Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

29 kwietnia 2013 r.
19:25
Edytuj ten wpis

Mieszkańcy nie chcą elektrowni wiatrowej. Wójt: "Bez wiatraków podniesiemy podatki"

0 99 A A
Według badań Akademii Medycznej we Wrocławiu, turbiny wiatrowe nie mają negatywnego wpływu na zdrowi
Według badań Akademii Medycznej we Wrocławiu, turbiny wiatrowe nie mają negatywnego wpływu na zdrowi

Mieszkańcy gminy Markuszów protestują przeciwko elektrowni wiatrowej. – Jak wójt nie ustąpi, to wyjedzie z urzędu na taczce – grozi Grzegorz Stępniak, jeden z mieszkańców.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Chodzi o jedenaście turbin wiatrowych, które miałyby stanąć wzdłuż trasy S17. Siedem z nich inwestorzy, m.in. firma Windprojekt z Inowrocławia, chcą ulokować na terenie Markuszowa, Łan i Kalenia, a pozostałe cztery – w Zabłociu.

Gmina zaciera ręce. – Moglibyśmy liczyć na około 800 tys. zł rocznie z tytułu podatków – mówi Andrzej Rozwałka, wójt Markuszowa. – Nie liczę tu zysków z umów cywilnych, jakie z inwestorem zawrą rolnicy, dzierżawiąc mu grunt pod budowę.

Część mieszkańców gminy nie podziela entuzjazmu władz. – Niektóre wiatraki będą 500 metrów od naszych zabudowań – denerwuje się Maria Pecio, sołtys Olempina. – Boimy się o nasze zdrowie. Tylko w naszej wsi pod petycją przeciwko wiatrakom podpisało się 70 osób, czyli większość mieszkańców.

Zdaniem wójta obawy są bezzasadne. – Wiatraki to przecież ekologia. Nikomu nie szkodzą. Pieniądze, które wpłyną do naszego budżetu, będzie można przeznaczyć na inwestycje. W przeciwnym razie będziemy musieli podnieść podatki – podkreśla Rozwałka.

Mieszkańców to nie przekonuje. – Wójt potrzebował łatwych pieniędzy, no i je znalazł – komentuje Grzegorz Stępniak z Kalenia. – A co z tymi, którzy są przeciwko? Kto jest dla kogo: rolnicy dla gminy, czy odwrotnie?

Stępniak zapowiada, że jeśli władze nadal nie będą słuchać mieszkańców, to ci podejmą stanowcze kroki. – Planujemy wywiezienie wójta z urzędu na taczce lub na rozrzutniku obornika, niech sam wybiera. Nie mamy innego wyjścia – tłumaczy.

– Niech wywożą. To wściekła kampania. Nic nie robimy po cichu. Wszystko odbywa się przejrzyście i zgodnie z prawem – podkreśla Rozwałka.

Żeby inwestycja w Markuszowie została zrealizowana, rada gminy musi się zgodzić na zmiany w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Głosowanie – pod koniec maja. Jeśli radni opowiedzą się za zmianami, to inwestor będzie mógł ruszyć z budową, bo zgoda mieszkańców nie jest mu do niczego potrzebna.

Turbiny pod Bychawą

W naszym województwie nie działa jeszcze żadna farma wiatrowa. Inwestor, firmy Eco Wind, który ma stawiać wiatraki w okolicach Marysina, Gałęzowa oraz Starej Wsi organizował dla mieszkańców wyjazdy do farm działających w Polsce od kilku lat. Każdy mógł się przekonać, że nowoczesne turbiny są bardzo ciche. Pod Bychawą ma pracować maks. 20 wiatraków o łącznej mocy 48 MW. Taka moc – według inwestora – jest w stanie zaspokoić roczne zapotrzebowanie na energię do 69 tys. gospodarstw domowych.

Komentarze 99

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 13 sierpnia 2015 o 18:35
0
Te wysokie wpływy do budżetu gminy których spodziewa się wójt Markuszowa Andrzej R. to chyba z tytułu podatków jakie będą płacić mieszkańcy gminy. Założę się że pan wójt Markuszowa nie informował mieszkańców że to oni będą płacić podatki od tych dróg które powstaną na ich działkach....i bynajmniej nie będą to śmiesznie niskie podatki gruntowe. Poza tym jeśli przez działkę biegną kable światłowodowe i elektryczne zasilające wiatraki to właściciel takiej działki w przyszłości nie ma prawa nic na niej budować.
Avatar
Gość / 3 sierpnia 2015 o 12:35
0
Nie podzielam entuzjazmu wójta Markuszowa. 800 tys. to za mało aby zrekompensować mieszkańcom straty jakie poniosą z tytułu spadku wartości działek jesli w gminie staną wiatraki. Odnoszę wrażenie że wójt Markuszowa przytulił jakąś grupszą kopertę.
Avatar
Gość / 3 sierpnia 2015 o 12:24
0
Należy zaproponować zwolennikom tej pseudoekologicznej inwestycji podpisanie umowy dzięki której tylko oni będą płacić podatek na dofinansowywanie produkcji energii przez elektrownie wiatrowe. Jestem pewien że wtedy szybko zmienią zdanie. WTEDY NIEMCY POZOSTANA JEDYNYMI ZWOLENNIKAMI STAWIANIA WIATRAKÓW W POLSCE.
Avatar
Gość / 3 sierpnia 2015 o 12:17
0
To co się dzieje w Drugiej Irlandii trudno nazwac postępem. Nie wolno dofinansowywać rodzimego przemysłu, kryzys wymusza oszczędności......a tu pakuje się grube miliardy w nierentowne elektrownie wiatrowe. Mało tego.....jeszcze grupsze miliardy rząd będzie pakował w te nierentowne wiatraki i dofinansowywał produkcję tym zagranicznym koncernom.
Avatar
Gość / 3 sierpnia 2015 o 12:09
0
"in.....cja", co masz na myśli pisząc postep? Bo chyba nie ten złom który obecnie zwożą z niemiec ponieważ europa zach. chce się pozbywć tego balastu jeszcze przed zaostrzeniem przepisów o ochronie środowiska. CHCECIE SOBIE BUDOWAĆ "POSTĘPOWE" FARMY WIATROWE? Róbcie to zgodnie z przepisami UE...tzn nie stawiajcie tego g..na ludziom tóż pod nosem.
Avatar
in.....cja stuka do bram / 1 sierpnia 2015 o 09:36
0

w lubelskim wszystko przeszkadza ,a inne regiony sie rozwijają, ten skansen rozumowania i postępu w ogonie nowoczesnej EUROPY.Za dużo" kul "Kurczę tych mądrości.

Avatar
Gość / 31 lipca 2015 o 17:37
0
Aby wiatraki które w ciągu najbliższych 5-ciu lat staną na Lubelszczyźnie mogły prodókować prąd to najpierw trzeba wybudować kilka elektrowni konwencjonalnych które bęą wytwarzać energię na potrzeby tych wiatraków. Fakt że farmy wiatrowe często więcej energii zużywają niż produkują - dlatego często na zachodzie są wykorzystywane do "zużywania" nadwyżek z elektrowni atomowych - też gdzieś autorowi umkną. W artykule brakuje tez wyliczenia ile rocznie miliardów będą musieli poświęcić podatnicy na dofinansowanie produkcji "eko"energii - nie wspominając już o finansowaniu budowy. Nie wiem czy to niekompetencja czy też pomijanie pewnych faktów to celowe działanie tej lewicowej gazety.
Aby wiatraki które w ciągu najbliższych 5-ciu lat staną na Lubelszczyźnie mogły prodókować prąd to najpierw trzeba wybudować kilka elektrowni konwencjonalnych które bęą wytwarzać energię na potrzeby tych wiatraków. Fakt że farmy wiatrowe często więcej energii zużywają niż produkują - dlatego często na zachodzie są wykorzystywane do "zużywania" nadwyżek z elektrowni atomowych - też gdzieś autorowi umkną. W artykule brakuje tez wyliczenia ile rocznie miliardów będą musieli poświęcić podatnicy na dofinansowanie produkcji "eko&quo... rozwiń
Avatar
Gość / 31 lipca 2015 o 17:19
0
Po tym jak w niemczech po kilku/ kilkunastu latach funkcjonowania farm wiatrowych zaczęła gwałtownie rosnąc liczba skarg mieszkańców i pozwów do sądów o odszkodowania zachodnio-europejskie koncerny energetyczne postanowiły przenieść swoje zabytkowe turbiny wiatrowe do polski. To co buduje się na lubelszczyźnie to nie żadne nowoczesne turbiny, to złom z zachodu. Poza tym to nieprawda że "nowoczesne" turbiny są bezpieczne, są tylko trochę bezpieczniejsze niż te poprzedniej generacji.
Avatar
Gość / 31 lipca 2015 o 17:07
0
Niepokój mieszkańców powinna wzbudzić już sama procedura przygotowawcza takiej pseudo ekologicznej inwestycji. W miejscowościach w których radni nie zaakceptują takiej inwestycji sesje są zwoływane aż do skutku, tzn dopóki radni znużeni długimi nasiadówkami lub przekonani przez inwestora grubym "plikiem argumentów" nie zaakceptują budowy farmy wiatrowej na terenie gminy. ... Druga sprawa to kwestia gospodarki. jak już ktoś wcześnie wspominał w Drugiej Irlandii podatki do najniższych nie należą a mimo to ciągle na wszystko brakuje....na wszystko z wyjątkiem wiatraków. Zagraniczni inwestorzy zawsze mogą liczyć na przychylność i hojność ministrów z "Sowy" itp. Pędzących Królików.
Niepokój mieszkańców powinna wzbudzić już sama procedura przygotowawcza takiej pseudo ekologicznej inwestycji. W miejscowościach w których radni nie zaakceptują takiej inwestycji sesje są zwoływane aż do skutku, tzn dopóki radni znużeni długimi nasiadówkami lub przekonani przez inwestora grubym "plikiem argumentów" nie zaakceptują budowy farmy wiatrowej na terenie gminy. ... Druga sprawa to kwestia gospodarki. jak już ktoś wcześnie wspominał w Drugiej Irlandii podatki do najniższych nie należą a mimo to ciągle na wszystko brakuje.... rozwiń
Avatar
dorota / 13 sierpnia 2014 o 20:34
0

Kochani, czy ktoś widział na własne oczy tą straszną i wszędzie ogłaszaną "dziurę budżetową"?  Na emerytury - nie ma, na służbe zdrowia - nie ma, na oświatę - nie ma, na kulturę - nie ma, na zasiłki - nie ma! No bo przecież "dziura w budżecie coooraz większa :wacko: . Za to  na dotacje miliardów do tak zwanej "zielonej" hehheee (?!) energetyki wiatrowej - JEST kasa i to z gwarancjami rządowymi! Normalnie kolejny CUD POLSKIEJ GOSPODARKI  :ph34r: Wiatrakom gwarancje??? A kto mi zagwarantuje emeryture i dostęp do takiego lekarza, który gdy zachoruję, to mi nie pokaże drzwi, bo nu się "limit" z NFZ wyczerpał w lipcu???? GRANDA! Nie dajmy się okradać!!! Przecież rząd rozdaje wiatrakowcom NASZE PIENIĄDZE ! Obudźcie się !

Kochani, czy ktoś widział na własne oczy tą straszną i wszędzie ogłaszaną "dziurę budżetową"?  Na emerytury - nie ma, na służbe zdrowia - nie ma, na oświatę - nie ma, na kulturę - nie ma, na zasiłki - nie ma! No bo przecież "dziura w budżecie coooraz większa :wacko: . Za to  na dotacje miliardów do tak zwanej "zielonej" hehheee (?!) energetyki wiatrowej - JEST kasa i to z gwarancjami rządowymi! Normalnie kolejny CUD POLSKIEJ GOSPODARKI  :ph34r: Wiatrakom gwarancje??? A kto mi zagwarantuje emeryture i dostęp do takiego lekar... rozwiń

Avatar
Gość / 13 sierpnia 2015 o 18:35
0
Te wysokie wpływy do budżetu gminy których spodziewa się wójt Markuszowa Andrzej R. to chyba z tytułu podatków jakie będą płacić mieszkańcy gminy. Założę się że pan wójt Markuszowa nie informował mieszkańców że to oni będą płacić podatki od tych dróg które powstaną na ich działkach....i bynajmniej nie będą to śmiesznie niskie podatki gruntowe. Poza tym jeśli przez działkę biegną kable światłowodowe i elektryczne zasilające wiatraki to właściciel takiej działki w przyszłości nie ma prawa nic na niej budować.
Avatar
Gość / 3 sierpnia 2015 o 12:35
0
Nie podzielam entuzjazmu wójta Markuszowa. 800 tys. to za mało aby zrekompensować mieszkańcom straty jakie poniosą z tytułu spadku wartości działek jesli w gminie staną wiatraki. Odnoszę wrażenie że wójt Markuszowa przytulił jakąś grupszą kopertę.
Avatar
Gość / 3 sierpnia 2015 o 12:24
0
Należy zaproponować zwolennikom tej pseudoekologicznej inwestycji podpisanie umowy dzięki której tylko oni będą płacić podatek na dofinansowywanie produkcji energii przez elektrownie wiatrowe. Jestem pewien że wtedy szybko zmienią zdanie. WTEDY NIEMCY POZOSTANA JEDYNYMI ZWOLENNIKAMI STAWIANIA WIATRAKÓW W POLSCE.
Avatar
Gość / 3 sierpnia 2015 o 12:17
0
To co się dzieje w Drugiej Irlandii trudno nazwac postępem. Nie wolno dofinansowywać rodzimego przemysłu, kryzys wymusza oszczędności......a tu pakuje się grube miliardy w nierentowne elektrownie wiatrowe. Mało tego.....jeszcze grupsze miliardy rząd będzie pakował w te nierentowne wiatraki i dofinansowywał produkcję tym zagranicznym koncernom.
Avatar
Gość / 3 sierpnia 2015 o 12:09
0
"in.....cja", co masz na myśli pisząc postep? Bo chyba nie ten złom który obecnie zwożą z niemiec ponieważ europa zach. chce się pozbywć tego balastu jeszcze przed zaostrzeniem przepisów o ochronie środowiska. CHCECIE SOBIE BUDOWAĆ "POSTĘPOWE" FARMY WIATROWE? Róbcie to zgodnie z przepisami UE...tzn nie stawiajcie tego g..na ludziom tóż pod nosem.
Avatar
in.....cja stuka do bram / 1 sierpnia 2015 o 09:36
0

w lubelskim wszystko przeszkadza ,a inne regiony sie rozwijają, ten skansen rozumowania i postępu w ogonie nowoczesnej EUROPY.Za dużo" kul "Kurczę tych mądrości.

Avatar
Gość / 31 lipca 2015 o 17:37
0
Aby wiatraki które w ciągu najbliższych 5-ciu lat staną na Lubelszczyźnie mogły prodókować prąd to najpierw trzeba wybudować kilka elektrowni konwencjonalnych które bęą wytwarzać energię na potrzeby tych wiatraków. Fakt że farmy wiatrowe często więcej energii zużywają niż produkują - dlatego często na zachodzie są wykorzystywane do "zużywania" nadwyżek z elektrowni atomowych - też gdzieś autorowi umkną. W artykule brakuje tez wyliczenia ile rocznie miliardów będą musieli poświęcić podatnicy na dofinansowanie produkcji "eko"energii - nie wspominając już o finansowaniu budowy. Nie wiem czy to niekompetencja czy też pomijanie pewnych faktów to celowe działanie tej lewicowej gazety.
Aby wiatraki które w ciągu najbliższych 5-ciu lat staną na Lubelszczyźnie mogły prodókować prąd to najpierw trzeba wybudować kilka elektrowni konwencjonalnych które bęą wytwarzać energię na potrzeby tych wiatraków. Fakt że farmy wiatrowe często więcej energii zużywają niż produkują - dlatego często na zachodzie są wykorzystywane do "zużywania" nadwyżek z elektrowni atomowych - też gdzieś autorowi umkną. W artykule brakuje tez wyliczenia ile rocznie miliardów będą musieli poświęcić podatnicy na dofinansowanie produkcji "eko&quo... rozwiń
Avatar
Gość / 31 lipca 2015 o 17:19
0
Po tym jak w niemczech po kilku/ kilkunastu latach funkcjonowania farm wiatrowych zaczęła gwałtownie rosnąc liczba skarg mieszkańców i pozwów do sądów o odszkodowania zachodnio-europejskie koncerny energetyczne postanowiły przenieść swoje zabytkowe turbiny wiatrowe do polski. To co buduje się na lubelszczyźnie to nie żadne nowoczesne turbiny, to złom z zachodu. Poza tym to nieprawda że "nowoczesne" turbiny są bezpieczne, są tylko trochę bezpieczniejsze niż te poprzedniej generacji.
Avatar
Gość / 31 lipca 2015 o 17:07
0
Niepokój mieszkańców powinna wzbudzić już sama procedura przygotowawcza takiej pseudo ekologicznej inwestycji. W miejscowościach w których radni nie zaakceptują takiej inwestycji sesje są zwoływane aż do skutku, tzn dopóki radni znużeni długimi nasiadówkami lub przekonani przez inwestora grubym "plikiem argumentów" nie zaakceptują budowy farmy wiatrowej na terenie gminy. ... Druga sprawa to kwestia gospodarki. jak już ktoś wcześnie wspominał w Drugiej Irlandii podatki do najniższych nie należą a mimo to ciągle na wszystko brakuje....na wszystko z wyjątkiem wiatraków. Zagraniczni inwestorzy zawsze mogą liczyć na przychylność i hojność ministrów z "Sowy" itp. Pędzących Królików.
Niepokój mieszkańców powinna wzbudzić już sama procedura przygotowawcza takiej pseudo ekologicznej inwestycji. W miejscowościach w których radni nie zaakceptują takiej inwestycji sesje są zwoływane aż do skutku, tzn dopóki radni znużeni długimi nasiadówkami lub przekonani przez inwestora grubym "plikiem argumentów" nie zaakceptują budowy farmy wiatrowej na terenie gminy. ... Druga sprawa to kwestia gospodarki. jak już ktoś wcześnie wspominał w Drugiej Irlandii podatki do najniższych nie należą a mimo to ciągle na wszystko brakuje.... rozwiń
Avatar
dorota / 13 sierpnia 2014 o 20:34
0

Kochani, czy ktoś widział na własne oczy tą straszną i wszędzie ogłaszaną "dziurę budżetową"?  Na emerytury - nie ma, na służbe zdrowia - nie ma, na oświatę - nie ma, na kulturę - nie ma, na zasiłki - nie ma! No bo przecież "dziura w budżecie coooraz większa :wacko: . Za to  na dotacje miliardów do tak zwanej "zielonej" hehheee (?!) energetyki wiatrowej - JEST kasa i to z gwarancjami rządowymi! Normalnie kolejny CUD POLSKIEJ GOSPODARKI  :ph34r: Wiatrakom gwarancje??? A kto mi zagwarantuje emeryture i dostęp do takiego lekarza, który gdy zachoruję, to mi nie pokaże drzwi, bo nu się "limit" z NFZ wyczerpał w lipcu???? GRANDA! Nie dajmy się okradać!!! Przecież rząd rozdaje wiatrakowcom NASZE PIENIĄDZE ! Obudźcie się !

Kochani, czy ktoś widział na własne oczy tą straszną i wszędzie ogłaszaną "dziurę budżetową"?  Na emerytury - nie ma, na służbe zdrowia - nie ma, na oświatę - nie ma, na kulturę - nie ma, na zasiłki - nie ma! No bo przecież "dziura w budżecie coooraz większa :wacko: . Za to  na dotacje miliardów do tak zwanej "zielonej" hehheee (?!) energetyki wiatrowej - JEST kasa i to z gwarancjami rządowymi! Normalnie kolejny CUD POLSKIEJ GOSPODARKI  :ph34r: Wiatrakom gwarancje??? A kto mi zagwarantuje emeryture i dostęp do takiego lekar... rozwiń