Szpital w Białej Podlaskiej znalazł się w ścisłej czołówce "Złotej setki. Ranking "Bezpieczny Szpital przygotowują Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia oraz dziennik "Rzeczpospolita.
- Najbardziej cieszymy się z tego, że zostaliśmy ocenieni najwyżej w kategorii, która dla pacjenta jest najważniejsza. Wszyscy dobrze wiemy, że z jakością opieki medycznej w kraju nie jest jeszcze najlepiej. I trzeba wiele wysiłku, by dorównać standardom światowym - mówi wicedyrektor zamojskiej placówki Marek Lipiec.
Pozostałe lubelskie szpitale są już na dalszych pozycjach rankingu, m.in. 53. miejsce zajęła placówka przy al. Kraśnickiej w Lublinie.
W rankingu ocenie podlega głównie wysoka jakość bezpiecznej opieki zdrowotnej. Organizatorzy pod uwagę biorą też m.in.: komfort pobytu pacjenta, diagnostykę, system sterylizacji, analizę zdarzeń i skarg, politykę lekową, jakość usług, personel i jego kwalifikacje, systemy informatyczne, finanse czy zarządzanie majątkiem.
- To dla nas prestiż i satysfakcja - podkreśla rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej Joanna Kozłowiec. Wszystkie szpitale wypełniają tę samą ankietę z danymi. W sumie, organizatorzy wysłali zaproszenia do udziału w rankingu do ponad 700 szpitali w Polsce. Zgłosiło się ok. 240.
- Od lat jesteśmy w czołówce tego rankingu. Rok temu mieliśmy szóstą pozycję, a dwa lata temu wygraliśmy ranking. Dynamika zmian jest spora. Ale nie spoczywamy na laurach. To dla nas motywacja do dalszego rozwoju - zaznacza rzecznik. W tegorocznym badaniu atutem bialskiego szpitala okazała się poprawa komfortu pobytu pacjentów.
- To wynik powiększenia kubatury szpitala o dodatkowe piętro oraz dwa nowe budynki oddane do użytku na potrzeby funkcjonowania oddziałów szpitalnych i przyszpitalnych poradni specjalistycznych. Ponadto, personel lekarski i pielęgniarski nieustannie podnosi kwalifikacje zawodowe. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że rok 2013 był kolejnym z rzędu, który zamknęliśmy z dodatnim wynikiem finansowym - podkreśla Kozłowiec.
Ale to akurat mocna strona nie tylko placówki z Białej Podlaskiej.
- 70 proc. szpitali notowanych w "Złotej setce” miało w 2013 roku dodatni wynik finansowy. To o 10 punktów procentowych więcej, niż rok wcześniej. Od dwóch lat punktacja szpitali w tej kategorii rośnie - wskazują Michał Bedlicki i Andrzej Warunek z Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, jednostki podlegającej Ministerstwu Zdrowia. Rośnie też liczba szpitali posiadających akredytację - może się nią pochwalić aż 80 proc. szpitali ze Złotej Setki.
W październiku bialski szpital dostał jeszcze inne wyróżnienie - Złote Godło Najwyższej Jakości Quality International 2014 w kategorii QI ORDER - zarządzanie najwyższej jakości. Natomiast tegorocznym liderem rankingu "Złotej setki” jest placówka z Pleszewa w woj. wielkopolskim.