Pracownia Historii Mówionej Teatru NN szuka wspomnień, relacji, zdjęć, dokumentów dotyczących tajnego nauczania w Lublinie i na Lubelszczyźnie
Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” buduje portal internetowy dotyczący tajnego nauczania w Lublinie i na Lubelszczyźnie.
- Nie uda nam się to jednak bez pomocy mieszkańców naszego miasta i regionu – tłumaczą w ośrodku i apelują o kontakt osoby, które znają kogoś, kto uczęszczał na tajne komplety lub słyszały historie z tym związane.
Proszą też o wszelkie dokumenty i zdjęci dotyczące organizacji tajnego kształcenia w czasie II wojny światowej.
Tajne nauczanie, tajne komplety - tak w Polsce nazywa się nielegalne zajęcia i wykłady organizowane poza szkołą lub uczelnią między 1939 a 1945 rokiem – i ten okres interesuje autorów projektu - albo wcześniej, w czasie zaborów. Jak szacują fachowcy, w końcowych latach okupacji w szkołach średnich uczyło się ponad 100 tysięcy młodzieży, a wiedzę na poziomie wyższym zdobywało kilka tysięcy studentów. Tajne nauczanie było bezwzględnie zwalczane. W czasie II wojny i okupacji życie straciło 8,5 tys. polskich nauczycieli. Nauczyciele i uczniowie wiedzieli, że w razie wykrycia groziło im, a nawet właścicielom mieszkań, w których odbywały się komplety, więzienie i obóz koncentracyjny.
Więcej o projekcie na stronie Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN.
Gdzie się zgłaszać
Osoby posiadające informacje o tajnym nauczaniu mogą się zgłaszać do Piotra Lasoty
(piotr.lasota@tnn.lublin.pl,
tel.: (81) 532 58 67)