Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubartów

18 września 2019 r.
14:20

Lubartów: Ścieżki rowerowe, boiska i rewitalizacja parku

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 9 A A
Przy ul. Farnej powstanie Punkt Informacji Turystycznej
Przy ul. Farnej powstanie Punkt Informacji Turystycznej

Trwa wielkie budowanie w Lubartowie. Kilka inwestycji powstaje z publicznych pieniędzy magistratu, który wspomaga się przy tym unijną „kroplówką”. Niektóre z nich skończą się w tym roku, inne w 2020.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ścieżki

Jedną z oczekiwanych inwestycji przez mieszkańców są ścieżki rowerowe wykonywane w ramach projektu Mobilny Lubelski Obszar Funkcjonalny. – Prace nad budową ścieżek rowerowych w ciągu ulic Lubelska – Rynek I – Słowackiego przebiegają zgodnie z harmonogramem. W tej chwili trwają prace nad budową ścieżki asfaltowej i przebudową chodnika – mówi Łukasz Chomicki, rzecznik prasowy magistratu. Koszt realizacji to blisko 3,5 mln zł.

Projekt obejmuje też realizację pierwszej części rozbudowy ulic Lubelskiej, Rynek I, Słowackiego i Batalionów Chłopskich, czyli budowę chodników, dróg rowerowych i pieszo-rowerowych. Planowana jest m.in. wymiana nawierzchni na chodnikach, na których dopuszczony zostanie ruch rowerowy. W ramach projektu powstaną też m.in. wiaty rowerowe oraz stojaki na rowery. Zakończenie prac planowane jest do 30 listopada.

Boiska

Budowa boiska przy ul. Batalionów Chłopskich przebiega zgodnie z harmonogramem. – Stoi już ogrodzenie, pojawiły się bramki i trybuny oraz sztuczna nawierzchnia. To będzie nowoczesny i funkcjonalny obiekt w otoczeniu zieleni – dodaje Chomicki.

Zgodnie z projektem przy ul. Batalionów Chłopskich powstanie boisko wielofunkcyjne o sztucznej nawierzchni, na którym zostaną wyznaczone palce do gry w piłkę nożną i ręczną o wymiarach 40x20m, koszykówkę o wymiarach 22x15 m oraz boisko do siatkówki o wymiarach 18x9 m.

Obiekt będzie oświetlony lampami parkowymi. Całość ma być otoczona zielenią parkową, stąd nowe nasadzenia drzew i krzewów. W sumie posadzonych zostanie 46 nowych drzew. Planowany termin zakończenia prac to również listopad.

Równolegle trwa budowa Stadionu Miejskiego przy ul. Parkowej. Wkrótce zostanie położona nowa nawierzchnia trawiasta. Stadion przy ul. Parkowej zyska pełnowymiarowe boisko z naturalną nawierzchnią, trybuny, toalety, oświetlenie, nagłośnienie i zaplecze dla zawodników.

Coś dla turystów

Ku końcowi zmierzają prace związane z przebudową budynku przy ul. Farnej, gdzie zainstaluje się Punkt Informacji Turystycznej. Budowlańcy mają się uporać z gruntownym remontem do 30 listopada. – Remont polega na kompleksowej rewitalizacji. Fundamenty zostaną podbite, budynek zyska nową elewację, ściany zostaną ocieplone – wymienia rzecznik. Wymieniona zostanie więźba i pokrycie dachowe, a strop docieplony. PIT zacznie działać jeszcze w tym roku.

I Park Miejski

Koszt tej dwuletniej inwestycji to blisko 11 mln zł. Umowa z wykonawcą została podpisana 9 sierpnia. Rozpoczął się pierwszy etap inwestycji, spuszczanie wody i oczyszczanie stawu. Woda w stawie ma być napowietrzana przez trzy gejzery. Wymieniona będzie również nawierzchnia alejek. Te w części historycznej będą miały nawierzchnię mineralną, z kolei główna ścieżka parku zostanie wyłożona kostką bazaltową. Plac przy fontannie oraz schody będą wykonane z kamienia.

– Kolejny krok to pielęgnacja drzew. Te prace pozwolą ograniczyć problem związany z obecnością m.in. wron, które zanieczyszczają teren – wyjaśnia rzecznik.

W ramach projektu pojawi się również nowa zieleń – wysoka i niska. Dziś w parku występuje 36 gatunków drzew i 6 gatunków krzewów. Po rewitalizacji pojawi się dodatkowych 6 gatunków drzew i 19 odmian krzewów. Łącznie do miejskiego ogrodu zostaną wprowadzone 92 nowe gatunki roślin, m.in. byliny, paprocie i trawy ozdobne.

Rewitalizacja parku zakłada również modernizację oświetlenia i montaż monitoringu. W parku pojawi się 167 nowych latarni LED. W kolejnych etapach zostanie ustawionych 78 drewnianych ławek parkowych, 34 ławki kamienne i blisko 30 koszy na śmieci. W ogrodzie miejskim stanie też drewniana altana – glorieta. Planowany termin zakończenia prac to 30 września przyszłego roku.

Na ukończeniu jest już boisko przy ul. Batalionów Chłopskich
e-Wydanie

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
kol90 / 18 września 2019 o 18:04
+4
Ta ścieżka rowerowa to tak trochę na siłę jest budowana. Chodnik który istniał na ul Lubelskiej był za wąski na wydzielenie z niego oddzielnych pasów dla rowerów i dla pieszych. Nigdzie nie widziałem jeszcze tak wąskiej ścieżki rowerowej ! Będzie problem z wyprzedzaniem bez zjazdu na cześć pieszą chodnika. Bankowo będą zdarzać się kolizje z pieszymi. Zamiast asfaltowej nawierzchni ścieżki powinni ułożyć po prostu czerwoną kostkę obok starej kostki dla pieszych. A tak jest nierówno po włożyli krawężnik rozdzielający miedzy asfalt i kostkę. Pieszym się źle chodzi a i rowerzystom też to będzie przeszkadzać.
Ta ścieżka rowerowa to tak trochę na siłę jest budowana. Chodnik który istniał na ul Lubelskiej był za wąski na wydzielenie z niego oddzielnych pasów dla rowerów i dla pieszych. Nigdzie nie widziałem jeszcze tak wąskiej ścieżki rowerowej ! Będzie problem z wyprzedzaniem bez zjazdu na cześć pieszą chodnika. Bankowo będą zdarzać się kolizje z pieszymi. Zamiast asfaltowej nawierzchni ścieżki powinni ułożyć po prostu czerwoną kostkę obok starej kostki dla pieszych. A tak jest nierówno po włożyli krawężnik rozdzielający miedzy asfalt i kostkę. P... rozwiń
Avatar
Gość / 18 września 2019 o 14:44
+4
błagam! Park miejski, który naprawdę służył mieszkańcom został "ogrodzony" i nic się tam nie dzieje. Nic więc dziwnego że taśmy zostały zerwane już następnego dnia i ludzie nadal korzystają z "placu budowy". Idę o zakład że do wiosny nic, ale to NIC się tam nie ruszy
Avatar
Wuwu / 21 września 2019 o 22:27
+3
Idąc ostatnio przez większość miasta z żalem patrzyłam na wykonanie i jakość tych ścieżek, porażka.. I te sterty piachu pozostawione pieszym na chodnikach w jakim celu??? BRAK SŁÓW WŁADZE MIASTA. Widać, że w teren nie wychodzicie i nasze miasto Was tak naprawdę nie interesuje, ponieważ dojezdzacie tu jedynie odbębnić tych kilka godzin pracy.... 
Avatar
kol90 / 1 października 2019 o 17:44
+1
Wychodzi co to ,że ta nowa "ścieżka rowerowa" nie będzie na całej długości ul. Lubelskiej. Już porozstawiali co 15-20 metrów znaki C-13 + C-16. Czyli wynika ,że odcinkami chodnik będzie wspólny dla rowerzystów i pieszych a tylko na pozostałej długości chodnika będzie ta nowa asfaltowa ścieżka rowerowa. Nie wiem co za magik takie coś wymyślił. Nie dość że na mieście jest tyle znaków drogowych to jeszcze teraz dodadzą z kilkadziesiąt nowych.
Avatar
Gość / 18 września 2019 o 15:36
+1
Nie wiem, którędy rowerzyści poruszają się w Lubartowie - ktoś pisze, że jezdnią. Przynajmniej lepiej niż w Lublinie, bo tutaj jeżdżą po chodnikach. Z dwojga złego wolę rowery na jezdni niż na chodniku. A gdy jest droga rowerowa, to ich miejsce jest na drodze rowerowej.
Avatar
Gość / 18 września 2019 o 15:21
+1
Ścieżki rowerowe hshaha. Jadąc codziennie do pracy przez cały Lubartów widzę rowerzystów którzy jeżdżą i owszem..... ale jezdnią. Mało kto. Korzysta z tych ścieżek za bagatela 3,5 mln. A na chodnikach ludzie ledwo chodzą bo są powykrzywiane, dziury, wyrwy w jezdniach. Szok.
Avatar
Gość / 21 września 2019 o 17:59
0
nie rozumiem doprawdy po co taki koszt ścieżeczki rowerowej - zrywanie dobrej kostki, lanie asaltu. Wystrczylo pomalować czerwony pas na kostce i wydzielić w ten sposob scieżkę i prawie bezkosztowo spawdzić jak to działa,
Avatar
Woj / 19 września 2019 o 14:21
0
Hahaha. Jak mają korzystać, jak są jeszcze nie gotowe, czyli jeszcze nie ma ścieżek rowerowych. 
Avatar
kosztem / 19 września 2019 o 06:49
-1
Ta (Scieżka Rowerowa) i to co jest zrobione i jak to wygląda to jakaś ściema! Jak czytam to uwierzyć nie mogę! 3,5 bańki? Za co pytam? za co? Hm...... śmierdzi to nieźle...ta cała ścieżka dziwnych wymiarów, będzie tylko przeszkadzać przechodniom bo zrobiło się kosztem ścieżki ciasno jak w dup...! Gęsiego będą pisi chodzić a rowerzysci i tak jeżdzą dalej jak szaleni. CBA jakieś przejrzeć te wydatki powinno, bo taki chłam za 305 bani to ja jeszcze nie widziałem. To jest WAŁ - ale wybrali nowe władze ufffffffffff. Park 11 bamboli?  O*O  aż oczy mi włażą za wycinkę?   PS; Po co tę wyspę likwidować, jto taki mądry był  i miał taki pomysł pytam!!! Won od wyspy! Won
Ta (Scieżka Rowerowa) i to co jest zrobione i jak to wygląda to jakaś ściema! Jak czytam to uwierzyć nie mogę! 3,5 bańki? Za co pytam? za co? Hm...... śmierdzi to nieźle...ta cała ścieżka dziwnych wymiarów, będzie tylko przeszkadzać przechodniom bo zrobiło się kosztem ścieżki ciasno jak w dup...! Gęsiego będą pisi chodzić a rowerzysci i tak jeżdzą dalej jak szaleni. CBA jakieś przejrzeć te wydatki powinno, bo taki chłam za 305 bani to ja jeszcze nie widziałem. To jest WAŁ - ale wybrali nowe władze ufffffffffff. Park 11 bamboli?  O*O  aż ocz... rozwiń
Avatar
kol90 / 1 października 2019 o 17:44
+1
Wychodzi co to ,że ta nowa "ścieżka rowerowa" nie będzie na całej długości ul. Lubelskiej. Już porozstawiali co 15-20 metrów znaki C-13 + C-16. Czyli wynika ,że odcinkami chodnik będzie wspólny dla rowerzystów i pieszych a tylko na pozostałej długości chodnika będzie ta nowa asfaltowa ścieżka rowerowa. Nie wiem co za magik takie coś wymyślił. Nie dość że na mieście jest tyle znaków drogowych to jeszcze teraz dodadzą z kilkadziesiąt nowych.
Avatar
Wuwu / 21 września 2019 o 22:27
+3
Idąc ostatnio przez większość miasta z żalem patrzyłam na wykonanie i jakość tych ścieżek, porażka.. I te sterty piachu pozostawione pieszym na chodnikach w jakim celu??? BRAK SŁÓW WŁADZE MIASTA. Widać, że w teren nie wychodzicie i nasze miasto Was tak naprawdę nie interesuje, ponieważ dojezdzacie tu jedynie odbębnić tych kilka godzin pracy.... 
Avatar
Gość / 21 września 2019 o 17:59
0
nie rozumiem doprawdy po co taki koszt ścieżeczki rowerowej - zrywanie dobrej kostki, lanie asaltu. Wystrczylo pomalować czerwony pas na kostce i wydzielić w ten sposob scieżkę i prawie bezkosztowo spawdzić jak to działa,
Avatar
Woj / 19 września 2019 o 14:21
0
Hahaha. Jak mają korzystać, jak są jeszcze nie gotowe, czyli jeszcze nie ma ścieżek rowerowych. 
Avatar
kosztem / 19 września 2019 o 06:49
-1
Ta (Scieżka Rowerowa) i to co jest zrobione i jak to wygląda to jakaś ściema! Jak czytam to uwierzyć nie mogę! 3,5 bańki? Za co pytam? za co? Hm...... śmierdzi to nieźle...ta cała ścieżka dziwnych wymiarów, będzie tylko przeszkadzać przechodniom bo zrobiło się kosztem ścieżki ciasno jak w dup...! Gęsiego będą pisi chodzić a rowerzysci i tak jeżdzą dalej jak szaleni. CBA jakieś przejrzeć te wydatki powinno, bo taki chłam za 305 bani to ja jeszcze nie widziałem. To jest WAŁ - ale wybrali nowe władze ufffffffffff. Park 11 bamboli?  O*O  aż oczy mi włażą za wycinkę?   PS; Po co tę wyspę likwidować, jto taki mądry był  i miał taki pomysł pytam!!! Won od wyspy! Won
Ta (Scieżka Rowerowa) i to co jest zrobione i jak to wygląda to jakaś ściema! Jak czytam to uwierzyć nie mogę! 3,5 bańki? Za co pytam? za co? Hm...... śmierdzi to nieźle...ta cała ścieżka dziwnych wymiarów, będzie tylko przeszkadzać przechodniom bo zrobiło się kosztem ścieżki ciasno jak w dup...! Gęsiego będą pisi chodzić a rowerzysci i tak jeżdzą dalej jak szaleni. CBA jakieś przejrzeć te wydatki powinno, bo taki chłam za 305 bani to ja jeszcze nie widziałem. To jest WAŁ - ale wybrali nowe władze ufffffffffff. Park 11 bamboli?  O*O  aż ocz... rozwiń
Avatar
kol90 / 18 września 2019 o 18:04
+4
Ta ścieżka rowerowa to tak trochę na siłę jest budowana. Chodnik który istniał na ul Lubelskiej był za wąski na wydzielenie z niego oddzielnych pasów dla rowerów i dla pieszych. Nigdzie nie widziałem jeszcze tak wąskiej ścieżki rowerowej ! Będzie problem z wyprzedzaniem bez zjazdu na cześć pieszą chodnika. Bankowo będą zdarzać się kolizje z pieszymi. Zamiast asfaltowej nawierzchni ścieżki powinni ułożyć po prostu czerwoną kostkę obok starej kostki dla pieszych. A tak jest nierówno po włożyli krawężnik rozdzielający miedzy asfalt i kostkę. Pieszym się źle chodzi a i rowerzystom też to będzie przeszkadzać.
Ta ścieżka rowerowa to tak trochę na siłę jest budowana. Chodnik który istniał na ul Lubelskiej był za wąski na wydzielenie z niego oddzielnych pasów dla rowerów i dla pieszych. Nigdzie nie widziałem jeszcze tak wąskiej ścieżki rowerowej ! Będzie problem z wyprzedzaniem bez zjazdu na cześć pieszą chodnika. Bankowo będą zdarzać się kolizje z pieszymi. Zamiast asfaltowej nawierzchni ścieżki powinni ułożyć po prostu czerwoną kostkę obok starej kostki dla pieszych. A tak jest nierówno po włożyli krawężnik rozdzielający miedzy asfalt i kostkę. P... rozwiń
Avatar
Gość / 18 września 2019 o 15:36
+1
Nie wiem, którędy rowerzyści poruszają się w Lubartowie - ktoś pisze, że jezdnią. Przynajmniej lepiej niż w Lublinie, bo tutaj jeżdżą po chodnikach. Z dwojga złego wolę rowery na jezdni niż na chodniku. A gdy jest droga rowerowa, to ich miejsce jest na drodze rowerowej.
Avatar
Gość / 18 września 2019 o 15:21
+1
Ścieżki rowerowe hshaha. Jadąc codziennie do pracy przez cały Lubartów widzę rowerzystów którzy jeżdżą i owszem..... ale jezdnią. Mało kto. Korzysta z tych ścieżek za bagatela 3,5 mln. A na chodnikach ludzie ledwo chodzą bo są powykrzywiane, dziury, wyrwy w jezdniach. Szok.
Avatar
Gość / 18 września 2019 o 14:44
+4
błagam! Park miejski, który naprawdę służył mieszkańcom został "ogrodzony" i nic się tam nie dzieje. Nic więc dziwnego że taśmy zostały zerwane już następnego dnia i ludzie nadal korzystają z "placu budowy". Idę o zakład że do wiosny nic, ale to NIC się tam nie ruszy