Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

22 lutego 2019 r.
20:30

Lekarski Egzamin Końcowy "najtrudniejszy w historii". Młodzi lekarze polegli

251 53 A A

Lekarski Egzamin Końcowy w wiosennej sesji okazał się najtrudniejszym w historii. Nie zdał go co czwarty

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Egzamin odbył się 16 lutego. Niedawno opublikowano jego wstępne wyniki

- Świadczą o tym, że to był najtrudniejszy LEK w historii. Osiemset czterdziestu ośmiu zdających uzyskało wynik poniżej 56 proc. i tym samym nie zdało egzaminu – informuje prof. Mariusz Klencki, dyrektor Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi i dodaje, że do egzaminu w całym kraju przystąpiły 3372 osoby.

Dlaczego egzamin wypadł tak słabo? – Z naszych analiz wynika, że kilka pytań okazało się szczególnie trudnych dla zdających, a te punkty mogły być decydujące. Staramy się jednak utrzymywać trudność egzaminu na stałym poziomie – zaznacza prof. Klencki. - Maksymalny wynik wyniósł 172, a minimalny 41 punktów. Maksymalna liczba możliwych do zdobycia punktów wyniosła 194. Średni wynik uzyskany przez zdających to 121,7 punktu – informuje prof. Klencki. – Szczegółowe wyniki z uwzględnieniem wszystkich uczelni opublikujemy w przyszłym tygodniu. Ze wstępnych danych wynika jednak, że Lublina nie ma w pierwszej trójce najlepszych uczelni w kraju pod kątem wyników egzaminu.

- Pytania na Lekarskim Egzaminie Końcowym są z roku na rok coraz trudniejsze. Są wieloznaczne, zawiłe, często w ogóle nie sprawdzają intuicyjnej wiedzy młodych lekarzy tylko pełnią rolę czegoś w rodzaju quizu - komentuje Marek Stankiewicz, rzecznik Lubelskiej Izby Lekarskiej. – Ponadto baza pytań egzaminacyjnych nadal nie jest dostępna, co jest kuriozalne. Komu to ma służyć, bo na pewno nie przyszłym kadrom. Tymczasem braki kadrowe i luki pokoleniowe wśród lekarzy są coraz większe. Lekarzy nie zachęca się jednak do tego zawodu, wręcz celowo utrudnia zrobienie pierwszego kroku, którym jest ten egzamin, do zdobywania najpoważniejszych umiejętności np. podczas specjalizacji.

Sześć zadań, które pojawiły się na egzaminie, zostało unieważnionych przez zespół rozpatrujący zastrzeżenia. - To normalna procedura, przy każdym egzaminie zgłaszane są zastrzeżenia. Tym razem wpłynęło ich blisko 200. Oczywiście wyniki egzaminu uwzględniają fakt unieważnienia zadań – tłumaczy prof. Klencki.

- Takie sytuacje w ogóle nie powinny mieć miejsca. O pewnym niechlujstwie w układaniu pytań może świadczyć fakt, że kilka pytań zostało unieważnionych po zgłoszonych zastrzeżeniach – uważa Stankiewicz i dodaje, że jest też problem z przygotowaniem młodych lekarzy do egzaminu. – Można oczywiście powiedzieć, że zdający byli słabo przygotowani. Warto jednak zauważyć, że podczas stażu podyplomowego młodzi lekarze nie mają praktycznie żadnego merytorycznego przygotowania do egzaminu. Starsi koledzy po fachu nie chcą się nimi zajmować. Dlatego dostają głównie zdania związane z dokumentacją – mówi Stankiewicz.

Jak informuje CEM, podobne problemy sprawił zdającym w wiosennej sesji, Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy. – Podobnie, jak w przypadku LEK-u mamy wstępne wyniki, ale widać, że ten egzamin nie okazał się łatwiejszy od egzaminów w kilku ostatnich sesjach. Do egzaminu przystąpiło w całym kraju 679 osób, uzyskując średnio 120,2 punktu. Maksymalny wynik wyniósł 171 a minimalny 37 punktów – informuje prof. Klencki. - Dwustu dwóch zdających uzyskało wynik poniżej 56 proc. Maksymalna liczba możliwych do zdobycia punktów wyniosła 196.

Lekarski Egzamin Końcowy

Lekarski Egzamin Końcowy (LEK) odbywa się co roku w dniach 15–30 września (sesja jesienna) i 15–28 lutego (sesja wiosenna). Trwa 4 godziny. Jest konieczny do uzyskania pełnego prawa wykonywania zawodu lekarza.

Komentarze 53

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
HI / 22 lutego 2019 o 22:21
+69
"Młodzi lekarze polegli"=== No, lepiej, gdy młody lekarz "polegnie" na egzaminie niż gdy pacjent młodego lekarza polegnie w szpitalu. . . :)
Avatar
Gość / 22 lutego 2019 o 21:35
+51
Ta sytuacja odzwierciedla poziom zdobytej wiedzy. Pracując w ochronie zdrowia od 20 lat jest to bardzo zauważalne że z roku na rok wiedza którą reprezentują młodzi lekarze jest coraz niższa. O poprawności posługiwania się językiem polskimi nie wspomnę.
Avatar
Gość / 22 lutego 2019 o 20:59
+49
To nie egzamin był trudny, tylko "lekarze" niedouczeni.
Avatar
And / 22 lutego 2019 o 21:32
+42
Stare kadry dbają aby im konkurencja za szybko nie wyrosła. Tak jak u prawników. Proste jak budowa cepa.
Avatar
Qwert / 22 lutego 2019 o 23:20
+38
"Mądry uczy się całe życie. Głupi wie już wszystko". Takie ogólne stwierdzenie do wielu komentujących, którzy wszystko wiedzą najlepiej
Avatar
Gość / 23 lutego 2019 o 11:31
+24
Pytania na LEKu nie odzwierciedlają problemów, z jakimi mierzy się lekarz w codziennej pracy. Pytania nie mogą się powtarzać, w związku z czym komisje układające doszły już do miejsca, w którym pyta się o najbardziej egzotyczne treści. Szkoda, bo zamiast skupić się na doskonaleniu umiejętności codziennie potrzebnych na stażu, Ci młodzi ludzie będą się uczyć wciąż o chorobach, których nie zobaczą pewnie przez całe życie. No ale co może wiedzieć o tym człowiek, który w tym nie siedzi - lepiej mądrze milczeć niż głupio mówić.
Avatar
pacjent / 23 lutego 2019 o 07:18
+24
Gościu uważa, że ci młodzi lekarze powinni mieć bazę pytań jak na prawo jazdy. Czy on czasami się nie ośmiesza, toż to oni mają ratować nasze zdrowie i życie!! Tłumaczenie, że pytania zbyt trudne i nie ma młodej kadry to żenada. Oni mają już mieć wiedzę a nie zdobywać ją eksperymentując na żywym organiźmie. Co umie taki lekarz uzyskując 37 punktów, co on robił przez całe studia? Później dziwimy się, że umierają noworodki, bo popełniono błąd lekarski - lepiej jak ten młody człowiek będzie zdawał do czasu aż się nauczy swojego zawodu.
Avatar
ot, ciekawostka / 23 lutego 2019 o 01:05
+22
ubawił mnie fragment wypowiedzi rzecznika LiL: "baza pytań egzaminacyjnych nadal nie jest dostępna, co jest kuriozalne." (:D). Nie wiem, czy dobrze rozumiem, ale chodzi tu chyba o to, że już przed egzaminem zdający powinni znać pytania jakie będą zadawane, by móc na nie odpowiedzieć (czyli, że wystarczy mieć wiedzę wyrywkową). A może chodzi o bibliografię, gdzie można znaleźć odpowiedzi na pytania egzaminacyjne? :D (w sumie też wiedza wyrywkowa) Heh, przecież ogólnie wiadomo, że pytania będą z medycyny, a nie z technik malarskich, czy wytapiania stali. Czy przyszli lekarze nie potrafią udzielić odpowiedzi BEZ PODPOWIADANIA?
ubawił mnie fragment wypowiedzi rzecznika LiL: "baza pytań egzaminacyjnych nadal nie jest dostępna, co jest kuriozalne." (:D). Nie wiem, czy dobrze rozumiem, ale chodzi tu chyba o to, że już przed egzaminem zdający powinni znać pytania jakie będą zadawane, by móc na nie odpowiedzieć (czyli, że wystarczy mieć wiedzę wyrywkową). A może chodzi o bibliografię, gdzie można znaleźć odpowiedzi na pytania egzaminacyjne? :D (w sumie też wiedza wyrywkowa) Heh, przecież ogólnie wiadomo, że pytania będą z medycyny, a nie z technik malarskich, ... rozwiń
Avatar
Głos w dyskusji / 23 lutego 2019 o 10:45
+14
Kiepsko ich uczą. Słaby poziom zajęć. Nikomu nie zależy. Prowadzący albo przeganiają z kąta w kąt, bo studenci przeszkadzają w pracy, albo monotonnym głosem czytają kilka godzin tekst że slajdów. Pacjenci też często nie pozwalają się badać studentom. Ktoś się kiedyś tak nauczył? Mam w rodzinie studenta medycyny. Te studia to orka na ugorze. Nawet jak ktoś ma zapał to mu uczelnia przez 6 lat go wybije z głowy. Pytania na egzaminie od czapy, dyskusyjne, nieprecyzyjne albo w ogóle nie na temat, z choinki lub z następnego semestru bo się prowadzącemu pomyliło. To nie studia tylko walka o przetrwanie. Tyle w temacie.
Kiepsko ich uczą. Słaby poziom zajęć. Nikomu nie zależy. Prowadzący albo przeganiają z kąta w kąt, bo studenci przeszkadzają w pracy, albo monotonnym głosem czytają kilka godzin tekst że slajdów. Pacjenci też często nie pozwalają się badać studentom. Ktoś się kiedyś tak nauczył? Mam w rodzinie studenta medycyny. Te studia to orka na ugorze. Nawet jak ktoś ma zapał to mu uczelnia przez 6 lat go wybije z głowy. Pytania na egzaminie od czapy, dyskusyjne, nieprecyzyjne albo w ogóle nie na temat, z choinki lub z następnego semestru bo się prowadz... rozwiń
Avatar
Mariusz / 23 lutego 2019 o 11:18
+7
ubawił mnie fragment wypowiedzi rzecznika LiL: "baza pytań egzaminacyjnych nadal nie jest dostępna, co jest kuriozalne." (:D). Nie wiem, czy dobrze rozumiem, ale chodzi tu chyba o to, że już przed egzaminem zdający powinni znać pytania jakie będą zadawane, by móc na nie odpowiedzieć (czyli, że wystarczy mieć wiedzę wyrywkową). A może chodzi o bibliografię, gdzie można znaleźć odpowiedzi na pytania egzaminacyjne? :D (w sumie też wiedza wyrywkowa) Heh, przecież ogólnie wiadomo, że pytania będą z medycyny, a nie z technik malarskich, czy wytapiania stali. Czy przyszli lekarze nie potrafią udzielić odpowiedzi BEZ PODPOWIADANIA?
 Aleś ty mądry, nie ma co! Ty na pewno byś zdał!!!  Nie chodzi o pytania Z TEGO EGZAMINU, który ma być lecz z poprzednich egzaminów, aby wiedzieć, na co się nastawiać, jak sformuowane są pytania itp. Co do tego z czego będą pytania, to znasz je? Czytałeś? Czy pytania np. o życiorys "słynnego" lekarza,  czy o treść ustawy sprzed lat (tylko przykłady!) przyczynią się w jakikolwiek sposób do poziomu leczenia chorych?  Nie czytałeś, nie wiesz jaka była treść pytań, a może były dwuznaczne? Itd. itp. Nie wiesz, ale mądry to jesteś... Jak to fajnie wyładować się w internecie na lekarzy, no bo przecież jak przyjdziesz się leczyć, to pomocy będziesz potrzebować i pyszczyć wtedy nie będziesz... Pacjencie polski, niewdzięczniku!! Czy dla ciebie w ogóle warto być empatycznym i profesjinalnym? Ty to docenisz???? WĄTPIĘ!!!!
 Aleś ty mądry, nie ma co! Ty na pewno byś zdał!!!  Nie chodzi o pytania Z TEGO EGZAMINU, który ma być lecz z poprzednich egzaminów, aby wiedzieć, na co się nastawiać, jak sformuowane są pytania itp. Co do tego z czego będą pytania, to znasz je? Czytałeś? Czy pytania np. o życiorys "słynnego" lekarza,  czy o treść ustawy sprzed lat (tylko przykłady!) przyczynią się w jakikolwiek sposób do poziomu leczenia chorych?  Nie czytałeś, nie wiesz jaka była treść pytań, a może były dwuznaczne? Itd. itp. Nie wiesz, ale mądry... rozwiń
Avatar
Gość / 28 lutego 2019 o 11:39
0
Taki egzamin powinien być praktyczny i przebiegać etapami w ciągu np. roku podczas zajęć w szpitalu. Lekarz musi umieć leczyć a nie wypełniać dokumenty.
Avatar
Gość / 26 lutego 2019 o 06:29
-1
Ze specjalizacjami (nie tylko lekarzy ale i pielęgniarek) jest to samo ........
Avatar
Gość / 24 lutego 2019 o 08:58
-1
Centrum obliczeniowe Unii Europejskiej pod jeziorem Sankt Moritz - będzie rewolucja !!
Avatar
Ja / 24 lutego 2019 o 07:42
-7
No czyli srednia to 121 to co 30% przypadkow nie mieli pojecia o co chodzi.... czyli co 3 pacjent nie mialby dobrej diagnozy.... no gratuluje!!!! Brawo. Osobiscie uwazam ze jak jest 180 pk do zdobycia to min 160 do zdania!!!! To nie piekarnia ze mozna se improwizowac....... a Ci co nie zdali pa pa za cos takiego konowaly.....
Avatar
Wiktor Traktor / 23 lutego 2019 o 23:09
+1
Akurat choroby metabiliczne u dzieci z roku na rok nie będa rzadkością ....oj..oj...
Avatar
Wiktor Traktor / 23 lutego 2019 o 23:04
-1
Wyniki tego egzaminu odzwierciedlają również poziom zainteresowana mlodych lekarzy, ktorzy bez m telefonu z dostępem do Wifi nie są w stanie zleć i zinterpretować u pacjenta badań,   a o wyborze leków nie wspomnę. Strach ich puszczać do pacjentów!
Avatar
Halo / 23 lutego 2019 o 22:40
+4
W jaki sposob znajomosc nieaktualnej ustawy lub zyciorysu kogokolwiek, sprawdza umiejetnosc logicznego myslenia oraz koncentracje? Bardzo mnie to zaintrygowalo, prosze o wytlumaczenie. Rozumiem, ze pytaniaz potrojnym zaprzeczeniem, w ktorych egzaminatorzy sie lubuja moga sprawdzac koncentracje, ale wiedza nieaktualna i niepraktyczna w jaki sposob?
Avatar
tia / 23 lutego 2019 o 22:17
0
Niestety będzie jeszcze gorzej... Lekarzom starzystom nie zależy na nauce od starszych kolegów. Może 10 procent z nich chce zdobyć wiedzę i choć trochę umiejętności, pozostali wpatrzeni w smartfony zastanawiają się, jaką wybrać specjalizację, żeby nie trzeba było się uczuć, kasa sama przychodziła a pacjent przypadkiem nie przszkadzał
 e, to że wpatrzeni w smartfony, to chyba akurat dobrze ;) bo może świadczyć o tym, że potrafią czytać (ale czy ze zrozumieniem...? hm). Gorsze jest, że najczęściej tylko patrzą, żeby jak najszybciej się urwać, albo w ogóle nie przyjść - a staż zaliczyć.
 e, to że wpatrzeni w smartfony, to chyba akurat dobrze ;) bo może świadczyć o tym, że potrafią czytać (ale czy ze zrozumieniem...? hm). Gorsze jest, że najczęściej tylko patrzą, żeby jak najszybciej się urwać, albo w ogóle nie przyjść - a staż zaliczyć. rozwiń
Avatar
łolaboga / 23 lutego 2019 o 22:05
-1
Aguska. Jęczysz i użalasz się nad sobą? a co mają powiedzieć pacjenci, którzy trafią do takiego lekarza (nota bene nie chcącego się uczyć o chorobach i ich leczeniu)? Po co poszłaś na studia medyczne? tak, tak, ponarzekaj sobie jeszcze, bo przecież wszyscy wokół źli i tylko kłody pod nogi :D Naucz się sama rozwiązywać problemy. Dorośnij. Nie obwiniaj innych za to, że oczekują od ciebie odrobiny wiedzy. Nie wyręczaj się kimś w szukaniu własnych błędów. Oj jaka bidulka haha :) ambrozji nikt nie podał, nie powachlował, po pleckach nie podrapał :(;
Avatar
Wysłuchaj nas Panie / 23 lutego 2019 o 21:44
-2
Osobiście zdawałam ten egzamin i nie chodzi tylko o poziom trudności... Obowiązujące nas podręczniki w różnych rozdziałach często przeczą same sobie ... Wytyczne z interny są inne niż w chirurgii - pytania typu "wybierz najbardziej poprawną odpowiedź"... Albo o statystykę typu - drugi najczęstszy nowotwór np tarczycy. Nie chodzi o to byśmy "mieli" gotowa bazę do nauki - ale chyba logiczne, że chciałabym wiedzieć gdzie zrobiłam błąd... Tak jesteśmy z roku na rok coraz "gorzej" kształceni - bo zamiast "podstaw" uczymy się rzeczy "rzadkich" - jak np statystykę chorób metabolicznych u dzieci...
 chroń nas Boże od "lekarzy", którzy nie chcą znać jednostek chorobowych
 chroń nas Boże od "lekarzy", którzy nie chcą znać jednostek chorobowych rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 53

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Konkurs plastyczny z nagrodami!

Konkurs plastyczny z nagrodami! 0

Już po raz siódmy organizowany jest konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży promujący efekty realizacji unijnych projektów. Prace można składać do 19 kwietnia.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 25 marca 2019 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 25 marca 2019 r. 0 0

Polska – Łotwa 2:0. Jesteśmy liderami grupy G
film

Polska – Łotwa 2:0. Jesteśmy liderami grupy G 0 1

W drugim meczu eliminacji do Euro 2020 Polska pokonała na PGE Stadionie Narodowym Łotwę 2:0. Oba gole „Biało-Czerwoni” zdobyli po przerwie, a ich autorami byli Robert Lewandowski i Kamil Glik

Zamość: Szkoły kuszą kandydatów podczas dni otwartych [zdjęcia]
galeria

Zamość: Szkoły kuszą kandydatów podczas dni otwartych [zdjęcia] 0 0

W minionym tygodniu na dzień otwarty zaprosiły I LO w Zamościu oraz w Zespole Szkół Mundurowych w Zamościu.

Puławy: Licealiści sadzą drzewka przy szkołach i przedszkolach
galeria

Puławy: Licealiści sadzą drzewka przy szkołach i przedszkolach 0 0

Grupa uczniów II LO im. Komisji Edukacji Narodowej zasadziła drzewka przy miejskich szkołach podstawowych i przedszkolach. Dzięki nim, dzieci dowiedziały się także o tym, jak ważna jest segregacja śmieci, recykling oraz znaczenia zieleni dla środowiska.

To jedna z największych inwestycji w mieście. Tak będzie wyglądać kompleks basenów [zdjęcia z budowy, wizualizacje]
galeria

To jedna z największych inwestycji w mieście. Tak będzie wyglądać kompleks basenów [zdjęcia z budowy, wizualizacje] 36 2

Budowa kompleksu basenów idzie zgodnie z planem. Ściany krytej pływalni widać już zza ogrodzenia placu budowy. Za nieco ponad miesiąc budowa zasadniczej konstrukcji budynku basenów krytych zostanie zakończona i rozpoczną się kolejne roboty budowlano-instalacyjne.

Nie czekają, aż ktoś posprząta Lublin, tylko robią to sami. Już po raz trzeci, a będą kolejne akcje [zdjęcia]
galeria

Nie czekają, aż ktoś posprząta Lublin, tylko robią to sami. Już po raz trzeci, a będą kolejne akcje [zdjęcia] 225 8

Już po raz trzeci grupa ochotników sprzątała w sobotę zaśmiecone zakątki Lublina. Skrzyknęli się przez internet i zapowiadają kolejne porządki w najbliższą sobotę. Dołączyć może każdy, kto ma czas i chęci.

Nocne ABeCadło. Te litery powstają z myślą o Nocy Kultury
galeria

Nocne ABeCadło. Te litery powstają z myślą o Nocy Kultury 0 0

Noc Kultury będzie w tym roku z 1 na 2 czerwca. Są miejsca w mieście gdzie już trwają przygotowania.

Wisła II – Granit 2:0. Pozostałe wyniki lubelskiej klasy okręgowej

Wisła II – Granit 2:0. Pozostałe wyniki lubelskiej klasy okręgowej 1 5

Udany mecz młodych puławian. Podopieczni Roberta Złotnika pokonali 2:0 Granit Bychawa

Spontaniczna akcja ekologiczna w Poniatowej. "Trochę pracy włożone i aż miło na duchu"
Alarm 24
galeria

Spontaniczna akcja ekologiczna w Poniatowej. "Trochę pracy włożone i aż miło na duchu" 76 3

– Wspólnie z kolegą charytatywnie zrobiliśmy małą akcję „zielona Poniatowa”. Efekty na zdjęciu. Trochę pracy włożone i aż miło na duchu. Apel do wszystkich brudasów sprzątajcie po sobie w lesie śmiecie. Zachęcamy do podobnych akcji – napisał do nas Czytelnik i wysłał zdjęcia robione przed akcją i po.

Tomasovia - Polesie 0:0. Obie drużyny mogły wygrać

Tomasovia - Polesie 0:0. Obie drużyny mogły wygrać 0 0

Długo Tomasovia toczyła wyrównany bój z Polesiem. Spotkanie nabrało rumieńców w ostatnim kwadransie. Mogli wygrać jedni, mogli drudzy, ale nikomu nie udało się ostatecznie strzelić zwycięskiego gola

Galeria Chełm z kamieniem węgielnym. Zakupy za rok

Galeria Chełm z kamieniem węgielnym. Zakupy za rok 5 1

Prace na budowie trwają od miesiąca ale kamień węgielny pod budowę Galerii Chełm wmurowano w piątek.

Omega  – Tanew  5:5. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Omega – Tanew 5:5. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej 1 0

Takich emocji w Starym Zamościu przewidzieć nie mógł nikt. Tamtejsza Omega i Tanew Majdan Stary rozegrały iście szalone zawody zakończone hokejowym remisem 5:5, a po końcowym gwizdku obie strony odczuwały duży niedosyt

Będzie nowy starosta kraśnicki? "Temat zmiany rzeczywiście jest dyskutowany"

Będzie nowy starosta kraśnicki? "Temat zmiany rzeczywiście jest dyskutowany" 25 10

Może się to stać już w środę, na najbliższej sesji Rady Powiatu. Zarówno obecny starosta jak też wymieniany na jego następcę nie chcą komentować tej sprawy.

Trzy bramki Kryształu, dwa szybkie ciosy Włodawianki

Trzy bramki Kryształu, dwa szybkie ciosy Włodawianki 0 0

Kryształ pokonał w niedzielę Ruch Ryki „tylko” 3:0. Rywale nie mieli jednak zupełnie nic do powiedzenia, a gospodarze powinni zdobyć znacznie więcej goli

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.