Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

15 lutego 2018 r.
13:37

Lubelskie: Wzrosły pensje, ale ceny w sklepach też. Gdzie jest największe bezrobocie?

0 19 A A

Znaczny spadek bezrobocia i niewielki wzrost płac. Niestety, wyższym pensjom towarzyszą rosnące ceny w sklepach. Tak statystycy podsumowują ubiegły rok w regionie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Z zaprezentowanego wczoraj raportu Urzędu Statystycznego w Lublinie wynika, że w naszym regionie jest coraz więcej pracy. W ubiegłym roku przeciętne zatrudnienie w przedsiębiorstwach wzrosło o ponad 3 proc. Dominujące branże to szeroko pojęty przemysł, handel, budownictwo i transport. Cieszyć może znaczny spadek bezrobocia.

– W końcu grudnia ubiegłego roku liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 81,2 tys. osób. Była niższa o 15 proc. niż w grudniu 2016 r. – informuje Krzysztof Markowski, dyrektor US w Lublinie.

Stopa bezrobocia w naszym województwie wynosi 8,8 proc. Jesteśmy pod tym względem na 12. miejscu w kraju. Najgorsza sytuacja panuje w powiatach włodawskim, chełmskim i hrubieszowskim. Najwięcej pracy jest w Lublinie, powiecie łęczyńskim, biłgorajskim i puławskim. Na jedną ofertę pracy przypada obecnie 43 bezrobotnych.

3888 zł

Z raportu GUS wynika, że w ubiegłym roku zarobki w Lubelskiem wzrosły średnio o 4,6 proc. Przeciętna pensja w naszym regionie wyniosła 3888 zł. W tej kategorii plasujemy się na 12 miejscu w kraju.

Minimalnie lepiej zarabia się na Podlasiu, a gorzej na Podkarpaciu. W naszym województwie najgorzej zarabia się w branży gastronomicznej i hotelarskiej – średnio 2933 zł. W budownictwie średnia pensja to 3767 zł na miesiąc. W firmach związanych z informacją i komunikacją zarabia się przeciętnie 6393 zł.

Wzrostowi wynagrodzeń towarzyszą niestety podwyżki cen w sklepach. Średnio ceny podskoczyły o 2,1 proc. Oprócz jedzenia, zdrożał transport i edukacja. O kilka procent spadły natomiast ceny ubrań i butów.

Emerytury

Statystycy przyjrzeli się również ubiegłorocznym świadczeniom z ZUS. Przeciętny polski emeryt dostaje średnio 2165 zł miesięcznie. Z kolei statystyczna emerytura w naszym województwie to 1967 zł. Pod tym względem jesteśmy na końcu krajowej stawki. Niższe emerytury są jedynie w Świętokrzyskiem i na Podkarpaciu.

Renciści w naszym regionie dostają średnio 1555 zł na miesiąc. Korzystający z rent rodzinnych otrzymują o 100 zł więcej. 

Quiz: Jak dobrze znasz miasta i powiaty województwa lubelskiego?

Jak dobrze znasz miasta i powiaty województwa lubelskiego?
Czytaj więcej o:

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
grefnyy / 19 lutego 2018 o 16:12
0
 No faktycznie średnia krajwoa   nie daje rzeczywstego obrazu  zarobków, szybciej już najczęściej wyplacana pensja by pasowała.  na tym blogu //lubelskie-praca.pl/rynek-pracy-w-wojewodztwie-lubelskim/  możecie sprawdzić w jakich zawpdach najwięcej mozna zaorbić. ja znalazełm tę stronę jak sobie szukałem pracy 
Avatar
Poli / 16 lutego 2018 o 11:55
0
Skąd wzięli te średnie krajowe? No tak jak połączyli wszystkich zarobki razem i nagrody po 70tys to im wyszło. Przeciętny Polak zarabia najniższa krajową niestety!!!! 
Avatar
Gość / 15 lutego 2018 o 22:08
0
Najwieksze bexrobocie jest na wsiach na wschodzie chociaz wies żulice pow.tomaszow lub.gdzie nie ma gdzie dorobic.nędza goni nędze.o tym nie piszecie tylko skad zescie wzieli te zarobki szary fizyczny polak robi za nie cale 1600 zl.
Avatar
Gość / 15 lutego 2018 o 21:37
0
"Wzrosły pensje"..... komu Panie Jacku Szydłowski ? Np. w lubelskich urzędach podwyżki przyznali sobie szefowie a załogi dostały ochłapy i masę dodatkowych obowiązków. Tajemnica o zarobkach w instytucjach państwowych skutkuje tym, że urzędujący decydenci płacą nie za pracę ale za widzimisię. Prawdą jest , taak- obecna władza zadbała o polepszenie sytuacji w polskich rodzinach , wdrożono mechanizmy które pozwoliły więcej płacić za wykonywaną pracę - Ale emeryci czy renciści przez kolejne lata otrzymywali rewaloryzację w wysokości 2-5 zł . Ludzie obecnego pokolenia emerytów, byli okradani pierwsze przez komunistyczny system a potem dalej przez magdaleńskie, bolszewickie,urzędniczo mafijne sitwy.. Dzisiaj o ile nie było się UB-ekiem ,albo towarzyszem z KM PZPR ,KW PZPR , albo jakimś Bolkiem to jest się nadal dziadziejącym dziadem.
"Wzrosły pensje"..... komu Panie Jacku Szydłowski ? Np. w lubelskich urzędach podwyżki przyznali sobie szefowie a załogi dostały ochłapy i masę dodatkowych obowiązków. Tajemnica o zarobkach w instytucjach państwowych skutkuje tym, że urzędujący decydenci płacą nie za pracę ale za widzimisię. Prawdą jest , taak- obecna władza zadbała o polepszenie sytuacji w polskich rodzinach , wdrożono mechanizmy które pozwoliły więcej płacić za wykonywaną pracę - Ale emeryci czy renciści przez kolejne lata otrzymywali rewaloryzację w wysokości 2-... rozwiń
Avatar
Farmazon Mazguła / 15 lutego 2018 o 21:16
0
hahaha napisał:
Ojej, ZSLowiec się odezwał... Nie można się odpieprzać, bo robiliście i robicie nadal dużo gorsze rzeczy niż obecnie PiS, więc nie macie żadnego prawa do krytyki.
 Jak będziesz tak pyskował to naskarżę na ciebie do naszych przyjaciół z zachodu..i wtedy zobaczysz .Popamiętasz że hohoho.Precz z dyktaturą większości.Żądam demokracji takiej jak była i jeszcze ..tego...ten..konstytucja! ;) 
Avatar
hahaha / 15 lutego 2018 o 18:49
0
Ojej, ZSLowiec się odezwał... Nie można się odpieprzać, bo robiliście i robicie nadal dużo gorsze rzeczy niż obecnie PiS, więc nie macie żadnego prawa do krytyki.
Avatar
baran / 15 lutego 2018 o 18:48
0
gd napisał:
PO i ZSL dawało o wiele wyższe nagrody, nie zapominajcie o tym skoro tak strasznie chcecie pokazać obecnych rządzących.
 a kiedyś to barany nie miały możliwości być przy kmorycie ...... a kiedyś to ..... a kiedyś to ..... a kiedyś to .....
Avatar
idiota / 15 lutego 2018 o 18:46
0
gd napisał:
PO i ZSL dawało o wiele wyższe nagrody, nie zapominajcie o tym skoro tak strasznie chcecie pokazać obecnych rządzących.
 odpieprz się od tego co było kiedyś, pis modli się i zapiedprza pieniądze baranie, 
Avatar
Gość / 15 lutego 2018 o 17:13
0
Czy za PO albo teraz za PiS dostał ktoś jakąś nagrodę, jako pracownik? Choćby 100 złotych? O 70 tysiącach nie wspomnę...
Avatar
Gość / 15 lutego 2018 o 17:06
0
Dowcip dnia
Avatar
grefnyy / 19 lutego 2018 o 16:12
0
 No faktycznie średnia krajwoa   nie daje rzeczywstego obrazu  zarobków, szybciej już najczęściej wyplacana pensja by pasowała.  na tym blogu //lubelskie-praca.pl/rynek-pracy-w-wojewodztwie-lubelskim/  możecie sprawdzić w jakich zawpdach najwięcej mozna zaorbić. ja znalazełm tę stronę jak sobie szukałem pracy 
Avatar
Poli / 16 lutego 2018 o 11:55
0
Skąd wzięli te średnie krajowe? No tak jak połączyli wszystkich zarobki razem i nagrody po 70tys to im wyszło. Przeciętny Polak zarabia najniższa krajową niestety!!!! 
Avatar
Gość / 15 lutego 2018 o 22:08
0
Najwieksze bexrobocie jest na wsiach na wschodzie chociaz wies żulice pow.tomaszow lub.gdzie nie ma gdzie dorobic.nędza goni nędze.o tym nie piszecie tylko skad zescie wzieli te zarobki szary fizyczny polak robi za nie cale 1600 zl.
Avatar
Gość / 15 lutego 2018 o 21:37
0
"Wzrosły pensje"..... komu Panie Jacku Szydłowski ? Np. w lubelskich urzędach podwyżki przyznali sobie szefowie a załogi dostały ochłapy i masę dodatkowych obowiązków. Tajemnica o zarobkach w instytucjach państwowych skutkuje tym, że urzędujący decydenci płacą nie za pracę ale za widzimisię. Prawdą jest , taak- obecna władza zadbała o polepszenie sytuacji w polskich rodzinach , wdrożono mechanizmy które pozwoliły więcej płacić za wykonywaną pracę - Ale emeryci czy renciści przez kolejne lata otrzymywali rewaloryzację w wysokości 2-5 zł . Ludzie obecnego pokolenia emerytów, byli okradani pierwsze przez komunistyczny system a potem dalej przez magdaleńskie, bolszewickie,urzędniczo mafijne sitwy.. Dzisiaj o ile nie było się UB-ekiem ,albo towarzyszem z KM PZPR ,KW PZPR , albo jakimś Bolkiem to jest się nadal dziadziejącym dziadem.
"Wzrosły pensje"..... komu Panie Jacku Szydłowski ? Np. w lubelskich urzędach podwyżki przyznali sobie szefowie a załogi dostały ochłapy i masę dodatkowych obowiązków. Tajemnica o zarobkach w instytucjach państwowych skutkuje tym, że urzędujący decydenci płacą nie za pracę ale za widzimisię. Prawdą jest , taak- obecna władza zadbała o polepszenie sytuacji w polskich rodzinach , wdrożono mechanizmy które pozwoliły więcej płacić za wykonywaną pracę - Ale emeryci czy renciści przez kolejne lata otrzymywali rewaloryzację w wysokości 2-... rozwiń
Avatar
Farmazon Mazguła / 15 lutego 2018 o 21:16
0
hahaha napisał:
Ojej, ZSLowiec się odezwał... Nie można się odpieprzać, bo robiliście i robicie nadal dużo gorsze rzeczy niż obecnie PiS, więc nie macie żadnego prawa do krytyki.
 Jak będziesz tak pyskował to naskarżę na ciebie do naszych przyjaciół z zachodu..i wtedy zobaczysz .Popamiętasz że hohoho.Precz z dyktaturą większości.Żądam demokracji takiej jak była i jeszcze ..tego...ten..konstytucja! ;) 
Avatar
hahaha / 15 lutego 2018 o 18:49
0
Ojej, ZSLowiec się odezwał... Nie można się odpieprzać, bo robiliście i robicie nadal dużo gorsze rzeczy niż obecnie PiS, więc nie macie żadnego prawa do krytyki.
Avatar
baran / 15 lutego 2018 o 18:48
0
gd napisał:
PO i ZSL dawało o wiele wyższe nagrody, nie zapominajcie o tym skoro tak strasznie chcecie pokazać obecnych rządzących.
 a kiedyś to barany nie miały możliwości być przy kmorycie ...... a kiedyś to ..... a kiedyś to ..... a kiedyś to .....
Avatar
idiota / 15 lutego 2018 o 18:46
0
gd napisał:
PO i ZSL dawało o wiele wyższe nagrody, nie zapominajcie o tym skoro tak strasznie chcecie pokazać obecnych rządzących.
 odpieprz się od tego co było kiedyś, pis modli się i zapiedprza pieniądze baranie, 
Avatar
Gość / 15 lutego 2018 o 17:13
0
Czy za PO albo teraz za PiS dostał ktoś jakąś nagrodę, jako pracownik? Choćby 100 złotych? O 70 tysiącach nie wspomnę...
Avatar
Gość / 15 lutego 2018 o 17:06
0
Dowcip dnia
Zobacz wszystkie komentarze 19

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

To pismo od komendanta wzburzyło policjantów. "Uderzono w najmniej zarabiających"

To pismo od komendanta wzburzyło policjantów. "Uderzono w najmniej zarabiających" 42 18

Policjanci nie dostaną na czas dodatków do pensji. Wypłata świadczeń została wstrzymana, bo w policyjnym budżecie zabrakło pieniędzy. – Aby wyżyć będziemy pożyczać kasę po rodzinie i znajomych. Zaczynam się wstydzić gdzie pracujemy– komentuje jedna z policjantek

Avia II – Sokół 2:2, pozostałe wyniki 2. kolejki lubelskiej okręgówki

Avia II – Sokół 2:2, pozostałe wyniki 2. kolejki lubelskiej okręgówki 0 0

Gospodarze zdobyli dwie bramki w doliczonym czasie gry. Bohaterem spotkania został Łukasz Strug, który zdobył gola na wagę punktu tuż przed ostatnim gwizdkiem sędziego

Janowianka – Granit Bychawa 1:1. Prześladuje ich pech

Janowianka – Granit Bychawa 1:1. Prześladuje ich pech 1 0

Granit Bychawa uratował remis w samej końcówce. Piłkarze z Janowa Lubelskiego mogą mówić o olbrzymim pechu

Azoty Puławy poza podium na turnieju w Kaliszu

Azoty Puławy poza podium na turnieju w Kaliszu 2 1

Azoty Puławy zajęły szóste miejsce w rozegranym w Kaliszu V Szczypiorno Cup. Z trzech spotkań brązowi medaliści wygrali tylko jedno, z gospodarzami Energa MKS Kalisz. W trzydniowej imprezie triumfował mistrz Polski PGE Vive Kielce

Kabaret Starszych Pań i Panów w Centrum Kultury
26 sierpnia 2018, 18:00

Kabaret Starszych Pań i Panów w Centrum Kultury 3 0

Co Gdzie Kiedy. 26 sierpnia o godz. 18 w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) w ramach akcji Centralny Plac Zabaw wystąpią uczestnicy warsztatów teatralnych z kabaretem Starszych Pań i Panów.

Dino Expo. Wystawa dinozaurów i żywe pająki w Targach Lublin
25 sierpnia 2018, 11:00

Dino Expo. Wystawa dinozaurów i żywe pająki w Targach Lublin 0 0

Co Gdzie Kiedy. W dniach 25-26 sierpnia w siedzibie Targów Lublin (ul. Dworcowa 11) odbędzie się podróżnicza wystawa dinozaurów połączona z prezentacją egzotycznych gatunków pająków. Na uczestników czeka moc atrakcji - będzie można przejechać się na grzbiecie prehistorycznego gada!

Tribute to Zbigniew Wodecki - Wodecki Twist Festiwal w Lublinie
23 października 2018, 20:30

Tribute to Zbigniew Wodecki - Wodecki Twist Festiwal w Lublinie 1 1

Co Gdzie Kiedy. Fundacja im. Zbigniewa Wodeckiego oraz Good Taste Production z radością zaprasza na koncert Tribute to: Zbigniew Wodecki by Wodecki Twist Festiwal w Lublinie! Wydarzenie odbędzie się 23 października o godz. 20.30 w Centrum Spotkania Kultur.

Powiślak Końskowola – Lublinianka 3:3. Wszystkiego było dużo

Powiślak Końskowola – Lublinianka 3:3. Wszystkiego było dużo 0 0

Oby więcej takich meczów! Lublinianka wygrywała w Końskowoli 1:0, przegrywała 1:3, ale zdołała urwać gospodarzom jeden punkt po remisie 3:3

Korona – Grom 1:2. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Korona – Grom 1:2. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej 2 0

Grom Różaniec znakomicie wszedł w nowy sezon rozgrywkowy. Podopieczni trenera Bogdana Antolaka wygrali trzeci mecz z rzędu pokonując na wyjeździe Koronę Łaszczów 2:1 zdobywając decydującą bramkę w doliczonym czasie gry

Tanew – Orkan 5:1. Do trzech razy sztuka

Tanew – Orkan 5:1. Do trzech razy sztuka 0 0

W trzeciej kolejce Tanew Majdan Stary odniosła pierwsze w tym sezonie zwycięstwo ligowe. Bohaterem spotkania był Arkadiusz Kusiak, który skompletował hattricka

Wściekły Kaczyński na billboardach w Lublinie. Akcja wymierzona w PiS

Wściekły Kaczyński na billboardach w Lublinie. Akcja wymierzona w PiS 228 27

Billboardy z wizerunkiem rozwścieczonego Jarosława Kaczyńskiego pojawiły się przy ulicach w wielu polskich miastach, m.in. w Lublinie. Hasła na plakatach uderzają w PiS

Chmielaki 2018. Te piwa wygrały. Wyniki konkursu piw
galeria

Chmielaki 2018. Te piwa wygrały. Wyniki konkursu piw 1 3

Wiemy, kto zwyciężył Konsumenckim Konkursie Piw podczas 48. Ogólnopolskiego Święta Chmielarzy i Piwowarów "Chmielaki Krasnostawskie 2018".

Dłoń trzymająca drzewo. Nietypowa instalacja w Lublinie

Dłoń trzymająca drzewo. Nietypowa instalacja w Lublinie 0 3

Twórcy: Kamil R. Filipowski – autor projektu / współpraca rzeźbiarska, Paweł Pawluk – rzeźbiarz, Kamila Czosnyk – współpraca rzeźbiarska, Tymoteusz Wojna – pomoc rzeźbiarska. Produkcja: Centrum Kultury (Pracownia Sztuki Zaangażowanej Społecznie „Rewiry”, Dział Promocji i Komunikacji, Dział Koordynacji i Programowania). To oni stoją za zwracającą uwagę instalacją na skwerze koło Centrum Kultury.