Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lotnisko

8 marca 2019 r.
20:04

Port Lotniczy Lublin w cieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jaka przyszłość czeka lotnisko w Świdniku?

0 44 A A
Lubelskie lotnisko może boleśnie odczuć otwarcie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Dobrze skomunikowany CPK może wpłynąć na zmniejszenie liczby połączeń lotniczych z okolicznych mniejszych lotnisk regionalnych<br />
Lubelskie lotnisko może boleśnie odczuć otwarcie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Dobrze skomunikowany CPK może wpłynąć na zmniejszenie liczby połączeń lotniczych z okolicznych mniejszych lotnisk regionalnych

Rozbudowa infrastruktury drogowej i kolejowej, umocnienie pozycji PLL LOT na rynku, a z drugiej strony negatywny wpływ na rozwój regionów i regionalnych lotnisk, w tym lubelskiego – to mocne i słabe strony rządowych planów budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego w okolicach Warszawy. Tak wynika z raportu opracowanego na zlecenie Portu Lotniczego Lublin.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jako pewne oceniamy zasadność pilnych inwestycji w rozwój portów lotniczych. Warszawa, która stała się regionalnym centrum biznesu w Europie Środkowo-Wschodniej, wciąż potrzebuje dodatkowych impulsów rozwojowych – piesze we wstępie raportu „Centralny Port Komunikacyjny – analiza koncepcji” Krzysztof Wójtowicz, prezes Portu Lotniczego Lublin. Dalej zauważa jednak, że inwestycji wymagają także lotniska regionalne, budowane i modernizowane głównie z funduszy unijnych, z których niektóre już teraz wykorzystują w pełni swoją przepustowość.

Wśród plusów związanych z planem budowy CPK autorzy opracowania wymieniają fakt, że projekt dotyczy nie tylko stworzenia lotniska na miarę największych na świecie. Chodzi o rozwój infrastruktury: budowę węzła kolejowego i ponad 900 km nowych linii oraz do 250 km nowych dróg, a także powstanie tzw. „Airport City” z hotelami, terenami wystawowymi, kongresowymi czy siedzibami firm. Kolejna z korzyści to spodziewane umocnienie Polskich Linii Lotniczych LOT na rynku, co może uczynić je głównym przewoźnikiem w Europie środkowo-wschodniej.

– Budowa nowego lotniska dla Warszawy, zwłaszcza w kontekście szybko rozwijającego się polskiego narodowego przewoźnika, wydaje się uzasadniona. Otwartą kwestią jednak jest rola tej inwestycji w kontekście funkcjonowania pozostałych lotnisk w Polsce oraz jej skali – zauważa Ireneusz Dylczyk, dyrektor handlowy Portu Lotniczego Lublin.

Co z małymi portami?

Cytowani w raporcie eksperci nie mają wątpliwości, że powstanie CPK będzie miało wpływ na lotniska regionalne w swoim najbliższym zasięgu. Także na to lubelskie.

– Utworzenie szybkich połączeń kolejowych skoncentrowanych w CPK zwiększy ryzyko likwidacji połączeń lotniczych z portów regionalnych do Warszawy – zauważa Patrick Zeuner, szef kiwi.com, globalnej platformy służącej do wyszukiwania połączeń lotniczych na całym świecie. – Z drugiej jednak strony notowany jest wzrost podaży połączeń międzynarodowych oferowanych przez tanie linie lotnicze, które szukają możliwości rozwijania działalności w różnej wielkości miastach. Tym bardziej że przedsiębiorcy, planując rozwój biznesu, biorą pod uwagę bezpośrednie połączenia lotnicze do regionu, w którym prowadzą działalność gospodarczą, aby czas podróży był jak najkrótszy. Dlatego też porty lotnicze w takich miastach jak Gdańsk, Wrocław, Kraków czy Katowice będą się rozwijać, zapewniając połączenia do europejskich hubów.

Z kolei Frank Wagner, country manager Lufthansa Group w Polsce, zauważa, że najlepszym rozwiązaniem dla Polski byłoby znalezienie równowagi między co najmniej jednym dobrze funkcjonującym portem w Warszawie a lepszym wykorzystaniem infrastruktury lotniskowej w regionach.

– Trzeba podkreślić, że bliskość lotnisk i mobilność w regionach to jedne z kluczowych czynników sukcesu i rozwoju inwestycji zagranicznych w Polsce. Co więcej, to ułatwienie dla rozwijania polskiego handlu za granicą i czynniki wpływające bezpośrednio na zwiększenie zaangażowania przewoźników, którzy inwestują w nowe połączenia – ocenia szef Lufthansy w Polsce.

Lokalizacja CPK

Centralny Port Komunikacyjny (CPK) ma powstać na terenie o powierzchni 66 km kwadratowych. Teren ten znajduje się na obszarze trzech gmin: Baranów (pow. grodziski), Teresin (pow. sochaczewski) i Wiskitki (pow. żyrardowski). CPK ma zostać otwarty w 2027 roku i przejąć ruch z Lotniska Chopina.

Komentarze 44

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 8 marca 2019 o 21:07
+11
CPK powinien obsługiwać duże linie lotnicze a mniejsze lotniska czartery i tanie linie lotnicze
Avatar
Gość / 8 marca 2019 o 20:22
+11
Nieudolność parlamentarzystów Lubelszczyzny wychodzi od 30 lat a nawet więcej .!!!! Tyle w temacie Polsko B a nawet C .
Avatar
Pan Kleks / 8 marca 2019 o 21:19
+9
Oby ten rząd padł jak najszybciej zanim zdąży wszystko zepsuć swoimi durnymi pomysłami...
Avatar
ano / 8 marca 2019 o 20:52
+7
Centralny Port Komunikacyjny kiedy za 20 lat i to niejestem pewny
Avatar
Bf109E / 9 marca 2019 o 06:29
+6
Nie będzie CPL, Radom nie będzie rozbudowany. Dlaczego? Bo zbliża się spowolnienie i recesja. Bo nie bedzie na to kaski. PiS przegra wybory, a nawet jeżeli nie to sam nie będzie rządził. Kasa bedzie potrzebna jak woda na pustyni. Socjal obiecany kosztuje. Plus coś tam najbardziej. Po prostu gniew że jest na swiecidelka a nie ma dla ludu zatrzyma to szaleństwo. Bo CPL i Radom to szalenstwo lub demagogia.
Avatar
Gość / 8 marca 2019 o 21:42
+5
CARPATAIR zwrócił kaskę?
Avatar
full bayer / 8 marca 2019 o 21:31
+5
PAWLAK i ZSLowscy przyjaciele ZAORALI lubelskie lotnisko. Ludowcom gratulujemy!
Avatar
Gość / 8 marca 2019 o 20:51
+5
Wakacyjne chartery, pielgrzymki, dowóz pracowników do dużych skupisk polonijnych w Anglii, Hiszpanii, Skandynawii, to są twarde podstawy dla lotnisk regionalnych. Nie tylko Świdnik ale też Radom, Bydgoszcz, Kielce mogą spokojnie z tym funkcjonować. Duży hub w Warszawie da więcej kierunków, częstsze połączenia i będzie to zdecydowanie wygodniejsze niż kiśnięcie we Frankfurcie.
Avatar
Marcin / 10 marca 2019 o 11:43
+3
W jakim państwie jedno lotnisko jest w stanie uźwignąć wszystkie wyzwania? W epoce powszechnego przemieszczania się. Kogoś tu rozum opuścił w tej diagnozie. A do zwolenników oszczędzania mam pytanie. Gdzie są zaoszczędzone pieniądze z tych lat, kiedy nie było lotniska w Lublinie? Gdzie te miliony czy miliardy?
Avatar
Gość / 9 marca 2019 o 07:59
+3
PIS zachowuje się jak samiec kotów likwiduje dzieci poprzedników a dworzec w Świdniku jest dzieckiem PSL-PO a więc zostanie zniszczony co już się rozpoczęło
Avatar
Henio / 11 marca 2019 o 14:58
0
Drogi Heniu! Nawet jeżeli to są ludzie z naszego regionu, to jednak wybierają nasze lotnisko a nie jakieś inne. W ubiegłym roku nocowali u mnie znajomi z Kutna, którzy lecieli z Lublina do Tel Awiwu.
 O właśnie. To kolejna z możliwych odpowiedzi na pytanie "jak to możliwe".
Avatar
Były sol / 11 marca 2019 o 12:41
0
To ośrodek szkolenia służb lotniskowych, nie uratuje sytuacji finansowej PLL?
Avatar
Seba / 11 marca 2019 o 09:02
-2
Stambuł od kilku miesięcy jest otwarty i cały czas się buduje. Pełną moc osiągną za 2 lata. Tak się składa, że widziałem to stare lotnisko w Stambule. Co dwie minuty startował kolejny samolot. Ale to jest przecież Azja a my lotnisko "mamy w Berlinie"... 
Avatar
Kacper / 11 marca 2019 o 08:34
+1
Drogi Heniu! Nawet jeżeli to są ludzie z naszego regionu, to jednak wybierają nasze lotnisko a nie jakieś inne. W ubiegłym roku nocowali u mnie znajomi z Kutna, którzy lecieli z Lublina do Tel Awiwu.
Avatar
Henio / 11 marca 2019 o 07:41
0
jednak się kręci... Strachy na lachy. Dlaczego tylu ludzi jednak korzysta z tego lotniska? Na parkingu widywałem rejestracje z literkami R, T, P a nawer (jak to możliwe?) W . Dlaczego jednak rezygnujemy (jeśli to możliwe) z dojazdu do Warszawy? Cały czas można wybierać dowolne lotnisko (nawet w Szczecinie). To co jest obrzydliwe w naszym regionie i jego mentalności to niezmordowany pesymizm (PISsymizm &amp; POsymizm). Unia nieudaczników i frajerów. Tymczasem lotnisko jednak wymagało rozbudowy... Ups...
 Pytasz jak to możliwe, że widywałeś tablice z literką W? A co, tak trudno zgadnąć, że wielu mieszkańców Lublina i okolic, bliższych i dalszych, jeździ pojazdami z taką rejestracją?
 Pytasz jak to możliwe, że widywałeś tablice z literką W? A co, tak trudno zgadnąć, że wielu mieszkańców Lublina i okolic, bliższych i dalszych, jeździ pojazdami z taką rejestracją? rozwiń
Avatar
Marcin / 10 marca 2019 o 11:43
+3
W jakim państwie jedno lotnisko jest w stanie uźwignąć wszystkie wyzwania? W epoce powszechnego przemieszczania się. Kogoś tu rozum opuścił w tej diagnozie. A do zwolenników oszczędzania mam pytanie. Gdzie są zaoszczędzone pieniądze z tych lat, kiedy nie było lotniska w Lublinie? Gdzie te miliony czy miliardy?
Avatar
Kacper / 10 marca 2019 o 11:32
0
jednak się kręci... Strachy na lachy. Dlaczego tylu ludzi jednak korzysta z tego lotniska? Na parkingu widywałem rejestracje z literkami R, T, P a nawer (jak to możliwe?) W . Dlaczego jednak rezygnujemy (jeśli to możliwe) z dojazdu do Warszawy? Cały czas można wybierać dowolne lotnisko (nawet w Szczecinie). To co jest obrzydliwe w naszym regionie i jego mentalności to niezmordowany pesymizm (PISsymizm & POsymizm). Unia nieudaczników i frajerów. Tymczasem lotnisko jednak wymagało rozbudowy... Ups...
Avatar
Korwinowiec / 10 marca 2019 o 08:28
-2
ZSL wykończył lotnisko
Avatar
Nie damy się / 10 marca 2019 o 08:14
-1
Logika pisowskich manipulantów. Zasiać niepewność, wykazać, że to nie ma sensu...
Avatar
Posady i stanowska / 10 marca 2019 o 00:00
-5
Czy zostanie pociągnięty niejaki ŻUK zgodnie z art. 296 KK  za niegospodarność ? Przecież od samego początku było wiadomo, że lotnisko jest skazane na porażkę. Chodziło tylko o propagandę dla Żuka i bandy z PO. Teraz my podatnicy musimy za to płacić. Pytam jakim cudem ten typ jeszcze nie siedzi.
 Bo jest 100 razy mądrzejszy niż ty z całą resztą pisowskich popierdółek i wygrywa każde wybory z palcem w żopie.
Zobacz wszystkie komentarze 44

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Znicz Pruszków – Górnik Łęczna 1:2. Seria trwa w najlepsze

Znicz Pruszków – Górnik Łęczna 1:2. Seria trwa w najlepsze 0 0

Trwa znakomita passa Górnika Łęczna. Tym razem podopieczni trenera Kamila Kieresia pokonali na wyjeździe Znicz Pruszków 2:1, a więc odnieśli czwartą wygraną z rzędu. Dzięki temu Leandro i spółka są na drugim miejscu w tabeli

Budżet Puław straci 5 milionów złotych?

Budżet Puław straci 5 milionów złotych? 0 1

Zapowiedziana przez rząd obniżka podatków, w tym przede wszystkim PIT-u, spowoduje wymierne straty we wpływach do budżetu Puław. Jak szacuje Ratusz, różnica może wynieść około 5 milionów złotych.

Premier Morawiecki zachwycony drogami w gm. Jastków [zdjęcia]

Premier Morawiecki zachwycony drogami w gm. Jastków [zdjęcia] 0 2

– To coś, czego ta gmina nie doświadczyła nigdy wcześniej. Takich gmin jest bardzo wiele. Gmin, dla których nowe drogi oznaczają nowe możliwości, nowe otwarcie – mówił w podlubelskich Tomaszowicach premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu w piątek przebywał z wizytą w województwie lubelskim.

Piknik Pracowników i Absolwentów UMCS w Ogrodzie Botanicznym [zdjęcia]
galeria

Piknik Pracowników i Absolwentów UMCS w Ogrodzie Botanicznym [zdjęcia] 5 1

Tłumy pracowników oraz absolwentów UMCS wraz z rodzinami wzięło udział w sobotnim pikniku w Ogrodzie Botanicznym.

Pęknięty stół, nadpalone witacze, zaorana ziemia. Co oznaczają instalacje w centrum Lublina? [zdjęcia]
galeria

Pęknięty stół, nadpalone witacze, zaorana ziemia. Co oznaczają instalacje w centrum Lublina? [zdjęcia] 0 9

Są prace przestrzenne, nieadekwatne do staromiejskiej estetyki. Nie sposób ich nie zauważyć. Są subtelne, ukryte, niezauważalne. Ich szukać trzeba z dołączoną do programu festiwalu mapką. Są neony i meble. Stos nadpalonych witaczy i wielka kolorowanka. Psychodeliczny „ogród” i zaorany pas ziemi.

Pszczółka Polski Cukier trzecia na towarzyskim turnieju w Lublinie. Jest kłopot z kontuzjami [zdjęcia]
galeria

Pszczółka Polski Cukier trzecia na towarzyskim turnieju w Lublinie. Jest kłopot z kontuzjami [zdjęcia] 0 0

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin zajęła trzecie miejsce w towarzyskim Turnieju o Puchar Rektora UMCS w Lublinie. Akademiczki przegrały dwa z trzech spotkań, ale miały też wielkiego pecha. W drugim meczu straciły aż trzy zawodniczki z powodu kontuzji

Desperat okaleczył się i wskoczył do Zalewu Zemborzyckiego

Desperat okaleczył się i wskoczył do Zalewu Zemborzyckiego 15 3

Do dramatycznych scen doszło w sobotę nad Zalewem Zemborzyckim. Mieszkaniec Lublina najpierw się okaleczył, a później wskoczył do wody

Idzie spore ochłodzenie. Będzie też padało i wiało

Idzie spore ochłodzenie. Będzie też padało i wiało 4 1

Idzie spore ochłodzenie. Temperatura ma spaść poniżej 10 stopni, a ochłodzeniu towarzyszyć będzie silny wiatr - przewidują synoptycy

Włodzimierz Zinkiewicz i Puławy, których już nie ma - wernisaż wystawy
15 września 2019, 16:00

Włodzimierz Zinkiewicz i Puławy, których już nie ma - wernisaż wystawy 0 3

Muzeum Czartoryskich w Puławach zaprasza na otwarcie wystawy "Włodzimierz Zinkiewicz i Puławy, których już nie ma". Wernisaż nastąpi 15 września o godz. 16 w Domu Aleksandryjskim.

Cebulowa z kaszą, gołąbki po węgiersku. Regionalne potrawy z kapustą i kaszą
kuchnia

Cebulowa z kaszą, gołąbki po węgiersku. Regionalne potrawy z kapustą i kaszą 1 0

Zima ma być w tym roku tęga. Będzie się liczyć energetyczna kuchnia: gęste krupniki, żurki, zalewajki. Zrazy z kaszą, zawijasy i pieczenie podlane gęstym sosem. Ale przede wszystkim gołąbki w różnych odmianach

Śmigłowce Sokół z PZL Świdnik będą unowocześnione. "Dobre miejsca pracy"
galeria

Śmigłowce Sokół z PZL Świdnik będą unowocześnione. "Dobre miejsca pracy" 26 24

Miała być wielka feta, ale do podpisania rekordowego kontraktu dojdzie w zaciszu gabinetu. Chodzi modernizację przez PZL Świdnik pierwszych czterech wojskowych Sokołów. W planach jest kolejnych 25.

Lubelskie "Pszczółki" zaprezentowały się kibicom [zdjęcia]
galeria

Lubelskie "Pszczółki" zaprezentowały się kibicom [zdjęcia] 0 1

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin jest w środku przygotowań do nowego sezonu w Energa Basket Lidze Kobiet, ale w przerwie pomiędzy meczami zawodniczki spotkały się z kibicami. Podopieczne Krzysztofa Szewczyka zaprezentowały się swoim sympatykom podczas sobotniego Pikniku Pracowników i Absolwentów UMCS

"Teren prywatny" przy wjeździe na parking. Miasto idzie na rękę właścicielowi sklepu

"Teren prywatny" przy wjeździe na parking. Miasto idzie na rękę właścicielowi sklepu 14 13

Miasto chce wynająć parking przy ulicy Okopowej właścicielowi sklepu Ela w Białej Podlaskiej na czas nieokreślony. Dotychczasowa umowa najmu tego terenu skończyła się dla właściciela sklepu 30 czerwca.

Lublin: Pożar przy ul. Nowy Świat. Nie żyje kobieta

Lublin: Pożar przy ul. Nowy Świat. Nie żyje kobieta 13 0

Kobieta zginęła w pożarze domu przy ul. Nowy Świat w Lublinie

Sofia Ennaoui nie wystartuje na MŚ. Pech lekkoatletki AZS UMCS Lublin
galeria

Sofia Ennaoui nie wystartuje na MŚ. Pech lekkoatletki AZS UMCS Lublin 12 1

Sofia Ennaoui z powodów zdrowotnych nie wystąpi w mistrzostwach świata w Katarze. Wicemistrzyni Europy w biegu na 1500 m ma problemy ze ścięgnami Achillesa i kolanem.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.