Wystarczą dobre chęci, rękawice, worek, odpowiednie obuwie i ubiór, by wziąć udział w organizowanej przez Lasy Polskie akcji sprzątania.
Jak przypominają organizatorzy, las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze i wpływa korzystnie na klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest dobrym miejscem do wypoczynku i rekreacji. – A śmieci zupełnie do tego nie pasują – przypominają leśnicy.
Śmieci nie tylko szpecą krajobraz: są śmiertelnym zagrożeniem dla wielu zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.
Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one tysiąc wagonów kolejowych.
Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. Tylko w poprzednim roku wydatki związane ze sprzątaniem lasów, jakie poniosły wszystkie nadleśnictwa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie wyniosły ponad 670 tys. złotych, a ilość zebranych odpadów przekroczyła 4 tys. m. sześć. Daje to ponad 30 wypełnionych po brzegi wagonów kolejowych.
Już w najbliższy piątek 20 września, kiedy rozpocznie się akcja „Sprzątanie Świata”, w ramach zainicjowanej przez prezydenta Andrzeja Dudę akcji #sprzątaMY w każdym z 430 nadleśnictw w kraju na chętnych do pomocy będą czekały worki na śmieci, rękawice oraz opiekunowie.
Również na terenie lubelskiej dyrekcji LP odbędzie się wspólne sprzątanie. Na stronie www.lublin.lasy.gov.pl można znaleźć najbliższe nadleśnictwo, w którym zainteresowani otrzymają szczegółowe informacje o akcji w swojej okolicy.