Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łęczna

13 maja 2012 r.
20:40
Edytuj ten wpis

Zagłębocze: Koniec z kontenerem na śmieci, teraz worki

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 13 A A

Problem nieczystości dotyka kolejną turystyczną gminę. Chodzi o mieszkańców gminy Sosnowica i właścicieli domków nad jeziorem Zagłębocze.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Do tej pory korzystaliśmy z kontenera na odpadki, który stał w Orzechowie Nowym, przy drodze nad Zagłębocze. Niestety, w tym roku się nie pojawił. Pojawiły się za to śmieci w rowach i w lesie… – pisze nasz Czytelnik Edward. W dodatku w tym roku jest drożej nawet o 30 proc.

W Orzechowie Nowym znajduje się duże osiedle domków letniskowych. Wcześniej ich właściciele mieli podpisane umowy z gminą i mogli wyrzucać śmieci do kontenera. Ale umowy te zostały wypowiedziane, a gmina wezwała do podpisywania nowych.

– Obecnie wysyłamy powiadomienia do właścicieli nieruchomości. Informujemy o konieczności podpisywania nowych umów. W razie braku reakcji będziemy wystawiać decyzje administracyjne o obowiązkowej opłacie, opiewające na równowartość 1 metra sześciennego śmieci mieszanych, czyli na kwotę 66 złotych miesięcznie. Obliguje nas do tego prawo – mówi Henryk Gmitruczuk, sekretarz gminy Sosnowica.

– Kontenery musiały zniknąć, bo nie miały umocowania prawnego. Teraz każdy otrzyma zgodną z umową liczbę worków – dodaje.

Liczba umów podpisanych na nowych zasadach może świadczyć, że nowe regulacje nie przypadły do gustu zainteresowanym.

– W ub. roku mieliśmy podpisanych 150 umów na wywóz śmieci. W tym roku jest ich tylko 30. Niestety, jest drożej o jakieś 30 proc. – mówi Ryszard Grzywaczewski, szef Gminnego Ośrodka Komunalnego. – W ubiegłym roku koszt wywozu śmieci wynosił ok. 65 złotych za sezon.
Teraz każdy sam określa pojemność wyprodukowanych śmieci i dostaje odpowiednią liczbę worków. Przeciętnie jest to od 1,5 do 2 metrów sześciennych. Wywóz 1 metra śmieci mieszanych kosztuje teraz 66 złotych, posegregowanych ok. 30 złotych.

W trakcie sezonu, aby ułatwić życie letnikom, śmieci z posesji będą odbierane co poniedziałek – dodaje Grzywaczewski.

Nowe regulacje nie przypadły do gustu letnikom. – Większość ludzi wypoczywa na działkach w dni wolne, a napełnione worki pozostaną bez dozoru. Psy rozniosą je po okolicy. Kontener spełniał swoje zadanie dużo lepiej – uważa pan Edward.

– Powrotu do kontenerów nie ma – kończy zdecydowanie Henryk Gmitruczuk.

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
MPO / 17 maja 2012 o 22:01
0
[quote name='Gość' timestamp='1337258649' post='631051']
A moze lepiej wysypywac pod Urzedem Gminnym...oni posprzataja...i jest rozwiazanie.
[/quote]

[quote name='Gość' timestamp='1337258649' post='631051']
A moze lepiej wysypywac pod Urzedem Gminnym...oni posprzataja...i jest rozwiazanie.
[/quote]Jak naprodukowałaś(eś) smrodu to zeżryj go sama(m).Napewno dupy wycierać ci nie będziemy,narobiłaś(eś) brudu sprzątaj swoim jęzorem.
Avatar
Gość / 17 maja 2012 o 14:44
0
A moze lepiej wysypywac pod Urzedem Gminnym...oni posprzataja...i jest rozwiazanie.
Avatar
dOrożnyj inżynier / 15 maja 2012 o 17:13
0
Ścieżkę finansował powiat łęczyński przy swojej drodze.Droga do Rogóżna jest podległa Hetmanowi Lubelskiemu.
Avatar
bambo75 / 15 maja 2012 o 16:35
0
Ja chciałbym poruszyć inny temat: dlaczego ścieżka rowerowa z Łęcznej kończy się w Dąbrowie przed ruchliwą drogą? kto wymyślił taki absurd i bezsens?! Właśnie na ruchliwej (bynajmniej w weekendy i w sezonie) trasie (Łęczna -Sosnowica) taka ścieżka rowerowa bardzo by się przydała do Jeziora Rogóźno lub nawet dalej! Na takich wioskach jak np.Nadrybie rowerzyści bez problemu mogą jechać szosą,bo ruch samochodowy jest tam mały -a właśnie na trasie do Sosnowicy (gdzie samochody jeżdżą stadami) taka ścieżka jest jak najbardziej pożądana i wskazana.
Avatar
Prawie turysta / 15 maja 2012 o 10:18
0
Zagłębocze z daleka cuchnie uryną,piwosze nie trafiają do TOI-TOI.Kilka razy byłem przejazdem,za każdym razem to samo do jeziora trafia się bez problemu od drogi Łomnica-Orzechów już mocno czuć.Dużo pochlebnych słów od przyjezdnych nt.jeziora Piaseczno i Łukcze.
Avatar
turystka / 15 maja 2012 o 08:33
0
Ci ludzie nie potrafią wykorzystać potencjału jaki dają im jeziora...mogliby naprawde zarabiać na turystach...
Avatar
Jan / 15 maja 2012 o 06:59
0
Idiotyzm, ale co się dziwić takim pomysłom, jeśli gmina rządzą takie nie inne osoby.
Pani wójt przed wyborami samorządowymi zrobila ludziom chodnik (z jednej strony0 i to na odcinku najmniej użytkowanym w sezonie, czyli na wsi. Natomiast tam gdzie jest ruch i naprawdę niebezpiecznie ludzie dalej przemykają sie pomiędzy samochodami. A ja sie pytam kto odpowie za ofiary wypadków komunikacyjnych np. jak ta w ubiegłym roku...?
No cóż ale wybory wygrała.
Innym skandalem jest fakt, iż nad Zagłęboczem nie ma toalet, owszem 2-3 lata temu postawiona była toaleta, ale chyba za drogo kosztowała, więc teraz ludzie "korzystają" z okolicznych krzaków. Wstyd XXI wiek i Konopielkia.

Brawo, brawo pani wót.
Idiotyzm, ale co się dziwić takim pomysłom, jeśli gmina rządzą takie nie inne osoby.
Pani wójt przed wyborami samorządowymi zrobila ludziom chodnik (z jednej strony0 i to na odcinku najmniej użytkowanym w sezonie, czyli na wsi. Natomiast tam gdzie jest ruch i naprawdę niebezpiecznie ludzie dalej przemykają sie pomiędzy samochodami. A ja sie pytam kto odpowie za ofiary wypadków komunikacyjnych np. jak ta w ubiegłym roku...?
No cóż ale wybory wygrała.
Innym skandalem jest fakt, iż nad Zagłęboczem nie ma toalet, owszem 2-3 lat... rozwiń
Avatar
Adam / 14 maja 2012 o 23:47
0
Dlaczego Gmina upiera się przy jakieś głupocie. Ktoś wymyślił idiotyczne worki które zupełnie nie pasują do specyfiki użytkowania terenów letniskowych i z uporem maniaka nie daje sobie wytłumaczyć że to nie jest dobre rozwiązanie. Ja uważam że Gmina powinna zorganizować estetyczne miejsca ustawienia kontenerów, otoczone parkanem lub żywopłotem, wyodrębniając kontenery na śmiecie komunalne, śmiecie do recyklingu, i odpady zielone do kompostowania. Musi też być miejsce na śmiecie gabarytowe takie jak np. stare meble. W Lublinie już dawno zrezygnowano z tak szczegółowego segregowania śmieci, z podziałem na papier , szkło , metal itd.
Jeżeli chodzi o opłaty to powinny być albo ryczałtowe w zależności od powierzchni domku ( działki), albo popierane na miejscu składowania w zależności od ilości i rodzaju. Przecież można zatrudnić pracownika który będzie zbierać opłaty i pilnować porządku i odpowiedniego segregowania śmieci. Myślę że chętnych by nie brakowało widząc ilu ludzi zbiera tam surowce wtórne. Gmina musi mieć świadomość że jest jej obowiązkiem zorganizowania w sensownej formie, akceptowalnej przez większość, odbioru śmieci. A miernikiem tego jak to zorganizowała, będzie ilość dzikich wysypisk i bałagan na jej terenie. Oczywiście zależy to również od kultury mieszkańców i turystów, ale tą zmienia się powoli również przez dobry przykład dobrej organizacji odbioru śmieci.
Pozdrawiam
Dlaczego Gmina upiera się przy jakieś głupocie. Ktoś wymyślił idiotyczne worki które zupełnie nie pasują do specyfiki użytkowania terenów letniskowych i z uporem maniaka nie daje sobie wytłumaczyć że to nie jest dobre rozwiązanie. Ja uważam że Gmina powinna zorganizować estetyczne miejsca ustawienia kontenerów, otoczone parkanem lub żywopłotem, wyodrębniając kontenery na śmiecie komunalne, śmiecie do recyklingu, i odpady zielone do kompostowania. Musi też być miejsce na śmiecie gabarytowe takie jak np. stare meble. W Lublinie już dawno zrezy... rozwiń
Avatar
Magda / 14 maja 2012 o 22:29
0
Piaseczno to samo. Ciągle się mówi o gospodarce odpadami i segregacji śmieci a na pojezierzu idą pod prąd. Za chwilę nie da się wejść do lasu czy na plażę bo będą to dzikie wysypiska. A na działkach będziemy wypoczywać w chmurze dymu bo wszyscy będą paliś śmieci.
Avatar
Marcin / 14 maja 2012 o 22:02
0
Durny pomysł, nad Zagłęboczem po weekendzie majowym kupa śmieci, nawet jeziorze:/
Avatar
MPO / 17 maja 2012 o 22:01
0
[quote name='Gość' timestamp='1337258649' post='631051']
A moze lepiej wysypywac pod Urzedem Gminnym...oni posprzataja...i jest rozwiazanie.
[/quote]

[quote name='Gość' timestamp='1337258649' post='631051']
A moze lepiej wysypywac pod Urzedem Gminnym...oni posprzataja...i jest rozwiazanie.
[/quote]Jak naprodukowałaś(eś) smrodu to zeżryj go sama(m).Napewno dupy wycierać ci nie będziemy,narobiłaś(eś) brudu sprzątaj swoim jęzorem.
Avatar
Gość / 17 maja 2012 o 14:44
0
A moze lepiej wysypywac pod Urzedem Gminnym...oni posprzataja...i jest rozwiazanie.
Avatar
dOrożnyj inżynier / 15 maja 2012 o 17:13
0
Ścieżkę finansował powiat łęczyński przy swojej drodze.Droga do Rogóżna jest podległa Hetmanowi Lubelskiemu.
Avatar
bambo75 / 15 maja 2012 o 16:35
0
Ja chciałbym poruszyć inny temat: dlaczego ścieżka rowerowa z Łęcznej kończy się w Dąbrowie przed ruchliwą drogą? kto wymyślił taki absurd i bezsens?! Właśnie na ruchliwej (bynajmniej w weekendy i w sezonie) trasie (Łęczna -Sosnowica) taka ścieżka rowerowa bardzo by się przydała do Jeziora Rogóźno lub nawet dalej! Na takich wioskach jak np.Nadrybie rowerzyści bez problemu mogą jechać szosą,bo ruch samochodowy jest tam mały -a właśnie na trasie do Sosnowicy (gdzie samochody jeżdżą stadami) taka ścieżka jest jak najbardziej pożądana i wskazana.
Avatar
Prawie turysta / 15 maja 2012 o 10:18
0
Zagłębocze z daleka cuchnie uryną,piwosze nie trafiają do TOI-TOI.Kilka razy byłem przejazdem,za każdym razem to samo do jeziora trafia się bez problemu od drogi Łomnica-Orzechów już mocno czuć.Dużo pochlebnych słów od przyjezdnych nt.jeziora Piaseczno i Łukcze.
Avatar
turystka / 15 maja 2012 o 08:33
0
Ci ludzie nie potrafią wykorzystać potencjału jaki dają im jeziora...mogliby naprawde zarabiać na turystach...
Avatar
Jan / 15 maja 2012 o 06:59
0
Idiotyzm, ale co się dziwić takim pomysłom, jeśli gmina rządzą takie nie inne osoby.
Pani wójt przed wyborami samorządowymi zrobila ludziom chodnik (z jednej strony0 i to na odcinku najmniej użytkowanym w sezonie, czyli na wsi. Natomiast tam gdzie jest ruch i naprawdę niebezpiecznie ludzie dalej przemykają sie pomiędzy samochodami. A ja sie pytam kto odpowie za ofiary wypadków komunikacyjnych np. jak ta w ubiegłym roku...?
No cóż ale wybory wygrała.
Innym skandalem jest fakt, iż nad Zagłęboczem nie ma toalet, owszem 2-3 lata temu postawiona była toaleta, ale chyba za drogo kosztowała, więc teraz ludzie "korzystają" z okolicznych krzaków. Wstyd XXI wiek i Konopielkia.

Brawo, brawo pani wót.
Idiotyzm, ale co się dziwić takim pomysłom, jeśli gmina rządzą takie nie inne osoby.
Pani wójt przed wyborami samorządowymi zrobila ludziom chodnik (z jednej strony0 i to na odcinku najmniej użytkowanym w sezonie, czyli na wsi. Natomiast tam gdzie jest ruch i naprawdę niebezpiecznie ludzie dalej przemykają sie pomiędzy samochodami. A ja sie pytam kto odpowie za ofiary wypadków komunikacyjnych np. jak ta w ubiegłym roku...?
No cóż ale wybory wygrała.
Innym skandalem jest fakt, iż nad Zagłęboczem nie ma toalet, owszem 2-3 lat... rozwiń
Avatar
Adam / 14 maja 2012 o 23:47
0
Dlaczego Gmina upiera się przy jakieś głupocie. Ktoś wymyślił idiotyczne worki które zupełnie nie pasują do specyfiki użytkowania terenów letniskowych i z uporem maniaka nie daje sobie wytłumaczyć że to nie jest dobre rozwiązanie. Ja uważam że Gmina powinna zorganizować estetyczne miejsca ustawienia kontenerów, otoczone parkanem lub żywopłotem, wyodrębniając kontenery na śmiecie komunalne, śmiecie do recyklingu, i odpady zielone do kompostowania. Musi też być miejsce na śmiecie gabarytowe takie jak np. stare meble. W Lublinie już dawno zrezygnowano z tak szczegółowego segregowania śmieci, z podziałem na papier , szkło , metal itd.
Jeżeli chodzi o opłaty to powinny być albo ryczałtowe w zależności od powierzchni domku ( działki), albo popierane na miejscu składowania w zależności od ilości i rodzaju. Przecież można zatrudnić pracownika który będzie zbierać opłaty i pilnować porządku i odpowiedniego segregowania śmieci. Myślę że chętnych by nie brakowało widząc ilu ludzi zbiera tam surowce wtórne. Gmina musi mieć świadomość że jest jej obowiązkiem zorganizowania w sensownej formie, akceptowalnej przez większość, odbioru śmieci. A miernikiem tego jak to zorganizowała, będzie ilość dzikich wysypisk i bałagan na jej terenie. Oczywiście zależy to również od kultury mieszkańców i turystów, ale tą zmienia się powoli również przez dobry przykład dobrej organizacji odbioru śmieci.
Pozdrawiam
Dlaczego Gmina upiera się przy jakieś głupocie. Ktoś wymyślił idiotyczne worki które zupełnie nie pasują do specyfiki użytkowania terenów letniskowych i z uporem maniaka nie daje sobie wytłumaczyć że to nie jest dobre rozwiązanie. Ja uważam że Gmina powinna zorganizować estetyczne miejsca ustawienia kontenerów, otoczone parkanem lub żywopłotem, wyodrębniając kontenery na śmiecie komunalne, śmiecie do recyklingu, i odpady zielone do kompostowania. Musi też być miejsce na śmiecie gabarytowe takie jak np. stare meble. W Lublinie już dawno zrezy... rozwiń
Avatar
Magda / 14 maja 2012 o 22:29
0
Piaseczno to samo. Ciągle się mówi o gospodarce odpadami i segregacji śmieci a na pojezierzu idą pod prąd. Za chwilę nie da się wejść do lasu czy na plażę bo będą to dzikie wysypiska. A na działkach będziemy wypoczywać w chmurze dymu bo wszyscy będą paliś śmieci.
Avatar
Marcin / 14 maja 2012 o 22:02
0
Durny pomysł, nad Zagłęboczem po weekendzie majowym kupa śmieci, nawet jeziorze:/