Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

21 października 2013 r.
19:16
Edytuj ten wpis

Coraz mniej bażantów, kuropatw i zajęcy w lubelskich lasach

Andrzej Gaweł od lat zajmuje się hodowlą bażantów (Maciej Kaczanowski)
Andrzej Gaweł od lat zajmuje się hodowlą bażantów (Maciej Kaczanowski)

Leśnicy kupują bażanty, kuropatwy oraz zające z hodowli i wypuszczają je na wolność. W ten sposób chcą pomóc malejącym populacjom zwierząt. Szaraki trafiają do nas nawet ze Słowacji i Węgier.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Od wielu lat liczba tzw. zwierzyny drobnej w kraju spada. W naszym województwie w 2010 roku było niecałe 45 tys. zajęcy. Osiem lat wcześniej liczba ta przekraczała aż 57 tysięcy. Trudną sytuację zwierząt próbują poprawiać m.in. leśnicy z kół łowieckich.

Kupują zające, kuropatwy i bażanty z hodowli, a potem wypuszczają je w miejscach, gdzie sytuacja jest kryzysowa. W akcji pomaga także samorząd województwa lubelskiego razem z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska.

– Szacujemy, że rocznie wypuszczamy od 2 do 2,5 tysiąca bażantów – wyjaśnia Marian Flis z Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Lublinie.

– Z kolei w ubiegłym tygodniu wypuściliśmy 320 zajęcy w rejonie gm. Wysokie. Od 10 lat nie polujemy na te zwierzęta. Chcemy im pomóc – dodaje.

Nie zawsze jednak koła łowieckie stać na taką inicjatywę. – Jeden zając kosztuje od 350 do 600 zł. Wszystko zależy od hodowli, z której pochodzi – tłumaczy Flis. Z szacunków wynika, że w tym roku na teren naszego województwa trafiło od 300 do 400 zajęcy.

Jeszcze 10 lat temu Polska była eksporterem zajęcy do innych krajów. Sprzedawaliśmy je do Francji, Włoch czy Belgii. Dzisiaj sami kupujemy, nawet na Słowacji i Węgrzech.
W ten sposób działają myśliwi z Koła Łowieckiego "Świt” z Zamościa. Ostatnio kupili 100 zajęcy ze słowackiej hodowli. Zające trafiły do woliery adaptacyjnej, w lutym zostaną wypuszczone, m.in. na teren gm. Miączyn. Koło od trzech lat prowadzi takie akcje. – Widzimy poprawę. Nadal jednak trzeba pomagać – wyjaśnia Robert Polski ze "Świtu”.

Problem zmniejszenia populacji zajęcy jest złożony. – To m.in. wina lisów czy jenotów, ale również drapieżników skrzydlatych – tłumaczy Marian Flis. Problemem jest także chemia używana w rolnictwie, np. opryski.

Problem dobrze zna Andrzej Gaweł, który pod Lublinem od kilkunastu lat zajmuje się hodowlą m.in. zajęcy i bażantów. – Na wolności od urodzenia do dorosłości przeżywa 4 razy mniej zajęcy niż w hodowli. Widzimy jednak, że ich sytuacja poprawia się – tłumaczy Gaweł.

Pozostałe informacje

Ostatni dzień kampanii: kto zyskał, a kto stracił? Ekspert ocenia szanse kandydatów
film

Ostatni dzień kampanii: kto zyskał, a kto stracił? Ekspert ocenia szanse kandydatów

Do urn pójdziemy już w niedzielę. Kampania prezydencka 2025 wchodzi w decydującą fazę, a dziś ostatni dzień, w którym kandydaci mogą zabiegać o głosy. Co przyniosły ostatnie tygodnie? Kto najlepiej wykorzystał końcówkę kampanii, a kto stracił szansę na mobilizację wyborców?

Wisła Puławy w piątek zagra na wyjeździe z Zagłębiem Sosnowiec

Wisła Puławy zagra na wyjeździe z Zagłębiem Sosnowiec

W piątek o godz. 20, na inaugurację 31. kolejki Wisła Puławy zmierzy się na wyjeździe z Zagłębiem Sosnowiec. Dla obu drużyn będzie to niezwykle istotne spotkanie, choć cele obu zespołów są kompletnie inne

Andrzej Kopiczyński i Anna Seniuk w roli państwa Karwowskich
telewizja

Pół wieku od premiery "Czterdziestolatka". Losy inżyniera śledziły miliony widzów

Był 16 maja 1975 roku, kiedy telewizja pokazała pierwszy odcinek sieralu "Czterdziestolatek". Osadzony w realiach szybko rozbudowującej się Warszawy lat 70-tych pokazywał losy inżyniera Karwowskiego i jego rodziny. W głównych rolach wystąpili aktorzy z Lubelszczyzny.

Bartosz Zmarzlik celuje w pierwsze zwycięstwo w Warszawie

Czas na Orlen Oil FIM Speedway Grand Prix, Bartosz Zmarzlik w końcu wygra w Warszawie?

W niedzielę odbędzie się tylko jeden, zaległy mecz PGE Ekstraligi z udziałem żużlowców Orlen Oil Motoru Lublin. Wcześniej, bo w sobotę na stadionie PGE Narodowym kibice będą emocjonować się 2025 Orlen Oil FIM Speedway Grand Prix.

Prace budowlane ruszyły w poniedziałek. Burmistrz Majewska poinformowała o tym w mediach społecznościowych

Kilkadziesiąt nowych kamer. W mieście ma być bezpieczniej

Od czasu przyznania dotacji minęły prawie 3 lata. Umowa z pierwszym wykonawcą, który łapał poślizgi, została jednak zerwana. Drugi właśnie przystąpił do realizacji zadania. W Hrubieszowie ruszyła budowa monitoringu. System ma składać się z ponad 80 kamer.

""Rodzinne" zdjęcie w urzędzie
galeria

Siatkarze Bogdanki LUK u wojewody

Mistrzostwo Polski zdobyli w poprzednią sobotę, ale czas świętowania jeszcze nie minął. I pewni długo nie minie. Kolejny etap celebrowania niespodziewanego, ale jakże radosnego osiągnięcia siatkarzy Bogdanki LUK Lublin, miał miejsce w czwartek w Urzędzie Wojewódzkim.

Julia Szeremeta to gwiazda światowego boksu

Julia Szeremeta awansowała do finału Turnieju im. Feliksa Stamma w Warszawie

Julia Szeremeta w półfinale Turnieju im. Feliksa Stamma, który rozgrywany jest w Warszawie pokonała Sameenah Toussaint. W piątek będzie miała okazję wystąpić w finale.

Sanatorium w Krasnobrodzie zostało w ostatnim czasie doinwestowane i odnowione. Powstał m.in. zupełnie nowy pawilon z komfortowymi pokojami. Kuracjusze wnoszą opłaty uzdrowiskowe regularnie. Gorzej jest z pobieraniem pieniędzy od gości w kwaterach prywatnych
galeria

Płacą głównie kuracjusze. Kto się miga od opłaty uzdrowiskowej?

Nie jest wygórowana, ale jedna z najniższych w kraju. Dla samorządu ma duże znaczenie, zwłaszcza że może być podwojona z budżetu państwa. Niestety, z pobieraniem opłat uzdrowiskowych w Krasnobrodzie jest słabo. Burmistrz ubolewa.

PGE Start rozpoczął rywalizację z Czarnymi Słupsk od wygranej

PGE Start Lublin pokonał Czarnych Słupsk w pierwszym meczu fazy play-off

„Czerwono-czarni” przystępowali do pierwszego meczu ćwierćfinału mistrzostw Polski z pozycji faworyta – wszak w sezonie zasadniczym zajęli trzecie miejsce. Na parkiecie jednak różnicy pozycji nie było widać, a zwycięstwo zawdzięczają kapitalnej akcji obronnej Tyrana De Lattibeaudiere.

Miasto szykuje remont dróg osiedlowych. Krótko, ale intensywnie

Miasto szykuje remont dróg osiedlowych. Krótko, ale intensywnie

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego szykuje się do remontu kilku kolejnych uliczek osiedlowych. Robotnicy mają pojawić się na Bronowicach i Czechowie Północnym.

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert dedykowany św. Janowi Pawłowi II
Nasz Patronat
18 maja 2025, 18:45

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert dedykowany św. Janowi Pawłowi II

W 105 rocznicę urodzin św. Jana Pawła II odbędzie się specjalny koncert – „Pieśń wiolonczeli”, podczas którego można będzie usłyszeć najwspanialsze światowe dzieła napisane na wiolonczele z akompaniamentem fortepianu.

Włamanie do pubu U Fotografa. Złodzieje zabrali alkohol i sprzęt

Włamanie do pubu U Fotografa. Złodzieje zabrali alkohol i sprzęt

W czwartek nad ranem, tuż po godzinie 4:00, dwóch mężczyzn włamało się na teren podwórka przy pubie U Fotografa przy ul. Złotej 2. Ich celem był sezonowy bar.

Masowa kampania SMS-owa i zagraniczne reklamy. Trwa wojna informacyjna w kampanii prezydenckiej

Masowa kampania SMS-owa i zagraniczne reklamy. Trwa wojna informacyjna w kampanii prezydenckiej

W ciągu dwóch dni do mieszkańców wielu województw trafiły dziesiątki tysięcy SMS-ów uderzających w Rafała Trzaskowskiego. Komitet KO zapowiada zawiadomienie do prokuratury. Tymczasem pojawiły się też kontrowersje wokół reklam promujących Trzaskowskiego w sieci – zdaniem NASK mogły być finansowane z zagranicy.

Od lewej: prof. David Lockington, prezydent UKISCRS, prof. Robert Rejdak, dr Iva Krolo w trakcie szkolenia w lutym dla ponad 100 okulistów z Ukrainy w Lublinie

Program Interreg wspiera współpracę medyczną z Ukrainą. Lublin w roli lidera, lekarz z naszego miasta z ważną nagrodą

Uniwersytet Medyczny w Lublinie koordynuje projekt transgraniczny Health Bridges. Dzięki unijnemu finansowaniu z programu Interreg możliwe będzie m.in. doposażenie kliniki w Lublinie i szkolenia dla lekarzy z Ukrainy. Za wkład naukowy w dziedzinie okulistyki, ale nie tylko, prof. Robert Rejdak z Lublina został nominowany do bardzo ważnej nagrody.

Azoty Puławy mimo wielu problemów utrzymały się w Orlen Superlidze

Dramatyczna sytuacja KS Azoty Puławy. "Czy znajdzie się ktoś, kto da nam szansę dalej pisać tę historię?"

O problemach finansowych KS Azoty Puławy wiadomo od dawna. Mimo to drużyna zdołała zapewnić sobie utrzymanie w Orlen Superlidze i to już jakiś czas temu. Pytanie jednak czy uda się w ogóle przystąpić do rozgrywek w kolejnym sezonie? Bez wsparcia będzie to niemożliwe.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium