Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

10 sierpnia 2008 r.
19:25
Edytuj ten wpis

Dramatyczny rok dla sadowników

0 11 A A

Pieniądze, które sadownicy z naszego regionu dostają w punktach skupu, nawet w połowie nie pokrywają ponoszonych kosztów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Kilkanaście tysięcy producentów może się znaleźć na skraju bankructwa. - Tylko patrzeć, jak banki nas zlicytują!

Marek Figura z Karmanowic koło Nałęczowa na 10 hektarach uprawia jeżyny i wiśnie. To jedyne źródło utrzymania całej jego rodziny. - Co z tego, że w tym roku obrodziły, skoro straty idą już w tysiące złotych - załamuje ręce.

- Za kilogram jeżyn w skupie płacą nam 1,50 zł. A same koszty produkcji to co najmniej 2,50 zł. Przecież to się nie opłaci zbierać. Nie wiem, co robić: zwijać gospodarkę, czy czekać na jakiś cud?

Ale w cud rolnicy z naszego regionu nie wierzą. Po producentach wiśni i jeżyn liczenie strat rozpoczęli właściciele sadów jabłkowych. Niektóre przetwórnie rozpoczęły skupowanie jabłek przemysłowych, proponując cenę... 6 groszy za kilogram. Najwyższa cena, na jaką mogą liczyć sadownicy, to ok. 12 gr.

- Miesięcznie spłacam ponad 2 tys. zł kredytu. Wziąłem go, żeby się rozwijać, kupić maszyny. Ale jak tak dalej pójdzie, to mnie zlicytują i chyba przyjdzie się powiesić - mówi rolnik spod Buchałowic (gmina Kurów).

Podobne głosy słychać od Kraśnika, przez Opole Lubelskie, po Annopol. - Za jeżyny płacą nam 1,40 zł, a za wiśnie 35 groszy - wylicza Iwona Pawłocik, która w Drzewcach na 3 hektarach uprawia jeżyny. - Najgorsze, że niektóre chłodnie już w ogóle nic nie chcą brać owoców. Jeśli nie będzie zbytu, nie przetrwamy tego dramatu!

W chłodni "Mart” w Klementowicach za kilogram jeżyn płacą 1,50. - Ale wiśni już nie bierzemy - usłyszeliśmy w skupie.

W lubelskiej Izbie Rolniczej problem jest świetnie znany. - Ale nie jesteśmy w stanie nic zrobić - mówi Jacek Piasecki z IR. - Jest wolny rynek, firmy przetwórcze mają prawo ustalać ceny. Możemy tylko podejrzewać, że np. się zmówili, żeby odbić sobie poprzednie gorsze dla nich lata. Ale udowodnić tego nie sposób.

- Pozostaje tylko nadzieja, że skup innych owoców zrekompensuje straty na wiśniach i jeżynach - mówi Tomasz Solis, wiceprezes Związku Sadowników RP. - Ale to nic pewnego, bo skup jabłek przemysłowych zaczął się rzeczywiście od niskich cen. Jeśli tak dalej pójdzie, będzie naprawdę dramatycznie.

- Oni są teraz w dużym kłopocie - przyznaje Solis. - W przyszłym tygodniu będę w tej sprawie rozmawiał w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie.

(greg)

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
wynik / 8 września 2008 o 20:09
0
yeti napisał:
i co wynikło z tych rozmów w ministerstwie? nic!!!! ceny dalej spadają! a rolnik jak był bity tak jest dalej!


ten co ukradł najgłośniej krzyczy łapać złodzieja. Oni wszyscy tylko manipulują sadownikami podpuszczają pozorują interwencje a tak naprawdę sprzedają was. Dbają o to by wszyscy myśleli jacy oni dobrzy klepią Was po ramionach i obiecują przysłowiowe gruszki. Jak oni na was żerują to jak mogą sobie odebrać by wam dać. Po to był też ten picuś olejniczak by zbijać kapitał wyborczy. Komu oni pomogli?? To są podłe jednostki, oszustów.
Zobaczycie dalej nic nikomu nie pomogli i nie pomogą. Lepiej żeby nie przyjeżdżali i nie robili nadziei. Rządzą latami tylko dlatego że na nich głosowaliście stracili do was szacunek. Wyszli z założenia oni są tacy durni,że i tak na nas zagłosują wystarczy tylko obiecywać.


ten co ukradł najgłośniej krzyczy łapać złodzieja. Oni wszyscy tylko manipulują sadownikami podpuszczają pozorują interwencje a tak naprawdę sprzedają was. Dbają o to by wszyscy myśleli jacy oni dobrzy klepią Was po ramionach i obiecują przysłowiowe gruszki. Jak oni na was żerują to jak mogą sobie odebrać by wam dać. Po to był też ten picuś olejniczak by zbijać kapitał wyborczy. Komu oni pomogli?? To są podłe jednostki, oszustów.
Zobaczycie dalej nic nikomu nie pomogli i nie pomogą. Lepiej żeby nie przyjeżdża... rozwiń
Avatar
wynik / 8 września 2008 o 20:08
0
yeti napisał:
i co wynikło z tych rozmów w ministerstwie? nic!!!! ceny dalej spadają! a rolnik jak był bity tak jest dalej!


ten co ukradł najgłośniej krzyczy łapać złodzieja. Oni wszyscy tylko manipulują sadownikami podpuszczają pozorują interwencje a tak naprawdę sprzedają was. Dbają o to by wszyscy myśleli jacy oni dobrzy klepią Was po ramionach i obiecują przysłowiowe gruszki. Jak oni na was żerują to jak mogą sobie odebrać by wam dać. Po to był też ten picuś olejniczak by zbijać kapitał wyborczy. Komu oni pomogli?? To są podłe jednostki, oszustów.
Zobaczycie dalej nic nikomu nie pomogli i nie pomogą. Lepiej żeby nie przyjeżdżali i nie robili nadziei. Rządzą latami tylko dlatego że na nich głosowaliście stracili do was szacunek. Wyszli z założenia oni są tacy durni,że i tak na nas zagłosują wystarczy tylko obiecywać.


ten co ukradł najgłośniej krzyczy łapać złodzieja. Oni wszyscy tylko manipulują sadownikami podpuszczają pozorują interwencje a tak naprawdę sprzedają was. Dbają o to by wszyscy myśleli jacy oni dobrzy klepią Was po ramionach i obiecują przysłowiowe gruszki. Jak oni na was żerują to jak mogą sobie odebrać by wam dać. Po to był też ten picuś olejniczak by zbijać kapitał wyborczy. Komu oni pomogli?? To są podłe jednostki, oszustów.
Zobaczycie dalej nic nikomu nie pomogli i nie pomogą. Lepiej żeby nie przyjeżdża... rozwiń
Avatar
yeti / 20 sierpnia 2008 o 18:20
0
i co wynikło z tych rozmów w ministerstwie? nic!!!! ceny dalej spadają! a rolnik jak był bity tak jest dalej!
Avatar
~gość~ / 11 sierpnia 2008 o 10:03
0
Jest pewien sposób: rolnicy i sadownicy powinni się organizować w spółdzielnie. Wiem że to się źle kojarzy ale prawdą jest że duży może więcej. Pojedynczy rolnik/sadownik musi się zgodzić na cenę narzuconą przez skupy czy chłodnie a zrzeszenie rolników ma większą siłę przebicia. Do rozważenia!
Avatar
olek / 11 sierpnia 2008 o 08:32
0
A w warszawce jabłka po 5zł/kg, wiśnie/czereśnie 7-8zł itd. pośrednicy drą z was taką kasę że hej, dlatego większość się przestawia na cytrusy (bana po 2-3 zł/kg). Jak się nie weźmiecie w garść to tak będzie ....
Avatar
olek / 11 sierpnia 2008 o 08:31
0
A w warszawce jabłka po 5zł/kg, wiśnie/czereśnie 7-8zł itd. pośrednicy drą z was taką kasę że hej, dlatego większość się przestawia na cytrusy (bana po 2-3 zł/kg). Jak się nie weźmiecie w garść to tak będzie ....
Avatar
olek / 11 sierpnia 2008 o 08:31
0
A w warszawce jabłka po 5zł/kg, wiśnie/czereśnie 7-8zł itd. pośrednicy drą z was taką kasę że hej, dlatego większość się przestawia na cytrusy (bana po 2-3 zł/kg). Jak się nie weźmiecie w garść to tak będzie ....
Avatar
paraliż / 11 sierpnia 2008 o 08:04
0
i tak nie kupuję polskich owoców bo są za drogie. już dawno przerzucilem się na cytrusy
Avatar
lolo / 11 sierpnia 2008 o 06:59
0
Przecież tego chcieli.Rozwiązali spółdzielnie ogrodnicze jak im kazał Rożek.To co teraz chcą.
Avatar
BE12B1 / 11 sierpnia 2008 o 06:08
0
Mocna złotówka cel Balcerowicza osiągnięty , producenci dostają w d..., czy naprawdę było źłe dawniej dla producentów. . Wszystkie towary należy oddawać za prawie darmo firmom UE które robią dyktat cenowy, a moze zgodnie z decyzją działaczy lat 90-tych sprzedać plantację i ziemię za złotówkę niech koroporacje zachodnie lepiej gospodarzą, a polak nadaje się tylko na parobka bo ci co decydowali o takich przemianach mają doskonałe wynagordzenie w obcych firmach nazwiska są wiadome
Avatar
wynik / 8 września 2008 o 20:09
0
yeti napisał:
i co wynikło z tych rozmów w ministerstwie? nic!!!! ceny dalej spadają! a rolnik jak był bity tak jest dalej!


ten co ukradł najgłośniej krzyczy łapać złodzieja. Oni wszyscy tylko manipulują sadownikami podpuszczają pozorują interwencje a tak naprawdę sprzedają was. Dbają o to by wszyscy myśleli jacy oni dobrzy klepią Was po ramionach i obiecują przysłowiowe gruszki. Jak oni na was żerują to jak mogą sobie odebrać by wam dać. Po to był też ten picuś olejniczak by zbijać kapitał wyborczy. Komu oni pomogli?? To są podłe jednostki, oszustów.
Zobaczycie dalej nic nikomu nie pomogli i nie pomogą. Lepiej żeby nie przyjeżdżali i nie robili nadziei. Rządzą latami tylko dlatego że na nich głosowaliście stracili do was szacunek. Wyszli z założenia oni są tacy durni,że i tak na nas zagłosują wystarczy tylko obiecywać.


ten co ukradł najgłośniej krzyczy łapać złodzieja. Oni wszyscy tylko manipulują sadownikami podpuszczają pozorują interwencje a tak naprawdę sprzedają was. Dbają o to by wszyscy myśleli jacy oni dobrzy klepią Was po ramionach i obiecują przysłowiowe gruszki. Jak oni na was żerują to jak mogą sobie odebrać by wam dać. Po to był też ten picuś olejniczak by zbijać kapitał wyborczy. Komu oni pomogli?? To są podłe jednostki, oszustów.
Zobaczycie dalej nic nikomu nie pomogli i nie pomogą. Lepiej żeby nie przyjeżdża... rozwiń
Avatar
wynik / 8 września 2008 o 20:08
0
yeti napisał:
i co wynikło z tych rozmów w ministerstwie? nic!!!! ceny dalej spadają! a rolnik jak był bity tak jest dalej!


ten co ukradł najgłośniej krzyczy łapać złodzieja. Oni wszyscy tylko manipulują sadownikami podpuszczają pozorują interwencje a tak naprawdę sprzedają was. Dbają o to by wszyscy myśleli jacy oni dobrzy klepią Was po ramionach i obiecują przysłowiowe gruszki. Jak oni na was żerują to jak mogą sobie odebrać by wam dać. Po to był też ten picuś olejniczak by zbijać kapitał wyborczy. Komu oni pomogli?? To są podłe jednostki, oszustów.
Zobaczycie dalej nic nikomu nie pomogli i nie pomogą. Lepiej żeby nie przyjeżdżali i nie robili nadziei. Rządzą latami tylko dlatego że na nich głosowaliście stracili do was szacunek. Wyszli z założenia oni są tacy durni,że i tak na nas zagłosują wystarczy tylko obiecywać.


ten co ukradł najgłośniej krzyczy łapać złodzieja. Oni wszyscy tylko manipulują sadownikami podpuszczają pozorują interwencje a tak naprawdę sprzedają was. Dbają o to by wszyscy myśleli jacy oni dobrzy klepią Was po ramionach i obiecują przysłowiowe gruszki. Jak oni na was żerują to jak mogą sobie odebrać by wam dać. Po to był też ten picuś olejniczak by zbijać kapitał wyborczy. Komu oni pomogli?? To są podłe jednostki, oszustów.
Zobaczycie dalej nic nikomu nie pomogli i nie pomogą. Lepiej żeby nie przyjeżdża... rozwiń
Avatar
yeti / 20 sierpnia 2008 o 18:20
0
i co wynikło z tych rozmów w ministerstwie? nic!!!! ceny dalej spadają! a rolnik jak był bity tak jest dalej!
Avatar
~gość~ / 11 sierpnia 2008 o 10:03
0
Jest pewien sposób: rolnicy i sadownicy powinni się organizować w spółdzielnie. Wiem że to się źle kojarzy ale prawdą jest że duży może więcej. Pojedynczy rolnik/sadownik musi się zgodzić na cenę narzuconą przez skupy czy chłodnie a zrzeszenie rolników ma większą siłę przebicia. Do rozważenia!
Avatar
olek / 11 sierpnia 2008 o 08:32
0
A w warszawce jabłka po 5zł/kg, wiśnie/czereśnie 7-8zł itd. pośrednicy drą z was taką kasę że hej, dlatego większość się przestawia na cytrusy (bana po 2-3 zł/kg). Jak się nie weźmiecie w garść to tak będzie ....
Avatar
olek / 11 sierpnia 2008 o 08:31
0
A w warszawce jabłka po 5zł/kg, wiśnie/czereśnie 7-8zł itd. pośrednicy drą z was taką kasę że hej, dlatego większość się przestawia na cytrusy (bana po 2-3 zł/kg). Jak się nie weźmiecie w garść to tak będzie ....
Avatar
olek / 11 sierpnia 2008 o 08:31
0
A w warszawce jabłka po 5zł/kg, wiśnie/czereśnie 7-8zł itd. pośrednicy drą z was taką kasę że hej, dlatego większość się przestawia na cytrusy (bana po 2-3 zł/kg). Jak się nie weźmiecie w garść to tak będzie ....
Avatar
paraliż / 11 sierpnia 2008 o 08:04
0
i tak nie kupuję polskich owoców bo są za drogie. już dawno przerzucilem się na cytrusy
Avatar
lolo / 11 sierpnia 2008 o 06:59
0
Przecież tego chcieli.Rozwiązali spółdzielnie ogrodnicze jak im kazał Rożek.To co teraz chcą.
Avatar
BE12B1 / 11 sierpnia 2008 o 06:08
0
Mocna złotówka cel Balcerowicza osiągnięty , producenci dostają w d..., czy naprawdę było źłe dawniej dla producentów. . Wszystkie towary należy oddawać za prawie darmo firmom UE które robią dyktat cenowy, a moze zgodnie z decyzją działaczy lat 90-tych sprzedać plantację i ziemię za złotówkę niech koroporacje zachodnie lepiej gospodarzą, a polak nadaje się tylko na parobka bo ci co decydowali o takich przemianach mają doskonałe wynagordzenie w obcych firmach nazwiska są wiadome
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wokalista z Lublina walczy w The Voice of Poland. Wybrała go Markowska [wideo]
film

Wokalista z Lublina walczy w The Voice of Poland. Wybrała go Markowska [wideo] 0 0

Tomek Jasiński z Lublina bierze udział w telewizyjnym programie The Voice of Poland. Po swoim występie dostał owacje na stojąco i dołączył do zespołu Patrycji Markowskiej.

"Wieś w XX wieku". Międzynarodowa konferencja w IPN w Lublinie
26 września 2018, 0:00

"Wieś w XX wieku". Międzynarodowa konferencja w IPN w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. W dniach 26-28 września w siedzibie Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie (ul. Wodopojna 2) odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa Wieś w XX wieku. Wybrane problemy polityczne, społeczne, gospodarcze i kultura.

"Żyje i przeszczep się udał". Tak pani Ewa z Góry Puławskiej pomogła 26-letniemu Włochowi

"Żyje i przeszczep się udał". Tak pani Ewa z Góry Puławskiej pomogła 26-letniemu Włochowi 28 1

Rozmowa z Ewą Olszowy z Góry Puławskiej, dawcą komórek macierzystych szpiku.

Komunikacja miejska w Lublinie powinna być prywatna? Pomysł kandydatów

Komunikacja miejska w Lublinie powinna być prywatna? Pomysł kandydatów 28 20

Zmiany w działaniu komunikacji miejskiej w Lublinie zaproponowali w piątek działacze komitetu wyborczego „Kukiz, Wolność, Lubelscy Patrioci i Ruchy Miejskie”. Krytykowali też władze MPK.

Znany w Chełmie zabytek czekał na remont od międzywojnia

Znany w Chełmie zabytek czekał na remont od międzywojnia 1 0

Kaplica rodziny Bielskich na zabytkowym cmentarzu parafialnym przy ul. Lwowskiej w Chełmie doczekała się remontu. Miejscowi miłośnicy zabytków upominali się o to już w latach międzywojennych.

Wernisaż wystawy "Projektowanie Wszędzie" W Centrum Spotkania Kultur
28 września 2018, 17:00

Wernisaż wystawy "Projektowanie Wszędzie" W Centrum Spotkania Kultur 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 28 września o godz. 18 w Centrum Spotkania Kultur odbędzie się wernisaż wystawy Projektowanie wszędzie.

Radny PiS chce współpracy ze Smoleńskiem

Radny PiS chce współpracy ze Smoleńskiem 15 25

Czy rosyjski Smoleńsk zostanie nowym miastem partnerskim Puław? O tym, że to przyniesie nam wiele korzyści przekonuje radny PiS Ignacy Czeżyk.

Ignacy Daszyński i Maciej Rataj. Dwaj marszałkowie Sejmu, nowi kawalerowie Orderu Orła Białego
Historia

Ignacy Daszyński i Maciej Rataj. Dwaj marszałkowie Sejmu, nowi kawalerowie Orderu Orła Białego 0 0

Choć polityczne i życiowe drogi wybitnych polityków, marszałków Sejmu, Ignacego Daszyńskiego i Macieja Rataja, właśnie odznaczonych pośmiertnie najwyższym polskim odznaczeniem - Orderem Orła Białego - układały się różnie, to jednak miały pewne punkty wspólne

Wandzin: Wypadek na drodze krajowej nr 19

Wandzin: Wypadek na drodze krajowej nr 19 4 0

Do wypadku doszło około godz. 7.35 w Wandzinie na drodze krajowej nr 19 między Lublinem a Lubartowem.

Jesień na zewnątrz, od jutra w kalendarzu. Prognoza pogody na weekend w woj. lubelskim
film

Jesień na zewnątrz, od jutra w kalendarzu. Prognoza pogody na weekend w woj. lubelskim 4 0

Kalendarzowa jesień 2018 - kiedy się zaczyna? Pierwszy dzień kalendarzowej jesieni wypada w niedzielę 23 września. W piątek jeszcze mogliśmy cieszyć się latem, ale zapowiadane załamanie pogody sprawdziło się.

Daleka podróż Górnika po prezent urodzinowy

Daleka podróż Górnika po prezent urodzinowy 2 2

Górnik Łęczna w niedzielę o godzinie 16 zmierzy się w Stargardzie z tamtejszymi Błękitnymi i powalczy o drugą w tym sezonie wygraną na obcym terenie. Motywacji „zielono-czarnym” zabraknąć nie powinno, bo w czwartek klub obchodził 39 rocznicę powstania

Katastrofa w biało-czerwonych barwach. Polska przegrała z Argentyną

Katastrofa w biało-czerwonych barwach. Polska przegrała z Argentyną 2 0

To był jeden z najgorszych meczów w wykonaniu reprezentacji Polski od lat. Zespół prowadzony przez Vitala Heynena zaprezentował się fatalnie i przegrał 2:3 z Argentyńczykami. Polacy musieli sobie radzić w tym spotkaniu bez przeziębionego Michała Kubiaka, ale to nie usprawiedliwia tak koszmarnej gry.

Greg Gold: "Kocham to miasto". Słoneczny Lublin w jego najnowszym teledysku [wideo]
film

Greg Gold: "Kocham to miasto". Słoneczny Lublin w jego najnowszym teledysku [wideo] 111 22

Greg Gold, czyli Grzegorz Gołębiowski mówi o swoich muzycznych początkach i najnowszym teledysku, który był kręcony w rodzinnym Lublinie.