Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

5 lutego 2018 r.
10:49

Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie w Polsce?

Autor: Zdjęcie autora Kurier PAP
0 26 A A

Główny Urząd Statystyczny zbadał strukturę wynagrodzeń według zawodów w październiku 2016 roku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jak wynika z raportu, przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogółem brutto wyniosło 4346,76 zł, przy czym mężczyźni zarabiali przeciętnie o 18,5 proc. (o 734,50 zł) więcej od kobiet.

Okazuje się też, że więcej zarabiali pracownicy zatrudnieni w jednostkach sektora publicznego niż ci z sektora prywatnego. W sektorze publicznym przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogółem brutto (4565,09 zł) było o 7,5 proc. (tj. o 318,50 zł) wyższe niż w prywatnym oraz o 5 proc. wyższe od średniego w skali kraju.

Jak podaje GUS, wynagrodzenia powyżej średniej krajowej otrzymują przedstawiciele władz publicznych, wyżsi urzędnicy i kierownicy oraz specjaliści (w obydwu sektorach własności). Przeciętnie wyżej od średniego zarabiali też technicy i inny średni personel. 

Jak to wygląda w stawkach godzinowych? Przeciętne godzinowe wynagrodzenie ogółem brutto wyniosło 26,37 zł (mężczyzn było o 3 zł wyższe niż w przypadku kobiet).

Przeciętne godzinowe wynagrodzenie wynosiło od 12,39 zł dla np. fryzjerek do 81,93 zł w odniesieniu do dyrektorów generalnych i wykonawczych. 

„W sektorze publicznym przeciętne godzinowe wynagrodzenie ogółem brutto (26,11 zł) było wyższe niż w prywatnym – o 19,9 proc. (tj. o 4,97 zł) oraz o 13,3 proc. wyższe od średniego w skali kraju” – poinformował GUS.

Ponadto w sektorze prywatnym na jednego pracownika „wyższego szczebla” przypada trzech pracowników techniczno–wykonawczych; w sektorze publicznym proporcja ta wynosi 1:1.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
Czytaj więcej o:

Komentarze 26

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 6 lutego 2018 r. o 08:03
Średnio to mnie możeta w d.... pocałować. Postawcie prezesa jakiejś korporacji z udziałem skarbu p. obok jakiejś wsi i wyciągnijcie średnią. Wyjdzie, że wszyscy to bogacze.
Avatar
Gość / 5 lutego 2018 r. o 21:05
a księgowe u marszałka ile?
Avatar
Gość / 5 lutego 2018 r. o 21:04
Pawlak, smolarzi kalinowski w radzie lotniska lublin ile doją ?
Avatar
Gosc / 5 lutego 2018 r. o 18:34
undefined napisał:
A tysiące marszałkowskich urzędników to ile wyciąga?
 3 200 brutto po 10 latach
Avatar
Gość / 5 lutego 2018 r. o 18:12
Od komuny wynagrodzenie liczyło się "od stanowiska" . A kto był i jest "na stanowiskach" NO -KTO ?
Avatar
biedota budżetowa / 5 lutego 2018 r. o 16:32
budżetówka, 39 lat pracy, 3 tys. brutto, nawet gdybym chciała dopracowac do średniej krajowej to by mi życia zabrakło
Avatar
Bibi / 5 lutego 2018 r. o 16:31
Gdzie w urzędzie miasta proponują 1600 netto? Chyba że dla obcych,bo dla swoich duuuuzo więcej.
Avatar
Gość / 5 lutego 2018 r. o 15:23
Mam wyższe techniczne wykształcenie, doświadczenie, pracuje od 15 lat i jakoś do tej średniej nawet zbliżyć się nie mogę.
Avatar
Gość / 5 lutego 2018 r. o 14:04
jaka dyskryminacja kobiet? wszystkie urzędy i szkoły są "zdyskryminowane" przez kobiety. czyli stanowiska typowe do pierdzenia w stołek i wysiłek fizyczny przy mieszaniu łyżeczką kawy. może warto napisać, o ile dłużej pracują kobiety? panie z kadr robiły w firmie od 7 do 15 i ani minuty dłużej, bo dom, dzieci i mąż musi obiad mieć na stole, a my za***aliśmy do 20... za ciut wyższą, a nawet równą kasę. do tego wolna sobota w pracy przez 6 godzin, byśmy przypadkiem nie zgnuśnieli. panie oczywiście mogły "dorobić" na hali, ale o dziwo żadnej pani tam nie uświadczono. ciekawe dlaczego? a kto bierze zwolnienie, gdy dziecko musi iść do lekarza? teraz porownajcie panie dwie grupy zawodowe: kierowcy i nauczyciele albo gornicy i pomoc społeczna. teraz wszyscy zadają pytanie, dlaczego różnica płac wynosi tylko 18% na korzyść kobiet? bo szczerze ja wolałbym być nauczycielem niż kierowcą. a mam uprawnienia pedagogiczne. problem w tym, że facetowi to tam okrutnie trudno wejść w to środowisko. jawna dyskryminacja mężczyzn. są zawody wręcz zawłaszczone przez kobiety. gdzie miło i przjemnie jest pracować, bo co wieczór w domu, nikt nie wymaga nieplatnych nadgodzin, no i się człowiek nie natyra jak dzika świnia. a kobiety jak chcą zarabiać jak górnik, czy kierowca... no, cóż ja też chciałbym być baletnicą, ale zbyt kuślawe nogi mam. podając różnicę wzarobkach należy to czynić wedle grup zawodowych i wypracowanych godzin. facetom zdecydowanie mniej się płaci za czas i włożony pot. taka jest prawda drogie panie.
jaka dyskryminacja kobiet? wszystkie urzędy i szkoły są "zdyskryminowane" przez kobiety. czyli stanowiska typowe do pierdzenia w stołek i wysiłek fizyczny przy mieszaniu łyżeczką kawy. może warto napisać, o ile dłużej pracują kobiety? panie z kadr robiły w firmie od 7 do 15 i ani minuty dłużej, bo dom, dzieci i mąż musi obiad mieć na stole, a my za***aliśmy do 20... za ciut wyższą, a nawet równą kasę. do tego wolna sobota w pracy przez 6 godzin, byśmy przypadkiem nie zgnuśnieli. panie oczywiście mogły "dorobić" na hali, a... rozwiń
Avatar
m / 5 lutego 2018 r. o 15:15
UM LUBLIN co przyznał niejaki K.ŻUK płaci ....najgorzej. Już ludzie nie chcą do policji czy straży miejskiej, nie chcą na staże do urzędów. Już są sytuacje odmowy podpisania umów po konkursie. Jeszcze 5-10 lat i w urzędach dojdzie do masowych odejść młodych a zostaną sami bierni. Nie wiem co ktoś chce oczekiwać od pracownika który na wejście w urzędzie dostanie 1600 NETTO!!! taki pracodawca nie powinien nic oczekiwać
Avatar
Gość / 22 maja 2019 r. o 13:03
Gdyby w metodzie wyliczania średniego wynagrodzenia uwzględniano wszystkie firmy a nie tylko te które zatrudniają powyżej 7 osób wyszło by że jesteśmy niewolnikami we własnym kraju. Proszę nie okłamywać ludzi średnimi zarobkami i ta śmieszna demokracja. Bogaci są bogatsi a biedni biedniejsi. Ludzie już mają dość bandydztwa w imię prawa. Przyjdzie wojna to powiem ni chu.... Palcem nie kiwnę. Niech wyrżną taka pseudo "elitę".
Avatar
Gość / 6 lutego 2018 r. o 08:03
Średnio to mnie możeta w d.... pocałować. Postawcie prezesa jakiejś korporacji z udziałem skarbu p. obok jakiejś wsi i wyciągnijcie średnią. Wyjdzie, że wszyscy to bogacze.
Avatar
Gość / 5 lutego 2018 r. o 21:05
a księgowe u marszałka ile?
Avatar
Gość / 5 lutego 2018 r. o 21:04
Pawlak, smolarzi kalinowski w radzie lotniska lublin ile doją ?
Avatar
Gosc / 5 lutego 2018 r. o 18:34
undefined napisał:
A tysiące marszałkowskich urzędników to ile wyciąga?
 3 200 brutto po 10 latach
Avatar
Gosc / 5 lutego 2018 r. o 18:30
3200brutto
Avatar
Gość / 5 lutego 2018 r. o 18:12
Od komuny wynagrodzenie liczyło się "od stanowiska" . A kto był i jest "na stanowiskach" NO -KTO ?
Avatar
biedota budżetowa / 5 lutego 2018 r. o 16:32
budżetówka, 39 lat pracy, 3 tys. brutto, nawet gdybym chciała dopracowac do średniej krajowej to by mi życia zabrakło
Avatar
Bibi / 5 lutego 2018 r. o 16:31
Gdzie w urzędzie miasta proponują 1600 netto? Chyba że dla obcych,bo dla swoich duuuuzo więcej.
Avatar
Gość / 5 lutego 2018 r. o 15:23
Mam wyższe techniczne wykształcenie, doświadczenie, pracuje od 15 lat i jakoś do tej średniej nawet zbliżyć się nie mogę.
Zobacz wszystkie komentarze 26

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

"Chopcy z Roosvelta" dwukrotnie w Teatrze Starym
3 lutego 2023, 19:00

"Chopcy z Roosvelta" dwukrotnie w Teatrze Starym

Teatr Stary w Lublinie (ul. Jezuicka 18) zaprasza na pokazy przedstawienia "Chopcy z Roosvelta" Teatru Nowego z Zabrza. Spektakl będzie można zobaczyć 3 lutego o godz. 19 i 4 lutego o godz. 17.

Muzeum, w którym kapie na głowę. Każda wpłata się liczy

Muzeum, w którym kapie na głowę. Każda wpłata się liczy

– Już niejednokrotnie okazaliście nam zaufanie i wsparcie – doceniają twórcy Muzeum Osiedli Mieszkaniowych, którzy zbierają fundusze by móc kontynuować działalność i utrzymać siedzibę na skraju osiedla projektowanego przez Zofię i Oskara Hansen.

Skoki narciarskie. W weekend zawody na mamuciej skoczni w Bad Mitterndorf

Skoki narciarskie. W weekend zawody na mamuciej skoczni w Bad Mitterndorf

W weekend najlepsi skoczkowie świata rywalizować będą na skoczni Kulm w austriackim Bad Mitterndorf. Będzie to tym samym inauguracja zawodów Pucharu Świata w lotach narciarskich. Naszą kadrę reprezentować będzie pięciu zawodników

Koncert w mieszkaniu pod Białą Podlaską. Wstęp „co łaska”

Koncert w mieszkaniu pod Białą Podlaską. Wstęp „co łaska”

Koncert w mieszkaniu? To możliwe i do tego wstęp „co łaska”. Tym razem, w Czosnówce pod Białą Podlaską wystąpi Patryk Pietrzak.

Najdłuższy autobus w mieście już wozi pasażerów

Najdłuższy autobus w mieście już wozi pasażerów

Jest długi i niskopodłogowy. Do tego ma półhybrydowy napęd. To nowy autobus Solaris, który właśnie wyjechał na bialskie ulice.

Dodatkowe środki unijne dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie

Dodatkowe środki unijne dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie

Ponad 5,4 mln zł dodatkowego dofinansowania – z czego ponad 3 mln zł stanowią Fundusze Europejskie, a ponad 2,2 mln zł to pieniądze z Budżetu Państwa – Zarząd Województwa Lubelskiego kieruje na projekt dotyczący przebudowy części szpitala, w tym gruntownej przebudowy Oddziałów: Hematologii, Onkologii, Anestezjologii i Polikliniki, a także doposażenie części obszarów udzielania świadczeń.

Nowa cukiernia w centrum Lublina "Lubimy szukać czegoś nowego"

Nowa cukiernia w centrum Lublina "Lubimy szukać czegoś nowego"

U nas królują bezy i serniki, a biszkoptowe torty pojawiają się tylko na urodziny. Na Ukrainie biszkopt jest na co dzień. Przełożony jest też nieco innym, bo mniej słodkim, kremem. W nowej lubelskiej cukierni polskie smaki mieszkają się z ukraińskimi.

Program TV 27-29 stycznia 2023. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?
27 stycznia 2023, 19:00

Program TV 27-29 stycznia 2023. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?

Kultowy "Absolwent", widowiskowe "Pompeje" i popularny "Cast Away" to niektóre z filmowych propozycji na weekend. Sprawdź, jakie filmy będzie można zobaczyć w naziemnej telewizji cyfrowej.

Chcą budowy ronda "Zbyt wielu ludzi zginęło w tym miejscu"

Chcą budowy ronda "Zbyt wielu ludzi zginęło w tym miejscu"

W przyszłym tygodniu radni gminy mają podjąć uchwałę o przekazaniu województwu lubelskiemu wsparcia na przebudowę niebezpiecznego skrzyżowania we Wronowie. Przetarg na budowę ronda łączącego trzy drogi, w tym DW nr 824, może zostać ogłoszony jeszcze w tym roku.

Polski Cukier AZS UMCS – Casademont Saragossa 69:66. Skromna zaliczka lublinianek [zdjęcia]
galeria

Polski Cukier AZS UMCS – Casademont Saragossa 69:66. Skromna zaliczka lublinianek [zdjęcia]

Polski Cukier AZS UMCS lepszy od Casademont Saragossa. W pierwszym meczu 1/8 finału EuroCup lublinianki pokonały u siebie rywalki z Hiszpanii 69:66. Rewanż zostanie rozegrany w najbliższą środę.

Nocne zwiedzanie wystawy "Beksiński w Lublinie"
27 stycznia 2023, 20:30

Nocne zwiedzanie wystawy "Beksiński w Lublinie"

Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) zaprasza na nocne zwiedzanie wystawy "Beksiński w Lublinie", które odbędzie się 27 i 28 stycznia o godz. 20.30. Warto skorzystać, bo to już ostatnia szansa na podziwianie obrazów artysty z Sanoka w Lublinie.

Koperta na wagę życia. Już prawie 200 mieszkańców ją ma

Koperta na wagę życia. Już prawie 200 mieszkańców ją ma

Ledwie dotarły, a już niemal wszystkie się rozeszły. Prawie 200 tzw. Kopert Życia zostało w tym miesiącu rozdanych mieszkańcom Hrubieszowa. Będą zamawiane kolejne.

"Zły" ponownie w Centrum Kultury
3 lutego 2023, 19:00

"Zły" ponownie w Centrum Kultury

Spektakl będący autobiograficzną opowieścią Dariusza Jeża będzie można znów zobaczyć na deskach Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12). Pokazy w ramach Sceny InVitro odbędą się w dniach 3-5 lutego o godz. 19.

Po pięciu etapach rekrutacji praca na przejściach granicznych za 3 tys. zł
galeria

Po pięciu etapach rekrutacji praca na przejściach granicznych za 3 tys. zł

– Praca w mundurze to było moje marzenie – przyznaje pani Milena, która w czwartek wraz z grupą nowo przyjętych celników złożyła ślubowanie. Czeka ją służba na przejściu kolejowym w Terespolu. Na początek dostanie 3 tys. zł na rękę.

Górnik Łęczna powoli kończy zgrupowanie w Opalenicy

Górnik Łęczna powoli kończy zgrupowanie w Opalenicy

Piłkarze Górnika Łęczna w środę podczas zgrupowania w Opalenicy wysoko ograli trzecioligową Polonię Środa Wielkopolska. Zielono-czarni w Opalenicy pozostaną do soboty i na zakończenie obozu zagrają jeszcze jeden mecz kontrolny – tym razem z dobrze znanym rywalem

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!