Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

15 sierpnia 2014 r.
20:45
Edytuj ten wpis

Lubelskie: Wielkie pieniądze na walkę z wielką wodą

2 6 A A

Prawie 55 mln zł wyda w tym roku Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Lublinie na regulację rzek i naprawę wałów przeciwpowodziowych. - Jeszcze nigdy nie robiliśmy tyle, żeby polepszyć bezpieczeństwo - podkreśla Stanisław Jakimiuk, dyrektor WZMiUW.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Na zlecenie Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Lublinie trwa m.in. rozbudowa dwóch odcinków wałów przeciwpowodziowych na Wiśle, w gminie Łaziska. Łącznie to 5,2 km. Wartość wszystkich prac, które zostaną wykonane na tej długości umocnień wyniesie 24 mln zł.

- Roboty na tych dwóch odcinkach mają się zakończyć do 30 kwietnia 2015 roku - mówi dyr. Jakimiuk. - Ten termin jest jak najbardziej realny. Pojawiły się co prawda opóźnienia związane z majowym zagrożeniem powodzią i ulewnymi deszczami, ale teraz pogoda sprzyja i wykonawcy nadrabiają zaległości. Zadanie jest już wykonane w 40 proc.

Łaziska wreszcie odetchną

Dzięki rozbudowie wałów mieszkańcy gminy Łaziska będą mogli wkrótce poczuć się bezpieczniej. Tym bardziej, iż w tegorocznych planach meliorantów jest również rozpoczęcie robót na dwóch kolejnych newralgicznych odcinkach Wisły o długości ponad 3 km - w miejscowościach Kępa Solecka i Kępa Gostecka, w dolinie opolskiej.

Inwestycja będzie polegała na podwyższeniu i umocnieniu korony wału, rozbudowie jego korpusu i uszczelnieniu podłoża, a także przebudowie dróg.

To ważne, bo w maju, kiedy przez woj. lubelskie przechodziła fala powodziowa na Wiśle, właśnie te tereny były poważnie zagrożone zalaniem. Tylko dzięki wielodniowej i żmudnej pracy służb i mieszkańców udało się zapobiec powodzi. Wały trzeba było umacniać doraźnie folią, geowłókniną i workami z piaskiem.

Rozbudowa ma temu zapobiec. - Szacunkowy koszt prac z tym związanych wyniesie 27,4 mln zł - informuje dyrektor WZMiUW w Lublinie. - Chcemy je rozpocząć jeszcze w tym roku, kiedy możliwa będzie wycinka drzew. Całość byłaby wykonana w latach 2015-2016. Dzięki temu polepszy się bezpieczeństwo mieszkańców tego terenu.

Zielone światło od wojewody

Pod koniec lipca wojewoda lubelski wydał pozwolenie na realizację inwestycji w gminie Łaziska. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności.

- Na razie czekamy na uprawomocnienie się pozwolenia wojewody, co nastąpi pod koniec sierpnia, a także zatwierdzenie master planu dla dorzecza Wisły. Jest to dokument uzgodniony przez nasz rząd i Komisję Europejską, dotyczący gospodarowania wodami. Bez niego nie możemy rozpocząć prac. Jeśli zostanie zatwierdzony, od razu przystąpimy do pozyskania pieniędzy, które są na przebudowę wałów - tłumaczy dyr. Jakimiuk.

Biją inwestycyjne rekordy

Tegoroczny rok jest rekordowy, jeśli chodzi o inwestycje realizowane przez WZMiUW w Lublinie. Pod koniec czerwca zakończyła się odbudowa koryta Kanału Ulgi w Hrubieszowie za 2,3 mln zł. Na ukończeniu są: warta 1,3 mln zł odbudowa 7,7 km rzeki Stanianka w gm. Potok Wielki (pow. janowski), rozbudowa ponad czterokilometrowego odcinka wału na Wiśle w dolinie stężyckiej na terenie gmin Stężyca i Dęblin (18,4 mln zł), a także odbudowa jazu Sielczyk na rzece Krzna w Białej Podlaskiej za 3,6 mln zł. Wszystkie te inwestycje mają być oddane do użytku do końca listopada br.

Z kolei do końca kwietnia 2015 r., oprócz nowych wałów na Wiśle w gm. Łaziska, pojawi się również nowy, wyremontowany i rozbudowany, zbiornik w Dratowie na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim. Koszt prac na ponad 20 ha powierzchni ma wynieść 4,5 mln zł.

Łączna wartość tegorocznych zadań inwestycyjnych WZMiUW w Lublinie wynosi blisko 55 mln zł.

Kanał czeka w kolejce

A to jeszcze nie koniec. W kolejce już czeka najpoważniejsze zadanie. Jest nim rewitalizacja za ogromne pieniądze kanału Wieprz-Krzna. To najdłuższy kanał w Polsce. Ma 140 km długości. Zbudowano go w latach 1954-1961. Łączy rzekę Wieprz w miejscowości Borowica z Krzną koło Międzyrzeca Podlaskiego. Do jego systemu melioracyjnego wchodzi kilka zbiorników, m.in. Dratów, Mosty, Zahajki i Żelizna.

Koszty modernizacji kanału oszacowano na 1,7 mld zł. Zarządca opracował już szczegółowy plan inwestycji. Pieniądze na ten cel mają pochodzić z budżetu województwa i Unii Europejskiej. Całość robót ma być przeprowadzona w ciągu 4-5 lat.

- Zakres prac jest ogromny. Teren, którymi zostanie objęty ma ok. 5 tys. mkw. Sam kanał musi zostać uformowany na nowo i uszczelniony - opisuje Jakimiuk.

Do tego dochodzą jeszcze prace na zbiornikach retencyjnych oraz remont starych pompowni, które służą do ściągania wody z zalanych obszarów i odprowadzania jej do kanału.

- Ale rewitalizacja to konieczność, a zarazem ogromna szansa dla naszego województwa. To może być sztandarowa inwestycja dla regionu. Czegoś podobnego nie ma w Europie - twierdzi dyrektor.

Dzięki przebudowie kanału okoliczni mieszkańcy mogliby zacząć na dużą skalę hodowlę bydła i owiec, a wędkarze dostaną kilka miejsc do połowu ryb. W ramach rewitalizacji zbudowany zostanie też zbiornik retencyjny w Oleśnikach (gm. Trawniki).

Marszałek pomoże

Pieniądze nie powinny stanowić problemu, bo jednym z orędowników modernizacji kanału jest marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski. Inwestycja pojawiła się już na liście zadań w przyjętym przez Zarząd Województwa dokumencie przedsięwzięć o priorytetowym znaczeniu dla realizacji celów strategii rozwoju woj. lubelskiego na lata 2014-2020 (z perspektywą do 2030 roku).

Oprócz przebudowy kanału Wieprz-Krzna, wśród 49 najważniejszych zadań priorytetowych, dla których instytucją zarządzającą jest WZMiUW w Lublinie, znalazły się jeszcze dwa: budowa zbiornika w Oleśnikach za 350 mln zł oraz rozbudowa wałów przeciwpowodziowych na Wiśle, Wieprzu i Bugu za 400 mln zł.

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 16 sierpnia 2014 o 12:20
0

Wyrzucanie pieniędzy w błoto, które i tak spłynie do Bałtyku. Razem ze sporą częścią tego, co mają chronić. To jest dopiero PRZE-WAŁ!
W niektórych krajach wały się likwiduje! Przywraca się obszary zalewowe, a tam, gdzie nie można (przemysł, wielkie miasta) - tworzy nowe.  Uprawiać na nich ziemię można, ale NIE BUDOWAĆ. Jak ktoś coś wybuduje - jego problem. Ani grosza nie dostanie, kiedy woda mu to zabierze. Pieniądze, a są to przecież miliardy, rok w rok WYRZUCANE "na walkę" z powodzią, na odszkodowania itp (a które i tak co roku spływają z wielką wodą do morza) - przeznacza się JEDNORAZOWO na odkupowanie tych obszarów, odszkodowania za budynki już istniejące, które się wyburza. Tam już zmądrzeli... bo już dotarło do nich, że budowanie, rozbudowywanie wałów powoduje tylko to: woda jest coraz wyższa, coraz gwałtowniejsze są spływy... woda, która powinna wsiąkać w grunt, uzupełniać zasoby wody słodkiej pod ziemią - jest tracona bezpowrotnie. Jest jeszcze problem zamulania dolnego koryta rzeki materiałem naniesionym z gwałtownym przyborem - ten materiał zatrzymywany powinien być na terenach zalewowych...
A u nas? Polak i przed szkodą i po szkodzie - GŁUPI. Jak długo jeszcze? Aż zaczniemy KUPOWAĆ wodę od tych mądrzejszych?
Kiedy popatrzy się, MYŚLĄC, na mapy (a są takie, każdemu dostępne!) zagrożonych czy najczęściej zalewanych terenów -  to łatwo zauważyć, że - w porównaniu z obszarami niezagrożonymi - są to powierzchnie ZNIKOME...
Co ciekawe, w tych co "mądrzejszych" krajach - przekonano się, że przywracanie obszarów zalewowych powoduje ZMNIEJSZENIE strat podczas przyborów tam, gdzie nie można już zlikwidować istniejącej zabudowy, infrastruktury czy przemysłu... ułatwia, powoduje znaczne zmniejszenie wydatków na ich ochranianie. Taka niespodzianka...
To samo dotyczy wielu tak zwanych zbiorników retencyjnych... czy wiecie, że zapora na Wiśle, w Włocławku - BĘDZIE MUSIAŁA ZOSTAĆ ZLIKWIDOWANA? Sprawa jest coraz pilniejsza - tylko nie ma odważnych, aby podjąć decyzję (ani upublicznić narastającego problemu)... a z każdym rokiem koszta tej likwidacji będą coraz wyższe, zagrożenie też rośnie... A wiecie, co bedzie najbardziej kosztowne, podczas likwidacji tej zapory? Nie prace inzynieryjno-techniczne, a oczyszczenie OSADÓW z dna zalewu, już miejscami naprawdę grubych - z metali cięzkich, chemii spływajacej z pól, syfu wlewanego do Wisły przez dziesięciolecia z kanalizacji miejskich, przemysłowych... jezeli to wszystko spłynie z nurtem - największe katastrofy zbiornikowców to był pryszczyk w porównaniu z tym... można by to porównać jeno z konsekwencjami tsunam w Japonii. Tyle że tam wlało się to do oceanu, a tu - wleje się do malutkiego morza śródlądowego. I je ZABIJE.

Wyrzucanie pieniędzy w błoto, które i tak spłynie do Bałtyku. Razem ze sporą częścią tego, co mają chronić. To jest dopiero PRZE-WAŁ!
W niektórych krajach wały się likwiduje! Przywraca się obszary zalewowe, a tam, gdzie nie można (przemysł, wielkie miasta) - tworzy nowe.  Uprawiać na nich ziemię można, ale NIE BUDOWAĆ. Jak ktoś coś wybuduje - jego problem. Ani grosza nie dostanie, kiedy woda mu to zabierze. Pieniądze, a są to przecież miliardy, rok w rok WYRZUCANE "na walkę" z powodzią, na odszkodowania itp (a które i tak co roku... rozwiń

Avatar
Gedymin / 16 sierpnia 2014 o 07:05
0

ok, wzmacnianie wałów ale czy ich podnoszenie w nieskończoność to na pewno dobre rozwiązanie? A co z polderami by pozwolić wezbranej rzece rozlać się na większym obszarze i spłaszczyć falę wezbraniową? Podwyższanie wałów powoduje jeszcze większe spiętrzenie wody a w razie ich przerwania szkody są dużo większe niż te spowodowane zalaniem wodą z rzeki bez wałów.

Kanał wieprz-krzna wyrządził sporo szkód więc raczej powinno się myśleć o jego likwidacji a nie rewitalizacji.

Avatar
swek / 16 sierpnia 2014 o 04:48
0

Wszystko w porządku tylko melorantów już nie ma.....

Ciągle są niestety :(. Bezkarnie zrobili z Polski drugi Egipt.

Avatar
niezrzeszony / 15 sierpnia 2014 o 23:59
0

"Ale rewitalizacja to konieczność, a zarazem ogromna szansa dla naszego województwa. To może być sztandarowa inwestycja dla regionu. Czegoś podobnego nie ma w Europie – twierdzi dyrektor"

To jeszcze niech powie jaki jest cel tej inwestycji i czy to wchodzi w konflikt z celami ochrony przyrody (Natura 2000) w państwie członkowskim Unii Europejskiej. I czy warto na to przeznaczyć te miliardy...

Avatar
takiego wała! / 15 sierpnia 2014 o 22:20
0
powódż nam nie grozi !! mamy , wreszcie, wspaniałe zbiorniki retencyjne, nowe wały przeciwpowodziowe
Na terenach zalewowych, nikt nie mieszka, ci, którzy tam mieszkali, dostali domy i ziemię, gdzie indziej.
Niejaki Ryży, ten od zielonej wyspy, wraz z Piterą osobiście sypali, owe wały, przez ostatnie 7 lat!! nawet amerykanie, co rusz, przyjeżdżają
do polski, obejrzeć, owe wały, sami będą takie budować na Mississippi!! Ponadto, jak powszechnie wiadomo,
mamy najwybitniejszego na świecie fachowca do walki z powodzią, niejakie cimoszątko!! 
powódż nam nie grozi !! mamy , wreszcie, wspaniałe zbiorniki retencyjne, nowe wały przeciwpowodziowe
Na terenach zalewowych, nikt nie mieszka, ci, którzy tam mieszkali, dostali domy i ziemię, gdzie indziej.
Niejaki Ryży, ten od zielonej wyspy, wraz z Piterą osobiście sypali, owe wały, przez ostatnie 7 lat!! nawet amerykanie, co rusz, przyjeżdżają
do polski, obejrzeć, owe wały, sami będą takie budować na Mississippi!! Ponadto, jak powszechnie wiadomo,
mamy najwybitniejszego na świecie fachowca ... rozwiń
Avatar
wódamizabrała / 15 sierpnia 2014 o 22:07
0

Wszystko w porządku tylko melorantów już nie ma.....

Avatar
Gość / 16 sierpnia 2014 o 12:20
0

Wyrzucanie pieniędzy w błoto, które i tak spłynie do Bałtyku. Razem ze sporą częścią tego, co mają chronić. To jest dopiero PRZE-WAŁ!
W niektórych krajach wały się likwiduje! Przywraca się obszary zalewowe, a tam, gdzie nie można (przemysł, wielkie miasta) - tworzy nowe.  Uprawiać na nich ziemię można, ale NIE BUDOWAĆ. Jak ktoś coś wybuduje - jego problem. Ani grosza nie dostanie, kiedy woda mu to zabierze. Pieniądze, a są to przecież miliardy, rok w rok WYRZUCANE "na walkę" z powodzią, na odszkodowania itp (a które i tak co roku spływają z wielką wodą do morza) - przeznacza się JEDNORAZOWO na odkupowanie tych obszarów, odszkodowania za budynki już istniejące, które się wyburza. Tam już zmądrzeli... bo już dotarło do nich, że budowanie, rozbudowywanie wałów powoduje tylko to: woda jest coraz wyższa, coraz gwałtowniejsze są spływy... woda, która powinna wsiąkać w grunt, uzupełniać zasoby wody słodkiej pod ziemią - jest tracona bezpowrotnie. Jest jeszcze problem zamulania dolnego koryta rzeki materiałem naniesionym z gwałtownym przyborem - ten materiał zatrzymywany powinien być na terenach zalewowych...
A u nas? Polak i przed szkodą i po szkodzie - GŁUPI. Jak długo jeszcze? Aż zaczniemy KUPOWAĆ wodę od tych mądrzejszych?
Kiedy popatrzy się, MYŚLĄC, na mapy (a są takie, każdemu dostępne!) zagrożonych czy najczęściej zalewanych terenów -  to łatwo zauważyć, że - w porównaniu z obszarami niezagrożonymi - są to powierzchnie ZNIKOME...
Co ciekawe, w tych co "mądrzejszych" krajach - przekonano się, że przywracanie obszarów zalewowych powoduje ZMNIEJSZENIE strat podczas przyborów tam, gdzie nie można już zlikwidować istniejącej zabudowy, infrastruktury czy przemysłu... ułatwia, powoduje znaczne zmniejszenie wydatków na ich ochranianie. Taka niespodzianka...
To samo dotyczy wielu tak zwanych zbiorników retencyjnych... czy wiecie, że zapora na Wiśle, w Włocławku - BĘDZIE MUSIAŁA ZOSTAĆ ZLIKWIDOWANA? Sprawa jest coraz pilniejsza - tylko nie ma odważnych, aby podjąć decyzję (ani upublicznić narastającego problemu)... a z każdym rokiem koszta tej likwidacji będą coraz wyższe, zagrożenie też rośnie... A wiecie, co bedzie najbardziej kosztowne, podczas likwidacji tej zapory? Nie prace inzynieryjno-techniczne, a oczyszczenie OSADÓW z dna zalewu, już miejscami naprawdę grubych - z metali cięzkich, chemii spływajacej z pól, syfu wlewanego do Wisły przez dziesięciolecia z kanalizacji miejskich, przemysłowych... jezeli to wszystko spłynie z nurtem - największe katastrofy zbiornikowców to był pryszczyk w porównaniu z tym... można by to porównać jeno z konsekwencjami tsunam w Japonii. Tyle że tam wlało się to do oceanu, a tu - wleje się do malutkiego morza śródlądowego. I je ZABIJE.

Wyrzucanie pieniędzy w błoto, które i tak spłynie do Bałtyku. Razem ze sporą częścią tego, co mają chronić. To jest dopiero PRZE-WAŁ!
W niektórych krajach wały się likwiduje! Przywraca się obszary zalewowe, a tam, gdzie nie można (przemysł, wielkie miasta) - tworzy nowe.  Uprawiać na nich ziemię można, ale NIE BUDOWAĆ. Jak ktoś coś wybuduje - jego problem. Ani grosza nie dostanie, kiedy woda mu to zabierze. Pieniądze, a są to przecież miliardy, rok w rok WYRZUCANE "na walkę" z powodzią, na odszkodowania itp (a które i tak co roku... rozwiń

Avatar
Gedymin / 16 sierpnia 2014 o 07:05
0

ok, wzmacnianie wałów ale czy ich podnoszenie w nieskończoność to na pewno dobre rozwiązanie? A co z polderami by pozwolić wezbranej rzece rozlać się na większym obszarze i spłaszczyć falę wezbraniową? Podwyższanie wałów powoduje jeszcze większe spiętrzenie wody a w razie ich przerwania szkody są dużo większe niż te spowodowane zalaniem wodą z rzeki bez wałów.

Kanał wieprz-krzna wyrządził sporo szkód więc raczej powinno się myśleć o jego likwidacji a nie rewitalizacji.

Avatar
swek / 16 sierpnia 2014 o 04:48
0

Wszystko w porządku tylko melorantów już nie ma.....

Ciągle są niestety :(. Bezkarnie zrobili z Polski drugi Egipt.

Avatar
niezrzeszony / 15 sierpnia 2014 o 23:59
0

"Ale rewitalizacja to konieczność, a zarazem ogromna szansa dla naszego województwa. To może być sztandarowa inwestycja dla regionu. Czegoś podobnego nie ma w Europie – twierdzi dyrektor"

To jeszcze niech powie jaki jest cel tej inwestycji i czy to wchodzi w konflikt z celami ochrony przyrody (Natura 2000) w państwie członkowskim Unii Europejskiej. I czy warto na to przeznaczyć te miliardy...

Avatar
takiego wała! / 15 sierpnia 2014 o 22:20
0
powódż nam nie grozi !! mamy , wreszcie, wspaniałe zbiorniki retencyjne, nowe wały przeciwpowodziowe
Na terenach zalewowych, nikt nie mieszka, ci, którzy tam mieszkali, dostali domy i ziemię, gdzie indziej.
Niejaki Ryży, ten od zielonej wyspy, wraz z Piterą osobiście sypali, owe wały, przez ostatnie 7 lat!! nawet amerykanie, co rusz, przyjeżdżają
do polski, obejrzeć, owe wały, sami będą takie budować na Mississippi!! Ponadto, jak powszechnie wiadomo,
mamy najwybitniejszego na świecie fachowca do walki z powodzią, niejakie cimoszątko!! 
powódż nam nie grozi !! mamy , wreszcie, wspaniałe zbiorniki retencyjne, nowe wały przeciwpowodziowe
Na terenach zalewowych, nikt nie mieszka, ci, którzy tam mieszkali, dostali domy i ziemię, gdzie indziej.
Niejaki Ryży, ten od zielonej wyspy, wraz z Piterą osobiście sypali, owe wały, przez ostatnie 7 lat!! nawet amerykanie, co rusz, przyjeżdżają
do polski, obejrzeć, owe wały, sami będą takie budować na Mississippi!! Ponadto, jak powszechnie wiadomo,
mamy najwybitniejszego na świecie fachowca ... rozwiń
Avatar
wódamizabrała / 15 sierpnia 2014 o 22:07
0

Wszystko w porządku tylko melorantów już nie ma.....

Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Mieli o 56 zł za dużo żeby dostać mieszkanie komunalne. Teraz zbierają na własne

Mieli o 56 zł za dużo żeby dostać mieszkanie komunalne. Teraz zbierają na własne 0 0

Niewiele ponad 34 tys. zł brakuje Ewelinie i Łukaszowi Czerwińskim do zrealizowania marzenia ich życia – kupna małego, ale własnego mieszkania. Para nie może dostać mieszkania komunalnego, bo przekracza próg dochodowy o 56 zł. Niepełnosprawny mężczyzna i jego żona wciąż mają jednak nadzieję, że dzięki pomocy internautów wszystko jest możliwe.

Kuba Karaś wystąpi w Plenerze
21 lipca 2018, 20:00

Kuba Karaś wystąpi w Plenerze 1 0

Co Gdzie Kiedy. Gwiazda duetu The Dumplings, Kuba Karaś, wystąpi 21 lipca w Plenerze. Zamiast własnych kawałków artysta sprawdzi się w roli DJ'a i rozkręci gorącą imprezę. Start o godz. 20.

Nawet 29 milionów złotych to za mało na park Ludowy w Lublinie

Nawet 29 milionów złotych to za mało na park Ludowy w Lublinie 0 6

Wczoraj unieważniony został przetarg na odnowę parku Ludowego. Najtańsza oferta przekraczała kwotę zarezerwowaną w kasie miasta. Teraz Ratusz zastanawia się nad dalszymi losami tej inwestycji, która już drugi raz okazała się sporo droższa niż spodziewali się urzędnicy.

Smaki Muzyki. Nowy projekt w Puławach
20 lipca 2018, 18:30

Smaki Muzyki. Nowy projekt w Puławach 2 0

W Puławach startuje cykl Smaki Muzyki organizowany przez Puławski Park Naukowo-Technologiczny. W piątek, 20 lipca o godz. 18.30 w Zielonym Pomidorze (Mościckiego 1) odbędzie się koncert Artura Miedzińskiego.

Lublin: Tutaj działała wytwórnia wind. Deweloper chce zbudować bloki

Lublin: Tutaj działała wytwórnia wind. Deweloper chce zbudować bloki 16 8

Siedem bloków mieszkalnych zamierza stawiać prywatna spółka na terenie wytwórni wind u zbiegu ul. Roztocze i Orkana. Ratusz uznał, że to dobre miejsce na mieszkania, a teraz będzie opracowywać nowy plan zagospodarowania terenu.

Lublin rozpoczął ogólnopolskie bieganie City Trial

Lublin rozpoczął ogólnopolskie bieganie City Trial 0 0

Nad Zalewem Zemborzyckim odbył się bieg City trail onTour, czyli wakacyjna zapowiedź największego cyklu zawodów przełajowych w kraju. Najszybszym na 5-kilometrowej trasie był miejscowy dominator – Artur Kern. Wśród kobiet zwycięstwo odniosła pochodząca z Wejherowa – Katarzyna Konkel

O leśnych przedszkolach w Rezerwacie Dzikich Dzieci

O leśnych przedszkolach w Rezerwacie Dzikich Dzieci 0 2

Zamiast klocków i lalek – patyki i błoto. Zamiast łóżka i materaca – ciepły śpiwór i gołe niebo. Przedszkolaki brodzą w kałużach, przedzierają przez śnieżne zaspy, a ich plac zabaw to las, łąka lub ogród.

MKS Perła Lublin już trenuje
galeria

MKS Perła Lublin już trenuje 1 1

Superliga piłkarek ręcznych MKS Perła Lublin ma za sobą pierwszy trening. W poniedziałek w hali MOSiR przy Al. Zygmuntowskich ćwiczyło 14 zawodniczek. Walentyna Nieściaruk i Gabriela Besen na razie trenowały indywidualnie

Wymieszał alkohol z lekami. Zmasakrował nożem poznanego w barze mężczyznę

Wymieszał alkohol z lekami. Zmasakrował nożem poznanego w barze mężczyznę 33 3

Recydywista z Łęcznej zmasakrował nożem poznanego w barze mężczyznę. Wpadł w szał po tym, jak wymieszał alkohol z lekami – wynika z akt sprawy. Ofiara przeżyła tylko dzięki interwencji świadka i policjantów.

Cena 1g suszu dla pacjenta nie powinna przekroczyć 65 zł. Chorzy czekają na medyczną marihuanę

Cena 1g suszu dla pacjenta nie powinna przekroczyć 65 zł. Chorzy czekają na medyczną marihuanę 0 3

Jest firma, która chce sprowadzać z Kanady surowiec do wytwarzania marihuany medycznej. Złożyła już wniosek o rejestrację, ale do aptek lek szybko nie trafi.

Centralny Plac Zabaw. Zapisz się na warsztaty

Centralny Plac Zabaw. Zapisz się na warsztaty 2 0

Co Gdzie Kiedy. Za niecałe dwa tygodnie (28 lipca) na placu przed Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) startuje Centralny Plac Zabaw. – W tym roku razem z wami chcemy otworzyć nowy rozdział naszego projektu – zapowiadają organizatorzy wydarzenia.

Kolega nie będzie zadowolony. Nawet nie wiedział, że jego samochód został "pożyczony"

Kolega nie będzie zadowolony. Nawet nie wiedział, że jego samochód został "pożyczony" 0 0

Kierowca w Zakrzowie (pow. łęczyński) wypadł z drogi i zakończył jazdę na jednej z latarni.

Piotr Darmochwał (Motor): Najpierw budowa zespołu, potem konkretne cele

Piotr Darmochwał (Motor): Najpierw budowa zespołu, potem konkretne cele 4 0

ROZMOWA Z Piotrem Darmochwałem, nowym zawodnikiem Motoru Lublin

Lublin: Tak wygląda rower miejski po przejechaniu przez pociąg

Lublin: Tak wygląda rower miejski po przejechaniu przez pociąg 9 4

W poniedziałek policjanci z komisariatu VI w Lublinie zatrzymali nieletniego mieszkańca miasta w związku ze zniszczeniem roweru miejskiego.

Jak się zmienią Al. Racławickie w Lublinie? 12 pomysłów, żeby było ładniej i wygodniej
galeria

Jak się zmienią Al. Racławickie w Lublinie? 12 pomysłów, żeby było ładniej i wygodniej 13 24

O zmiany w projekcie przebudowy Al. Racławickich apeluje do prezydenta Lublina doradzająca mu Rada Kultury Przestrzeni. Prosi o estetyczne chodniki, ozdobną roślinność i miejsca do siedzenia. Lista próśb jest o wiele dłuższa.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.