Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łęczna

16 sierpnia 2017 r.
12:22

Ludwin: Mijają lata, a problem odbioru śmieci nad jeziorami wciąż nierozwiązany

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 39 A A
Po każdym letnim weekendzie nad jeziorami zostają góry śmieci
Po każdym letnim weekendzie nad jeziorami zostają góry śmieci (fot. archiwum)

Pojezierze łęczyńsko-włodawskie. Nie ma sposobu na rozwiązanie problemu odbioru śmieci z działek letniskowych. Właściciele działek: Gminy są opieszałe. Wójtowie: Właściciele są nieuczciwi. Efekt? Śmiecie letników lądują przy gminnych koszach, w lesie lub… wracają z nimi do domu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Co roku w sezonie letnim wraca problem wywozu śmieci z domków letniskowych.

– Wójt gminy Uścimów rozwiązuje problem wywieszając ogłoszenie i cytując odpowiednią ustawę. Od 17 lipca zobowiązał każdego niestałego mieszkańca (czytaj: właściciela działki rekreacyjnej), do zawarcia umowy na wywóz śmieci. Wskazał firmę, która za 42 złote, raz na półtora miesiąca daje 4 worki na różne frakcje. Właściciel zaciera ręce, bo wójt nagonił klientów. A ja pytam, czy mam w domku trzymać śmieci przez półtora miesiąca? A co z frakcją zieloną? Już teraz zwały gałęzi i ściętej trawy leżą w lasach i gminnych rowach. W gminie tym problemem nikt się nie przejmuje, a wójt zapowiada kontrole umów – napisał do nas właściciel działki nad jeziorem Krasne.

Takie same sygnały docierają do nas od posiadaczy działek nad jeziorem Piaseczno.

– Zadzwoniłem do gminy Ludwin z pytaniem o firmę odbierającą śmiecie. Nie otrzymałem odpowiedzi. Mam małe dziecko i po weekendzie pampersy i śmiecie wiozę do domu – relacjonuje kolejny Czytelnik.

– Płacimy duże podatki do gminy, a od lat nikt nie potrafi rozwiązać tego problemu. Za 60-metrowy domek na małej działce płacę rocznie 750 złotych podatku od nieruchomości. A za 200-metrowy dom w gminie Konopnica 500 złotych – dodaje.

Tymczasem podatek od nieruchomości nie ma nic wspólnego z opłatą wywóz śmieci, choć letnicy za te pieniądze oczekują od gmin większego zaangażowania.

Problem odbioru śmieci z działek rekreacyjnych powstał wraz w wprowadzeniem nowej ustawy śmieciowej. Prawo daje radom gmin możliwość objęcia letników takim samym systemem odbioru śmieci, jak stałych mieszkańców lub uznania ich z niestałych mieszkańców i zobowiązania do zawarcia umowy z firmą komunalną, zaproponowaną przez gminę.

– Przed podjęciem uchwały w tej sprawie rada gminy sprawdzała oba warianty. Podwarszawskie gminy z okolic Zalewu Zegrzyńskiego wybrały pierwsze rozwiązanie. Okazało się, że właściciele domków deklarowali w ciągu sezonu pobyt jednej osoby przez tydzień. I za tyle płacili. W naszej gminie takie rozwiązanie oznaczałoby wzrost opłaty śmieciowej o 150 proc. dla wszystkich mieszkańców. Z 6 złotych za osobę na miesiąc zrobiłoby się 15 złotych – mówi Andrzej Chabros, wójt gminy Ludwin. – W tym roku w naszej gminie umowy z działkowcami zawiera firma Artura Ciosa z Milejowa – dodaje wójt, który nie zgadza się z argumentami czytelnika.

- Pakiet na odbiór śmieci od posiadaczy działek wypoczynkowych w gminie Ludwin kosztuje 100 złotych za sezon. W jego skład wchodzą trzy, 120-litrowe, odpowiednio oznaczone worki. Na 5500 działek w tej gminie, tylko 25 właścicieli podpisało umowy. Odbiór śmieci z tych posesji jest nieopłacalny. Dojazd do domków jest trudny, a każdy chce mieć śmieciarkę na godzinę. W efekcie śmieci lądują przy gminnych śmietnikach czy w lasach. Gmina usuwa je na własny koszt. Cześć letników zabiera odpadki ze sobą do domu lub wyrzuca do najbliższego miejskiego śmietnika – mówi Artur Cios.

Nieco lepiej jest w gminie Uścimów. – U nas dosyć dużo właścicieli podpisało umowy na odbiór śmieci. Mimo to wciąż pełne worki lądują pod gminnymi, ulicznymi śmietnikami lub w lasach. Dlatego zarządziłem kontrolę umów. Wykorzystamy także kamery monitoringu, aby zidentyfikować osoby podrzucające śmieci – mówi wójt Stanisław Włoszkiewicz.

W opinii obu wójtów problem odbioru śmieci, przy obowiązujących regulacjach prawnych, jest nierozwiązywalny. Potrzebne są zamiany systemowe, które uregulują odbiór śmieci od niestałych mieszkańców. Wbrew pozorom jest to poważny problem, bo dotyczy, w skali regionu, kilkunastu tysięcy posesji.

Pozostałe informacje

Tak kiedyś zdawano egzamin maturalny
Zdjęcia
galeria

Tak kiedyś zdawano egzamin maturalny

Już za dwa dni, we wtorek (7 maja), tegoroczni maturzyści przystąpią do pierwszego egzaminu pisemnego - z języka polskiego. Matura była i jest jednym z najważniejszych etapów w edukacji. Jak wyglądała dawniej? Jakie panowały zwyczaje? Jak ubierali się maturzyści? Zobaczcie fotogalerię, która zabierze Was w nostalgiczną podróż do lat 30-tych, 50-tych i 80-tych ubiegłego wieku.

Rozpoczęły się powroty z majówki. Policja apeluje o ostrożność

Rozpoczęły się powroty z majówki. Policja apeluje o ostrożność

Kończy się wyjątkowo długi weekend. Dzisiaj większość osób, które spędzały majówkę poza domem będzie wracać do miejsca zamieszkania. – To, czy dojedziemy bezpiecznie do celu, w dużej mierze zależy od nas samych: kierowców i pieszych – mówi podkom. Kamil Karbowniczek z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie i apeluje o ostrożność oraz zachowanie rozsądku.

Rowerowe patrole wróciły na ulice. W tych miastach spotkacie cyklistów w mundurach

Rowerowe patrole wróciły na ulice. W tych miastach spotkacie cyklistów w mundurach

Z początkiem maja w Zamościu i Zwierzyńcu ponownie można spotkać policjantów pełniących służbę na rowerach. Cykliści w mundurach dbają o bezpieczeństwo mieszkańców i turystów, reagują również na łamanie przepisów prawa.

Mamy kolejną kwalifikację na igrzyska olimpijskie! Do Paryża pojedzie także lekkoatletka AZS UMCS

Mamy kolejną kwalifikację na igrzyska olimpijskie! Do Paryża pojedzie także lekkoatletka AZS UMCS

Za 82 dni w Paryżu rozpoczną się igrzyska olimpijskie, najważniejsza tegoroczna impreza sportowa na świecie. Kolejną zawodniczką z województwa lubelskiego, która będzie rywalizowała w stolicy Francji została w sobotę kraśniczanka Alicja Wrona – Kutrzepa, zawodniczka AZS UMCS Lublin!

Avia Świdnik wygrywa w Krośnie. Wojciech Białek bohaterem

Avia Świdnik wygrywa w Krośnie. Wojciech Białek bohaterem

Avia Świdnik zainkasowała komplet punktów po wyjazdowej wygranej 3:2 z Karpatami Krosno. Bohaterem spotkania był doświadczony Wojciech Białek, zdobywca dwóch bramek

Jesteście miłośnikami filmu Ogniem i mieczem? Warto odwiedzić zamek w Janowcu
Zdjęcia/Wideo
galeria

Jesteście miłośnikami filmu Ogniem i mieczem? Warto odwiedzić zamek w Janowcu

To nie lada gratka dla miłośników ekranizacji „Ogniem i mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmana. Na zamku w Janowcu można zobaczyć rekwizyty z filmu od premiery którego mija 25 lat, a także stroje w których swoje role odgrywali m.in. Izabella Scorupco, filmowa Helena Kurcewiczówna i Michał Żebrowski, który wcielił się w postać Jana Skrzetuskiego.

Roztocze zaszumiało na majówkę
galeria

Roztocze zaszumiało na majówkę

Roztoczańskie atrakcje zazwyczaj przyciągają tłumy. Malownicza ścieżka Szumy nad Tanwią okazała się hitem na spędzenie czasu w majówkę.

Motocykliści pod lupą drogówki

Motocykliści pod lupą drogówki

Dzisiaj od rana policjanci z łęczyńskiej drogówki szczególnie bacznie przyglądają się kierowcom jednośladów.

Kardiologia dziecięca. Niezwykle ważna dziedzina, która ma przed sobą wiele wyzwań
Magazyn
film

Kardiologia dziecięca. Niezwykle ważna dziedzina, która ma przed sobą wiele wyzwań

O trudzie ukończenia specjalizacji, wyzwaniach i rozwoju lubelskiej kardiologii dziecięcej rozmawiamy z dr. n. med. Moniką Wójtowicz-Marzec, lekarzem kierującym Oddziałem Noworodkowym Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.

Wypożyczalnia sprzętu wodnego i minigolf już czynne. Ile zapłacimy za sportowe atrakcje nad Zalewem Zemborzyckim?
Zdjęcia
galeria

Wypożyczalnia sprzętu wodnego i minigolf już czynne. Ile zapłacimy za sportowe atrakcje nad Zalewem Zemborzyckim?

Z początkiem maja uruchomiona została wypożyczalnia sprzętu wodnego w Ośrodku Słoneczny Wrotków nad Zalewem Zemoborzyckim. Nad lubelskim „morzem” można też już pograć w minigolfa. Ile zapłacimy za sportowe atrakcje?

Remis Chełmianki i minimalna porażka Podlasia Biała Podlaska

Remis Chełmianki i minimalna porażka Podlasia Biała Podlaska

Zespół Grzegorza Bonina wywalczył w wyjazdowym meczu z Wiślanami Jaśkowice punkt, a ekipa z północy województwa minimalnie przegrała w Połańcu z tamtejszymi Czarnymi

Mateusz Cierniak nie miał sobie równych w słoweńskim Krsko

Mateusz Cierniak nie miał sobie równych w słoweńskim Krsko

W sobotę w niemieckim Stralsund i w słoweńskim Krsko odbyła się trzecia runda eliminacyjna do Speedway Euro Championship. W tych drugich zawodach kapitalną formę zaprezentował Mateusz Cierniak. Dzięki temu zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w finale SEC Challenge w Daugavpils na Łotwie

Mistrz boksu spocznie w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Krasieninie
Zdjęcia
galeria

Mistrz boksu spocznie w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Krasieninie

Pogrzeb Henryka Prażmy, jednego z najlepszych pięściarzy w kategorii ciężkiej w okręgu lubelskim w latach 50- i 60-tych, odbędzie się w najbliższy wtorek (7 maja) w Krasieninie. Msza żałobna zostanie odprawiona w kościele pw. Narodzenia NMP i Św. Sebastiana o godzinie 15:00. Mistrz boksu spocznie w rodzinnym grobowcu na miejscowym cmentarzu.

I po Lublinaliach. Tak bawiliście się ostatniego dnia imprezy
Zdjęcia
galeria

I po Lublinaliach. Tak bawiliście się ostatniego dnia imprezy

Największa studencka impreza w Lublinie – Lublinalia, czyli łączona impreza trzech lubelskich uczelni (UMCS, Uniwersytet Przyrodniczy i Uniwersytet Medyczny) dobiegła końca. Przez trzy dni, od czwartku do soboty, na festiwalowej scenie wystąpiło 12 artystów. Ostatniego dnia zagrali i zaśpiewali: Organek, Kayah, Pidżama Porno i Lordofon.

To muzeum koniecznie trzeba zobaczyć. Otrzymało wyróżnienie w prestiżowym konkursie EMYA
Zdjęcia

To muzeum koniecznie trzeba zobaczyć. Otrzymało wyróżnienie w prestiżowym konkursie EMYA

Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze zdobyło wyróżnienie w prestiżowym konkursie na najlepsze europejskie muzeum roku EMYA 2024 (European Museum of the Year Award)!

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium