Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

10 lipca 2009 r.
14:33
Edytuj ten wpis

Grzyby, jagody, maliny - gdzie ich szukać

Wytrawni grzybiarze i zbieracze owoców leśnych co roku wybierają się w lasy janowskie. Jednak to rozległy kompleks, w którym łatwo się zgubić; lepiej, żeby początkujący się tam nie zapuszczali. W lasach wokół Janowa Lubelskiego grzybów i jagód w bród. Malin i jeżyn trochę mniej, ale też można się najeść.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Na maliny i borowiki - do Kluczkowic

- Zapraszamy na maliny i grzyby - mówi Wiesław Szuba, pracownik ośrodka wypoczynkowego Agro-Klucz w Kluczkowicach. - W naszych lasach aż pachnie od dojrzałych malin. Znaleźć tu również można podgrzybki i borowiki. Do lasu dwa kroki, można doskonale wypocząć i wrócić z wakacji ze sznurkami grzybów.

- Teraz trzeba czekać na kolejną pełnię - radzi Zbigniew Mrozik z Mełgwi. - Grzyby wtedy lepiej rosną. Może dlatego, że z reguły po niej następuje zmiana pogody i jest większa wilgotność. A musi być ciepło i mokro. Gdzie zbieram? A, to zależy, jakich grzybów szukam. Grzyby wędrują. Przenoszą się z miejsca na miejsce. Na przestrzeni 50 - 100 metrów kwadratowych, gdzie kiedyś je znajdowałem, dziś próżno ich szukać. Przeniosły się o kilkanaście metrów dalej.

Na prawdziwki - do Trzeszkowic

Pan Zbyszek ma swoją mapę poszukiwań. W Trzeszkowicach skręca się w drogę na Józefów. Idąc tam wzdłuż przecinki, nazbierać można prawdziwków.

Na kominki i koźlaki - do Józefowa

W Józefowie zbiera się czarne jak sadza kominki - niepozorne, ciemnosine grzybki, wyglądające nieapetycznie i atramentowo, doskonałe jako farsz do pierogów. Są tam również koźlaki albo podgrzybki.

Prawdziwki trafiają się w Krzesimowie, choć tam akurat jest nieduży kompleks leśny.

W Dominowie rośnie wszystko

Jeśli ktoś lubi rozmaitość grzybów powinien penetrować las w Dominowie. Można jechać od Mełgwi na Podzamcze. W lesie Podzamcza zawsze są jesienne opieńki. Później stamtąd warto przejść lasem aż do Dominowa. To miejsca obfitujące w różne grzyby - są tam i podgrzybki, i prawdziwki, pod brzózkami będą kozaki.

Na jagody - w lasy biłgorajskie i pod Kozienice

- Malin jest coraz mniej, jagody zdarzają się w głębi większych kompleksów leśnych. Na jagody to trzeba jechać w lasy biłgorajskie - dodaje pan Zbyszek.
- Na naszym terenie też nie ma jagód - mówi Dariusz Drążyk, leśniczy z leśnictwa Wronów. - Na jagody jeździmy pod Kozienice. Maliny są niedaleko nadleśnictwa w Puławach. Grzyby - w Gołębiu i rezerwacie Piskory.

Na kozaki do Górecka, na jagody do Biszczy

- W biłgorajskich lasach praktycznie gdzie się zatrzymamy, tam coś się znajdzie - grzyby, jeżyny albo jagody - mówi Ewa Dziedzic, która jest doskonałym znawcą tamtejszych terenów "grzybodajnych”. - Trzeba zatrzymać się w okolicy Górecka, gdzie z jednej strony jest cmentarz, z drugiej jeziorka. W tamtych okolicach właśnie są najlepsze miejsca jagodowe i grzybowe. Już w tym roku zbierałam tam kozaki. Jagody są także w okolicach Biszczy. Ten teren obfituje w owoce leśne i praktycznie gdziekolwiek tam będziemy, można wrócić z jeżynami, jagodami, grzybami.

Na podgrzybki - do Zienki, Pieszowoli, Starego Orzechowa, Libiszowa, Bohutynia

Działkowicze znad jezior Piaseczno, Łukcze twierdzą, że najbliższa okolica została już tak wydeptana, że nie ma po co wychodzić z koszykiem.

- Ja jeżdżę aż za Zienki - zdradza Maria Pakuła, która ma działkę nad jeziorem Łukcze. - Tam jest trochę spokojniej i można znaleźć podgrzybki. Ale to raczej wczesną jesienią.

W Urzędzie Gminy w Sosnowicy mówią, że w tym roku w okolicznych lasach jagód jest wyjątkowo dużo, ale też wyprawę do lasu uprzykrza niezwykła plaga komarów i bąków. Malin na tym terenie raczej nie ma co szukać. Najwięcej podgrzybków i prawdziwków jest w lesie obok Pieszowoli, ale także w Starym Orzechowie, Libiszowie i Bohutynie.

Do Firleja - na jagody i... komary

- Jagody w tym roku są piękne, ale jest mnóstwo komarów - ostrzega Elżbieta Mazurek, która ma działkę w pobliżu Firleja. - Jagodziska zaczynają się już wzdłuż asfaltówki prowadzącej na Budy. Grzybów jeszcze nie ma, ale wiadomo, że w lasach Kozłowieckich i wokół Firleja w kierunku na Sobolew każdego roku jest mnóstwo podgrzybków. Mniej maślaków bo tu raczej tereny piaszczyste, więc prędzej można spotkać kozaki. Maślaki raczej rosną u ludzi na działkach, szczególnie u tych, którzy mają modrzewie.

Posiej je na swojej działce

Można mieć grzyby na własnej działce i wiele osób jest dumnych z tego, że zasiało je u siebie. Zależy to od wielu czynników takich jak bliskość lasu, jakość gleby, rodzaj drzew, wilgotność, od tego co tam rosło wcześniej etc.

Grzyby nieświadomie możemy przenieść z sadzonkami, które rosły gdzieś na polu, przy lesie, a nawet kupowanymi od ogrodników. Drzewo rośnie, niewidoczne gołym okiem strzępki rozwijają się na jego korzeniach i raptem - pojawiają się grzyby.

Czy wyrzucać resztki grzybów pod sosny i modrzewie na działce? Mikolodzy mówią, że warto, a można "rozsiewać” nawet zarobaczywione kapelusze. Robak zjada miąższ, ale zarodniki pozostają. Warto próbować.

W krajach zachodnich sprzedawany jest specjalny spray z zawiesiną, którą spryskuje się korzenie drzew podczas sadzenia. Wyrastają wtedy grzyby, które tworzą tzw. mikoryzę, współżyjąc z systemem korzeniowym. Związek ten wychodzi na dobre obydwu gatunkom. O tym, że sianie grzybów przynosi efekty, przekonało się wielu działkowiczów, którzy mają własne maślaki lub podgrzybki.

LEŚNE PUŁAPKI

Pyszne poziomki... z jajami bąblowca

Bąblowiec to gatunek tasiemca, który żyje w jelitach różnych zwierząt, przeważnie lisów i innych zwierząt mięsożernych.

Człony tasiemca i jego jaja są przez zwierzęta wydalane na leśne runo i pozostają na jagodach, poziomkach, grzybach, trawie. Człowiek zaraża się jedząc niemyte owoce leśne (poziomki, borówki, maliny itp.), do których mogą być przyczepione jaja bąblowca. Larwa tasiemca osiedla się w narządach wewnętrznych człowieka, dając objawy kliniczne podobne do zmian nowotworowych. Larwy mogą się umiejscowić w kościach, a nawet w oku. Ponieważ przechodzą z krwią do różnych narządów (najczęściej do wątroby, ale i mózgu, płuc) dają objawy podobne do przerzutów.

Jaja bąblowca przestają być groźne po 96 godzinach przebywania w temperaturze minus 70 stopni C! Obecność tasiemca notowano nawet w okolicach koła podbiegunowego.

Leczenie bąblowicy jest długotrwałe i kosztowne. Trzeba wykonać zabieg chirurgiczny usuwający zmianę oraz chemioterapię. Jest to bardzo wyniszczająca kuracja, osłabiające poważnie układ obronny, zatruwająca cały organizm.
Przypadki wykrycia bąblowicy u zwierząt domowych są bardzo rzadkie.
Uniknąć można zakażenia w jeden sposób - myć dokładnie owoce leśne i grzyby przed spożyciem.

Pozostałe informacje

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium