Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

18 kwietnia 2011 r.
16:20
Edytuj ten wpis

Bystrzyca: Podziemne lochy pod pałacem

0 4 A A
W podziemiach zachowała się studnia. – Znajduje się na głębokości 12 metrów p.p.m. – wyjaśnia Jerzy
W podziemiach zachowała się studnia. – Znajduje się na głębokości 12 metrów p.p.m. – wyjaśnia Jerzy

Na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Bystrzycy koło Lublina znajdują się podziemne przejścia. Potwierdziły to badania prowadzone przez naukowców z Politechniki Lubelskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Na terenie zabytkowego zespołu parkowo-pałacowego w Bystrzycy koło Lublina, gdzie swoją siedzibę ma Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy badania prowadzili studenci i naukowcy z Politechniki Lubelskiej. Właśnie poznaliśmy efekty ich pracy.

– Istnieją co najmniej trzy podziemne komory w bardzo bliskim sąsiedztwie pałacu. Mogą to być pozostałości po średniowiecznym zamku – mówi Jerzy Banaszek, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bystrzycy.

Według historyków w średniowieczu w Bystrzycy stał jeden z zamków obronnych. – Miały one bronić przed najazdami litewskimi – tłumaczy dyrektor, historyk z wykształcenia. – Pod pałacem i w jego otoczeniu znajdują się lochy, odnóża są jednak zawalone. Niektóre miały przebiegać nawet pod rzeką Bystrzycą i wychodzić na łąki – dodaje.

– Rzeczywiście istnieją przesłanki by przypuszczać, że pod zamkiem były jakieś przejścia– potwierdza dr Lucjan Gazda z Politechniki Lubelskiej. – W tym roku będziemy kontynuować badania na tym terenie.

Obiekt ma szansę stać się kolejną atrakcją turystyczną Lubelszczyzny. Dyrektor SOSW ma już kilka pomysłów jak wypromować to miejsce. – Można by było włączyć miejscowość do projektu "Kajakiem po Bystrzycy i Wieprzu” – proponuje Banaszek. – Poza tym w budynku dawnego spichlerza (niedaleko pałacu – przyp. red.) mogłoby powstać centrum kultury lub centrum kształcenia z hotelem i salą konferencyjną. To bardzo dobra lokalizacja. Do Lublina jest tylko 11 km.– przekonuje dyrektor.

Władze powiatu obiecują, że zajmą się promocją. – Na pewno będziemy chcieli, aby to odkrycie nagłośnić – zapowiada Paweł Pikula, starosta lubelski. – Przygotujemy materiały na ten temat. Będziemy szukać też pieniędzy i inwestorów, aby prowadzić tam dalsze prace badawcze. Trudniej będzie niestety z zagospodarowaniem byłego spichlerza. Inwestycja wymaga dużych pieniędzy. Było już kilka propozycji, ale żadnej nie udało się zrealizować. Będziemy jednak próbować dalej.

Komentarze 4

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
sara / 1 marca 2013 o 11:09
0
Myśle że Bystrzyca k/Lublina to miejsce dobrena zamieszkanie bo blisko Lublina , nie wszyscy jednak wiedza ze swego czasu na tzw. Podgaju usypano hałdę z materiału niewiadomego pochodzenia i przysypano ziemia -nieopodal miejsca gdzie stał młyn nad rzeka -piekne tereny ale czy ktos wie z czego i kto wywoził?może ktos pamieta co tam wywożono?i kto dał na to zgode o ile wiem to dawny włąściciel pola ..
Avatar
Elzbieta Tychy Charlęż / 16 stycznia 2013 o 11:06
0
trochę za późno dlaczego do tej pory nikt się nie interesował tym co zostało i co nalezało zabezpieczyć przed ruiną?
A dla informacjii: Pana Andrzeja Rojowskiego który urodził sie w Bystrzycy w Pałacu i mieszkał z rodziną w 1996 albo 1997 roku miałam przyjemność spotkać w biurze w Tychach bardzo przystojny Pan , ponieważ mnie to zaskoczyło bo przedsyawił sie jako Rojowski -nie mogłam wręcz uwierzyć że to on Pan Andrzej był tak uprzejmy i pokazał mi dowód ... aż mnie zatkało ..że jest i ma się dobrze a na dodatek mieszka tak blisko... swego czasu mój tata nawet się z nim kolegował ..
Pozdrawiam pana Andrzeja i cieszę się że miałam przyjemnośc go poznać .
trochę za późno dlaczego do tej pory nikt się nie interesował tym co zostało i co nalezało zabezpieczyć przed ruiną?
A dla informacjii: Pana Andrzeja Rojowskiego który urodził sie w Bystrzycy w Pałacu i mieszkał z rodziną w 1996 albo 1997 roku miałam przyjemność spotkać w biurze w Tychach bardzo przystojny Pan , ponieważ mnie to zaskoczyło bo przedsyawił sie jako Rojowski -nie mogłam wręcz uwierzyć że to on Pan Andrzej był tak uprzejmy i pokazał mi dowód ... aż mnie zatkało ..że jest i ma się dobrze a na dodatek mieszka tak blisko...... rozwiń
Avatar
Buzon / 18 kwietnia 2011 o 22:18
0
Dziennikarze Dziennika sięgną wszędzie. Nawet poniżej dna!
Avatar
a / 18 kwietnia 2011 o 17:12
0
studnia jest 12 metrów pod poziomem morza???
Avatar
sara / 1 marca 2013 o 11:09
0
Myśle że Bystrzyca k/Lublina to miejsce dobrena zamieszkanie bo blisko Lublina , nie wszyscy jednak wiedza ze swego czasu na tzw. Podgaju usypano hałdę z materiału niewiadomego pochodzenia i przysypano ziemia -nieopodal miejsca gdzie stał młyn nad rzeka -piekne tereny ale czy ktos wie z czego i kto wywoził?może ktos pamieta co tam wywożono?i kto dał na to zgode o ile wiem to dawny włąściciel pola ..
Avatar
Elzbieta Tychy Charlęż / 16 stycznia 2013 o 11:06
0
trochę za późno dlaczego do tej pory nikt się nie interesował tym co zostało i co nalezało zabezpieczyć przed ruiną?
A dla informacjii: Pana Andrzeja Rojowskiego który urodził sie w Bystrzycy w Pałacu i mieszkał z rodziną w 1996 albo 1997 roku miałam przyjemność spotkać w biurze w Tychach bardzo przystojny Pan , ponieważ mnie to zaskoczyło bo przedsyawił sie jako Rojowski -nie mogłam wręcz uwierzyć że to on Pan Andrzej był tak uprzejmy i pokazał mi dowód ... aż mnie zatkało ..że jest i ma się dobrze a na dodatek mieszka tak blisko... swego czasu mój tata nawet się z nim kolegował ..
Pozdrawiam pana Andrzeja i cieszę się że miałam przyjemnośc go poznać .
trochę za późno dlaczego do tej pory nikt się nie interesował tym co zostało i co nalezało zabezpieczyć przed ruiną?
A dla informacjii: Pana Andrzeja Rojowskiego który urodził sie w Bystrzycy w Pałacu i mieszkał z rodziną w 1996 albo 1997 roku miałam przyjemność spotkać w biurze w Tychach bardzo przystojny Pan , ponieważ mnie to zaskoczyło bo przedsyawił sie jako Rojowski -nie mogłam wręcz uwierzyć że to on Pan Andrzej był tak uprzejmy i pokazał mi dowód ... aż mnie zatkało ..że jest i ma się dobrze a na dodatek mieszka tak blisko...... rozwiń
Avatar
Buzon / 18 kwietnia 2011 o 22:18
0
Dziennikarze Dziennika sięgną wszędzie. Nawet poniżej dna!
Avatar
a / 18 kwietnia 2011 o 17:12
0
studnia jest 12 metrów pod poziomem morza???
Zobacz wszystkie komentarze 4

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018 0 0

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie 17 10

Do dziś na lubelskich osiedlach powinny się pojawić kolorowe pojemniki do segregacji śmieci, ale mało gdzie je widać. Tylko właśnie do niedzieli miał trwać „okres przejściowy” w dzielnicach, które przechodzą na nowy system segregacji odpadów, ale okazuje się, że zamieszanie jeszcze może potrwać.

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia]
galeria

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia] 13 0

Miłośnicy kwiatów z całego województwa lubelskiego w niedzielę przybyli do Końskowoli, żeby zrobić zakupy podczas Święta Róż. To jedna z najlepszych okazji do zaopatrzenia się w sadzonki, kwiaty, a także lokalne, zdrowe produkty żywnościowe. Na scenie zagrały m.in. zespoły taneczne.

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje"

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje" 0 5

Mieszkańcy coraz częściej odwiedzają folwark w łęczyńskim Podzamczu. Kibicują inwestycji, która odmienia ten dawniej zapuszczony fragment Łęcznej.

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach
16 lipca 2018, 19:00

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach 0 0

Przed nami trzeci koncert w ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach. W poniedziałek, 16 lipca o godz. 19 w Kościele pw. św. Brata Alberta wystąpi Wacław Golonka.

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego 0 2

W poniedziałek zacznie się kolejny etap przebudowy sieci gazowej w rejonie powstającej drogi, która pobiegnie od Kunickiego do Wrotkowskiej.

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim
Wideo, zdjęcia
galeria
film

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim 475 40

Przy dźwiękach syren i okrzykach wściekłych rolników przemawiał w niedzielę w Kraśniku premier Mateusz Morawiecki. Uroczystość odsłonięcia pomnika smoleńskiego zamieniła się w antyrządowy protest przeciwko niskim cenom malin, agrestu, porzeczek i wiśni.

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018!
film

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018! 2 0

MUNDIAL 2018 Trójkolorowi wygrali w finale z Chorwacją 4:2 po kapitalnym spotkaniu na moskiewskich Łużnikach i zdobyli drugi w historii Puchar Świata. To ogromny sukces dla selekcjonera Didiera Deschampsa, który zdobył to trofeum zarówno jako piłkarz jak i trener

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków 8 0

Lubelscy policjanci szukają świadków dwóch wypadków drogowych, do których doszło na początku lipca.

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika
film

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika 17 9

Co znajdowało się na niewielkim wzgórzu zalanym podczas budowy Zalewu Zemborzyckiego?

Zdradziło go dziwne zachowanie. Policjanci odkryli gdzie znikały rowery

Zdradziło go dziwne zachowanie. Policjanci odkryli gdzie znikały rowery 3 0

W piątkowe południe dyżurny łukowskiej komendy policji otrzymał telefoniczną informację o młodym mężczyźnie, którego zachowanie wskazywało, że chce ukraść rower. Zawiadamiający opisując jego wygląd, informował dyżurnego o trasie ucieczki młodzieńca.

Megaprojekt drogowy w powiecie lubelskim. Dwie duże inwestycje

Megaprojekt drogowy w powiecie lubelskim. Dwie duże inwestycje 19 7

Rozpoczęła się przebudowa drogi Krężnica Jara - Strzeszkowice w powiecie lubelskim. To jedna z dwóch inwestycji, realizowanych przez samorząd powiatowy w ramach megaprojektu drogowego, w którym biorą udział także pozostałe powiaty ziemskie województwa lubelskiego.

Festiwal "Śladami Singera" 2018: Bawić i przypominać [program]
16 lipca 2018, 17:30

Festiwal "Śladami Singera" 2018: Bawić i przypominać [program] 2 0

Co Gdzie Kiedy. W poniedziałek w podróż po Lubelszczyźnie wyrusza Festiwal "Śladami Singera". W tym roku artyści zawitają do 12 miast i miejscowości. – Chcemy bawić, zachwycać, ale też skłaniać do refleksji – mówią organizatorzy. Słowo-klucz to pamięć lokalna.

MUNDIAL 2018. Francja – Chorwacja 4:2 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]
film

MUNDIAL 2018. Francja – Chorwacja 4:2 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO] 6 4

W ostatnim meczu mistrzostw świata w Rosji Francja gra na Łużnikach z Moskwie z Chorwacją. Czy powtórzy wynik sprzed 20 lat, czy po raz pierwszy złoto zdobędzie zespół z Bałkanów?

Wyjeżdżasz za granicę? Ile trzeba poczekać na nowy paszport?

Wyjeżdżasz za granicę? Ile trzeba poczekać na nowy paszport? 0 5

Tradycyjnie już okres wakacyjny to czas wzmożonego ruchu w punktach paszportowych. Wiele osób dopiero tuż przed planowanym urlopem zdaje sobie sprawę, że ma nieważny paszport. Dlatego warto sprawdzić termin ważności naszego paszportu. Tylko w czerwcu br. wydano prawie 215 tys. nowych paszportów, a w całym pierwszym półroczu 2018 r. aż 977 tys. dokumentów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!