym sezonie.

W nowej strażnicy jest m.in. przestronny garaż z 12 stanowiskami, nowoczesne zaplecze socjalne z czystymi i brudnymi strefami, 35-metrowy masz radiowy, a na dachu - panele fotowoltaiczne. Wykonawcą zadania była firma Now-Bud
Puławy

Nowa komenda już czeka na strażaków. Niedługo przeprowadzka

Lada dzień strażacy przeniosą się z puławskiego technoparku przy ul. Mościckiego do nowej komendy PSP na rogu Słowackiego i Lubelskiej. Obiekt jest już prawie gotowy. Jego oficjalne otwarcie już za miesiąc.

Umowę podpisali w środę w zamojskim ratuszu Marcin Górski, dyrektor ds. produktu i sprzedaży w MAN Polska, prezydent Rafał Zwolak i prezes Sławomir Ożgo

Tylu takich elektryków nie ma nikt. Nowe autobusy dla Zamościa

Za 330 dni, może ciut wcześniej MAN Polska dostarczy do Zamościa kolejnych 14 autobusów elektrycznych. Dołączą do takiej samej liczby, tej samej firmy już jeżdżących po mieście. Prezydentowi marzy się, by były w barwach miasta.

Święto literatury w Nałęczowie. Majówka z Prusem
Nasz Patronat
11 maja 2025, 10:00

Święto literatury w Nałęczowie. Majówka z Prusem

Już 11 maja, jak zawsze w Nałęczowie, odbędzie się tradycyjna Majówka z Panem Prusem. Kuracjusze, turyści oraz mieszkańcy Nałęczowa będą mogli wziąć udział w dorocznym święcie literatury. Uczestnicy wydarzenia wraz z pisarzem oraz zaproszonymi zespołami muzycznymi, grupami aktorskimi, miłośnikami twórczości pisarza i uczniami lokalnych szkół przenoszą się do przełomu XIX i XX wieku, kiedy to Nałęczów nazywano polską kolonią literacką.

Mozliwe trajektorie lotu sondy Cosmos 482

Radziecka sonda przeleci nad Polską? A gdzie spadnie?

Radziecka sonda COSMOS 482, wystrzelona w przestrzeń kosmiczną w 1972 roku, po 53 latach ponownie wejdzie w atmosferę ziemską. Cały obiekt lub jego fragmenty mogą dotrzeć do powierzchni Ziemi. Moment wejścia sondy w atmosferę ziemską przewiduje się na noc z 9 na 10 maja – informuje POLSA.

9-latka zadławiła się cukierkiem i zmarła. Rzecznik dyscyplinarny chce wyjaśnień od szkoły

9-latka zadławiła się cukierkiem i zmarła. Rzecznik dyscyplinarny chce wyjaśnień od szkoły

9-letnia dziewczynka zakrztusiła się w szkole cukierkiem i zmarła. Sprawą zajmuje się prokuratura i rzecznik dyscyplinarny przy wojewodzie lubelskim.

Konstytucja, flagi i maskotki. Polska ma 11 nowych obywateli
ZDJĘCIA
galeria

Konstytucja, flagi i maskotki. Polska ma 11 nowych obywateli

11 osób - w tym dwójka dzieci - od środy może nazywać się Polakami. Akty obywatelstwa odebrali z rąk wicewojewody Wojciecha Wołocha.

Motor Lublin kontra Piast Gliwice. Kibiców po meczu zabierze komunikacja miejska

Motor Lublin kontra Piast Gliwice. Kibiców po meczu zabierze komunikacja miejska

W piątek, 9 maja, piłkarze Motoru Lublin zmierzą się Piastem Gliwice. Po meczu kibice będą mogli wrócić autobusami, których będzie więcej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium