Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

22 lutego 2019 r.
20:30

Lekarski Egzamin Końcowy "najtrudniejszy w historii". Młodzi lekarze polegli

251 53 A A

Lekarski Egzamin Końcowy w wiosennej sesji okazał się najtrudniejszym w historii. Nie zdał go co czwarty

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Egzamin odbył się 16 lutego. Niedawno opublikowano jego wstępne wyniki

- Świadczą o tym, że to był najtrudniejszy LEK w historii. Osiemset czterdziestu ośmiu zdających uzyskało wynik poniżej 56 proc. i tym samym nie zdało egzaminu – informuje prof. Mariusz Klencki, dyrektor Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi i dodaje, że do egzaminu w całym kraju przystąpiły 3372 osoby.

Dlaczego egzamin wypadł tak słabo? – Z naszych analiz wynika, że kilka pytań okazało się szczególnie trudnych dla zdających, a te punkty mogły być decydujące. Staramy się jednak utrzymywać trudność egzaminu na stałym poziomie – zaznacza prof. Klencki. - Maksymalny wynik wyniósł 172, a minimalny 41 punktów. Maksymalna liczba możliwych do zdobycia punktów wyniosła 194. Średni wynik uzyskany przez zdających to 121,7 punktu – informuje prof. Klencki. – Szczegółowe wyniki z uwzględnieniem wszystkich uczelni opublikujemy w przyszłym tygodniu. Ze wstępnych danych wynika jednak, że Lublina nie ma w pierwszej trójce najlepszych uczelni w kraju pod kątem wyników egzaminu.

- Pytania na Lekarskim Egzaminie Końcowym są z roku na rok coraz trudniejsze. Są wieloznaczne, zawiłe, często w ogóle nie sprawdzają intuicyjnej wiedzy młodych lekarzy tylko pełnią rolę czegoś w rodzaju quizu - komentuje Marek Stankiewicz, rzecznik Lubelskiej Izby Lekarskiej. – Ponadto baza pytań egzaminacyjnych nadal nie jest dostępna, co jest kuriozalne. Komu to ma służyć, bo na pewno nie przyszłym kadrom. Tymczasem braki kadrowe i luki pokoleniowe wśród lekarzy są coraz większe. Lekarzy nie zachęca się jednak do tego zawodu, wręcz celowo utrudnia zrobienie pierwszego kroku, którym jest ten egzamin, do zdobywania najpoważniejszych umiejętności np. podczas specjalizacji.

Sześć zadań, które pojawiły się na egzaminie, zostało unieważnionych przez zespół rozpatrujący zastrzeżenia. - To normalna procedura, przy każdym egzaminie zgłaszane są zastrzeżenia. Tym razem wpłynęło ich blisko 200. Oczywiście wyniki egzaminu uwzględniają fakt unieważnienia zadań – tłumaczy prof. Klencki.

- Takie sytuacje w ogóle nie powinny mieć miejsca. O pewnym niechlujstwie w układaniu pytań może świadczyć fakt, że kilka pytań zostało unieważnionych po zgłoszonych zastrzeżeniach – uważa Stankiewicz i dodaje, że jest też problem z przygotowaniem młodych lekarzy do egzaminu. – Można oczywiście powiedzieć, że zdający byli słabo przygotowani. Warto jednak zauważyć, że podczas stażu podyplomowego młodzi lekarze nie mają praktycznie żadnego merytorycznego przygotowania do egzaminu. Starsi koledzy po fachu nie chcą się nimi zajmować. Dlatego dostają głównie zdania związane z dokumentacją – mówi Stankiewicz.

Jak informuje CEM, podobne problemy sprawił zdającym w wiosennej sesji, Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy. – Podobnie, jak w przypadku LEK-u mamy wstępne wyniki, ale widać, że ten egzamin nie okazał się łatwiejszy od egzaminów w kilku ostatnich sesjach. Do egzaminu przystąpiło w całym kraju 679 osób, uzyskując średnio 120,2 punktu. Maksymalny wynik wyniósł 171 a minimalny 37 punktów – informuje prof. Klencki. - Dwustu dwóch zdających uzyskało wynik poniżej 56 proc. Maksymalna liczba możliwych do zdobycia punktów wyniosła 196.

Lekarski Egzamin Końcowy

Lekarski Egzamin Końcowy (LEK) odbywa się co roku w dniach 15–30 września (sesja jesienna) i 15–28 lutego (sesja wiosenna). Trwa 4 godziny. Jest konieczny do uzyskania pełnego prawa wykonywania zawodu lekarza.

Komentarze 53

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
HI / 22 lutego 2019 o 22:21
+69
"Młodzi lekarze polegli"=== No, lepiej, gdy młody lekarz "polegnie" na egzaminie niż gdy pacjent młodego lekarza polegnie w szpitalu. . . :)
Avatar
Gość / 22 lutego 2019 o 21:35
+51
Ta sytuacja odzwierciedla poziom zdobytej wiedzy. Pracując w ochronie zdrowia od 20 lat jest to bardzo zauważalne że z roku na rok wiedza którą reprezentują młodzi lekarze jest coraz niższa. O poprawności posługiwania się językiem polskimi nie wspomnę.
Avatar
Gość / 22 lutego 2019 o 20:59
+49
To nie egzamin był trudny, tylko "lekarze" niedouczeni.
Avatar
And / 22 lutego 2019 o 21:32
+42
Stare kadry dbają aby im konkurencja za szybko nie wyrosła. Tak jak u prawników. Proste jak budowa cepa.
Avatar
Qwert / 22 lutego 2019 o 23:20
+38
"Mądry uczy się całe życie. Głupi wie już wszystko". Takie ogólne stwierdzenie do wielu komentujących, którzy wszystko wiedzą najlepiej
Avatar
Gość / 23 lutego 2019 o 11:31
+24
Pytania na LEKu nie odzwierciedlają problemów, z jakimi mierzy się lekarz w codziennej pracy. Pytania nie mogą się powtarzać, w związku z czym komisje układające doszły już do miejsca, w którym pyta się o najbardziej egzotyczne treści. Szkoda, bo zamiast skupić się na doskonaleniu umiejętności codziennie potrzebnych na stażu, Ci młodzi ludzie będą się uczyć wciąż o chorobach, których nie zobaczą pewnie przez całe życie. No ale co może wiedzieć o tym człowiek, który w tym nie siedzi - lepiej mądrze milczeć niż głupio mówić.
Avatar
pacjent / 23 lutego 2019 o 07:18
+24
Gościu uważa, że ci młodzi lekarze powinni mieć bazę pytań jak na prawo jazdy. Czy on czasami się nie ośmiesza, toż to oni mają ratować nasze zdrowie i życie!! Tłumaczenie, że pytania zbyt trudne i nie ma młodej kadry to żenada. Oni mają już mieć wiedzę a nie zdobywać ją eksperymentując na żywym organiźmie. Co umie taki lekarz uzyskując 37 punktów, co on robił przez całe studia? Później dziwimy się, że umierają noworodki, bo popełniono błąd lekarski - lepiej jak ten młody człowiek będzie zdawał do czasu aż się nauczy swojego zawodu.
Avatar
ot, ciekawostka / 23 lutego 2019 o 01:05
+22
ubawił mnie fragment wypowiedzi rzecznika LiL: "baza pytań egzaminacyjnych nadal nie jest dostępna, co jest kuriozalne." (:D). Nie wiem, czy dobrze rozumiem, ale chodzi tu chyba o to, że już przed egzaminem zdający powinni znać pytania jakie będą zadawane, by móc na nie odpowiedzieć (czyli, że wystarczy mieć wiedzę wyrywkową). A może chodzi o bibliografię, gdzie można znaleźć odpowiedzi na pytania egzaminacyjne? :D (w sumie też wiedza wyrywkowa) Heh, przecież ogólnie wiadomo, że pytania będą z medycyny, a nie z technik malarskich, czy wytapiania stali. Czy przyszli lekarze nie potrafią udzielić odpowiedzi BEZ PODPOWIADANIA?
ubawił mnie fragment wypowiedzi rzecznika LiL: "baza pytań egzaminacyjnych nadal nie jest dostępna, co jest kuriozalne." (:D). Nie wiem, czy dobrze rozumiem, ale chodzi tu chyba o to, że już przed egzaminem zdający powinni znać pytania jakie będą zadawane, by móc na nie odpowiedzieć (czyli, że wystarczy mieć wiedzę wyrywkową). A może chodzi o bibliografię, gdzie można znaleźć odpowiedzi na pytania egzaminacyjne? :D (w sumie też wiedza wyrywkowa) Heh, przecież ogólnie wiadomo, że pytania będą z medycyny, a nie z technik malarskich, ... rozwiń
Avatar
Głos w dyskusji / 23 lutego 2019 o 10:45
+14
Kiepsko ich uczą. Słaby poziom zajęć. Nikomu nie zależy. Prowadzący albo przeganiają z kąta w kąt, bo studenci przeszkadzają w pracy, albo monotonnym głosem czytają kilka godzin tekst że slajdów. Pacjenci też często nie pozwalają się badać studentom. Ktoś się kiedyś tak nauczył? Mam w rodzinie studenta medycyny. Te studia to orka na ugorze. Nawet jak ktoś ma zapał to mu uczelnia przez 6 lat go wybije z głowy. Pytania na egzaminie od czapy, dyskusyjne, nieprecyzyjne albo w ogóle nie na temat, z choinki lub z następnego semestru bo się prowadzącemu pomyliło. To nie studia tylko walka o przetrwanie. Tyle w temacie.
Kiepsko ich uczą. Słaby poziom zajęć. Nikomu nie zależy. Prowadzący albo przeganiają z kąta w kąt, bo studenci przeszkadzają w pracy, albo monotonnym głosem czytają kilka godzin tekst że slajdów. Pacjenci też często nie pozwalają się badać studentom. Ktoś się kiedyś tak nauczył? Mam w rodzinie studenta medycyny. Te studia to orka na ugorze. Nawet jak ktoś ma zapał to mu uczelnia przez 6 lat go wybije z głowy. Pytania na egzaminie od czapy, dyskusyjne, nieprecyzyjne albo w ogóle nie na temat, z choinki lub z następnego semestru bo się prowadz... rozwiń
Avatar
Mariusz / 23 lutego 2019 o 11:18
+7
ubawił mnie fragment wypowiedzi rzecznika LiL: "baza pytań egzaminacyjnych nadal nie jest dostępna, co jest kuriozalne." (:D). Nie wiem, czy dobrze rozumiem, ale chodzi tu chyba o to, że już przed egzaminem zdający powinni znać pytania jakie będą zadawane, by móc na nie odpowiedzieć (czyli, że wystarczy mieć wiedzę wyrywkową). A może chodzi o bibliografię, gdzie można znaleźć odpowiedzi na pytania egzaminacyjne? :D (w sumie też wiedza wyrywkowa) Heh, przecież ogólnie wiadomo, że pytania będą z medycyny, a nie z technik malarskich, czy wytapiania stali. Czy przyszli lekarze nie potrafią udzielić odpowiedzi BEZ PODPOWIADANIA?
 Aleś ty mądry, nie ma co! Ty na pewno byś zdał!!!  Nie chodzi o pytania Z TEGO EGZAMINU, który ma być lecz z poprzednich egzaminów, aby wiedzieć, na co się nastawiać, jak sformuowane są pytania itp. Co do tego z czego będą pytania, to znasz je? Czytałeś? Czy pytania np. o życiorys "słynnego" lekarza,  czy o treść ustawy sprzed lat (tylko przykłady!) przyczynią się w jakikolwiek sposób do poziomu leczenia chorych?  Nie czytałeś, nie wiesz jaka była treść pytań, a może były dwuznaczne? Itd. itp. Nie wiesz, ale mądry to jesteś... Jak to fajnie wyładować się w internecie na lekarzy, no bo przecież jak przyjdziesz się leczyć, to pomocy będziesz potrzebować i pyszczyć wtedy nie będziesz... Pacjencie polski, niewdzięczniku!! Czy dla ciebie w ogóle warto być empatycznym i profesjinalnym? Ty to docenisz???? WĄTPIĘ!!!!
 Aleś ty mądry, nie ma co! Ty na pewno byś zdał!!!  Nie chodzi o pytania Z TEGO EGZAMINU, który ma być lecz z poprzednich egzaminów, aby wiedzieć, na co się nastawiać, jak sformuowane są pytania itp. Co do tego z czego będą pytania, to znasz je? Czytałeś? Czy pytania np. o życiorys "słynnego" lekarza,  czy o treść ustawy sprzed lat (tylko przykłady!) przyczynią się w jakikolwiek sposób do poziomu leczenia chorych?  Nie czytałeś, nie wiesz jaka była treść pytań, a może były dwuznaczne? Itd. itp. Nie wiesz, ale mądry... rozwiń
Avatar
Gość / 28 lutego 2019 o 11:39
0
Taki egzamin powinien być praktyczny i przebiegać etapami w ciągu np. roku podczas zajęć w szpitalu. Lekarz musi umieć leczyć a nie wypełniać dokumenty.
Avatar
Gość / 26 lutego 2019 o 06:29
-1
Ze specjalizacjami (nie tylko lekarzy ale i pielęgniarek) jest to samo ........
Avatar
Gość / 24 lutego 2019 o 08:58
-1
Centrum obliczeniowe Unii Europejskiej pod jeziorem Sankt Moritz - będzie rewolucja !!
Avatar
Ja / 24 lutego 2019 o 07:42
-7
No czyli srednia to 121 to co 30% przypadkow nie mieli pojecia o co chodzi.... czyli co 3 pacjent nie mialby dobrej diagnozy.... no gratuluje!!!! Brawo. Osobiscie uwazam ze jak jest 180 pk do zdobycia to min 160 do zdania!!!! To nie piekarnia ze mozna se improwizowac....... a Ci co nie zdali pa pa za cos takiego konowaly.....
Avatar
Wiktor Traktor / 23 lutego 2019 o 23:09
+1
Akurat choroby metabiliczne u dzieci z roku na rok nie będa rzadkością ....oj..oj...
Avatar
Wiktor Traktor / 23 lutego 2019 o 23:04
-1
Wyniki tego egzaminu odzwierciedlają również poziom zainteresowana mlodych lekarzy, ktorzy bez m telefonu z dostępem do Wifi nie są w stanie zleć i zinterpretować u pacjenta badań,   a o wyborze leków nie wspomnę. Strach ich puszczać do pacjentów!
Avatar
Halo / 23 lutego 2019 o 22:40
+4
W jaki sposob znajomosc nieaktualnej ustawy lub zyciorysu kogokolwiek, sprawdza umiejetnosc logicznego myslenia oraz koncentracje? Bardzo mnie to zaintrygowalo, prosze o wytlumaczenie. Rozumiem, ze pytaniaz potrojnym zaprzeczeniem, w ktorych egzaminatorzy sie lubuja moga sprawdzac koncentracje, ale wiedza nieaktualna i niepraktyczna w jaki sposob?
Avatar
tia / 23 lutego 2019 o 22:17
0
Niestety będzie jeszcze gorzej... Lekarzom starzystom nie zależy na nauce od starszych kolegów. Może 10 procent z nich chce zdobyć wiedzę i choć trochę umiejętności, pozostali wpatrzeni w smartfony zastanawiają się, jaką wybrać specjalizację, żeby nie trzeba było się uczuć, kasa sama przychodziła a pacjent przypadkiem nie przszkadzał
 e, to że wpatrzeni w smartfony, to chyba akurat dobrze ;) bo może świadczyć o tym, że potrafią czytać (ale czy ze zrozumieniem...? hm). Gorsze jest, że najczęściej tylko patrzą, żeby jak najszybciej się urwać, albo w ogóle nie przyjść - a staż zaliczyć.
 e, to że wpatrzeni w smartfony, to chyba akurat dobrze ;) bo może świadczyć o tym, że potrafią czytać (ale czy ze zrozumieniem...? hm). Gorsze jest, że najczęściej tylko patrzą, żeby jak najszybciej się urwać, albo w ogóle nie przyjść - a staż zaliczyć. rozwiń
Avatar
łolaboga / 23 lutego 2019 o 22:05
-1
Aguska. Jęczysz i użalasz się nad sobą? a co mają powiedzieć pacjenci, którzy trafią do takiego lekarza (nota bene nie chcącego się uczyć o chorobach i ich leczeniu)? Po co poszłaś na studia medyczne? tak, tak, ponarzekaj sobie jeszcze, bo przecież wszyscy wokół źli i tylko kłody pod nogi :D Naucz się sama rozwiązywać problemy. Dorośnij. Nie obwiniaj innych za to, że oczekują od ciebie odrobiny wiedzy. Nie wyręczaj się kimś w szukaniu własnych błędów. Oj jaka bidulka haha :) ambrozji nikt nie podał, nie powachlował, po pleckach nie podrapał :(;
Avatar