Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubartów

2 marca 2016 r.
13:27

Poderżnął gardło byłej narzeczonej. Zabójca z Lubartowa chce łagodnej kary

0 34 A A
– 8 lat to kara adekwatna. Nieszczęście będzie trwało niezależnie od wyroku – argumentował mec. Stanisław Estreich, obrońca Mateusza K. (fot. Maciej Kaczanowski)
– 8 lat to kara adekwatna. Nieszczęście będzie trwało niezależnie od wyroku – argumentował mec. Stanisław Estreich, obrońca Mateusza K. (fot. Maciej Kaczanowski)

Mateusz K. nie planował zabójstwa – przekonuje obrońca 25-latka z Lubartowa. Młody mężczyzna poderżnął gardło swojej byłej narzeczonej, bo nie chciał pogodzić się z jej odejściem. Potem próbował się podpalić.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Nikt przy zdrowych zmysłach nie polewa benzyną samochodu, w którym sam siedzi – przekonywał wczoraj w mowie końcowej mec. Stanisław Estreich, obrońca Mateusza K. Po zamordowaniu dziewczyny chłopak próbował się podpalić. – Później rzucał się pod samochody. Koło jednego z nich zerwało mu z twarzy płat skóry. To były prawdziwe reakcje.

Obrońca Mateusza K. próbował w ten sposób przekonać sąd, że jego klientem kierowały emocje. Nie mógł pogodzić się z rozpadem swojego związku, a później ze śmiercią Anny. Mężczyzna miał działać w stanie tzw. reakcji dysforycznej, w uproszczeniu – silnej i nagłej depresji, która wyzwala agresję.

Obrońca: 8 lat to kara adekwatna

Sąd Apelacyjny w Lublinie zamknął wczoraj postępowanie dotyczące Mateusza K. W pierwszym procesie mężczyzna został skazany na 12 lat więzienia. Nakazano mu również zapłatę 50 tys. zł na rzecz matki swojej ofiary. Prokuratura domagała się skazania Mateusza K. na 25 lat pozbawienia wolności. Rodzina ofiary chciała dożywocia i 10 razy większego zadośćuczynienia. Wszystkie strony złożyły apelację od czerwcowego wyroku. Postępowanie, podobnie jak proces w pierwszej instancji toczyło się za zamkniętymi drzwiami.

W sądzie odwoławczym prokurator wnioskował o uchylenie wyroku 12 lat więzienia, co oznaczałoby powrót sprawy na wokandę. Obrońca Mateusza K. domagał się złagodzenia kary do najniższej z możliwych, czyli 8 lat pozbawienia wolności.

– Oskarżony był normalnym chłopcem. Pochodzi z rodziny lekarskiej. Dostał się na politechnikę, ale marzył o medycynie, więc chciał poprawić maturę – wyliczał mec. Estreich. – 8 lat to kara adekwatna. Nieszczęście będzie trwało niezależnie od wyroku.

Zabił i chciał umrzeć

Sprawa dotyczy wydarzeń z sierpnia 2013 roku. W domu przy ul. Krętej w Lubartowie bliscy odnaleźli wówczas ciało 21-letniej Anny. Jak później ustalono, Mateusz K. poderżnął jej gardło scyzorykiem i zostawił na pewną śmierć. Chwilę po odnalezieniu zwłok policjanci dostali sygnał o poparzonym mężczyźnie, który biegał po wsi Tarło. Rzucał się pod samochody, próbując popełnić samobójstwo. Okazało się, że to Mateusz K., syn znanego w Lubartowie lekarza i były chłopak zmarłej dziewczyny.

Śledczy ustalili, że kiedy Anna postanowiła od niego odejść, nie chciał się z tym pogodzić. Groził jej. 21-latka była tak przestraszona, że prosiła matkę, by zamykała dom. Mateusz K. miał jednak własne klucze. Feralnego dnia obserwował posesję przy ul. Krętej. Krył się za samochodami. Kiedy matka Anny wyszła, chłopak wszedł do domu i zamordował 21-latkę.

Obrona próbowała później przekonywać, że chciał tylko porozmawiać z dziewczyną. Para się kłóciła, a chłopak działał pod wpływem impulsu. Śledczy przekonują, że jadąc na ul. Krętą chciał zabić.

– Od jego przybycia do odjazdu minęło pięć minut – przypomniał w mowie końcowej prokurator. – W tym czasie doszedł do drzwi, otworzył je, obudził pokrzywdzoną, stoczył walkę, schował nóż i wyszedł. Tu nie ma miejsca na kłótnię.

„Jak doskonałe małżeństwo”

Związek Anny i Mateusza trwał dwa lata. Młodzi ludzie żyli razem w Lublinie, w mieszkaniu rodziców chłopaka. Z ustaleń śledczych wynika, że dochodziło między nimi do kłótni, a Mateusz bywał agresywny. Czasem posuwał się do rękoczynów.

– Byli jak doskonałe małżeństwo. On obsypywał ją prezentami – przekonywał obrońca Mateusza K. – Ich miłość legła w gruzach, kiedy ona znalazła pracę i poznała starszego mężczyznę, który miał już rodzinę. Wtedy Mateusz zaczął być zły. Anna wyprowadziła się. Załamanie Mateusza i jego reakcje są zrozumiałe.

Kluczowe znaczenie w sprawie ma ustalenie, czy działał z premedytacją, czy też pod wpływem emocji. Sam oskarżony podczas śledztwa zasłaniał się niepamięcią. Później zdecydował się przeprosić matkę ofiary.

– To, co się zdarzyło, to również moja osobista tragedia – oświadczył w sądzie Mateusz K. – Dla mnie świat się skończył. Bardzo żałuję tego, co się stało.

Wyrok zostanie ogłoszony 5 marca.

>>>

Mateusz K. po zabójstwie podpalił się w samochodzie, próbując popełnić samobójstwo. Wideo: Archiwum DW

Komentarze 34

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 18 lutego 2017 o 13:36
0
Co za stek bzdur , to nie był nieszczęśliwy wypadek na zasadzie emocje w młodym człowieku buzują przepychanka,czy cokolwiek ktoś upada nieszczęśliwie...TO BYŁ MORD! Zwyrol , psychopata podrzyna gardło dziewczynie , a jak we Francji terrorysta podciął gardło księdzu to go bronili,że to religia,że wzburzenie emocjonalne?
Avatar
Gość / 15 stycznia 2017 o 18:14
0
Ty śmiechu powinno się ciebie zutylizować. Nie będziesz miał życia w Lubartowie.
Avatar
Gość / 7 lipca 2016 o 09:59
0
Jak on się nazywa?
Avatar
Gość / 14 marca 2016 o 21:08
0
Nigdy nie ma żadnego usprawiedliwienia dla zbrodni ani tak okrutnego mordercy. Sąd, który za zabójstwo człowieka przyznaje 12 lat, adwokat, który w taki sposób usprawiedliwia straszną zbrodnię i mordercę - to nie do pomyślenia w cywilizowanym kraju.
Avatar
Gość / 10 marca 2016 o 07:03
0
"Gurjinder "Gary" Dhaliwal has been sentenced to life in prison for murdering his former girlfriend Maple Batalia at Simon Fraser University's Surrey campus in September 2011." Dozywocie dla bylego chlopaka, ktory zamordowal swoja byla dziewczyne w Surrey, Kolumbia Brytyjska, Kanada.To tylko przyklad kary.
Avatar
Gość / 6 marca 2016 o 08:44
0
Zrozumiałe?! Czyś człowieku oszalał?! Nie ma i nie może być zrozumienia dla zbrodni!
Avatar
Gość / 4 marca 2016 o 23:38
0
Załamanie Mateusza i jego reakcje są zrozumiałe. Bezczelny adwokat
Avatar
crx / 4 marca 2016 o 11:07
0

Hańba dla takiego adwokata i potępienie społeczne !!!

Ludzie powinni mu pluć pod nogi i mówić co o nim sądzą. Broni to się ludzi, którym niechcący się zdarzy wypadek, a nie MORDERCY !!!

Sądy lubelskie schodzą na psy ! Dosłownie. 8, 12 lat, czy 15 ? Nie, nie i jeszcze raz nie!!!

Minimum 25 lat. A sprawiedliwie byłoby śmierć za śmierć.

Co to za rodzina lekarska? To patologia. Ludzie, trzymajcie się z dala od takich ludzi, bo nie wiadomo co się po nich spodziewać. W końcu synek ma ich geny. I żadnego poczucia winy.

Nie mówię oczywiście o sprawiedliwości, czy wymiarze sprawiedliwości...;-))) , ale o systemie prawnym !!!

Nie mówię oczywiście o sprawiedliwości, czy wymiarze sprawiedliwości...;-))) , ale o systemie prawnym !!!

rozwiń
Avatar
crx / 4 marca 2016 o 11:05
0

Hańba dla takiego adwokata i potępienie społeczne !!!

Ludzie powinni mu pluć pod nogi i mówić co o nim sądzą. Broni to się ludzi, którym niechcący się zdarzy wypadek, a nie MORDERCY !!!

Sądy lubelskie schodzą na psy ! Dosłownie. 8, 12 lat, czy 15 ? Nie, nie i jeszcze raz nie!!!

Minimum 25 lat. A sprawiedliwie byłoby śmierć za śmierć.

Co to za rodzina lekarska? To patologia. Ludzie, trzymajcie się z dala od takich ludzi, bo nie wiadomo co się po nich spodziewać. W końcu synek ma ich geny. I żadnego poczucia winy.

Nic podobnego !!! Rolą adwokata jest bronić każdego , bo taki jest w RP system prawny. Nawet jak ktoś nie ma prywatnie na adwokata , to dostaje go z urzędu. Czy to dobre ,czy też złe , to chol...a jasna wie ;-)))

Nic podobnego !!! Rolą adwokata jest bronić każdego , bo taki jest w RP system prawny. Nawet jak ktoś nie ma prywatnie na adwokata , to dostaje go z urzędu. Czy to dobre ,czy też złe , to chol...a jasna wie ;-)))

rozwiń
Avatar
anna / 3 marca 2016 o 14:50
0

Hańba dla takiego adwokata i potępienie społeczne !!!

Ludzie powinni mu pluć pod nogi i mówić co o nim sądzą. Broni to się ludzi, którym niechcący się zdarzy wypadek, a nie MORDERCY !!!

Sądy lubelskie schodzą na psy ! Dosłownie. 8, 12 lat, czy 15 ? Nie, nie i jeszcze raz nie!!!

Minimum 25 lat. A sprawiedliwie byłoby śmierć za śmierć.

Co to za rodzina lekarska? To patologia. Ludzie, trzymajcie się z dala od takich ludzi, bo nie wiadomo co się po nich spodziewać. W końcu synek ma ich geny. I żadnego poczucia winy.

Avatar
Gość / 18 lutego 2017 o 13:36
0
Co za stek bzdur , to nie był nieszczęśliwy wypadek na zasadzie emocje w młodym człowieku buzują przepychanka,czy cokolwiek ktoś upada nieszczęśliwie...TO BYŁ MORD! Zwyrol , psychopata podrzyna gardło dziewczynie , a jak we Francji terrorysta podciął gardło księdzu to go bronili,że to religia,że wzburzenie emocjonalne?
Avatar
Gość / 15 stycznia 2017 o 18:14
0
Ty śmiechu powinno się ciebie zutylizować. Nie będziesz miał życia w Lubartowie.
Avatar
Gość / 7 lipca 2016 o 09:59
0
Jak on się nazywa?
Avatar
Gość / 14 marca 2016 o 21:08
0
Nigdy nie ma żadnego usprawiedliwienia dla zbrodni ani tak okrutnego mordercy. Sąd, który za zabójstwo człowieka przyznaje 12 lat, adwokat, który w taki sposób usprawiedliwia straszną zbrodnię i mordercę - to nie do pomyślenia w cywilizowanym kraju.
Avatar
Gość / 10 marca 2016 o 07:03
0
"Gurjinder "Gary" Dhaliwal has been sentenced to life in prison for murdering his former girlfriend Maple Batalia at Simon Fraser University's Surrey campus in September 2011." Dozywocie dla bylego chlopaka, ktory zamordowal swoja byla dziewczyne w Surrey, Kolumbia Brytyjska, Kanada.To tylko przyklad kary.
Avatar
Gość / 6 marca 2016 o 08:44
0
Zrozumiałe?! Czyś człowieku oszalał?! Nie ma i nie może być zrozumienia dla zbrodni!
Avatar
Gość / 4 marca 2016 o 23:38
0
Załamanie Mateusza i jego reakcje są zrozumiałe. Bezczelny adwokat
Avatar
crx / 4 marca 2016 o 11:07
0

Hańba dla takiego adwokata i potępienie społeczne !!!

Ludzie powinni mu pluć pod nogi i mówić co o nim sądzą. Broni to się ludzi, którym niechcący się zdarzy wypadek, a nie MORDERCY !!!

Sądy lubelskie schodzą na psy ! Dosłownie. 8, 12 lat, czy 15 ? Nie, nie i jeszcze raz nie!!!

Minimum 25 lat. A sprawiedliwie byłoby śmierć za śmierć.

Co to za rodzina lekarska? To patologia. Ludzie, trzymajcie się z dala od takich ludzi, bo nie wiadomo co się po nich spodziewać. W końcu synek ma ich geny. I żadnego poczucia winy.

Nie mówię oczywiście o sprawiedliwości, czy wymiarze sprawiedliwości...;-))) , ale o systemie prawnym !!!

Nie mówię oczywiście o sprawiedliwości, czy wymiarze sprawiedliwości...;-))) , ale o systemie prawnym !!!

rozwiń
Avatar
crx / 4 marca 2016 o 11:05
0

Hańba dla takiego adwokata i potępienie społeczne !!!

Ludzie powinni mu pluć pod nogi i mówić co o nim sądzą. Broni to się ludzi, którym niechcący się zdarzy wypadek, a nie MORDERCY !!!

Sądy lubelskie schodzą na psy ! Dosłownie. 8, 12 lat, czy 15 ? Nie, nie i jeszcze raz nie!!!

Minimum 25 lat. A sprawiedliwie byłoby śmierć za śmierć.

Co to za rodzina lekarska? To patologia. Ludzie, trzymajcie się z dala od takich ludzi, bo nie wiadomo co się po nich spodziewać. W końcu synek ma ich geny. I żadnego poczucia winy.

Nic podobnego !!! Rolą adwokata jest bronić każdego , bo taki jest w RP system prawny. Nawet jak ktoś nie ma prywatnie na adwokata , to dostaje go z urzędu. Czy to dobre ,czy też złe , to chol...a jasna wie ;-)))

Nic podobnego !!! Rolą adwokata jest bronić każdego , bo taki jest w RP system prawny. Nawet jak ktoś nie ma prywatnie na adwokata , to dostaje go z urzędu. Czy to dobre ,czy też złe , to chol...a jasna wie ;-)))

rozwiń
Avatar
anna / 3 marca 2016 o 14:50
0

Hańba dla takiego adwokata i potępienie społeczne !!!

Ludzie powinni mu pluć pod nogi i mówić co o nim sądzą. Broni to się ludzi, którym niechcący się zdarzy wypadek, a nie MORDERCY !!!

Sądy lubelskie schodzą na psy ! Dosłownie. 8, 12 lat, czy 15 ? Nie, nie i jeszcze raz nie!!!

Minimum 25 lat. A sprawiedliwie byłoby śmierć za śmierć.

Co to za rodzina lekarska? To patologia. Ludzie, trzymajcie się z dala od takich ludzi, bo nie wiadomo co się po nich spodziewać. W końcu synek ma ich geny. I żadnego poczucia winy.

Zobacz wszystkie komentarze 34

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu 0 0

11-letnia dziewczynka trafiła do szpitala po tym jak w auto w którym jechała uderzył inny samochód/

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami
film

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami 1 5

- Czy w ruinie, gdzie dykta zastępuje szyby, a dziury w ścianach mają wielkość pięści, montowanie kamer to najpilniejsza potrzeba? - pytają oburzeni mieszkańcy bloku socjalnego w Płocku.

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia]
galeria

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia] 13 2

W piątek można było premierowo zobaczyć nowe widowisko „Anioły lubelskie” w fontannie na pl. Litewskim.

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter 1 2

Rozmowa Z Rafałem Wójcikiem, trenerem Górnika Łęczna

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki?

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki? 5 10

Drogi są jak tętnice: dziurawe i pozapychane szybko prowadzą do zawału. Czy grozi nam wizyta u auto-kardiologa? Chyba nie, bo w naszym regionie inwestycje są realizowane na każdej kategorii dróg: od krajowych do gminnych. Wciąż jednak daleko nam do Śląska czy Wielkopolski, gdzie infrastruktura drogowa jest już na poziomie europejskim.

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia
zdjęcia
galeria

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia 7 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Dominik Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 7

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 10 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 2 17

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 7

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 27 9

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!