Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

12 listopada 2014 r.
6:30
Edytuj ten wpis

Lublin na drugim miejscu w rankingu stolic województw. Duży awans Puław

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
91 21 A A

Kończąca się kadencja władz Lublina była jedną z najlepszych w Polsce dając miastu 2. miejsce w rankingu stolic województw. Wśród miast na prawach powiatu 1. miejsce ma Zamość, a w rankingu miast powiatowych na 17. miejsce trafiły Puławy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ranking przygotowało pismo "Wspólnota”, które zajmuje się sprawami samorządów. Już po raz kolejny mierzony był sukces kończącej się kadencji. Samorządy pogrupowane były na kilka kategorii: miasta wojewódzkie, na prawach powiatu, powiatowe, kolejna kategoria to małe miasta, a ostatnia to gminy wiejskie.

Wśród miast wojewódzkich Lublin z mijającą kadencją Krzysztofa Żuka znalazł się na 2. miejscu awansując aż o 13 pozycji. Co działo się wcześniej? Po pierwszej kadencji Andrzeja Pruszkowskiego Lublin był na 12. miejscu, po drugiej spadł na 17., a po rządach Adama Wasilewskiego podźwignął się na 15. pozycję.

Dlaczego teraz Lublin awansował tak znacznie? To zasługa m.in. inwestycji w infrastrukturę - w tej kategorii miasto awansowało na 4. pozycję, podczas gdy po dwóch wcześniejszych kadencjach było na 12. miejscu. Z lektury rankingu dowiadujemy się, że w awansie pomogła nam nowa kategoria "Sukces edukacyjny” po raz pierwszy uwzględniona przy ocenie kadencji samorządów. Tu Lublin zajął pierwsze miejsce.

Wśród miast na prawach powiatu liderem jest Zamość, awansujący z 27. miejsca, na którym znalazł się tym razem Chełm (poprzednio był 38.). Natomiast Biała Podlaska spadła z 4. miejsca na 9., a jej spadek widoczny jest zwłaszcza w kategorii "Sukces infrastrukturalny” (z 1. miejsca na 10.), podczas gdy Zamość awansuje tu z 16. miejsca na 8. Oba miasta stoją mocno w edukacji: Zamość jest pierwszy, a Biała Podlaska piąta.

Gigantycznym awansem mogą się pochwalić Puławy, które w rankingu miast powiatowych wybiły się ze 191. miejsca na 17. Na 26. pozycji jest Biłgoraj (awans z 82.), dwa miejsca niżej uplasował się Parczew (poprzednio 138.), a z 68. na 43. pozycję awansował Łuków.

Wśród małych miast najwyżej jest Terespol (38. miejsce, awans z 518.), wyprzedzając Międzyrzec Podlaski (61. pozycja, poprzednio 254.) i Bełżyce (skok z 337. na 85. miejsce).

Z gmin wiejskich Lubelskiego najlepiej, według "Wspólnoty”, radził sobie Puchaczów (15. miejsce, bez zmian), z 83. na 51. pozycję wybił się Jastków, a ze 171. na 90. Konopnica.

Komentarze 21

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
MANIA / 14 listopada 2014 o 14:33
0

 A DLACZEGO NIE NA PIERWSZYM MIEJSCU ???????????????????

Avatar
zbigniew / 12 listopada 2014 o 17:19
0

Krasnystaw na 29 miejscu, piękne miasteczko z przyszłością

Avatar
VALDEE / 12 listopada 2014 o 16:24
0

@Lubelak - to zabierzcie sobie hrabiego i zobaczycie co bedzie.

Avatar
Lubelak / 12 listopada 2014 o 14:53
0

Lublin jak zwykle z kompleksami wobec Zamościa, nawet w nagłówku nie napisze o takim sukcesie, tylko wyróżnia Puławy. Typowe.

Avatar
jarek / 12 listopada 2014 o 12:09
0

Nie dziwi mnie to. Naprawdę najlepszy prezydent od lat.

Avatar
Erio / 12 listopada 2014 o 11:40
0

Żuka doceniły media nie tylko nasze, ale ogólnopolskie, to są wyniki pracy, wytężonej 4 letniej pracy, mój glos w tych wyborach ma ponownie

Avatar
kris / 12 listopada 2014 o 11:25
0

Jakby PiS dorwało się do władzy i znowu zaczeło podróżować jak to było za Pruszkowskiego, a ostatnie dni pokazują ,ze PIS uwielbia podróżować, to Lublin znowu byłby na szarym końcu w rankingach i długi by tylko zostały na koniec kadencji Andrzeja Pruszkowskiego dług wyniósł ok. 189,2 mln zł, przy nakładach inwestycyjnych zrealizowanych w latach 2003-2006 na poziomie ok. 451 mln zł

To tak lotnisko sobie wybudowali, to by latali a Muszyński koszty inwestycji tez przeszacował zdrowo z 350 podrożało do 500 mln zł

To tak lotnisko sobie wybudowali, to by latali a Muszyński koszty inwestycji tez przeszacował zdrowo z 350 podrożało do 500 mln zł

rozwiń
Avatar
zyszek / 12 listopada 2014 o 11:23
0

Jakby PiS dorwało się do władzy i znowu zaczeło podróżować jak to było za Pruszkowskiego, a ostatnie dni pokazują ,ze PIS uwielbia podróżować, to Lublin znowu byłby na szarym końcu w rankingach i długi by tylko zostały na koniec kadencji Andrzeja Pruszkowskiego dług wyniósł ok. 189,2 mln zł, przy nakładach inwestycyjnych zrealizowanych w latach 2003-2006 na poziomie ok. 451 mln zł

Jakby PiS dorwało się do władzy i znowu zaczeło podróżować jak to było za Pruszkowskiego, a ostatnie dni pokazują ,ze PIS uwielbia podróżować, to Lublin znowu byłby na szarym końcu w rankingach i długi by tylko zostały na koniec kadencji Andrzeja Pruszkowskiego dług wyniósł ok. 189,2 mln zł, przy nakładach inwestycyjnych zrealizowa... rozwiń

Avatar
genjitsu / 12 listopada 2014 o 10:16
0

W Rankingu Newsweeka najlepszych prezydentów miast Żuk jest trzeci tuż za prezydentami Sopotu i Poznania. Oto jak jury złożone z profesorów akademickich - ekspertów od samorządów uzasadniło ocenę: "Prezydent Lublina Krzysztof Żuk zajął w naszym rankingu trzecią pozycję. Przed wyborami obiecywał stworzenie dobrych warunków do inwestowania i poprawę jakości życia w mieście. Są efekty.

Prezydent Lublina, 57-letni doktor nauk ekonomicznych, ma opinię technokraty, chłodnego profesjonalisty. W oficjalnych kontaktach używa języka biznesowego. – Ulubione sformułowanie prezydenta to „funkcja celu” – śmieje się jego współpracownik. – Zdarza się, że rozmówca nie rozumie, o czym Żuk mówi. Jednak w kuluarach Krzysztof Żuk bez problemu skraca dystans. Potrafi zaskoczyć niespodziewaną propozycją przejścia na ty. Umie zjednać sobie sympatię także oponentów. Każdy poranek w ratuszu zaczyna od spotkania ze strażnikiem miejskim. Pyta, jak minęła noc w mieście. Chętnie też rozmawia z ludźmi zagadującymi go na ulicy. Przekonuje ich, że powinni współdecydować. Temu ma służyć projekt budżetu obywatelskiego – lublinianie sami zdecydują, na co wydać 10 mln zł. – Chcę rządzić w mieście obywatelskim, w którym będę miał aktywnych partnerów społecznych – podkreśla. – Lotnisko przyciąga inwestycje i buduje międzynarodową pozycję Lublina, także w dziedzinie oświaty i kultury – mówi Żuk.

Do Lublina można też będzie szybciej dojechać. Trwają prace na odcinku trasy S17 do Warszawy oraz obwodnicy, która odkorkuje miasto. Rozpoczęła się budowa ogromnego węzła Dąbrowica. Opozycja ma Żukowi za złe zadłużanie miasta. – Nie ma rozwoju bez inwestycji, a inwestycji bez pieniędzy – broni się prezydent. – Zaciągam kredyty w bankach europejskich na bardzo korzystnych warunkach."

W Rankingu Newsweeka najlepszych prezydentów miast Żuk jest trzeci tuż za prezydentami Sopotu i Poznania. Oto jak jury złożone z profesorów akademickich - ekspertów od samorządów uzasadniło ocenę: "Prezydent Lublina Krzysztof Żuk zajął w naszym rankingu trzecią pozycję. Przed wyborami obiecywał stworzenie dobrych warunków do inwestowania i poprawę jakości życia w mieście. Są efekty.

rozwiń
Avatar
Piotrek / 12 listopada 2014 o 10:12
0
Ogladalem debatę w TVL Muszynski - Żuk. Zuk nie potrafil odpowiedzieć na pytanie dlaczego ppdpisal niekorzystną dlaLubnlina umowę na wyjnajem siedziby dla swoich urzednikow. To jest niegospodarność jak nie oszustwo. A jak juz nie miał argumentów to zaczął grozić podaniem do sądu. Żuk to typowy pieniacz, jak nie wie co POwiedzieć to grozi sądem.
Avatar
MANIA / 14 listopada 2014 o 14:33
0

 A DLACZEGO NIE NA PIERWSZYM MIEJSCU ???????????????????

Avatar
zbigniew / 12 listopada 2014 o 17:19
0

Krasnystaw na 29 miejscu, piękne miasteczko z przyszłością

Avatar
VALDEE / 12 listopada 2014 o 16:24
0

@Lubelak - to zabierzcie sobie hrabiego i zobaczycie co bedzie.

Avatar
Lubelak / 12 listopada 2014 o 14:53
0

Lublin jak zwykle z kompleksami wobec Zamościa, nawet w nagłówku nie napisze o takim sukcesie, tylko wyróżnia Puławy. Typowe.

Avatar
jarek / 12 listopada 2014 o 12:09
0

Nie dziwi mnie to. Naprawdę najlepszy prezydent od lat.

Avatar
Erio / 12 listopada 2014 o 11:40
0

Żuka doceniły media nie tylko nasze, ale ogólnopolskie, to są wyniki pracy, wytężonej 4 letniej pracy, mój glos w tych wyborach ma ponownie

Avatar
kris / 12 listopada 2014 o 11:25
0

Jakby PiS dorwało się do władzy i znowu zaczeło podróżować jak to było za Pruszkowskiego, a ostatnie dni pokazują ,ze PIS uwielbia podróżować, to Lublin znowu byłby na szarym końcu w rankingach i długi by tylko zostały na koniec kadencji Andrzeja Pruszkowskiego dług wyniósł ok. 189,2 mln zł, przy nakładach inwestycyjnych zrealizowanych w latach 2003-2006 na poziomie ok. 451 mln zł

To tak lotnisko sobie wybudowali, to by latali a Muszyński koszty inwestycji tez przeszacował zdrowo z 350 podrożało do 500 mln zł

To tak lotnisko sobie wybudowali, to by latali a Muszyński koszty inwestycji tez przeszacował zdrowo z 350 podrożało do 500 mln zł

rozwiń
Avatar
zyszek / 12 listopada 2014 o 11:23
0

Jakby PiS dorwało się do władzy i znowu zaczeło podróżować jak to było za Pruszkowskiego, a ostatnie dni pokazują ,ze PIS uwielbia podróżować, to Lublin znowu byłby na szarym końcu w rankingach i długi by tylko zostały na koniec kadencji Andrzeja Pruszkowskiego dług wyniósł ok. 189,2 mln zł, przy nakładach inwestycyjnych zrealizowanych w latach 2003-2006 na poziomie ok. 451 mln zł

Jakby PiS dorwało się do władzy i znowu zaczeło podróżować jak to było za Pruszkowskiego, a ostatnie dni pokazują ,ze PIS uwielbia podróżować, to Lublin znowu byłby na szarym końcu w rankingach i długi by tylko zostały na koniec kadencji Andrzeja Pruszkowskiego dług wyniósł ok. 189,2 mln zł, przy nakładach inwestycyjnych zrealizowa... rozwiń

Avatar
genjitsu / 12 listopada 2014 o 10:16
0

W Rankingu Newsweeka najlepszych prezydentów miast Żuk jest trzeci tuż za prezydentami Sopotu i Poznania. Oto jak jury złożone z profesorów akademickich - ekspertów od samorządów uzasadniło ocenę: "Prezydent Lublina Krzysztof Żuk zajął w naszym rankingu trzecią pozycję. Przed wyborami obiecywał stworzenie dobrych warunków do inwestowania i poprawę jakości życia w mieście. Są efekty.

Prezydent Lublina, 57-letni doktor nauk ekonomicznych, ma opinię technokraty, chłodnego profesjonalisty. W oficjalnych kontaktach używa języka biznesowego. – Ulubione sformułowanie prezydenta to „funkcja celu” – śmieje się jego współpracownik. – Zdarza się, że rozmówca nie rozumie, o czym Żuk mówi. Jednak w kuluarach Krzysztof Żuk bez problemu skraca dystans. Potrafi zaskoczyć niespodziewaną propozycją przejścia na ty. Umie zjednać sobie sympatię także oponentów. Każdy poranek w ratuszu zaczyna od spotkania ze strażnikiem miejskim. Pyta, jak minęła noc w mieście. Chętnie też rozmawia z ludźmi zagadującymi go na ulicy. Przekonuje ich, że powinni współdecydować. Temu ma służyć projekt budżetu obywatelskiego – lublinianie sami zdecydują, na co wydać 10 mln zł. – Chcę rządzić w mieście obywatelskim, w którym będę miał aktywnych partnerów społecznych – podkreśla. – Lotnisko przyciąga inwestycje i buduje międzynarodową pozycję Lublina, także w dziedzinie oświaty i kultury – mówi Żuk.

Do Lublina można też będzie szybciej dojechać. Trwają prace na odcinku trasy S17 do Warszawy oraz obwodnicy, która odkorkuje miasto. Rozpoczęła się budowa ogromnego węzła Dąbrowica. Opozycja ma Żukowi za złe zadłużanie miasta. – Nie ma rozwoju bez inwestycji, a inwestycji bez pieniędzy – broni się prezydent. – Zaciągam kredyty w bankach europejskich na bardzo korzystnych warunkach."

W Rankingu Newsweeka najlepszych prezydentów miast Żuk jest trzeci tuż za prezydentami Sopotu i Poznania. Oto jak jury złożone z profesorów akademickich - ekspertów od samorządów uzasadniło ocenę: "Prezydent Lublina Krzysztof Żuk zajął w naszym rankingu trzecią pozycję. Przed wyborami obiecywał stworzenie dobrych warunków do inwestowania i poprawę jakości życia w mieście. Są efekty.

rozwiń
Avatar
Piotrek / 12 listopada 2014 o 10:12
0
Ogladalem debatę w TVL Muszynski - Żuk. Zuk nie potrafil odpowiedzieć na pytanie dlaczego ppdpisal niekorzystną dlaLubnlina umowę na wyjnajem siedziby dla swoich urzednikow. To jest niegospodarność jak nie oszustwo. A jak juz nie miał argumentów to zaczął grozić podaniem do sądu. Żuk to typowy pieniacz, jak nie wie co POwiedzieć to grozi sądem.