Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łęczna

24 stycznia 2019 r.
12:09

Tu miało być nowoczesne muzeum multimedialne. Po wielkich planach zostały długi

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 67 A A
W pałacu Sonnebergów ma powstać edukacyjny park rozrywki
W pałacu Sonnebergów ma powstać edukacyjny park rozrywki

Miało być multimedialne muzeum, hologram pogromcy Turków pod Wiedniem, ale dziś wszystko jest w zawieszeniu. Fundacja Thin Tank Szlaku Jana III Sobieskiego nie ma pieniędzy na dokończenie renowacji pałacu w Kijanach. Po wielkich planach zostały długi

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O tragicznej sytuacji finansowej fundacji poinformował nas jeden z podwykonawców remontu pałacu w Kijanach.

– Jestem podwykonawcą, dokładniej byłem, odpowiedzialnym za realizację prac elewacyjnych i robót tynkarsko-wykończeniowych wewnątrz budynku. Z tego tak pięknego i atrakcyjnego projektu pozostało prawdopodobnie już tylko wspomnienie... Wydaje mi się, że ludzi z Fundacji, skądinąd sympatycznych, ta inwestycja przerosła. Otrzymawszy dotację z Państwowej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości przestali czymkolwiek się przejmować. Nie zabezpieczyli inwestycji jakimkolwiek wariantem awaryjnym. Efektem jest to, że stracili tę dotację – mówi Tomasz Czuba, szef firmy pracującej przy renowacji pałacu.

Przypomnijmy, że w zrujnowanym pałacu Sonnebergów w Kijanach ma powstać edukacyjny park rozrywki. – Będzie to „skrzyżowanie” Centrum Kopernik i Muzeum Powstania Warszawskiego. Oficjalna nazwa brzmi Centrum Edukacyjno-Historyczne Jana III Sobieskiego – informowała Fundacja.

Jej wniosek „Wehikuł czasu szlaku Jana III Sobieskiego, jako sieciowy produkt turystyki kulturowej Polski Wschodniej” został dofinansowany przez PARP kwotą 12 milionów złotych. Przypomnijmy, że w lutym ubiegłego roku Think Tank wygrał przetarg na kupno pałacu Sonnebergów. Umowa ze Starostwem Powiatowym w Łęcznej opiewała na kwotę 3,33 mln zł. Niestety kilka tygodni temu prace renowacyjne stanęły.

– W tej chwili dotacja z PARP na realizację projektu „Szlakiem Jana III Sobieskiego” jest zawieszona. Tym samym remont pałacu w Kijanach został wstrzymany – przyznaje Zenon Kosiński z Fundacji Thin Tank Szlaku Jana III Sobieskiego.

Taki obrót sprawy ma poważne konsekwencje. – Kilka firm zostało z niezapłaconymi fakturami. Moja zaś jest w tej chwili praktycznie bankrutem. Mam malutką firmę i jestem szefem pracującym razem z ludźmi na rusztowaniu. Niezapłacona ostatnia faktura na 213 tys. zł w połączeniu z tym, że w sierpniu ubiegłego roku skomplikowanie połamałem nogę i nie będę mógł co najmniej do maja podjąć pracy, sprawiła, że zostałem z ogromnymi długami i bez środków do życia – dodaje Tomasz Czuba.

Jakie będą dalsze losy tej inwestycji? Do sprawy będziemy wracać.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
Czytaj więcej o:

Komentarze 67

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
jerzy / 24 stycznia 2019 r. o 12:52
To sprawa dla CBA!!!Niestety zapewne zarząd fundacji przyznał sobie duże wynagrodzenia i zwyczajnie zmarnotrawił pieniądze i szanse na ciekawy biznes.
Avatar
tomek / 24 stycznia 2019 r. o 16:03
Miałem tego nie komentować, ale treść niektórych wpisów jest chyba za bardzo jednoznaczna. To ja jestem tym wykonawcą prac elewacyjnych. Jestem naprawdę w tragicznej sytuacji , jednak nie nazwał bym tych ludzi oszustami. Do czasu załamania finansowania , byli wobec mnie w porządku. Dwie rzeczy mogę im zarzucić . Po pierwsze, zbyt późno zaczęli szukać wyjścia awaryjnego . Po drugie to to jak postępują ze mną po moim zejściu z budowy. W sytuacji w jakiej się znalazłem , nie wystarcza powtarzanie , że się staramy i robimy wszystko co w naszej mocy .....Czyli co ? Brak konkretów , ciagłe kluczenie kiedy dostanę choćby część należności....Obietnice , że właśnie załatwiamy kredyty...., że mamy wpływy jako dywidendy z pisanych na zamówienie projektów....i co ? I póki co ....nico ! Inną kwestią jest to , jak to jest , że w naszym pieknym , tak pielęgnującym tradycje historyczne kraju , nie ma sposobu by wspomóc tak piękną inwestycję ???!!! Przecież była by to perełka muzealno - rozrywkowa. Miejsce podnoszące atrakcyjność turystyczną regionu i nie ma sposobu , by jakoś wspomóc rozpoczęte dzieło ???!......Nasze państwo , ministerstwo kultury i wszelkie inne ministerstwa tak chojnie wspierają kombinatora i naciagacza z Torunia . Chętnie stawiają pomniki , ławki niepodległości i inne tak "niezbędne" pierdoły....Może trzeba było zacząć od postawienia pomnika Lecha , jako współtwórcy wiktorii wiedeńskiej , wezwać na poświęcenie Rydzyka , to i minister Gliński sypnął by groszem ?! No i koniecznie dołożyć ogrzewanie geotermalne .....finansowanie załatwione!
Miałem tego nie komentować, ale treść niektórych wpisów jest chyba za bardzo jednoznaczna. To ja jestem tym wykonawcą prac elewacyjnych. Jestem naprawdę w tragicznej sytuacji , jednak nie nazwał bym tych ludzi oszustami. Do czasu załamania finansowania , byli wobec mnie w porządku. Dwie rzeczy mogę im zarzucić . Po pierwsze, zbyt późno zaczęli szukać wyjścia awaryjnego . Po drugie to to jak postępują ze mną po moim zejściu z budowy. W sytuacji w jakiej się znalazłem , nie wystarcza powtarzanie , że się staramy i robimy wszystko co w nasz... rozwiń
Avatar
Gość / 24 stycznia 2019 r. o 12:27
Ta Fundacja to oszuści
Avatar
SIIIJ / 24 stycznia 2019 r. o 16:47
Oni żyją w świecie fikcyjnym, wirtualnym - dziwię się że tylu samorządowców im uwierzyło w ich projekty
Avatar
Piotr / 24 stycznia 2019 r. o 17:45
Miałem tego nie komentować, ale treść niektórych wpisów jest chyba za bardzo jednoznaczna. To ja jestem tym wykonawcą prac elewacyjnych. Jestem naprawdę w tragicznej sytuacji , jednak nie nazwał bym tych ludzi oszustami. Do czasu załamania finansowania , byli wobec mnie w porządku. Dwie rzeczy mogę im  zarzucić .  Po pierwsze, zbyt późno zaczęli szukać wyjścia awaryjnego . Po drugie to to jak postępują ze mną po moim zejściu z budowy.   W sytuacji w jakiej się znalazłem , nie wystarcza powtarzanie , że się staramy i robimy wszystko co w naszej mocy .....Czyli co ? Brak konkretów , ciagłe kluczenie kiedy dostanę choćby część należności....Obietnice , że właśnie załatwiamy kredyty...., że mamy wpływy jako dywidendy z pisanych na zamówienie projektów....i co ?  I póki co ....nico ! Inną kwestią jest to , jak to jest , że w naszym pieknym , tak pielęgnującym tradycje historyczne kraju , nie ma sposobu by wspomóc tak piękną inwestycję ???!!! Przecież była by to perełka muzealno - rozrywkowa. Miejsce podnoszące atrakcyjność turystyczną regionu i nie ma sposobu , by jakoś wspomóc rozpoczęte dzieło ???!......Nasze państwo , ministerstwo kultury i wszelkie inne ministerstwa tak chojnie wspierają kombinatora i  naciagacza z Torunia . Chętnie stawiają pomniki , ławki niepodległości i inne tak "niezbędne" pierdoły....Może trzeba było zacząć od postawienia pomnika Lecha , jako współtwórcy  wiktorii wiedeńskiej , wezwać na poświęcenie Rydzyka , to i minister Gliński sypnął by groszem ?!  No i koniecznie dołożyć ogrzewanie geotermalne .....finansowanie załatwione!
 Zgodzę się z Panem ale po pierwsze- prześwietlić finansowo całą fundację i jej członków a w szczególności zarząd i upublicznić audyt! Po drugie- zwolnić niekompetentny zarząd i powołać nowy złożony z merytorycznych osób.Po trzecie- tych co do tego doprowadzili obciążyć całymi kosztami.
 Zgodzę się z Panem ale po pierwsze- prześwietlić finansowo całą fundację i jej członków a w szczególności zarząd i upublicznić audyt! Po drugie- zwolnić niekompetentny zarząd i powołać nowy złożony z merytorycznych osób.Po trzecie- tych co do tego doprowadzili obciążyć całymi kosztami. rozwiń
Avatar
iuoyh / 24 stycznia 2019 r. o 13:14
trzeba sprawdzić w jakim stopniu zaawansowania jest jego budowa domu zenia
Avatar
o / 25 stycznia 2019 r. o 11:25
a czy ty szanowny gosciu skontaktowałes się z kims z fundacji?? zansz ich?? wiesz w jakim oni są połozeniu. wiesz , że zostali oszukani przez lidera projektu, który zbankrutował i pociagnął na dół innych.  Zdajesz sobie sprawę, że wrzucili wszytskie oszczednosci i zarobione pieniadze w te swoje marzenia, wiesz że są na granicy wytrzymałosci. Znajdź kontakt , porozmawiaj i pozniej się wymądrzaj.
 jak mozna bankrutując oszukać ? zbankrutował w trakcie projektu ? przez ten projekt ? czy wcześniej zaczął bankrutować ? w jeden dzień ? parp przelał pieniądze ? przelewał ? powiat dostał kasę za budynek i grunt? nie ? to zabespieczenie i do zwrotu, sry taki mamy klimat, nieruchomośc wraca do właściciela
 jak mozna bankrutując oszukać ? zbankrutował w trakcie projektu ? przez ten projekt ? czy wcześniej zaczął bankrutować ? w jeden dzień ? parp przelał pieniądze ? przelewał ? powiat dostał kasę za budynek i grunt? nie ? to zabespieczenie i do zwrotu, sry taki mamy klimat, nieruchomośc wraca do właściciela rozwiń
Avatar
Gość / 24 stycznia 2019 r. o 21:20
czego zenio nie wyjaśnił redaktorowi czego datacja z parpu została wstrzymana?
Avatar
Spiczyniak / 24 stycznia 2019 r. o 20:16
i oni mieli zmieniać Spiczyn...
Avatar
bądźmy powazni / 24 stycznia 2019 r. o 16:34
Miałem tego nie komentować, ale treść niektórych wpisów jest chyba za bardzo jednoznaczna. To ja jestem tym wykonawcą prac elewacyjnych. Jestem naprawdę w tragicznej sytuacji , jednak nie nazwał bym tych ludzi oszustami. Do czasu załamania finansowania , byli wobec mnie w porządku. Dwie rzeczy mogę im  zarzucić .  Po pierwsze, zbyt późno zaczęli szukać wyjścia awaryjnego . Po drugie to to jak postępują ze mną po moim zejściu z budowy.   W sytuacji w jakiej się znalazłem , nie wystarcza powtarzanie , że się staramy i robimy wszystko co w naszej mocy .....Czyli co ? Brak konkretów , ciagłe kluczenie kiedy dostanę choćby część należności....Obietnice , że właśnie załatwiamy kredyty...., że mamy wpływy jako dywidendy z pisanych na zamówienie projektów....i co ?  I póki co ....nico ! Inną kwestią jest to , jak to jest , że w naszym pieknym , tak pielęgnującym tradycje historyczne kraju , nie ma sposobu by wspomóc tak piękną inwestycję ???!!! Przecież była by to perełka muzealno - rozrywkowa. Miejsce podnoszące atrakcyjność turystyczną regionu i nie ma sposobu , by jakoś wspomóc rozpoczęte dzieło ???!......Nasze państwo , ministerstwo kultury i wszelkie inne ministerstwa tak chojnie wspierają kombinatora i  naciagacza z Torunia . Chętnie stawiają pomniki , ławki niepodległości i inne tak "niezbędne" pierdoły....Może trzeba było zacząć od postawienia pomnika Lecha , jako współtwórcy  wiktorii wiedeńskiej , wezwać na poświęcenie Rydzyka , to i minister Gliński sypnął by groszem ?!  No i koniecznie dołożyć ogrzewanie geotermalne .....finansowanie załatwione!
 ale myśmy już to wszystko słyszeli. dlaczego podatników ma dokładać do nieudaczników? jeśli Pan się zgadza to niech Pan dołoży  im ze swoich, takie interesy mógłby każdy robić
 ale myśmy już to wszystko słyszeli. dlaczego podatników ma dokładać do nieudaczników? jeśli Pan się zgadza to niech Pan dołoży  im ze swoich, takie interesy mógłby każdy robić rozwiń
Avatar
"Garnek" / 7 maja 2019 r. o 19:58
Przecież tam jeszcze kuchnia nie jest odpowiednio urządzona i nie ma czym rzucać po posadzce i ścianach!
Avatar
Kamil / 7 maja 2019 r. o 19:23
jeżeli to była dotacja celowa i zakup był z dotacji celowej to pałac jest własnoscia tego który dał pieniądze czyli agencji !, logiczne,  Pac wart pałaca a pałac Paca, fundacja powinna dostać kopa w tyłek i tyle, Gesslerowa słyszałem że była zaiteresowana ale ze względu na pokreconą własnośc odpuściła
 Gesslerowa??? sprzedany za 3,5mln -wystawiony za 6mln - czy mam rozumieć że różnica to pieniądze z dotacji?? jeżeli projekt padł czy wobec tego dotację należy zwrócić?
Avatar
. / 13 marca 2019 r. o 16:14
jeżeli to była dotacja celowa i zakup był z dotacji celowej to pałac jest własnoscia tego który dał pieniądze czyli agencji !, logiczne,  Pac wart pałaca a pałac Paca, fundacja powinna dostać kopa w tyłek i tyle, Gesslerowa słyszałem że była zaiteresowana ale ze względu na pokreconą własnośc odpuściła
Avatar
ŻelBet / 13 marca 2019 r. o 08:10
Uważam, ze mieli dobre intencje i pomysł ale nie posiadali kompetencji akurat w tym zakresie ( co nie jest ujmą bo nikt nie umie wszystkiego a to co potrafią robią świetnie). Nie pierwszy taz zreszta to dla nich ... Mimo wszystko życzę im powodzenia i wierzę, iż wyciągną wnioski z sytuacji i podniosą się mądrzejsi także o relacje międzyludzkie i konkret działania . Powodzenia Kuba, Kasia, Przemek i Zenek- jesteście megazdolni
Nasuwa mi się pytanie, jeżeli 3,33mln to kwota zakupu a 6,5 kwota sprzedaży to skąd pochodzi różnica czy to środki prywatne zinwestowane przez inwestora czy to przyznana dotacja publiczna?
Nasuwa mi się pytanie, jeżeli 3,33mln to kwota zakupu a 6,5 kwota sprzedaży to skąd pochodzi różnica czy to środki prywatne zinwestowane przez inwestora czy to przyznana dotacja publiczna? rozwiń
Avatar
Alka / 7 marca 2019 r. o 21:36
kupili za 3,3mln sprzedają za 6,5 czy to znaczy że tam jest zainwestowane 3,2mln????
Avatar
Dukdil / 3 marca 2019 r. o 12:34
"Nie bój żaby,żaba w wodzie nie bodzie"./cyt.Wiech/
Avatar
Lidkud / 3 marca 2019 r. o 11:38
Zamiast nowoczesnego muzeum będzie nowoczesna ruina :)
Avatar
grosik / 16 lutego 2019 r. o 13:59
co tam dzierżawa, to przeżytek,ważne że zaplacili kwotę przetargową za pałac ,jest ich wlasnością.
Avatar
Q / 16 lutego 2019 r. o 11:59
wszystko jest na BIP /Biuletyn Informacji Publicznej/
 a ja chciałbym wiedziec czy oddając w dzierżawę starostwo wiedziało ile fundacja ma na koncie? 
Avatar
o / 12 lutego 2019 r. o 10:25
"spa marysienki", gdzies w zawieprzycach :) wierzgam ze śmiechu