Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

20 czerwca 2019 r.
13:55

Radni Sejmiku Województwa Lubelskiego będą rozmawiać o regionie. Bez udziału mieszkańców

1 15 A A
W Lubelskiem najwięcej osób jest zatrudnionych w rolnictwie (36,6 proc.)<br />
W Lubelskiem najwięcej osób jest zatrudnionych w rolnictwie (36,6 proc.)
(fot. Wojciech Nieśpiałowski)

Debata na temat raportu o stanie województwa będzie głównym punktem poniedziałkowej sesji sejmiku. Głos będzie mógł zabrać każdy, kto zbierze tysiąc podpisów poparcia. Chętnych na razie brak

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Taki raport został przygotowany po raz pierwszy. Jest to wynikiem znowelizowanej ustawy o samorządzie województwa. Według nowych przepisów, władze samorządowe mają obowiązek przedstawienia radnym do końca maja dokumentu opisującego sytuację w regionie na koniec poprzedniego roku. Debata nad nim odbywa się podczas sesji, na której sejmik głosuje w sprawie przyznania zarządowi województwa absolutorium.

Barierą tysiąc podpisów poparcia?

W trakcie obrad w tej sprawie radni będą mogli zabierać głos bez ograniczeń czasowych. Prawo do zabrania głosu przysługuje także mieszkańcom. Warunek jest jeden – trzeba zebrać tysiąc podpisów poparcia. Według zapisów ustawy w dyskusji może wziąć udział maksymalnie 15 osób, chyba że sejmik zgodzi się na zwiększenie tej liczby.

Zainteresowanie na razie jest jednak znikome. – Na chwilę obecną nikt nie zgłosił chęci uczestnictwa w debacie – mówi nam Janusz Wawerski, p.o. dyrektor Kancelarii Sejmiku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. – Być może powodem jest to, że jest to nowość i społeczeństwo jeszcze nie wie, jak się do tego odnieść. Ale zostało jeszcze kilka dni, więc liczymy, że ktoś jeszcze się zgłosi.

Termin składania zgłoszeń do udziału w debacie mija w piątek. Dostępne na stronie internetowej UMWL formularz i listę z podpisami należy dostarczyć do Kancelarii Sejmiku w siedzibie urzędu przy ul. Grottgera w Lublinie (pokój 043).

Czego dowiadujemy się z raportu?

Według szacunkowych danych na koniec 2018roku w województwie lubelskim mieszkało 2 mln 117,6 tys. osób. Oznacza to, że w ciągu roku ubyło 8,7 tys. mieszkańców. W całym regionie urodziło się 20101 dzieci. Zgonów było 23682.

Jeśli chodzi o gospodarkę, najwięcej (36,6 proc.) osób jest zatrudnionych w rolnictwie. Pod tym względem jest to ponad dwukrotnie wyższy wynik niż w skali całego kraju (15,5 proc.). Liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 74,4 tys. i w stosunku do roku 2017 zmniejszyła się o 8,3 proc.

Do urzędów pracy od grudnia do stycznia 2018 wpłynęło niespełna 60 tys. ofert zatrudnienia. Średnio cztery na pięć z nich pochodziło z sektora prywatnego. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wynosiło 4126,67 zł (wzrost o 6,3 proc.) przy 4852,29 w skali kraju.

e-Wydanie

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
KL / 20 czerwca 2019 o 14:48
+14
Radni województwa mają wyborców głęboko w układzie wydechowym.
Avatar
Gość / 20 czerwca 2019 o 14:00
+9
unikanie ludzi ? czyżby bali się prawdy prosto w oczy ? ograniczać swobodę wypowiedzi... to sie nazywa demokracja w Psim wydaniu. Niedługo cenzura w tv radio i internecie!!! niech żyją nam wybrańcy... A mówią że "nic o nas bez nas ..."
Avatar
Badacz czasów / 20 czerwca 2019 o 14:50
+8
Kiedyś w tajemnicy to tylko mafie się naradzały.
Avatar
Parologia / 20 czerwca 2019 o 14:14
+8
1000 podpisów? To ci radni mieli mniej głosów n swoje osoby podczas wyborów, kpina z demokracji... kneblowanie ust.
Avatar
Gość / 20 czerwca 2019 o 16:43
+7
Myślą że wszystko wiedzą a tak naprawdę nie wiedzą nic, a mówia że reprezentuja lud. Do parteru.
Avatar
Suweren / 20 czerwca 2019 o 14:33
+6
Ciemny ludzie wybrałeś pisowską władzę to teraz milcz, no i nie przeszkadzaj jak powiedział naczelnik.
Avatar
Wojciech Górski / 20 czerwca 2019 o 20:22
+5
Demokracja w swojej istocie nie potrzebuje przymiotników. Demokracja "socjalistyczna" była porównywana do zwykłej demokracji - jak krzesło elektryczne do krzesła. Ja obecnej formie demokracji, zafundowanej przez sejmową ekipę PiS proponuję: "hermetyczna". Czy ktoś dobrze przemyślał sprawę inicjatywy obywatelskiej? Pomijając fakt, że wybory do sejmiku są wybitnie upolitycznione - żeby lista mogła wprowadzić co najmniej 1 radnego musi w całym województwie uzyskać minimum 5% poparcia, a w swoim okręgu wyborczym - średnio 100% głosów, podzielonych przez liczbę mandatów. Czyli w okręgu Lublin - minimum 17,5% głosów. Pomijam tę barierę dla niezależnych kandydatów, stwarzaną co 5 lat. Z jednej strony wprowadza się "nieograniczone prawo zabierania głosów przez radnych", a z drugiej - co najmniej 1000 podpisów poparcia dla osób, nie będących radnymi! Czy ktoś tę sprawę dobrze przemyślał? - 100 podpisów, to jest już bardzo dużo! Biorąc pod uwagę zaostrzone przepisy o dostępie do danych osobowych - to kto będzie się podpisywał, żeby jednemu z mieszkańców województwa marszałek łaskawie udzielił głosu? Co to za paranoja?! Chciałbym zobaczyć statystyki "wolnego głosu ludu" - ze wszystkich 16 województw, w okresie całej 5-letniej kadencji. Obawiam się, że będzie "absolutne zero!" - Cieszyć się z tego? Jestem przekonany, że ta bariera ma na celu zupełne wytrącenie inicjatywy obywatelskiej u ludzi, którzy mieliby cokolwiek do powiedzenia w sprawach województwa. Hermetyczna kasta sejmikowa będzie reglamentować prawo głosu - tylko dla swoich, i ewentualnie sejmikowej opozycji. Reszta - won! Rządzimy "teraz ..... my"!
Demokracja w swojej istocie nie potrzebuje przymiotników. Demokracja "socjalistyczna" była porównywana do zwykłej demokracji - jak krzesło elektryczne do krzesła. Ja obecnej formie demokracji, zafundowanej przez sejmową ekipę PiS proponuję: "hermetyczna". Czy ktoś dobrze przemyślał sprawę inicjatywy obywatelskiej? Pomijając fakt, że wybory do sejmiku są wybitnie upolitycznione - żeby lista mogła wprowadzić co najmniej 1 radnego musi w całym województwie uzyskać minimum 5% poparcia, a w swoim okręgu wyborczym - średnio 10... rozwiń
Avatar
Gość / 20 czerwca 2019 o 14:26
+5
Taka dobroć w Polsce że dzieci i wnuki wyjechali za chlebem.
Avatar
Gość / 20 czerwca 2019 o 14:00
+5
hahaha demokracja by piSS
Avatar
w / 20 czerwca 2019 o 15:43
+4
Demokracja demokracją ale racja jest po naszej stronie
Avatar
Gość / 21 czerwca 2019 o 02:44
0
Też mi sprawa, raport jak raport. To mieszkańcy mają go napisać? Czy przeczytać? Bo jeśli przeczytać to po co mają gdzieś chodzić?
Avatar
Wojciech Górski / 20 czerwca 2019 o 20:22
+5
Demokracja w swojej istocie nie potrzebuje przymiotników. Demokracja "socjalistyczna" była porównywana do zwykłej demokracji - jak krzesło elektryczne do krzesła. Ja obecnej formie demokracji, zafundowanej przez sejmową ekipę PiS proponuję: "hermetyczna". Czy ktoś dobrze przemyślał sprawę inicjatywy obywatelskiej? Pomijając fakt, że wybory do sejmiku są wybitnie upolitycznione - żeby lista mogła wprowadzić co najmniej 1 radnego musi w całym województwie uzyskać minimum 5% poparcia, a w swoim okręgu wyborczym - średnio 100% głosów, podzielonych przez liczbę mandatów. Czyli w okręgu Lublin - minimum 17,5% głosów. Pomijam tę barierę dla niezależnych kandydatów, stwarzaną co 5 lat. Z jednej strony wprowadza się "nieograniczone prawo zabierania głosów przez radnych", a z drugiej - co najmniej 1000 podpisów poparcia dla osób, nie będących radnymi! Czy ktoś tę sprawę dobrze przemyślał? - 100 podpisów, to jest już bardzo dużo! Biorąc pod uwagę zaostrzone przepisy o dostępie do danych osobowych - to kto będzie się podpisywał, żeby jednemu z mieszkańców województwa marszałek łaskawie udzielił głosu? Co to za paranoja?! Chciałbym zobaczyć statystyki "wolnego głosu ludu" - ze wszystkich 16 województw, w okresie całej 5-letniej kadencji. Obawiam się, że będzie "absolutne zero!" - Cieszyć się z tego? Jestem przekonany, że ta bariera ma na celu zupełne wytrącenie inicjatywy obywatelskiej u ludzi, którzy mieliby cokolwiek do powiedzenia w sprawach województwa. Hermetyczna kasta sejmikowa będzie reglamentować prawo głosu - tylko dla swoich, i ewentualnie sejmikowej opozycji. Reszta - won! Rządzimy "teraz ..... my"!
Demokracja w swojej istocie nie potrzebuje przymiotników. Demokracja "socjalistyczna" była porównywana do zwykłej demokracji - jak krzesło elektryczne do krzesła. Ja obecnej formie demokracji, zafundowanej przez sejmową ekipę PiS proponuję: "hermetyczna". Czy ktoś dobrze przemyślał sprawę inicjatywy obywatelskiej? Pomijając fakt, że wybory do sejmiku są wybitnie upolitycznione - żeby lista mogła wprowadzić co najmniej 1 radnego musi w całym województwie uzyskać minimum 5% poparcia, a w swoim okręgu wyborczym - średnio 10... rozwiń
Avatar
Bezrobotny ojciec wielodzietnej rodziny / 20 czerwca 2019 o 16:53
-1
A co mnie to obchodzi. Mam sześcioro dzieci w tym pięcioro niepełnoletnich i dwoje wnuków i cztery koła na rękę na czysto. Opieki społecznej nie licząc. Niech se gadają. Mnie to nie obchodzi.
Avatar
Gość / 20 czerwca 2019 o 16:43
+7
Myślą że wszystko wiedzą a tak naprawdę nie wiedzą nic, a mówia że reprezentuja lud. Do parteru.
Avatar
UWAGA / 20 czerwca 2019 o 16:18
-1
UWAŻAJCIE CO PISZECIE - DZIENNIK WSCHODNI BEZ PROBLEMU PRZEKAŻE WASZE IP POLICJI - TAJEMNICA DZIENNIKARSKA TO DLA DZIENNIKA OBCE POJĘCIE - JAK ZA KOMUNISTYCZNEGO SZTANDARU - POZDROWIENIA DLA KAPUSI Z DZIENNIKA WSCHODNIEGO
Avatar
w / 20 czerwca 2019 o 15:43
+4
Demokracja demokracją ale racja jest po naszej stronie
Avatar
Badacz czasów / 20 czerwca 2019 o 14:50
+8
Kiedyś w tajemnicy to tylko mafie się naradzały.
Avatar
KL / 20 czerwca 2019 o 14:48
+14
Radni województwa mają wyborców głęboko w układzie wydechowym.
Avatar
Suweren / 20 czerwca 2019 o 14:33
+6
Ciemny ludzie wybrałeś pisowską władzę to teraz milcz, no i nie przeszkadzaj jak powiedział naczelnik.
Avatar
Gość / 20 czerwca 2019 o 14:26
+5
Taka dobroć w Polsce że dzieci i wnuki wyjechali za chlebem.
Zobacz wszystkie komentarze 15

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wypadek nad jeziorem w Okunince. 23-latek skoczył do wody na główkę

Wypadek nad jeziorem w Okunince. 23-latek skoczył do wody na główkę 15 1

23-latek skoczył na główkę z pomostu i prawdopodobnie uderzył głową o dno. Nieprzytomnego mężczyznę przetransportowano śmigłowcem do szpitala.

Avia - Podlasie 6:0. Tym razem znacznie skuteczniejsi

Avia - Podlasie 6:0. Tym razem znacznie skuteczniejsi 0 1

Po niedawnej porażce w Radzyniu Podlaskim (2:3) Avia osiągnęła duży lepszy wynik. W sobotę rozbiła Podlasie Biała Podlaska aż 6:0

Zdrowa kuchnia na upały. Co zjeść gdy jest gorąco? Najlepsze przepisy

Zdrowa kuchnia na upały. Co zjeść gdy jest gorąco? Najlepsze przepisy 0 0

Kiedy temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza, najlepiej zjeść orzeźwiający chłodnik, twarożek z cebulą i kartoflami w mundurkach. Albo pyzy ze śliwką. Kto musi zjeść mięso, polecamy galaretę z octem jabłkowym. Oto zdrowa kuchnia na upały.

Jaka będzie pogoda w niedzielę? Jest ostrzeżenie IMGW

Jaka będzie pogoda w niedzielę? Jest ostrzeżenie IMGW 0 2

To będzie gorąca niedziela. Niestety, piękną letnią pogodę mogą popsuć burze z gradem.

75. rocznica likwidacji niemieckiego więzienia na Zamku w Lublinie
22 lipca 2019, 8:00

75. rocznica likwidacji niemieckiego więzienia na Zamku w Lublinie 0 0

22 lipca w Muzeum Lubelskim odbędą się obchody 75. rocznicy likwidacji niemieckiego więzienia na Zamku w Lublinie.

Marsz szlakiem ostatniego transportu ewakuacyjnego z Majdanka [zdjęcia]
galeria

Marsz szlakiem ostatniego transportu ewakuacyjnego z Majdanka [zdjęcia] 1 0

Uczestnicy pokonali trasę, którą przeszli więźniowie opuszczający obóz tuż przed jego likwidacją w lipcu 1944 roku.

Orlęta Spomlek - Olimpia Zambrów 1:3. Z Chicago do Radzynia Podlaskiego?

Orlęta Spomlek - Olimpia Zambrów 1:3. Z Chicago do Radzynia Podlaskiego? 0 3

Są transfery w Orlętach Spomlek. Do drużyny dołączył już Rafał Nowak. Niewiele brakuje, żeby umowy podpisało trzech kolejnych zawodników. Biało-zieloni mają też za sobą niezły występ przeciwko Olimpii Zambrów, chociaż przegrali 1:3

Kino Niepodległej na placu Litewskim [zdjęcia]
galeria

Kino Niepodległej na placu Litewskim [zdjęcia] 0 0

W sobotę na pl. Litewskim odbył się plenerowy pokaz arcydzieł polskiej kinematografii z cyklu „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia”.

Święto Kolorów w Lublinie. Barwna impreza nad zalewem [zdjęcia]
galeria

Święto Kolorów w Lublinie. Barwna impreza nad zalewem [zdjęcia] 0 5

Kolejne święto kolorów w Lublinie. Tym razem barwna impreza odbyła się w sobotę na Słonecznym Wrotkowie nad Zalewem Zemborzyckim.

Oryginalny pomysł na biznes. Sami konstruują maszyny rolnicze
Lubelski Biznes

Oryginalny pomysł na biznes. Sami konstruują maszyny rolnicze 25 5

Paweł Pietrzak ze wspólnikiem na niedawnej wystawie rolniczej w Sitnie pokazali dwie maszyny własnej konstrukcji. Wzbudziły takie zainteresowanie, że sprzedały się na pniu, a do tego nowi właściciele, na prośbę organizatorów podobnej wystawy w Grabowcu, zgodzili się je tam udostępnić

Ilu obcokrajowców pracuje w woj. lubelskim? Ukraińców mniej, przybyło osób z innego kraju

Ilu obcokrajowców pracuje w woj. lubelskim? Ukraińców mniej, przybyło osób z innego kraju 0 7

Obywatele Ukrainy nie wybierają już tak chętnie województwa lubelskiego na miejsce pracy. W Polsce liczba Ukraińców ubezpieczonych w ZUS w ciągu kilku ostatnich miesięcy rosła, tymczasem w naszym regionie – spadła. Tę lukę częściowo zapełniają Białorusini.

Krzysztof Krawczyk wystąpi na urodzinach klubu Radość
10 sierpnia 2019, 20:00

Krzysztof Krawczyk wystąpi na urodzinach klubu Radość 0 0

Legenda polskiej sceny muzycznej, Krzysztof Krawczyk, zaśpiewa 10 sierpnia Radości (ul. Bernardyńska 15) na III urodziny klubu. Start koncertu o godz. 20.

Wybieg dla psów, chodnik czy plac zabaw? Co wybiorą mieszkańcy Białej Podlaskiej

Wybieg dla psów, chodnik czy plac zabaw? Co wybiorą mieszkańcy Białej Podlaskiej 0 4

Na 19 projektów będą mogli głosować mieszkańcy w tegorocznej, czwartej już edycji budżetu obywatelskiego w Białej Podlaskiej. Najwięcej propozycji dotyczy budowy chodników czy miejsc do rekreacji.

Cyrk w Lublinie, czyli będziecie przecierać oczy ze zdumienia. Co trzeba zobaczyć na Carnavalu Sztukmistrzów 2019
Magazyn
25 lipca 2019, 16:00
galeria

Cyrk w Lublinie, czyli będziecie przecierać oczy ze zdumienia. Co trzeba zobaczyć na Carnavalu Sztukmistrzów 2019 0 7

W czwartek rozpocznie się w Lublinie festiwal Carnaval Sztukmistrzów, który obchodzi w tym roku dziesiąte urodziny.

Tratwą po Bugu. To protest

Tratwą po Bugu. To protest 23 2

Łukasz Długowski, dziennikarz i zapalony podróżnik od "Mikrowypraw" rozpoczął właśnie spływ tratwą flisacką po rzece Bug. To protest przeciwko planom regulacji rzek w Polsce.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!