Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

6 lutego 2013 r.
17:48
Edytuj ten wpis

Nieważne, co jesz, ketchup zawsze pasuje

Wszystko wskazuje na to, że Chińczycy nie tylko wymyślili proch i porcelanę, ale także ketchup. Wśród produktów zgłoszonych do naszego konkursu jest właśnie wyśmienity keczup, produkowany w Parczewie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wytwórnia Octu i Musztardy w Parczewie, produkująca chyba najlepszą musztardę tradycyjną w Polsce, zgłosiła do piątej edycji konkursu Nasze Dobre Lubelskie "Ketchup łagodny”. Dziś chcemy wam ten markowy produkt szerzej zarekomendować.


Trochę historii

Choć dziś jest najbardziej popularnym sosem w kuchni, to kiedy dotarł do Europy w XVII wieku, był ekscentrycznym i tajemniczym sosem ze wschodnich Indii. Pierwsza zachowana receptura keczupu pochodzi z 1727 roku i została zamieszczona w wydaniu "Compleat Housewife” ("Poradnik Gospodyni Domowej”). W skład wyrafinowanego sosu wchodziły anchois, ocet, białe wino, imbir, goździki i gałka muszkatołowa, pieprz i skórka z cytryny oraz chrzan.

50 lat później w Nowej Szkocji narodził się przepis na ketchup pomidorowy. Anglicy dodali do indyjskiego sosu różne rodzaje grzybów, Amerykanie - pomidory. W wersji ekskluzywnej do keczupu dodawano owoce morza. W XVIII wieku ketchup produkowano ze skórek, pestek i zielonych pomidorów z dużą ilością cukru i octu. W XIX wieku w keczupie zakochali się Amerykanie.

Szlachetna tradycja zobowiązuje. Dobry keczup to szlachetny sos, w którym jak w dobrej oliwie czy occie balsamicznym można odkryć różne smaki i aromaty.

Tajemnica likopenu

Dobrej jakości ketchup zawiera likopen, który nazywany jest anytrakowym wojownikiem. Likopen chroni przed chorobami serca, zawałem, wylewem i cukrzycą. Najnowsze badania pokazują, że likopen zawarty w ketchupie jest przyswajany lepiej niż ten ze świeżych pomidorów. Kiedy będziemy jeść dobry keczup co najmniej 3 razy w tygodniu, doprowadzimy do obniżenia złego cholesterolu we krwi.

Dobry keczup powstaje ze świeżych pomidorów, nie zawiera barwników i dodatków aromatycznych. Wytwórnia Octu i Musztardy w Parczewie przywiązuje wielką wagę do tego, żeby smak keczupu jak najbardziej przypominał świeże, dojrzałe pomidory. Uniwersalna, łagodna receptura sprawia, że ketchup z Parczewa jest smacznym dodatkiem do każdej potrawy. Idealne podkreśla smak frytek, pizzy, pieczonego kurczaka, sałatek, kanapek i kiełbasek. W Parczewie produkowany jest także keczup pikantny i specjalny "Keczuś” dla dzieci.

Na świecie istnieją fan cluby keczupu. Motto fanów ketchupu w Nowym Jorku brzmi: "Nieważne, co jesz, ketchup zawsze pasuje idealnie.”

Pierwsza piątka

W pierwszej piątce produktów zgłoszonych do konkursu jest wędzony pstrąg z pieprzem z Gospodarstwa Rybackiego Pstrąg Pustelnia. Firma Vitagro ze Świdnika zgłosiła dwa produkty. Dietetyczne "Podpłomyki bezcukrowe” to najprostsze pieczywo bez konserwantów, nawiązujące do babcinych podpłomyków. "Chrupacze lubelskie” to prażone pszenne wafle na bazie pszenicy durum, które są produkowane bez barwników i konserwantów. Można z nich robić pyszne kanapki i przekąski.

Pierwszą piątkę zamyka legendarny już serek Bieluch, produkowany bez konserwantów, zagęstników i stabilizatorów przez Spółdzielnię Mleczarską w Chełmie. Czekamy na kolejne zgłoszenia.

JAK GŁOSOWAĆ

Na produkty biorące udział w konkursie "Nasze Dobre Lubelskie” można głosować wysyłając SMS-y pod numer 71466. W treści SMS-a należy wpisać NDL. nr produktu (np. NDL. 99). Z jednego numeru można wysłać nieograniczoną liczbę SMS-ów. Koszt jednego SMS-a wynosi 1,23 zł z VAT. Na wasze głosy czekamy do 22 lutego

Pozostałe informacje

 Plac Narutowicza w Łukowie

Na razie nie będzie kostki na parkingu w centrum miasta. Jest szansa na coś większego

Nierówna nawierzchnia parkingu psuje nie tylko estetykę placu w centrum Łukowa. Zdaniem radnego Sławomira Smolaka utrudnia też życie kierowcom. Ale póki co urząd nie zastosuje proponowanego przez niego rozwiązania, bo jest szansa na większe zmiany w tym miejscu.

Avia będzie zdecydowanym faworytem meczu w Łęcznej

Środa z Pucharem Polski. Dzisiaj trzy okręgowe finały [gdzie oglądać?]

To będzie prawdziwa, pucharowa środa. Dzisiaj zostaną rozegrane trzy mecze finałowe okręgowego Pucharu Polski. Górnik II Łęczna zmierzy się z Avią Świdnik, Łada 1945 Biłgoraj zagra z Gryfem Gmina Zamość, a Kłos Gmina Chełm spróbuje sprawić niespodziankę w spotkaniu ze Startem Krasnystaw. Wszystkie mecze startują o godz. 17. Dwa z tych meczów będzie można obejrzeć na YouTube.

zdjęcie ilustracyjne

Żeby zbudować, trzeba zamknąć. Od dzisiaj lepiej omijać ulicę Przeskok

Od dzisiaj obowiązuje zmiana organizacji ruchu na ulicy Przeskok w Lublinie. Ma to związek z budową przedłużenia ul. Lubelskiego Lipca '80.

Polak - Chorwat, dwa bratanki. Za nami koncert Dubrownickiej Orkiestry Symfonicznej
ZDJĘCIA
galeria

Polak - Chorwat, dwa bratanki. Za nami koncert Dubrownickiej Orkiestry Symfonicznej

We wtorek w Filharmonii Lubelskiej można było przenieść się do słonecznej Chorwacji. Uczestnicy koncertu wysłuchali utworów Ludomira Michała Rogowskiego - muzyka związanego z Lublinem i chorwackim Dubrownikiem.

Motor będzie chciał szybko zmazać plamę po meczu z Piastem

Motor gra dzisiaj w Szczecinie z Pogonią. "Nie takich terenów przywoziliśmy pełną pulę"

Piłkarze Motoru dzisiaj wracają do walki o punkty. Tym razem zmierzą się w Szczecinie z tamtejszą Pogonią. To będzie zaległe spotkanie z 31. kolejki, a zawody rozpoczną się o godz. 20.30. Transmisja na Canal+ Sport 3, a u nas tradycyjnie relacja na żywo.

W środku Rafał Mekler

Nagły zwrot akcji w sprawie protestu przewoźników w Dorohusku

Sąd Apelacyjny w Lublinie podzielił decyzję wójta o zakazie protestu przewoźników przed przejściem z Ukrainą w Dorohusku. Oznacza to, że trwający od poniedziałku protest powinien zostać zakończony.

Otomo Yoshihide’s New Jazz Quintet w Lublinie. Jazz, który wywraca formę
Koncert
30 maja 2025, 19:00

Otomo Yoshihide’s New Jazz Quintet w Lublinie. Jazz, który wywraca formę

Otomo Yoshihide – legenda japońskiej sceny eksperymentalnej, twórca, który łączy noise, jazz, punk i eksperymenty dźwiękowe – przyjeżdża do Lublina ze swoim projektem New Jazz Quintet. Jeśli myślicie, że już wszystko słyszeliście, to ten koncert wywróci Wasze uszy na drugą stronę.

KRUS rusza z rozpatrywaniem wniosków o rentę wdowią. Pierwsze wypłaty w lipcu

KRUS rusza z rozpatrywaniem wniosków o rentę wdowią. Pierwsze wypłaty w lipcu

Blisko 100 tysięcy osób złożyło już wnioski o tzw. rentę wdowią w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Najwięcej dokumentów wpłynęło z Mazowsza, Lubelszczyzny i Wielkopolski.

Szimonetta Planeta zostaje w Lublinie na kolejny sezon

Szimonetta Planeta nadal w Lublinie

Szimonetta Planeta zostaje w Lublinie na dłużej. Zawodniczka z Węgier przedłużyła swoją umowę z PGE MKS FunFloor o rok.

Lublin znów przemówi wierszem
Festiwal
29 maja 2025, 10:00

Lublin znów przemówi wierszem

Z końcem maja (29.05-01.06.) Lublin stanie się Miastem Poezji, czyli miejscem, gdzie słowa wychodzą z książek i przenoszą się do przestrzeni publicznej. Wiersze pojawią się w bramach, na podwórkach, w szkołach, kawiarniach i tramwajach, przypominając, że poezja jest wszędzie tam, gdzie jesteśmy my.

Tną, bazgrolą, kradną. Jeden sztab wyborczy ma gorzej niż inne
galeria

Tną, bazgrolą, kradną. Jeden sztab wyborczy ma gorzej niż inne

Było takich przypadków sporo. Od początku kampanii, w samym powiecie zamojskim, już prawie 40. Większość zdarzeń związanych z niszczeniem i kradzieżami materiałów wyborczych dotyczy jednego z kandydatów na prezydenta RP.

Władysław Kosiniak-Kamysz

Polskie wojska na Ukrainie? Szef MON odpowiada na słowa wysłannika Trumpa

Polska nie planuje wysyłać żołnierzy na Ukrainę; sojusznicy rozumieją, że naszą rolą jest zabezpieczenie logistyczne misji – mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, pytany o wypowiedź amerykańskiego gen. Keitha Kellogga ws. wysłania polskich żołnierzy na misję stabilizacyjną w Ukrainie.

Matematyka po raz kolejny wywalczyła mistrzowski tytuł

LNBA: Matematyka obroniła tytuł

Wiele miesięcy spędzonych na parkietach i... ponownie ten sam rezultat, co rok temu. Matematyka zdobyła mistrzowski tytuł. Zrobiła to we wspaniałym stylu pokonując w finałowej serii Patobasket. Trzeci, decydujący mecz, wygrała 81:72.

Jarosław Bury, prezes spółki Autodrom
galeria

Z kierownika na prezesa. To on ma zarządzać torem wyścigowym

Zmodernizowany - a właściwie zbudowany niemal od podstaw - autodrom w Biłgoraju, ma swojego prezesa. Jarosław Bury wcześniej był kierownikiem Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych w miejscowym starostwie.

Lumpeks

KODY 2025: Pierwsza pula darmowych wejściówek już do odebrania

Od 28 maja do 1 czerwca Lublin będzie miastem muzycznych eksperymentów. Będą koncerty, performanse i Noc Tańca. Wszystko za darmo, ale trzeba mieć wejściówkę.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium