Choć żyjemy w klimacie nieufności i zawiści, to jest nam z tym dobrze. Niskie dochody zmuszają nas do zaradności. Mamy sporo przyjaciół, regularnie chodzimy do kościoła i coraz aktywniej bierzemy udział w życiu społecznym.
Pod względem dobrobytu materialnego zamykamy krajową stawkę. Badanie dowiodło jednak, że bez względu na dochody mieszkańcy naszego regionu są całkiem szczęśliwi. Czujemy się kochani i nie narzekamy na brak przyjaciół. Pod względem tzw. dobrostanu społecznego zajmujemy trzecią pozycję w kraju. Lepiej czują się tylko mieszkańcy Podkarpacia i Małopolski.
Naukowcy zbadali również nasz kapitał społeczny. Okazało się, że coraz częściej działamy na rzecz lokalnego środowiska, mam pozytywny stosunek do demokracji i chętnie głosujemy w wyborach. Pod względem społecznej aktywności wyprzedzają nas jedynie mieszkańcy Mazowsza.
Ponad 60 proc. rodzin z naszego regionu nie ma żadnych oszczędności. Gorzej jest tylko w warmińsko-mazurskiem, gdzie pieniędzy nie odkłada trzy czwarte mieszkańców. Z badania wynika, że najgorzej pod tym względem jest na wsi.
Wśród oszczędzających dominują mieszkańcy dużych miast. Zwykle zakładają lokaty w banku. W Lubelskiem ponad połowa wszystkich oszczędzających odkłada gotówkę do… skarpety.
Nie można nam jednak odmówić zaradności. Autorzy badania sprawdzili, czy podejmujemy dodatkową pracę, jeśli stałe dochody nie pozwalają na zaspokojenie bieżących potrzeb. Okazało się, że robi tak co czwarty mieszkaniec naszego regionu. Pod tym względem trafiliśmy do krajowej czołówki. Lekarstwa na finansowe problemy szukamy również w kredytach. Co ciekawe, aż 17 proc. zadłużonych rodzin pożycza z instytucji innych niż banki. W tej kategorii również jesteśmy krajowym liderem.
Paradoksalne wyniki przynosi badanie naszych aspiracji edukacyjnych. Chcemy, by nasze dzieci skończyły studia wyższe. Takie plany ma ponad 80 proc. rodzin z lubelskiego. To jeden z najlepszych wyników w kraju. Z drugiej strony w wielu domach trudno o choćby jedną książkę. Tak jest przede wszystkim na wsi. Z Diagnozy wynika, że żadnych księgozbiorów nie ma w co piątym domu w regionie. Gorszy wynik uzyskało tylko świętokrzyskie.
Zamiast na książki, coraz więcej pieniędzy wydajemy na Internet. Mamy co nadrabiać, bo pod względem dostępu do sieci jesteśmy na przedostatnim miejscu w kraju. Stały dostęp do Internetu ma tylko niewiele ponad połowa domów w regionie.
Słowniczek socjologa
* Dobrostan psychiczny - poczucie szczęścia, ocena całego dotychczasowego życia, nasilenie objawów depresji psychicznej, ocena minionego roku.
* Dobrostan fizyczny - poważna choroba w minionym roku, stopień niepełnosprawności, natężenie stresu związanego ze zdrowiem.
* Dobrostan społeczny - brak poczucia osamotnienia, poczucie, że jest się kochanym i szanowanym, liczba przyjaciół.
* Poziom cywilizacyjny - poziom wykształcenia, posiadanie nowoczesnych urządzeń komunikacyjnych i obycie z nimi i posiadanie prawa jazdy.
* Dobrobyt materialny - dochód gospodarstwa domowego, liczba posiadanych przez gospodarstwo dóbr i urządzeń od pralki automatycznej po łódź motorową i dom letniskowy.
* Patologie - nadużywanie alkoholu i używanie narkotyków, palenie papierosów, wizyty u psychiatry lub psychologa, bycie sprawcą lub ofiarą łamania prawa (włamania, napady, kradzieże).
* Warunki życia – dochody, wyżywienie, warunki mieszkaniowe, kształcenie dzieci, ochrona zdrowia, uczestnictwo w kulturze, wypoczynek