Kończąca się kadencja władz Lublina była jedną z najlepszych w Polsce dając miastu 2. miejsce w rankingu stolic województw. Wśród miast na prawach powiatu 1. miejsce ma Zamość, a w rankingu miast powiatowych na 17. miejsce trafiły Puławy
Wśród miast wojewódzkich Lublin z mijającą kadencją Krzysztofa Żuka znalazł się na 2. miejscu awansując aż o 13 pozycji. Co działo się wcześniej? Po pierwszej kadencji Andrzeja Pruszkowskiego Lublin był na 12. miejscu, po drugiej spadł na 17., a po rządach Adama Wasilewskiego podźwignął się na 15. pozycję.
Dlaczego teraz Lublin awansował tak znacznie? To zasługa m.in. inwestycji w infrastrukturę - w tej kategorii miasto awansowało na 4. pozycję, podczas gdy po dwóch wcześniejszych kadencjach było na 12. miejscu. Z lektury rankingu dowiadujemy się, że w awansie pomogła nam nowa kategoria "Sukces edukacyjny” po raz pierwszy uwzględniona przy ocenie kadencji samorządów. Tu Lublin zajął pierwsze miejsce.
Wśród miast na prawach powiatu liderem jest Zamość, awansujący z 27. miejsca, na którym znalazł się tym razem Chełm (poprzednio był 38.). Natomiast Biała Podlaska spadła z 4. miejsca na 9., a jej spadek widoczny jest zwłaszcza w kategorii "Sukces infrastrukturalny” (z 1. miejsca na 10.), podczas gdy Zamość awansuje tu z 16. miejsca na 8. Oba miasta stoją mocno w edukacji: Zamość jest pierwszy, a Biała Podlaska piąta.
Gigantycznym awansem mogą się pochwalić Puławy, które w rankingu miast powiatowych wybiły się ze 191. miejsca na 17. Na 26. pozycji jest Biłgoraj (awans z 82.), dwa miejsca niżej uplasował się Parczew (poprzednio 138.), a z 68. na 43. pozycję awansował Łuków.
Wśród małych miast najwyżej jest Terespol (38. miejsce, awans z 518.), wyprzedzając Międzyrzec Podlaski (61. pozycja, poprzednio 254.) i Bełżyce (skok z 337. na 85. miejsce).
Z gmin wiejskich Lubelskiego najlepiej, według "Wspólnoty”, radził sobie Puchaczów (15. miejsce, bez zmian), z 83. na 51. pozycję wybił się Jastków, a ze 171. na 90. Konopnica.