Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

10 października 2019 r.
12:33

"Podróż z Tarnobrzegu nad Adriatyk trwała jedną noc". Ostrygojad Kazik spod Kazimierza Dolnego teraz wygrzewa się w Maroku

216 9 A A
Jak oceniają ornitolodzy Kazik jest dorosły, ma ponad 3 lata. Gdy wróci wiosną do Kazimierza nad Wisłą i odchowa młode, naukowcy zdejmą mu nadajnik<br />
Jak oceniają ornitolodzy Kazik jest dorosły, ma ponad 3 lata. Gdy wróci wiosną do Kazimierza nad Wisłą i odchowa młode, naukowcy zdejmą mu nadajnik
(fot. Łukasz Bednarz)

Poruszał się średnio 52 km na godzinę. W jedną noc pokonał trasę z Tarnobrzegu nad Adriatyk. Teraz wygrzewa piórka na marokańskim wybrzeżu Atlantyku. Dzięki pasji ornitologa i elektronice wiemy, co się dzieje z Kazikiem – jednym z ostrygojadów spod Kazimierza Dolnego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Od wielu lat badam mewy, ostrygojadami zająłem się tak trochę przy okazji. To rzadkie w Polsce ptaki. Są pod ochroną. Co ciekawe, pierwsza para ostrygojadów zagnieździła się w 1982 roku pod Kazimierzem Dolnym, na Krowiej Wyspie. Teraz w Polsce żyje 37 par ostrygojadów, z tego na Lubelszczyźnie osiem – mówi ornitolog Łukasz Bednarz, który latem tego roku założył siedmiu ostrygojadom nadajniki GPS/GSM.

– Te ptaki do tej pory są słabo poznane. Chcemy między innymi dowiedzieć się, gdzie zimują, poznać trasy przelotu. Dane, które już mamy, są zaskakujące. Ornitolodzy spodziewali się, że ostrygojady będą trzymały się dolin rzecznych, leciały nad wybrzeżami. Tymczasem potrafią bez przystanku pokonać Słowenię i Chorwację. A podróż z Tarnobrzegu nad Adriatyk trwała jedną noc – dodaje Bednarz.

Tak poruszał się Kazik, ostrygojad, który mieszka na wiślanej wyspie w okolicach Kazimierza i jest jednym z siedmiu ptaków z nadajnikami. Dzięki beżowemu „plecakowi”, który Kazik ma na grzbiecie, można co do minuty prześledzić jego życie. I dowiedzieć się, że trzy razy podejmował próbę odlotu na zimowisko.

Wspólnie z ostrygojadem z innej pary, który także miał nadajnik, poleciał pod Opatowiec w woj. świętokrzyskim i wrócił. To w sumie 366 km. Nocą z 22 na 23 lipca Kazik wybrał się pod Zbiornik Dobczycki koło Myślenic i zawrócił pokonując nocą 500 km!

Po wylocie z Polski Kazimierz prowadził życie światowca. Miesiąc wypoczywał na Riwierze Weneckiej w Parku Regionalnym Delty Padu.

16 sierpnia przeleciał nad Włochami – w jeden dzień! Kolejnego dnia pokonał 1001 km i dotarł do Majorki. Później była Hiszpania i półwysep La Manga w Murcji, dalej Cieśnina Gibraltarska, skąd skierował lot ku marokańskim wybrzeżem Atlantyku, aż do Sahary. Dziś przebywa w małej marokańskiej wiosce Chbika.

– Zdecydowanie ma tam lepszą dietę niż w domu. U nas ostrygojady żywią się dżdżownicami, wodnymi bezkręgowcami, ślimakami. Tym, co znajdą w mule. Nie potrafią otworzyć żywej szczeżui, ale martwą otwierają i jedzą – wylicza naukowiec, który podkreśla, że w Polsce spotykają się dwa podgatunki ostrygojadów. Jeden, który ma odrobinę dłuższy dziób, to wschodni, zimujący na południu. Kazik jest właśnie jego przedstawicielem. Drugi, zachodni, żyje głównie w Holandii, ale też w Niemczech. W Polsce można go spotkać na Odrze. Ostrygojady są długowieczne, najstarszy ma ponad 43 lata.

Ornitolog na portalu „Pomagam.pl” zbiera pieniądze na kolejne nadajniki.

Projekt badawczy jest realizowany przez grupę Polish Oystercatcher z ramienia @LTO – Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne, dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Wsparcia udziela Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” SA.

Orientacyjna trasa odlotu Kazika na zimowisko (na podstawie profilu Polish Oystercatcher)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Ponad 30 twórców z całego regionu lubelskiego, oryginalne rękodzieło, ekologiczne produkty i inspiracje na święta. Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy powracają w Warsztatach Kultury w Lublinie już w najbliższą niedzielę.

Marcin Romanowski

Prokurator wystawił list gończy za Marcinem Romanowskim

Prokurator wystawił w czwartek list gończy za Marcinem Romanowskim, co do którego sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie – poinformował rzecznik PK prok. Przemysław Nowak. Poseł PiS, b. wiceszef MS, jest podejrzany m.in. o ustawianie konkursów na wielomilionowe dotacje z Funduszu Sprawiedliwości.

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Realizacja skomplikowanych projektów infrastrukturalnych w trudnym terenie często stawia przed inżynierami wyzwania, które wydają się nie do pokonania.

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Mieszkańcy dzielnicy Węglin Południowy domagają się zmian na ulicy Roztocze, która – ich zdaniem – stała się miejscem o zwiększonym ryzyku dla pieszych i kierowców. W odpowiedzi na ich apele radni Anna Glijer i Jarosław Pakuła skierowali do prezydenta miasta interpelację w sprawie poprawy bezpieczeństwa w tej lokalizacji.

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Kilkadziesiąt osób pojawiło się 5 grudnia w Janowskim Ośrodku Kultury na promocji Najpiękniejszych legend ziemi janowskiej. Zbiór autorstwa Angeliki Moskal opublikowało Wydawnictwo Regis. Ilustracje do książki wykonała Agnieszka Adamik.

Chełm nie poddaje się i zamierza wywalczyć sprawiedliwość przed sądem, aby Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej mogło powstać.

Spór o Muzeum Rzezi Wołyńskiej – czy projekt doczeka się realizacji?

W Chełmie miało powstać pierwsze muzeum w Polsce poświęcone wołyńskiemu ludobójstwu. Projekt został wstrzymany przez wycofanie się resortu kultury z finansowania inwestycji, jednak nowe deklaracje Ukrainy rzucają inne światło na przyszłość przedsięwzięcia.

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja
DO ŚLUBU Z DZIENNIKIEM
film

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja

W dzisiejszym odcinku zapytaliśmy wedding plannerki o trendy w nadchodzącym sezonie ślubnym 2025. Jakie dekoracje najlepiej pasują do Pary Młodej? Czym kierować się przy ich wyborze? Sprawdźcie sami!

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Agencja Mienia Wojskowego zaprasza na przedświąteczne zakupy. Można zaopatrzyć się w zimowe kalesony i inne „pakiety przetrwania”.

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

42-latek samowolnie opuścił szpital w Lublinie. Teraz poszukuje go policja.

zdjęcie ilustracyjne

Trudny piątek na drogach. Rolnicy zorganizują protesty na dwóch mostach

To będzie trudny piątek na drogach w Lubelskiem. W dwóch miejscach rolnicy organizują protesty.

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Świetna postawa koszykarzy Startu Lublin podczas meczu z mistrzami Polski - Treflem Sopot doceniona. Courtney Ramey został wybrany MVP 9. kolejki.

Zespół Bayer Full ma wystąpić na Sylwestrze w Chełmie

Telewizja Republika robi Sylwestra w Lubelskiem. Będą gwiazdy disco-polo

W tym roku imprezy sylwestrowe Polsatu czy TVP będą miały konkurencję. Telewizja Republika wkracza do gry i planuje huczne świętowanie w Chełmie.

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Wprawdzie w powiecie chełmskim nie stwierdzono żadnego przypadku wścieklizny, ale powiatowy lekarz weterynarii zdecydował o obowiązkowym szczepieniu kotów. Za niedostosowanie się do poleceń, grozi mandat.

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Komenda Stołeczna Policji wystąpiła do Prokuratury Krajowej z wnioskiem o wydanie listu gończego wobec byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego - poinformował w czwartek rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm pokonał PZL Leonardo Avię Świdnik 3:0.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium