Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

28 sierpnia 2009 r.
21:02
Edytuj ten wpis

Ciemno i niebezpiecznie. Lubelskie gminy oszczędzają na oświetleniu ulic

0 10 A A

Gaszenie ulicznych latarni ratuje gminne budżety. Mieszkańcy, którzy boją się chodzić po ciemnych ulicach, protestują. Samorządowcy przyznają, że zaciemnienie to nie był najlepszy pomysł.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W Kurowie i okolicach latarnie gasną o godz. 23. Oświetlona jest jedynie główna droga. Mieszkańcy bocznych ulic, którzy poinformowali nas o sprawie, żyją w strachu, bo wokół ich domów panują egipskie ciemności. Efektem oszczędności są zdewastowane przystanki i więcej pobić. Interwencje w gminie nie przyniosły skutku.

– Nie stać nas, by latarnie świeciły przez całą noc – ripostują w gminie. Urzędnicy przyznają, że zaciemnienie to kłopot dla mieszkańców. – Sprawa będzie jeszcze omawiana – zapewnia Maria Sadurska, sekretarz gminy. – Możliwe, że jesienią wprowadzimy pierwsze zmiany.

Najciemniej jest w Trzcińcu w gminie Chodel. Wójt wyłączył tam niemal wszystkie latarnie. – Nocami panują tu całkowite ciemności, ludzie są wściekli – mówi jeden z mieszkańców wsi. – Wójt powiedział, że musi oszczędzać i tyle. Nasze bezpieczeństwo go nie obchodzi. Wstyd, bo w sąsiednich gminach nie ma tego problemu.

W całej gminie Chodel jest 950 lamp. Blisko 700 wyłączono z początkiem lata.

– To taki wakacyjny eksperyment – uspokaja wójt Jan Majewski. – We wrześniu wszystko wróci do normy i latarnie będą wygaszane po godz. 23. Chcemy się przekonać, ile można zaoszczędzić przez dwa miesiące. Dla nas każde 5 tys. zł to sporo.

Roczny rachunek za oświetlenie ulic w gminie wynosi ok. 170 tys. zł.

Pieniądze to także główny argument w sporze między władzami Lubartowa a lokalną spółdzielnią mieszkaniową. Władze miasta nie chcą płacić za latarnie, oświetlające spółdzielcze ulice. Do tej pory wyłączono 23. – Wybrali najgorsze lokalizacje – mówi Jacek Tomasiak, prezes SM "Lubartów”. – Trzy osiedla są całkowicie zaciemnione.

Dla dobra sprawy spółdzielnia zgodziła się płacić za prąd. Wybrała jednak 85 innych punktów, w których można wyłączyć światło bez szkody dla mieszkańców. Lista wraz z propozycją powołania komisji rozjemczej trafiła do Urzędu Miasta.

– Niech każdy świeci i płaci na własnym terenie – mówi Jacek Świętoński, zastępca burmistrza Lubartowa – Nie wiem, czy będzie komisja, ale chcemy to szybko załatwić.

Lublin, choć i tu pieniądze się kończą, nie zamierza iść w ślady Lubartowa. Miasto płaci nawet za oświetlenie spółdzielczych osiedli i nie zamierza tego zmieniać. – Wykręcanie co drugiej żarówki odpada. Najważniejsze jest bezpieczeństwo – wyjaśnia Anna Adamiak, zastępca dyrektora Wydziału Dróg i Mostów w Urzędzie Miasta.

Ale Ratusz pilnie musi znaleźć pieniądze, bo opłaty wzrosły o 30 proc. Potrzeba 1,5 mln zł. Bez tych pieniędzy już w październiku urzędnicy musieliby wyłączyć latarnie. (drs)

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
nick / 31 sierpnia 2009 o 07:48
0
wkurzony napisał:
CHODELSKI WÓJT to też niezły gagatek. Może zamiast gasić światło i fundować mieszkańcom gminy ciemności, żeby oszczędzać bodaj 5 tys jak sam mówi, to niech zacznie od swoich poborów. Na coroczne podwyżki poborów to są pieniądze panie wójcie? a na oświetlenie uliczne nie? Eksperymentów mu się zachciało " fizykowi z bożej łaski" - eksperymentuj na sobie a nie mieszkańcach gminy. Przyszedł gołodupiec a teraz panisko 12 tys miesięcznie zarabia i jeszcze mało? te 5 tys zaoszczędzone przez wakacje na oświetleniu pewnie już we wrześniu dostanie na nagrodę. BANDA ZŁODZIEI!!!!


Cholera jasna, pajacowi w Chodlu eksperymentów na ludziach się zachciało. Nie umiesz pacanie rocznych kosztów oświetlenia podzielić na 12 i uzyskać koszt miesiąca, jeśli cię w MO nie nauczono to zapytaj swojego skarbnika, ten to potrafi. A swoją drogą to wcale was nie żałuje chodlanie, chcieliście, to macie. Nie pozdrawiam. Sąsiad. U mnie latarnie świecą.


Cholera jasna, pajacowi w Chodlu eksperymentów na ludziach się zachciało. Nie umiesz pacanie rocznych kosztów oświetlenia podzielić na 12 i uzyskać koszt miesiąca, jeśli cię w MO nie nauczono to zapytaj swojego skarbnika, ten to potrafi. A swoją drogą to wcale was nie żałuje chodlanie, chcieliście, to macie. Nie pozdrawiam. Sąsiad. U mnie latarnie świecą. rozwiń
Avatar
wkurzony / 30 sierpnia 2009 o 20:22
0
rinn napisał:
wójt i jego świta mogliby pozmniejszać swoje i pozostałej biurokracji pobory

takiego bufona jak ma Kurów szukać ze świecą-dba o koleżków reszte ma w d...aleeeko

wójcie czy policja wykryła przystankowych wandali i kiedy zapłacą za wybite szyby



CHODELSKI WÓJT to też niezły gagatek. Może zamiast gasić światło i fundować mieszkańcom gminy ciemności, żeby oszczędzać bodaj 5 tys jak sam mówi, to niech zacznie od swoich poborów. Na coroczne podwyżki poborów to są pieniądze panie wójcie? a na oświetlenie uliczne nie? Eksperymentów mu się zachciało " fizykowi z bożej łaski" - eksperymentuj na sobie a nie mieszkańcach gminy. Przyszedł gołodupiec a teraz panisko 12 tys miesięcznie zarabia i jeszcze mało? te 5 tys zaoszczędzone przez wakacje na oświetleniu pewnie już we wrześniu dostanie na nagrodę. BANDA ZŁODZIEI!!!!
zykowi z bożej łaski" - eksperymentuj na sobie a nie mieszkańcach gminy. Przyszedł gołodupiec a teraz panisko 12 tys miesięcznie zarabia i jeszcze mało? te 5 tys zaoszczędzone przez wakacje na oświetleniu pewnie już we wrześniu dostanie na nagrodę. BANDA ZŁODZIEI!!!! rozwiń
Avatar
~ona~ / 30 sierpnia 2009 o 00:04
0
Mam pomysł jak zaoszczedzic na swietel a mianowicie co druga latarnie zaznaczyc odblaskowym swiatlem i niech co druga latarnie swiecie uzyska sie dobry elefk
Avatar
rinn / 29 sierpnia 2009 o 13:57
0
wójt i jego świta mogliby pozmniejszać swoje i pozostałej biurokracji pobory

takiego bufona jak ma Kurów szukać ze świecą-dba o koleżków reszte ma w d...aleeeko

wójcie czy policja wykryła przystankowych wandali i kiedy zapłacą za wybite szyby
wójt i jego świta mogliby pozmniejszać swoje i pozostałej biurokracji pobory

takiego bufona jak ma Kurów szukać ze świecą-dba o koleżków reszte ma w d...aleeeko

wójcie czy policja wykryła przystankowych wandali i kiedy zapłacą za wybite szyby rozwiń
Avatar
światło / 29 sierpnia 2009 o 13:05
0
...gmina jastków najciemniejszą gminą w Polsce. Niektórzy oszczędzają...wstyd.
Avatar
RaPi / 29 sierpnia 2009 o 11:13
0
wuje kamila napisał:
Ja wiem że w niektórych miejscowościach pan wójt gasi o 22.50 około
niektóre znaczy prawie wszystkie - oprócz swej wioski(która jest też przy drodze powiatowej jak moja) i wioski-stolicy .


Jeszcze ze dwie kadencje i wójt przeniesie gminę do Ratoszyna co by nie musiał z domu do pracy tak daleko jeździć. Takie "równe" traktowanie mieszkańców całej gminy jest typowe dla tego pana. Inwestuje się głównie w Chodel i Ratoszyn a reszcie gminy dostają się ochłapy co by głośno nie marudzili.
Szkoda że wójt gminy Chodel nie określił o której będzie zapalał latarnie. Bo było i tak że świeciły się one około poł godziny dziennie.


Jeszcze ze dwie kadencje i wójt przeniesie gminę do Ratoszyna co by nie musiał z domu do pracy tak daleko jeździć. Takie "równe" traktowanie mieszkańców całej gminy jest typowe dla tego pana. Inwestuje się głównie w Chodel i Ratoszyn a reszcie gminy dostają się ochłapy co by głośno nie marudzili.
Szkoda że wójt gminy Chodel nie określił o której będzie zapalał latarnie. Bo było i tak że świeciły się one około poł godziny dziennie. rozwiń
Avatar
Gość / 29 sierpnia 2009 o 10:54
0
gasz we wsiach i miastach...mogli by w lecznej wylaczyc wiekszosc latarni przy szpitalu...bo swiatlo przy budkach robotnikow to napewno nie potrzebne jest...a tam jest ok 100swiecacych sie latarni i po co/??
Avatar
Gość / 29 sierpnia 2009 o 09:46
0
No tak. Burmistrzowie, wójtowie wraz ze swoimi zastepcami. Do tego sekretarze i skarbnicy co rocznie są obdarowywani podwyzkami do 1 tys. zł miesięcznie. Do tego powszechnie wystepujace u tych osób pobieranie ekwiwalentu za niewykorzystane urlopy. To dopiero obciążenie budżetu.
Avatar
wuje kamila / 29 sierpnia 2009 o 09:10
0
Ja wiem że w niektórych miejscowościach pan wójt gasi o 22.50 około
niektóre znaczy prawie wszystkie - oprócz swej wioski(która jest też przy drodze powiatowej jak moja) i wioski-stolicy .
Avatar
Temida / 29 sierpnia 2009 o 07:35
0
Zastanawiam się nad takim Zachowaniem "Władz Samorządowych" ???

Czy nie jest to narażanie mieszkańców-ludzi na utratę zdrowia lub życia ???

Chyba trzeba komuś coś - SKOPAĆ ....
Avatar
nick / 31 sierpnia 2009 o 07:48
0
wkurzony napisał:
CHODELSKI WÓJT to też niezły gagatek. Może zamiast gasić światło i fundować mieszkańcom gminy ciemności, żeby oszczędzać bodaj 5 tys jak sam mówi, to niech zacznie od swoich poborów. Na coroczne podwyżki poborów to są pieniądze panie wójcie? a na oświetlenie uliczne nie? Eksperymentów mu się zachciało " fizykowi z bożej łaski" - eksperymentuj na sobie a nie mieszkańcach gminy. Przyszedł gołodupiec a teraz panisko 12 tys miesięcznie zarabia i jeszcze mało? te 5 tys zaoszczędzone przez wakacje na oświetleniu pewnie już we wrześniu dostanie na nagrodę. BANDA ZŁODZIEI!!!!


Cholera jasna, pajacowi w Chodlu eksperymentów na ludziach się zachciało. Nie umiesz pacanie rocznych kosztów oświetlenia podzielić na 12 i uzyskać koszt miesiąca, jeśli cię w MO nie nauczono to zapytaj swojego skarbnika, ten to potrafi. A swoją drogą to wcale was nie żałuje chodlanie, chcieliście, to macie. Nie pozdrawiam. Sąsiad. U mnie latarnie świecą.


Cholera jasna, pajacowi w Chodlu eksperymentów na ludziach się zachciało. Nie umiesz pacanie rocznych kosztów oświetlenia podzielić na 12 i uzyskać koszt miesiąca, jeśli cię w MO nie nauczono to zapytaj swojego skarbnika, ten to potrafi. A swoją drogą to wcale was nie żałuje chodlanie, chcieliście, to macie. Nie pozdrawiam. Sąsiad. U mnie latarnie świecą. rozwiń
Avatar
wkurzony / 30 sierpnia 2009 o 20:22
0
rinn napisał:
wójt i jego świta mogliby pozmniejszać swoje i pozostałej biurokracji pobory

takiego bufona jak ma Kurów szukać ze świecą-dba o koleżków reszte ma w d...aleeeko

wójcie czy policja wykryła przystankowych wandali i kiedy zapłacą za wybite szyby



CHODELSKI WÓJT to też niezły gagatek. Może zamiast gasić światło i fundować mieszkańcom gminy ciemności, żeby oszczędzać bodaj 5 tys jak sam mówi, to niech zacznie od swoich poborów. Na coroczne podwyżki poborów to są pieniądze panie wójcie? a na oświetlenie uliczne nie? Eksperymentów mu się zachciało " fizykowi z bożej łaski" - eksperymentuj na sobie a nie mieszkańcach gminy. Przyszedł gołodupiec a teraz panisko 12 tys miesięcznie zarabia i jeszcze mało? te 5 tys zaoszczędzone przez wakacje na oświetleniu pewnie już we wrześniu dostanie na nagrodę. BANDA ZŁODZIEI!!!!
zykowi z bożej łaski" - eksperymentuj na sobie a nie mieszkańcach gminy. Przyszedł gołodupiec a teraz panisko 12 tys miesięcznie zarabia i jeszcze mało? te 5 tys zaoszczędzone przez wakacje na oświetleniu pewnie już we wrześniu dostanie na nagrodę. BANDA ZŁODZIEI!!!! rozwiń
Avatar
~ona~ / 30 sierpnia 2009 o 00:04
0
Mam pomysł jak zaoszczedzic na swietel a mianowicie co druga latarnie zaznaczyc odblaskowym swiatlem i niech co druga latarnie swiecie uzyska sie dobry elefk
Avatar
rinn / 29 sierpnia 2009 o 13:57
0
wójt i jego świta mogliby pozmniejszać swoje i pozostałej biurokracji pobory

takiego bufona jak ma Kurów szukać ze świecą-dba o koleżków reszte ma w d...aleeeko

wójcie czy policja wykryła przystankowych wandali i kiedy zapłacą za wybite szyby
wójt i jego świta mogliby pozmniejszać swoje i pozostałej biurokracji pobory

takiego bufona jak ma Kurów szukać ze świecą-dba o koleżków reszte ma w d...aleeeko

wójcie czy policja wykryła przystankowych wandali i kiedy zapłacą za wybite szyby rozwiń
Avatar
światło / 29 sierpnia 2009 o 13:05
0
...gmina jastków najciemniejszą gminą w Polsce. Niektórzy oszczędzają...wstyd.
Avatar
RaPi / 29 sierpnia 2009 o 11:13
0
wuje kamila napisał:
Ja wiem że w niektórych miejscowościach pan wójt gasi o 22.50 około
niektóre znaczy prawie wszystkie - oprócz swej wioski(która jest też przy drodze powiatowej jak moja) i wioski-stolicy .


Jeszcze ze dwie kadencje i wójt przeniesie gminę do Ratoszyna co by nie musiał z domu do pracy tak daleko jeździć. Takie "równe" traktowanie mieszkańców całej gminy jest typowe dla tego pana. Inwestuje się głównie w Chodel i Ratoszyn a reszcie gminy dostają się ochłapy co by głośno nie marudzili.
Szkoda że wójt gminy Chodel nie określił o której będzie zapalał latarnie. Bo było i tak że świeciły się one około poł godziny dziennie.


Jeszcze ze dwie kadencje i wójt przeniesie gminę do Ratoszyna co by nie musiał z domu do pracy tak daleko jeździć. Takie "równe" traktowanie mieszkańców całej gminy jest typowe dla tego pana. Inwestuje się głównie w Chodel i Ratoszyn a reszcie gminy dostają się ochłapy co by głośno nie marudzili.
Szkoda że wójt gminy Chodel nie określił o której będzie zapalał latarnie. Bo było i tak że świeciły się one około poł godziny dziennie. rozwiń
Avatar
Gość / 29 sierpnia 2009 o 10:54
0
gasz we wsiach i miastach...mogli by w lecznej wylaczyc wiekszosc latarni przy szpitalu...bo swiatlo przy budkach robotnikow to napewno nie potrzebne jest...a tam jest ok 100swiecacych sie latarni i po co/??
Avatar
Gość / 29 sierpnia 2009 o 09:46
0
No tak. Burmistrzowie, wójtowie wraz ze swoimi zastepcami. Do tego sekretarze i skarbnicy co rocznie są obdarowywani podwyzkami do 1 tys. zł miesięcznie. Do tego powszechnie wystepujace u tych osób pobieranie ekwiwalentu za niewykorzystane urlopy. To dopiero obciążenie budżetu.
Avatar
wuje kamila / 29 sierpnia 2009 o 09:10
0
Ja wiem że w niektórych miejscowościach pan wójt gasi o 22.50 około
niektóre znaczy prawie wszystkie - oprócz swej wioski(która jest też przy drodze powiatowej jak moja) i wioski-stolicy .
Avatar
Temida / 29 sierpnia 2009 o 07:35
0
Zastanawiam się nad takim Zachowaniem "Władz Samorządowych" ???

Czy nie jest to narażanie mieszkańców-ludzi na utratę zdrowia lub życia ???

Chyba trzeba komuś coś - SKOPAĆ ....