Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

29 września 2011 r.
16:22
Edytuj ten wpis

Diagnoza Społeczna 2011: Mieszkańcy Lubelskiego są pobożni i nieufni

0 8 A A
Do kościoła chodzimy średnio 3 razy w miesiącu. Najbardziej religijni są nauczyciele, rolnicy i piel
Do kościoła chodzimy średnio 3 razy w miesiącu. Najbardziej religijni są nauczyciele, rolnicy i piel

Choć żyjemy w klimacie nieufności i zawiści, to jest nam z tym dobrze. Niskie dochody zmuszają nas do zaradności. Mamy sporo przyjaciół, regularnie chodzimy do kościoła i coraz aktywniej bierzemy udział w życiu społecznym.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Tak widzą nas autorzy Diagnozy Społecznej 2011. Organizowane co dwa lata badanie obejmuje niemal wszystkie sfery naszego życia. Naukowcy sprawdzili m.in. poziom cywilizacyjny poszczególnych regionów. W tej kategorii mieści się np. wykształcenie, posiadanie i obycie z nowoczesnymi urządzeniami, czy stopień znajomości języków obcych. Lubelskie nie ma się czym chwalić. Zajęliśmy 14 miejsce. Za nami są tylko województwo warmińsko-mazurskie i świętokrzyskie.

Pod względem dobrobytu materialnego zamykamy krajową stawkę. Badanie dowiodło jednak, że bez względu na dochody mieszkańcy naszego regionu są całkiem szczęśliwi. Czujemy się kochani i nie narzekamy na brak przyjaciół. Pod względem tzw. dobrostanu społecznego zajmujemy trzecią pozycję w kraju. Lepiej czują się tylko mieszkańcy Podkarpacia i Małopolski.

Naukowcy zbadali również nasz kapitał społeczny. Okazało się, że coraz częściej działamy na rzecz lokalnego środowiska, mam pozytywny stosunek do demokracji i chętnie głosujemy w wyborach. Pod względem społecznej aktywności wyprzedzają nas jedynie mieszkańcy Mazowsza.

Ponad 60 proc. rodzin z naszego regionu nie ma żadnych oszczędności. Gorzej jest tylko w warmińsko-mazurskiem, gdzie pieniędzy nie odkłada trzy czwarte mieszkańców. Z badania wynika, że najgorzej pod tym względem jest na wsi.

Wśród oszczędzających dominują mieszkańcy dużych miast. Zwykle zakładają lokaty w banku. W Lubelskiem ponad połowa wszystkich oszczędzających odkłada gotówkę do… skarpety.

Nie można nam jednak odmówić zaradności. Autorzy badania sprawdzili, czy podejmujemy dodatkową pracę, jeśli stałe dochody nie pozwalają na zaspokojenie bieżących potrzeb. Okazało się, że robi tak co czwarty mieszkaniec naszego regionu. Pod tym względem trafiliśmy do krajowej czołówki. Lekarstwa na finansowe problemy szukamy również w kredytach. Co ciekawe, aż 17 proc. zadłużonych rodzin pożycza z instytucji innych niż banki. W tej kategorii również jesteśmy krajowym liderem.

Paradoksalne wyniki przynosi badanie naszych aspiracji edukacyjnych. Chcemy, by nasze dzieci skończyły studia wyższe. Takie plany ma ponad 80 proc. rodzin z lubelskiego. To jeden z najlepszych wyników w kraju. Z drugiej strony w wielu domach trudno o choćby jedną książkę. Tak jest przede wszystkim na wsi. Z Diagnozy wynika, że żadnych księgozbiorów nie ma w co piątym domu w regionie. Gorszy wynik uzyskało tylko świętokrzyskie.

Zamiast na książki, coraz więcej pieniędzy wydajemy na Internet. Mamy co nadrabiać, bo pod względem dostępu do sieci jesteśmy na przedostatnim miejscu w kraju. Stały dostęp do Internetu ma tylko niewiele ponad połowa domów w regionie.

Słowniczek socjologa

* Kapitał społeczny - aktywność na rzecz środowiska lokalnego, udział w wyborach, nieobowiązkowych zebraniach, pozytywny stosunek do demokracji, przynależność do organizacji i pełnienie w nich funkcji, przekonanie, że większości ludzi można ufać.

* Dobrostan psychiczny - poczucie szczęścia, ocena całego dotychczasowego życia, nasilenie objawów depresji psychicznej, ocena minionego roku.

* Dobrostan fizyczny - poważna choroba w minionym roku, stopień niepełnosprawności, natężenie stresu związanego ze zdrowiem.

* Dobrostan społeczny - brak poczucia osamotnienia, poczucie, że jest się kochanym i szanowanym, liczba przyjaciół.

* Poziom cywilizacyjny - poziom wykształcenia, posiadanie nowoczesnych urządzeń komunikacyjnych i obycie z nimi i posiadanie prawa jazdy.

* Dobrobyt materialny - dochód gospodarstwa domowego, liczba posiadanych przez gospodarstwo dóbr i urządzeń od pralki automatycznej po łódź motorową i dom letniskowy.

* Patologie - nadużywanie alkoholu i używanie narkotyków, palenie papierosów, wizyty u psychiatry lub psychologa, bycie sprawcą lub ofiarą łamania prawa (włamania, napady, kradzieże).

* Warunki życia – dochody, wyżywienie, warunki mieszkaniowe, kształcenie dzieci, ochrona zdrowia, uczestnictwo w kulturze, wypoczynek




Rozmodleni

Lublin jest jednym z najbardziej religijnych miast w Polsce. Dorównują nam tylko mieszkańcy Rzeszowa i Częstochowy. Do kościoła chodzimy średnio 3 razy w miesiącu. Najbardziej religijni są nauczyciele, rolnicy i pielęgniarki. Na przeciwnym biegunie znaleźli się informatycy, służby mundurowe, mechanicy i robotnicy.

Nie wystarcza na zdrowie

Blisko co czwarta rodzina w regionie rezygnowała z zakupu leków z powodów finansowych. W co trzecim domu zrezygnowano w z wizyty u dentysty lub wyjazdu do sanatorium. Kilkanaście procent z nas odkłada również konieczne badania i zabiegi rehabilitacyjne.

Komu ufamy

Wśród instytucji publicznych największym zaufaniem w naszym regionie cieszy się Narodowy Bank Polski. Blisko czterdzieści procent mieszkańców ufa bankom komercyjnym i ZUS. Tylko co piąty obdarza zaufaniem giełdę i OFE.

Ile wypalamy

Co czwarty mieszkaniec regionu pali papierosy. Średnio 15 sztuk dziennie. Ale w ciągu 10 lat liczba palaczy nieznacznie spadła. Pod względem ilości wypalanych papierosów jesteśmy w krajowej średniej. Przodują mieszkańcy województwa łódzkiego.

Pozostałe informacje

Co to jest Szyna CPM? Wszystko, co musisz wiedzieć

Co to jest Szyna CPM? Wszystko, co musisz wiedzieć

Szyna CPM, czyli Continuous Passive Motion, to specjalne urządzenie medyczne, które pomaga w leczeniu urazów stawów oraz po operacjach ortopedycznych. Może wydawać się skomplikowane, ale tak naprawdę jest to dość proste urządzenie, które ma za zadanie pomagać w powrocie do zdrowia.

Czym jest Buyer Persona? Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Czym jest Buyer Persona? Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Buyer persona to taki rodzaj fikcyjnej postaci, którą tworzysz, aby lepiej zrozumieć potrzeby i zachowania Twoich klientów. Może się wydawać to skomplikowane, ale tak naprawdę jest to narzędzie, które pomaga Ci lepiej dopasować swoje produkty lub usługi do oczekiwań klientów.

Oto sportowi stypendyści województwa lubelskiego (lista i zdjęcia)
Zdjęcia
galeria

Oto sportowi stypendyści województwa lubelskiego (lista i zdjęcia)

247 zawodniczek i zawodników z 50 klubów otrzymało stypendia sportowe województwa lubelskiego. Przez 9 miesięcy, od kwietnia do końca roku, w zależności od osiągniętych wyników otrzymywać będą od 150 zł do 1400 zł.

Szansa na kolejny odcinek S12 w Lubelskiem. Teraz ruch wojewody

Szansa na kolejny odcinek S12 w Lubelskiem. Teraz ruch wojewody

Wniosek o wydanie decyzji zezwalającej na realizację inwestycji drogowej jest już u wojewody. Jeżeli zostanie zaakceptowany, to będzie mogła ruszyć budowa drogi S12 Dorohucza – Chełm.

Znamy gwiazdy Juwenaliów AZ. Wstęp na koncert za darmo
10 maja 2024, 17:00

Znamy gwiazdy Juwenaliów AZ. Wstęp na koncert za darmo

Piątek, 10 maja, godz. 17. O tej porze zacznie się koncert organizowany z okazji Juwenaliów Akademii Zamojskiej. Wiadomo już, kto wówczas wystąpi. Wstęp będzie wolny.

Wielkie odliczanie do otwarcia Armii Krajowej

Wielkie odliczanie do otwarcia Armii Krajowej

To już ostatnie szlify przy wyczekiwanej inwestycji. Do końca maja mieszkańcy pojadą kolejnym odcinkiem ulicy Armii Krajowej.

Imieniny u biskupa. Z życzeniami może przyjść każdy

Imieniny u biskupa. Z życzeniami może przyjść każdy

Biskup Marian Rojek, ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej obchodzi w przyszłym tygodniu swoje imieniny. Okazuje się, że solenizanta może wtedy z życzeniami odwiedzić właściwie każdy.

Pracowali nielegalnie. Gdy przyszła kontrola, schowali się w... pojemnikach na mięso

Pracowali nielegalnie. Gdy przyszła kontrola, schowali się w... pojemnikach na mięso

Czwórkę cudzoziemców ukrytych w pojemnikach na mięso znaleźli strażnicy graniczni, którzy prowadzili kontrole legalności zatrudnienia w jednym z powiatów na południu Polski.

MKS FunFloor podejmie w hali Globus MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski

MKS FunFloor podejmie w hali Globus MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski

Po porażce z Zagłębiem Lubin lubelskie szczypiornistki skupiają się na obronie drugiego miejsca w tabeli

Cztery dni egzaminów. Trzeba zdać i można być radcą prawnym
ZDJĘCIA
galeria

Cztery dni egzaminów. Trzeba zdać i można być radcą prawnym

80 osób w Lublinie zasiadło we wtorek do komputerów i przystąpiło do egzaminu na radcę prawnego. Przyszłych adeptów w zawodzie czekają zagadnienia z wybranych dziedzin prawa oraz etyki zawodowej.

Miliony już na koncie miasta. Za rok mieszkańców wozić będą elektryki

Miliony już na koncie miasta. Za rok mieszkańców wozić będą elektryki

Wyniki konkursu już były, teraz wielka kasa jest już na koncie miasta. W planach są nie tylko zakupy autobusów elektrycznych.

Nagroda w konkursie IKEA? Lepiej uważać. Bo to oszustwo

Nagroda w konkursie IKEA? Lepiej uważać. Bo to oszustwo

Miała wygrać, a straciła. 52-latka padła ofiarą oszustów działających metodą "na nagrodę w konkursie Ikea".

Zmarł Bogusław Smolik. "Włodawa straciła jednego ze swoich najznakomitszych obywateli"

Zmarł Bogusław Smolik. "Włodawa straciła jednego ze swoich najznakomitszych obywateli"

Nie żyje Bogusław Smolik, były dyrektor, a także pracownik Włodawskiego Domu Kultury i miejscowego muzeum.

Górnik Łęczna zaprasza na dni otwarte swojej Szkoły Mistrzostwa Sportowego

Górnik Łęczna zaprasza na dni otwarte swojej Szkoły Mistrzostwa Sportowego

Datę dziewiątego maja powinni zapisać w swoich kalendarzach wszyscy, którzy kochają grać w piłkę i marzą o karierze sportowej. Właśnie tego dnia Górnik Łęczna organizuje dni otwarte w swoim Liceum

Przez wieś, jak po wyścigowym torze. Motocyklista "zarobił" mandat i punkty karne

Przez wieś, jak po wyścigowym torze. Motocyklista "zarobił" mandat i punkty karne

W jednej wiosce natknął się na oznakowany radiowóz, ale minął go i pojechał dalej. W drugiej namierzyli go policjanci z wideorejestratorem. A że jechał zdecydowanie za szybko, to nie uszło mu to na sucho.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium