Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

28 stycznia 2009 r.
17:42
Edytuj ten wpis

Posłowie, zacznijcie oszczędzać od siebie

Autor: Zdjęcie autora RAFAŁ PANAS
0 17 A A

Rząd ogłosił drastyczne oszczędności w budżecie państwa, a tymczasem… posłowie dostają podwyżki. Już od tego miesiąca mają zarabiać o niemal 400 zł więcej. Dostaną również dodatkowe 1000 zł na biura.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Po zmianach poseł dostanie 10 200 zł brutto uposażenia, a na biuro 11 150 zł brutto. Plus 2 473 zł nie opodatkowanej diety. Informacja podana wczoraj przez "Dziennik” wywołała burzę.

- Uważam, że to niesprawiedliwe. Zarabiają i tak zbyt dużo. W porównaniu do średniej krajowej to luksus. Najgorsze, że dostają pieniądze najczęściej za nic. Nawet, jeśli uchwalą bubel prawny, nikt ich z tego nie rozlicza - mówi rencistka Aleksandra Drzewska z Lublina.

Wzrost uposażeń poselskich wynika z waloryzacji wynagrodzeń wszystkich wyższych urzędników administracji państwowej - tłumaczy Kancelaria Sejmu. A posłowie dostają uposażenia odpowiadające wynagrodzeniu podsekretarzy stanu.
A pieniądze na biura?

- Nie były zwiększane od około 5 lat. Nadrabiamy zaległości - mówi Krzysztof Luft, szef biura prasowego Kancelarii Sejmu. Fundusze znalazły się, bo w Sejmie nie będzie remontów (m.in. sali obrad czy toalet), nowych samochodów i szkoleń. Zostaną również ograniczone rozmowy telefoniczne. W tym roku cały budżet Sejmu wyniesie 383 mln zł.

Informacja o podwyżkach pojawiła się w najgorszym momencie. We wtorek premier Donald Tusk zapowiedział, że kasa państwa musi zaoszczędzić aż 17 miliardów złotych. Wszystko przez kryzys ekonomiczny.

Tymczasem lubelscy posłowie narzekają, że mają za mało pieniędzy na działalność. Jednak ostatecznie przyznają: Jeśli trzeba oszczędzać, to my też to zrobimy.

- Każdy poseł powie, że zrzeka się tych pieniędzy, bo to będzie mile widziane przez wyborców - mówi poseł Franciszek Stefaniuk (PSL).

Żaden jednak nie zadeklarował, że odda pieniądze. - Tutaj trzeba decyzji rządu, bo to on proponuje zmiany w ustawie budżetowej - stwierdza Stefaniuk.
Podwyżki dla posłów zbiegły się z opublikowaniem przez CBOS wyników sondażu, z którego wynika, że 70 proc. Polaków krytykuje prace Sejmu, a chwali jedynie 17 proc. badanych. (KP)


Franciszek J. Stefaniuk , Polskie Stronnictwo Ludowe

Już w ubiegłym roku w ramach oszczędności zrezygnowaliśmy z ponad 3 tys. zł podwyżki na biuro poselskie. Szczerze mówiąc, jeśli ma to uratować sytuację budżetu, to jestem za ograniczeniem wydatków. Jednak nie sądzę, żeby w ten sposób udało się wiele uzbierać.


Jarosław Żaczek, Prawo i Sprawiedliwość

Myślę że zrzeczenie się dodatkowych pieniędzy jest bardzo dobrym pomysłem. Zagłosuję za tym. Skoro premier ogłosił, że trzeba zaoszczędzić 17 mld zł, a posłowie dostają podwyżkę, to ja się na nią nie zgadzam. Oszczędzajmy razem z innymi ludźmi.

Magdalena Gąsior-Marek, Platforma Obywatelska

To warte przemyślenia. 10 tys. zł to dużo pieniędzy, ale do prowadzenia biura i tak musimy dopłacać. Wynajem lokalu kosztuje ok. 3,5 tys. zł, do tego trzeba doliczyć wynagrodzenie dla dwóch pracowników i koszty utrzymania filii w innych miastach. Jeśli jednak trzeba, to zrezygnuje z tych pieniędzy.

Zbigniew Matuszczak, Lewica

Oficjalnie nie słyszałem o podwyżkach. Jestem jedynym posłem SLD w województwie i brakuje mi środków na prowadzenia biura. Za dodatkowe pieniądze mógłbym otworzyć nowe filie. Jednak, oczywiście, wszyscy obywatele powinni ponosić koszty kryzysu.

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
@ / 29 stycznia 2009 o 20:06
0
tym nierobom,leniom i pijakom wiecznie mało.Wystarczy zobaczyć w telewizji jak pokazują puste miejsca,kilku ich siedzi,drzemki,czytanie gazet.Wiecznie im mało i mało .WSTYD!!!!!!!!!!!!!
Avatar
KK / 29 stycznia 2009 o 12:18
0
Gość napisał:
tak tak... oczywiscie kazdy z Was jakby był posłem to oddałby polowe zarobkow na biednych prawda? Dostają to biorą. Takie życie. A że niesprawiedliwe to juz inna sprawa.
A TAK TAK BO NIE UTOŻSAMIAM SIĘ Z TYM DENNYM NIENACHAPANYM TOWARZYSTWEM Z BAGNA,ROZUMIEM ŻE PODZIELASZ MORALE DNA WSPÓCZUJĘ
Avatar
Gość / 29 stycznia 2009 o 11:35
0
tak tak... oczywiscie kazdy z Was jakby był posłem to oddałby polowe zarobkow na biednych prawda? Dostają to biorą. Takie życie. A że niesprawiedliwe to juz inna sprawa.
Avatar
sejm / 29 stycznia 2009 o 10:40
0
Posiedziec w sejmie, poczytac gazete, pogadac przez telefon, podniesc reke jak prezes partii postanowi i kase wziac :|
Avatar
zbulwersowana / 29 stycznia 2009 o 09:16
0
KK napisał:
CI LUDZIE SĄ PO PROSTU NIE MORALNI,ALE CO ZROBIĆ DORWALI SIĘ PO PROSTU DO ŻŁOBA TO TRZEBA CIĄGNĄC ,POSEŁ O NAZWISKU STEFANIUK TO SIEDZI TAM JUŻ 0D 1989 ROKU.

cała polska rzeczywistość i co oni zrobili dla Lubelszczyzny - nic, jesteśmy na szarym końcu UE , panowie posłowie po prostu wstyd, a większość społeczeństwa musi wegetować, to jest jeszcze jeden powód aby nie iść na kojene wybory, bo trzeba będzie żywić następne "święte krowy"
Avatar
KK / 29 stycznia 2009 o 08:41
0
CI LUDZIE SĄ PO PROSTU NIE MORALNI,ALE CO ZROBIĆ DORWALI SIĘ PO PROSTU DO ŻŁOBA TO TRZEBA CIĄGNĄC ,POSEŁ O NAZWISKU STEFANIUK TO SIEDZI TAM JUŻ 0D 1989 ROKU.
Avatar
maria / 29 stycznia 2009 o 08:25
0
Naród dziwi się po co tyle tych statystów w Sejmie. Ci statyści coś tam, coś tam, robią, aby podwyższyć zarobki sejmowe.
Avatar
jaro / 29 stycznia 2009 o 00:43
0
Kurczę, a może by tak wprowadzić obligatoryjny podatek twarzowy dla niektórych parlamentarzystów. No sami zobaczcie?
Avatar
Sarmata / 28 stycznia 2009 o 22:44
0
Dość tego draństwa ze strony posłów.
Tak wygląda pokora naszych "wybrańców" wobec wyborców.
Zamiast sami wystąpić z propozycją obniżenia swoich wynagrodzeń w okresie kryzysu,
to oni nawet jeszcze oczekują podwyżek.
WSTYD !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Dość tego draństwa ze strony posłów.
Tak wygląda pokora naszych "wybrańców" wobec wyborców.
Zamiast sami wystąpić z propozycją obniżenia swoich wynagrodzeń w okresie kryzysu,
to oni nawet jeszcze oczekują podwyżek.
WSTYD !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!&... rozwiń
Avatar
staruch / 28 stycznia 2009 o 22:35
0
personal szpitala na Kraśnickiej zrezygnował z części zarobków, to posłowie mieli z czego sobie dołożyć. rozpędzić to towarzystwo wzajemnej adoracji
Avatar
@ / 29 stycznia 2009 o 20:06
0
tym nierobom,leniom i pijakom wiecznie mało.Wystarczy zobaczyć w telewizji jak pokazują puste miejsca,kilku ich siedzi,drzemki,czytanie gazet.Wiecznie im mało i mało .WSTYD!!!!!!!!!!!!!
Avatar
KK / 29 stycznia 2009 o 12:18
0
Gość napisał:
tak tak... oczywiscie kazdy z Was jakby był posłem to oddałby polowe zarobkow na biednych prawda? Dostają to biorą. Takie życie. A że niesprawiedliwe to juz inna sprawa.
A TAK TAK BO NIE UTOŻSAMIAM SIĘ Z TYM DENNYM NIENACHAPANYM TOWARZYSTWEM Z BAGNA,ROZUMIEM ŻE PODZIELASZ MORALE DNA WSPÓCZUJĘ
Avatar
Gość / 29 stycznia 2009 o 11:35
0
tak tak... oczywiscie kazdy z Was jakby był posłem to oddałby polowe zarobkow na biednych prawda? Dostają to biorą. Takie życie. A że niesprawiedliwe to juz inna sprawa.
Avatar
sejm / 29 stycznia 2009 o 10:40
0
Posiedziec w sejmie, poczytac gazete, pogadac przez telefon, podniesc reke jak prezes partii postanowi i kase wziac :|
Avatar
zbulwersowana / 29 stycznia 2009 o 09:16
0
KK napisał:
CI LUDZIE SĄ PO PROSTU NIE MORALNI,ALE CO ZROBIĆ DORWALI SIĘ PO PROSTU DO ŻŁOBA TO TRZEBA CIĄGNĄC ,POSEŁ O NAZWISKU STEFANIUK TO SIEDZI TAM JUŻ 0D 1989 ROKU.

cała polska rzeczywistość i co oni zrobili dla Lubelszczyzny - nic, jesteśmy na szarym końcu UE , panowie posłowie po prostu wstyd, a większość społeczeństwa musi wegetować, to jest jeszcze jeden powód aby nie iść na kojene wybory, bo trzeba będzie żywić następne "święte krowy"
Avatar
KK / 29 stycznia 2009 o 08:41
0
CI LUDZIE SĄ PO PROSTU NIE MORALNI,ALE CO ZROBIĆ DORWALI SIĘ PO PROSTU DO ŻŁOBA TO TRZEBA CIĄGNĄC ,POSEŁ O NAZWISKU STEFANIUK TO SIEDZI TAM JUŻ 0D 1989 ROKU.
Avatar
maria / 29 stycznia 2009 o 08:25
0
Naród dziwi się po co tyle tych statystów w Sejmie. Ci statyści coś tam, coś tam, robią, aby podwyższyć zarobki sejmowe.
Avatar
jaro / 29 stycznia 2009 o 00:43
0
Kurczę, a może by tak wprowadzić obligatoryjny podatek twarzowy dla niektórych parlamentarzystów. No sami zobaczcie?
Avatar
Sarmata / 28 stycznia 2009 o 22:44
0
Dość tego draństwa ze strony posłów.
Tak wygląda pokora naszych "wybrańców" wobec wyborców.
Zamiast sami wystąpić z propozycją obniżenia swoich wynagrodzeń w okresie kryzysu,
to oni nawet jeszcze oczekują podwyżek.
WSTYD !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Dość tego draństwa ze strony posłów.
Tak wygląda pokora naszych "wybrańców" wobec wyborców.
Zamiast sami wystąpić z propozycją obniżenia swoich wynagrodzeń w okresie kryzysu,
to oni nawet jeszcze oczekują podwyżek.
WSTYD !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!&... rozwiń
Avatar
staruch / 28 stycznia 2009 o 22:35
0
personal szpitala na Kraśnickiej zrezygnował z części zarobków, to posłowie mieli z czego sobie dołożyć. rozpędzić to towarzystwo wzajemnej adoracji
Zobacz wszystkie komentarze 17

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Śmigłowiec LPR zmieni bazę. Trwa budowa nowego hangaru

Śmigłowiec LPR zmieni bazę. Trwa budowa nowego hangaru 1 0

W pobliże lotniska w Świdniku przeniesiona zostanie baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, które stacjonuje teraz w podlubelskim Radawcu.

Wielkie testowanie Podlasiu Biała Podlaska

Wielkie testowanie Podlasiu Biała Podlaska 1 0

Piłkarze z Białej Podlaskiej mają za sobą kolejny mecz kontrolny. Przy okazji obozu w Mielniku Podlasie zremisowało z Turem Bielsk Podlaski 2:2. Pierwsza połowa należała do rywali, którzy prowadzili 2:0. Po zmianie stron drużyna trenera Tomasza Złomańczuka zdołała jednak wyrównać

Avia Świdnik – Hetman Zamość 2:0. Zadecydowała końcówka

Avia Świdnik – Hetman Zamość 2:0. Zadecydowała końcówka 1 0

Ciekawy sparing został rozegrany na stadionie w Świdniku. Tamtejsza Avia podejmowała Hetmana Zamość, którego trenerem jest doskonale znany przy ul. Sportowej Jacek Ziarkowski. W lepszych humorach zawody kończyli gospodarze, którzy wygrali 2:0

Lublin: Skarpa i Górki bez ciepłej wody

Lublin: Skarpa i Górki bez ciepłej wody 0 0

Tysiące mieszkańców osiedli Skarpa i Górki będą przez trzy dni pozbawieni ciepłej wody w kranach.

Wyrzucił psa z auta i odjechał. Gdy wpadł, próbował się tłumaczyć

Wyrzucił psa z auta i odjechał. Gdy wpadł, próbował się tłumaczyć 8 2

Mężczyzna wyrzucił psa z auta i odjechał. Udało się go odnaleźć, bo całe zdarzenie widział inny kierowca.

Łęczna: 18-latka zdenerwowała dziewczyna, nietypowo odreagował

Łęczna: 18-latka zdenerwowała dziewczyna, nietypowo odreagował 1 2

18-latek po kłótni z dziewczyną uszkodził kilka samochodów. Teraz grozi mu do 5 lat więzienia

20. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta. Uroczystości w lubelskim IPN
27 lipca 2018, 16:00

20. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta. Uroczystości w lubelskim IPN 1 1

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 27 lipca o godz. 16 w lubelskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej (ul. Wodopojna 2) odbędą się obchody upamiętniające 20. rocznicę śmierci Zbigniewa Herberta.

Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce. Lublin dał radę! [zdjęcia]
galeria

Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce. Lublin dał radę! [zdjęcia] 3 4

Na nowym stadionie przy al. Piłsudskiego odbyły się 94 mistrzostwa Polski. Padło wiele bardzo dobrych wyników. Sam obiekt też spisał się znakomicie, a jego bieżnia należy do najszybszych w kraju

Wpadli autem do rowu i poszli na piwo. Kierowca miał 3 promile

Wpadli autem do rowu i poszli na piwo. Kierowca miał 3 promile 0 2

Kierowca wpadł autem do rowu. Nie przejął się i razem z pasażerami postanowił pójść na piwo do pobliskiego sklepu. Mężczyzna miał 3 promile, a jego koledzy po 4.

Szpitale mogą zostać bez badań. W Lubelskiem szykują się kolejne protesty

Szpitale mogą zostać bez badań. W Lubelskiem szykują się kolejne protesty 36 19

Po lekarzach rezydentach oraz pielęgniarkach podwyżek zażądali szpitalni technicy wykonujący badania tomografem, USG, EKG, rezonans i prześwietlenia oraz wymierzone w raka zabiegi radioterapii. W szpitalu przy al. Kraśnickiej weszli w spór z dyrekcją, tak jak ich koledzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego w Lublinie i z Kraśnika. Szykują się do tego także w innych placówkach

Energia Kozienice – Wisła Puławy 2:3. Na zmęczeniu też można wygrywać

Energia Kozienice – Wisła Puławy 2:3. Na zmęczeniu też można wygrywać 6 1

Chociaż brakowało sił z powodu ciężkich treningów, to piłkarze Jacka Magnuszewskiego zaliczyli w kolejne sparingowe zwycięstwo. Tym razem Wisła pokonała na wyjeździe czwartoligową Energię Kozienice 3:2. I to na boisku rywala

"Doktor Murek" i "Przełęcz Ocalonych" w Kinie w Bramie
27 lipca 2018, 21:00

"Doktor Murek" i "Przełęcz Ocalonych" w Kinie w Bramie 2 0

Co Gdzie Kiedy. Fundacja Ruchu Solidarności Rodzin zaprasza na ostatnie lipcowe projekcje w ramach plenerowego Kina w Bramie (ul. Królewska 3). W dniach 27-28 lipca zobaczymy klasyczną polską produkcję Doktor Murek oraz oscarowe, epickie kino Mela Gibsona Przełęcz Ocalonych.

Chciała uniknąć zderzenia z dzikiem, wjechała w drzewo [zdjęcia]

Chciała uniknąć zderzenia z dzikiem, wjechała w drzewo [zdjęcia] 0 9

Pięć osób trafiło do szpitala po tym, jak kierująca BMW straciła panowanie nad autem i uderzyła w drzewo. Próbowała uniknąć zderzenia z dzikiem

Motocyklista zderzył się z kombajnem, zginął na miejscu [zdjęcia]
galeria

Motocyklista zderzył się z kombajnem, zginął na miejscu [zdjęcia] 32 10

Tragiczny wypadek na drodze Józefów - Hamernia w powiecie biłgorajskim. Nie żyje 48-letni motocyklista

We trzech pobili 31-latka z Lublina

We trzech pobili 31-latka z Lublina 0 3

Trzech bandytów pobiło mieszkańca Lublina. 31-latek przebywa w szpitalu

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!