Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

8 października 2009 r.
19:24
Edytuj ten wpis

Raport o Lubelszczyźnie: Komu dajemy łapówki i o co modlimy się 34 razy w miesiącu

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 14 A A

Bóg i zdrowie to dla nas sprawy najważniejsze. Nie stronimy od kościoła, ale nie wahamy się też dawać lekarzom łapówki. W tym ostatnim jesteśmy zresztą najlepsi w Polsce. Wychodzi nam też rzucanie palenia i zwalczanie przestępczości. Taki obraz regionu wyłania się z najnowszego raportu "Diagnoza Społeczna 2009”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Raport opracowała grupa naukowców, którzy prześwietlali mieszkańców Polski pod różnymi kątami – ich majętności, nawyków i problemów. Dane układali według wieku, wykształcenia czy też miejsca zamieszkania. Jak wypadła Lubelszczyzna?

Żyje nam się kiepsko

Pod względem jakości życia zajmujemy przedostatnie miejsce w Polsce. Niżej jest tylko Lubuskie. Przoduje Opolszczyzna, Pomorze, Wielkopolska i Dolny Śląsk. Mazowsze jest dopiero piąte. Zarabiamy kiepsko, pod względem zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych jesteśmy w tyle za innymi regionami i musimy zaciskać pasa. Oszczędzamy głównie na bieżące wydatki, czyli inaczej mówiąc odkładamy na czarną godzinę. Wyprzedza nas tylko Opolszczyzna. Na czym oszczędzamy? Na jedzeniu, zwłaszcza na rybach, które uważamy za zbyt drogie i wolimy wydawać pieniądze na inne produkty żywnościowe.

Co czwarty mieszkaniec Lubelszczyzny nie korzysta ani z komputera, ani z Internetu, ani z telefonu komórkowego. Dotyczy to zwłaszcza ludzi po 65 roku życia. Ze wszystkich tych dobrodziejstw korzysta 40 proc. ludności, głównie młodzież w wieku do 24 lat.

Zarabiamy mało, mało oczekujemy

Nie jesteśmy regionem bogatym. Wręcz przeciwnie, biedniejsi są tylko mieszkańcy Podkarpacia. Mamy marne 932,08 zł dochodu netto na osobę w gospodarstwie domowym, o 67 zł więcej niż w woj. podkarpackim. Możemy zazdrościć Mazowszu (ponad 1500 zł), Pomorzu (1312 zł) i Wielkopolsce (1196 zł).

Za dwa lata chcemy zarabiać o 55 proc. więcej niż teraz. W 2007 r. pytano nas o to samo i wtedy chcieliśmy 34 proc. podwyżki. Zgadliśmy. Równie dobre wyczucie mieli też mieszkańcy Świętokrzyskiego. Najbardziej zawiedli się mieszkańcy woj. zachodniopomorskiego, którzy zamiast 61 proc. podwyżki dostali tylko 35 proc. i łódzkiego (28 proc. zamiast 56 proc.).
Co ciekawe, oswoiliśmy się już z cienkim portfelem. Gdy pada pytanie, ile potrzebujemy, by godnie przeżyć miesiąc, to właśnie my znajdujemy się w czołówce najmniej wymagających. – To odbija się w tym, co mówią nasi absolwenci – potwierdza Edyta Prządka z Biura Karier Politechniki Lubelskiej. – Przed kryzysem oczekiwali zarobków rzędu kilku tysięcy. Teraz pytają: jeśli zechcę 1500 zł, to czy mam jakieś szanse?

Niewielu modli się więcej od nas

Mieszańcy Lublina chętnie się modlą, średnio 38 razy w miesiącu. To trzeci wynik w Polsce, na szarym końcu jest Łódź (15 modlitw). Częściej od nas modlą się tylko w Opolu (56 razy na miesiąc) i w Rzeszowie (40 razy).

Także te miasta prześcigają nas pod względem odsetka wiernych, którzy na mszy są częściej niż cztery razy w miesiącu (u nas 15,2 proc.). Chodzących do kościoła co tydzień (31,6 proc.) więcej jest tylko w Krakowie (35,8 proc).

Skąd taka religijność? – Większość mieszkańców pochodzi jednak ze środowisk wiejskich, tradycyjnych rodzin katolickich. Proszę zobaczyć, że w Lublinie w latach 80. i 90. we wszystkich dzielnicach w bardzo szybkim tempie pobudowane zostały kościoły i budowali je mieszkańcy, którzy uważają swoją świątynię za swój dom Boży. Owocuje też praca duchowieństwa – mówi ks. Ryszard Jurak, proboszcz parafii pw. św. Rodziny w lubelskiej dzielnicy Czuby. W kościele nie widzi pustek. – Nie tylko w niedzielę, ale i w święta nieobowiązkowe, szczególnie maryjne mamy na nabożeństwach dużo ludzi.

Ale jednocześnie aż 34 proc. lublinian wcale nie chodzi na msze. Tu przoduje Zielona Góra: 63 proc. Weźmy pod lupę cały region. Prowadzimy pod względem liczby wiernych obecnych w kościele co tydzień (49 proc.). Pod względem liczby modlitw wyprzedzają nas woj. opolskie, podkarpackie i podlaskie. Aż 22 proc. mieszkańców Lublina uznaje Boga za naczelną wartość. Wyżej od nas znów znalazły się Rzeszów i Opole. Na drugim końcu są Poznań i Olsztym (po 8 proc.)
Najwięcej dajemy lekarzom "w łapę”

To na Lubelszczyźnie najwięcej dajemy lekarzom w kopertach. W 2007 r. na "nieformalne opłaty” przeciętna rodzina wydała u nas aż 436 zł. Pod tym względem nie mamy z kim się ścigać, bo dane o takich opłatach udało się zebrać tylko dla sześciu regionów, bo w innych... skala zjawiska była zbyt mała do badań. Mniej wydajemy za to na dowody autentycznej wdzięczności, czyli prezenty dla lekarza, który nam pomógł. To 120 zł rocznie, mniej dają tylko w Małopolsce i na Podlasiu.

Przyczyn można szukać w tym, że korzystamy głównie z publicznej służby zdrowia (94 proc. mieszkańców). Większy wskaźnik ma Podkarpacie i Małopolska. Tylko co dwudziesty piąty mieszkaniec regionu może się pochwalić tym, że opiekę medyczną opłaca mu pracodawca. Dla porównania: na Mazowszu i Pomorzy co dziesiąty.

Blisko 23 proc. rodzin z braku pieniędzy rezygnuje z zakupu leków, które powinna wykupić. Co siódma rodzina z tego powodu nie idzie do lekarza. Podobne wyniki są w innych regionach. Ale z badaniami lekarskimi jest gorzej. Tylko w czterech województwach mieszkańcy mają większy problem ze znalezieniem pieniędzy na takie zbytki.

– O ile drgnęło coś w profilaktyce nowotworowej, to z innymi badaniami jest źle – przyznaje Piotr Dreher, dyrektor Lubelskiego Centrum Zdrowia Publicznego. Okazuje się też, że wiele badań mielibyśmy za darmo, gdyby lekarz nas na nie skierował. – Ale lekarze coraz częściej próbują leczyć pacjenta na własną rękę, bo NFZ płaci im za osobę, a kierowanie kogoś na badania to dla lekarza dodatkowy koszt.
Pijemy i rzucamy palenie

Śmiało rzucamy palenie. Choć bez trudu można znaleźć parę regionów, gdzie odsetek palaczy jest mniejszy, to u nas spada on bardzo szybko. W ciągu ostatnich 9 lat bardziej spadał tylko w woj. lubuskim i kujawsko-pomorskim. – To fakt, coraz więcej osób pyta, jak rzucić palenie, zwłaszcza w wieku 40–50 lat – przyznaje Paweł Fijałkowski, dyrektor Ośrodka Leczenia Uzależnień w Lublinie. – Palenie kosztuje coraz więcej, ubywa miejsc, w których wolno palić. To także kwestia mody i troski o zdrowie.

Co osiemnasty z nas nadużywa alkoholu, ale przez sześć lat to u nas ten odsetek wzrósł najmniej, zaledwie o 0,08 punktu procentowego. Przez ten czas podwoiła się liczba pijących za dużo w Wielkopolsce.

Jest jeszcze jeden powód do zadowolenia. Przez sześć ostatnich lat wyraźnie spadła liczba sięgających po narkotyki, choć niemal wszędzie indziej ich przybywało. U nas z narkotykami eksperymentuje nieco ponad pół procent ludności, cztery razy mniej niż na Mazowszu.
Nie jesteśmy też niewolnikami telewizora. Więcej niż trzy godziny dziennie spędza przed ekranem 28 proc. mieszkańców regionu. To mało.

Łamiemy prawo

Tylko w trzech regionach (Lubuskie, Pomorskie, Świętokrzyskie) wyższy jest odsetek osób zatrzymanych przez policję. U nas to 4 proc. Mamy też wysokie, czwarte miejsce pod względem liczby sprawców kolizji lub wypadku drogowego. Takie doświadczenie ma 1,7 proc. mieszkańców, blisko dwa razy więcej niż na Opolszczyźnie. Mniej ostrożnie niż my jeżdżą w Wielkopolsce, na Pomorzu, Mazowszu i Dolnym Śląsku.

Pod względem wskaźnika bezpieczeństwa Lubelszczyzna jest w połowie tabeli, zaś sam Lublin zalicza się do najbezpieczniejszych miast i wyprzedzają go tylko Opole, Wrocław, Rzeszów i Olsztyn, jednak różnice między trzema ostatnimi z wymienionych miast są minimalne. Największe zagrożenie występuje w Szczecinie, Katowicach i Kielcach. Na Lubelszczyźnie przestępczość spada najszybciej.

Nudź się, inwalido!

Mamy mało niepełnosprawnych, co daje nam 11 miejsce w Polsce. Tyle że nasi inwalidzi siedzą w domu i mają kiepski dostęp do edukacji. Blisko połowa ma wykształcenie podstawowe lub niższe. Niespełna 8 proc. z nich ma wykształcenie wyższe lub policealne. Niepełnosprawne dzieci z Lubelszczyzny siedzą głównie w domach i najrzadziej ze wszystkich wyjeżdżają wypocząć czy to ze znajomymi, czy na kolonie lub turnusy rehabilitacyjne.

Co umiemy

Rośnie liczba rodzin posiadających prawo jazdy. Teraz ma je 42,3 proc mieszkańców gospodarstw domowych. Przez dwa lata spadła za to znajomość angielskiego, podobnie jak w woj. małopolskim, podlaskim, śląskim i świętokrzyskim. Język ten zna 16,4 mieszkańców regionu. Przoduje Mazowsze.

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
maro / 9 października 2009 o 10:32
0
Pod wzglęem bezpieczeństwa jest rzeczywiście w Lublinie spoko. Byłem wiele razy na śląsku i tam rzeczywiąście strach wieczorem wychodzić z domu. Podobnie jak w Radomiu.
Avatar
h / 9 października 2009 o 10:24
0
mkr napisał:
Zgadza się. Sam byłem świadkiem jak do dwóch dresów popijających w bramie na Kościuszki podszedł patrol - dwóch policjantów. "Kontrola" czy też "interwencja" polegała na towarzyskiej pogawędce, po czym nastąpiło uściśnięcie sobie rączek. I to wszystko w biały dzionek na oczach wielu przechodniów.
Poza tym... W Polsce, zwłaszcza wschodniej panuje dziwna mentalność ludzi - za nic w świecie nie wolno "wystawić" ziomka policji. To jest gorszy dyshonor niż dać się skroić rozwydrzonym łobuzom. Trudno się więc dziwić, że nie ma współpracy policji z obywatelem, bo w takich warunkach być nie może.
Sądzę, że policja czyta też te komentarze. Podaj w takim razie, kiedy to policjanci przybili piątkę z pijącymi w bramie.
Sądzę, że policja czyta też te komentarze. Podaj w takim razie, kiedy to policjanci przybili piątkę z pijącymi w bramie. rozwiń
Avatar
ella / 9 października 2009 o 09:58
0
Przyszło nam żyć w mieście którego nawet na mapie pogody nie ma, co tu duzo gadać, trzeba stąd uciekać bo żadnej przyszłości tu nie mamy.
Avatar
mkr / 9 października 2009 o 09:54
0
SDFR55 napisał:
WIESZ CHŁOPCZE CZY DZIEWCZYNKO,JAK SIĘ ZAMYKA W CZTERECH ŚCIANACH PO 20.00 TO JEST BEZPIECZNIE,CHA.CHA!!PRZEJDŹ SIĘ WIECZOREM OK. 22.00 PO CENTRUM ALBO STARYM MIEŚCIE TO ZOBACZYMY CZY TAKI BĘDZIESZ BEZPIECZNY??BEZPIECZEŃSTWO ZAPEWNIAJĄ LUDZIE JEŚLI JEST ICH DUŻO O KAŻDEJ PORZE DNIA NA ULICACH, POLICJA VIDE MANHATTAN W NOWYM JORKU..TO MOŻE ODERWANY PRZYKŁAD ALE NIE CZUŁEM SIĘ TAK NIGDZIE BEZPIECZNY O KAŻDEJ PORZE DNIA JAK TAM!!PO DRUGIE WSPÓŁPRACA POLICJI Z OBYWATELEM KTÓREJ W POLSCE NIE MA I ZERO TOLERANCJI DLA WSZELKIEJ PRZEMOCY, PRZESTĘPSTW...Z TYM TEŻ U NAS NA BAKIER!!


Zgadza się. Sam byłem świadkiem jak do dwóch dresów popijających w bramie na Kościuszki podszedł patrol - dwóch policjantów. "Kontrola" czy też "interwencja" polegała na towarzyskiej pogawędce, po czym nastąpiło uściśnięcie sobie rączek. I to wszystko w biały dzionek na oczach wielu przechodniów.
Poza tym... W Polsce, zwłaszcza wschodniej panuje dziwna mentalność ludzi - za nic w świecie nie wolno "wystawić" ziomka policji. To jest gorszy dyshonor niż dać się skroić rozwydrzonym łobuzom. Trudno się więc dziwić, że nie ma współpracy policji z obywatelem, bo w takich warunkach być nie może.


Zgadza się. Sam byłem świadkiem jak do dwóch dresów popijających w bramie na Kościuszki podszedł patrol - dwóch policjantów. "Kontrola" czy też "interwencja" polegała na towarzyskiej pogawędce, po czym nastąpiło uściśnięcie sobie rączek. I to wszystko w biały dzionek na oczach wielu przechodniów.
Poza tym... W Polsce, zwłaszcza wschodniej panuje dziwna mentalność ludzi - za nic w świecie nie wolno "wystawić" ziomka policji. To jest gorszy dyshonor niż dać się skroić rozwydrzonym ... rozwiń
Avatar
SDFR55 / 9 października 2009 o 09:44
0
ty napisał:
Ja najbardziej się cieszę z tego, że Lublin jest najbezpieczniejszym miastem w Polsce

WIESZ CHŁOPCZE CZY DZIEWCZYNKO,JAK SIĘ ZAMYKA W CZTERECH ŚCIANACH PO 20.00 TO JEST BEZPIECZNIE,CHA.CHA!!PRZEJDŹ SIĘ WIECZOREM OK. 22.00 PO CENTRUM ALBO STARYM MIEŚCIE TO ZOBACZYMY CZY TAKI BĘDZIESZ BEZPIECZNY??BEZPIECZEŃSTWO ZAPEWNIAJĄ LUDZIE JEŚLI JEST ICH DUŻO O KAŻDEJ PORZE DNIA NA ULICACH, POLICJA VIDE MANHATTAN W NOWYM JORKU..TO MOŻE ODERWANY PRZYKŁAD ALE NIE CZUŁEM SIĘ TAK NIGDZIE BEZPIECZNY O KAŻDEJ PORZE DNIA JAK TAM!!PO DRUGIE WSPÓŁPRACA POLICJI Z OBYWATELEM KTÓREJ W POLSCE NIE MA I ZERO TOLERANCJI DLA WSZELKIEJ PRZEMOCY, PRZESTĘPSTW...Z TYM TEŻ U NAS NA BAKIER!!

WIESZ CHŁOPCZE CZY DZIEWCZYNKO,JAK SIĘ ZAMYKA W CZTERECH ŚCIANACH PO 20.00 TO JEST BEZPIECZNIE,CHA.CHA!!PRZEJDŹ SIĘ WIECZOREM OK. 22.00 PO CENTRUM ALBO STARYM MIEŚCIE TO ZOBACZYMY CZY TAKI BĘDZIESZ BEZPIECZNY??BEZPIECZEŃSTWO ZAPEWNIAJĄ LUDZIE JEŚLI JEST ICH DUŻO O KAŻDEJ PORZE DNIA NA ULICACH, POLICJA VIDE MANHATTAN W NOWYM JORKU..TO MOŻE ODERWANY PRZYKŁAD ALE NIE CZUŁEM SIĘ TAK NIGDZIE BEZPIECZNY O KAŻDEJ PORZE DNIA JAK TAM!!PO DRUGIE WSPÓŁPRACA POLICJI Z OBYWATELEM KTÓREJ W POLSCE NIE MA I ZERO TOLERANCJ... rozwiń
Avatar
Gość / 9 października 2009 o 09:26
0
Jakoś te informacje nie trzymają się kupy:

"Tylko w trzech regionach (Lubuskie, Pomorskie, Świętokrzyskie) wyższy jest odsetek osób zatrzymanych przez policję. U nas to 4 proc."

Ale dalej:

"Pod względem wskaźnika bezpieczeństwa Lubelszczyzna jest w połowie tabeli, zaś sam Lublin zalicza się do najbezpieczniejszych miast..."

No to jak to w końcu jest? Duży odsetek zatrzymanych przez policję i bezpieczny region? No, chyba że policja zatrzymuje niewinnych żeby podgonić statystykę
Jakoś te informacje nie trzymają się kupy:

"Tylko w trzech regionach (Lubuskie, Pomorskie, Świętokrzyskie) wyższy jest odsetek osób zatrzymanych przez policję. U nas to 4 proc."

Ale dalej:

"Pod względem wskaźnika bezpieczeństwa Lubelszczyzna jest w połowie tabeli, zaś sam Lublin zalicza się do najbezpieczniejszych miast..."

No to jak to w końcu jest? Duży odsetek zatrzymanych przez policję i bezpieczny region? No, chyba że policja zatrzymuje niewinnych żeby podgonić stat... rozwiń
Avatar
LBN / 9 października 2009 o 08:54
0
Przypominamy o codziennym głosowaniu [url="http://przymierzsie.pl/projekty/projekt83.php"]http://przymierzsie.pl/projekty/projekt83.php[/url]
Avatar
ty / 9 października 2009 o 08:47
0
Ja najbardziej się cieszę z tego, że Lublin jest najbezpieczniejszym miastem w Polsce
Avatar
Tomasz / 9 października 2009 o 08:36
0
Coś nam kulawo te modły idą skoro taka bida w regionie. No ale przynajmniej duchowo bogatsi jesteśmy.
Avatar
LUBLEAKE / 9 października 2009 o 08:36
0
LUBELSKIE:FAŁSZYWA POBOŻNOŚĆ, WALENIE SIĘ W PIERSI I LEŻENIE KRZYŻEM, A PO WYJŚCIU Z KOŚCIOŁA: ŁAPOWNICTWO,ŁAMANIE PRAWA RUCHU DROGOWEGO, PRZEKRĘTY, DO TEGO SŁABA MOBILNOŚĆ, AKTYWNOŚĆ..MENTALNOŚĆ LUBELAKÓW NIESTETY PRZEKŁADA SIĘ NA MIERNY WYBÓR PRZEDSTAWICIELI W SAMORZĄDACH, PSEUDO KATOLIKÓW ITD!!CO ZA TYM IDZIE BRAK KONCEPCJI ROZWOJU REGIONU,STOLICY WOJEWÓDZTWA!!
Avatar
maro / 9 października 2009 o 10:32
0
Pod wzglęem bezpieczeństwa jest rzeczywiście w Lublinie spoko. Byłem wiele razy na śląsku i tam rzeczywiąście strach wieczorem wychodzić z domu. Podobnie jak w Radomiu.
Avatar
h / 9 października 2009 o 10:24
0
mkr napisał:
Zgadza się. Sam byłem świadkiem jak do dwóch dresów popijających w bramie na Kościuszki podszedł patrol - dwóch policjantów. "Kontrola" czy też "interwencja" polegała na towarzyskiej pogawędce, po czym nastąpiło uściśnięcie sobie rączek. I to wszystko w biały dzionek na oczach wielu przechodniów.
Poza tym... W Polsce, zwłaszcza wschodniej panuje dziwna mentalność ludzi - za nic w świecie nie wolno "wystawić" ziomka policji. To jest gorszy dyshonor niż dać się skroić rozwydrzonym łobuzom. Trudno się więc dziwić, że nie ma współpracy policji z obywatelem, bo w takich warunkach być nie może.
Sądzę, że policja czyta też te komentarze. Podaj w takim razie, kiedy to policjanci przybili piątkę z pijącymi w bramie.
Sądzę, że policja czyta też te komentarze. Podaj w takim razie, kiedy to policjanci przybili piątkę z pijącymi w bramie. rozwiń
Avatar
ella / 9 października 2009 o 09:58
0
Przyszło nam żyć w mieście którego nawet na mapie pogody nie ma, co tu duzo gadać, trzeba stąd uciekać bo żadnej przyszłości tu nie mamy.
Avatar
mkr / 9 października 2009 o 09:54
0
SDFR55 napisał:
WIESZ CHŁOPCZE CZY DZIEWCZYNKO,JAK SIĘ ZAMYKA W CZTERECH ŚCIANACH PO 20.00 TO JEST BEZPIECZNIE,CHA.CHA!!PRZEJDŹ SIĘ WIECZOREM OK. 22.00 PO CENTRUM ALBO STARYM MIEŚCIE TO ZOBACZYMY CZY TAKI BĘDZIESZ BEZPIECZNY??BEZPIECZEŃSTWO ZAPEWNIAJĄ LUDZIE JEŚLI JEST ICH DUŻO O KAŻDEJ PORZE DNIA NA ULICACH, POLICJA VIDE MANHATTAN W NOWYM JORKU..TO MOŻE ODERWANY PRZYKŁAD ALE NIE CZUŁEM SIĘ TAK NIGDZIE BEZPIECZNY O KAŻDEJ PORZE DNIA JAK TAM!!PO DRUGIE WSPÓŁPRACA POLICJI Z OBYWATELEM KTÓREJ W POLSCE NIE MA I ZERO TOLERANCJI DLA WSZELKIEJ PRZEMOCY, PRZESTĘPSTW...Z TYM TEŻ U NAS NA BAKIER!!


Zgadza się. Sam byłem świadkiem jak do dwóch dresów popijających w bramie na Kościuszki podszedł patrol - dwóch policjantów. "Kontrola" czy też "interwencja" polegała na towarzyskiej pogawędce, po czym nastąpiło uściśnięcie sobie rączek. I to wszystko w biały dzionek na oczach wielu przechodniów.
Poza tym... W Polsce, zwłaszcza wschodniej panuje dziwna mentalność ludzi - za nic w świecie nie wolno "wystawić" ziomka policji. To jest gorszy dyshonor niż dać się skroić rozwydrzonym łobuzom. Trudno się więc dziwić, że nie ma współpracy policji z obywatelem, bo w takich warunkach być nie może.


Zgadza się. Sam byłem świadkiem jak do dwóch dresów popijających w bramie na Kościuszki podszedł patrol - dwóch policjantów. "Kontrola" czy też "interwencja" polegała na towarzyskiej pogawędce, po czym nastąpiło uściśnięcie sobie rączek. I to wszystko w biały dzionek na oczach wielu przechodniów.
Poza tym... W Polsce, zwłaszcza wschodniej panuje dziwna mentalność ludzi - za nic w świecie nie wolno "wystawić" ziomka policji. To jest gorszy dyshonor niż dać się skroić rozwydrzonym ... rozwiń
Avatar
SDFR55 / 9 października 2009 o 09:44
0
ty napisał:
Ja najbardziej się cieszę z tego, że Lublin jest najbezpieczniejszym miastem w Polsce

WIESZ CHŁOPCZE CZY DZIEWCZYNKO,JAK SIĘ ZAMYKA W CZTERECH ŚCIANACH PO 20.00 TO JEST BEZPIECZNIE,CHA.CHA!!PRZEJDŹ SIĘ WIECZOREM OK. 22.00 PO CENTRUM ALBO STARYM MIEŚCIE TO ZOBACZYMY CZY TAKI BĘDZIESZ BEZPIECZNY??BEZPIECZEŃSTWO ZAPEWNIAJĄ LUDZIE JEŚLI JEST ICH DUŻO O KAŻDEJ PORZE DNIA NA ULICACH, POLICJA VIDE MANHATTAN W NOWYM JORKU..TO MOŻE ODERWANY PRZYKŁAD ALE NIE CZUŁEM SIĘ TAK NIGDZIE BEZPIECZNY O KAŻDEJ PORZE DNIA JAK TAM!!PO DRUGIE WSPÓŁPRACA POLICJI Z OBYWATELEM KTÓREJ W POLSCE NIE MA I ZERO TOLERANCJI DLA WSZELKIEJ PRZEMOCY, PRZESTĘPSTW...Z TYM TEŻ U NAS NA BAKIER!!

WIESZ CHŁOPCZE CZY DZIEWCZYNKO,JAK SIĘ ZAMYKA W CZTERECH ŚCIANACH PO 20.00 TO JEST BEZPIECZNIE,CHA.CHA!!PRZEJDŹ SIĘ WIECZOREM OK. 22.00 PO CENTRUM ALBO STARYM MIEŚCIE TO ZOBACZYMY CZY TAKI BĘDZIESZ BEZPIECZNY??BEZPIECZEŃSTWO ZAPEWNIAJĄ LUDZIE JEŚLI JEST ICH DUŻO O KAŻDEJ PORZE DNIA NA ULICACH, POLICJA VIDE MANHATTAN W NOWYM JORKU..TO MOŻE ODERWANY PRZYKŁAD ALE NIE CZUŁEM SIĘ TAK NIGDZIE BEZPIECZNY O KAŻDEJ PORZE DNIA JAK TAM!!PO DRUGIE WSPÓŁPRACA POLICJI Z OBYWATELEM KTÓREJ W POLSCE NIE MA I ZERO TOLERANCJ... rozwiń
Avatar
Gość / 9 października 2009 o 09:26
0
Jakoś te informacje nie trzymają się kupy:

"Tylko w trzech regionach (Lubuskie, Pomorskie, Świętokrzyskie) wyższy jest odsetek osób zatrzymanych przez policję. U nas to 4 proc."

Ale dalej:

"Pod względem wskaźnika bezpieczeństwa Lubelszczyzna jest w połowie tabeli, zaś sam Lublin zalicza się do najbezpieczniejszych miast..."

No to jak to w końcu jest? Duży odsetek zatrzymanych przez policję i bezpieczny region? No, chyba że policja zatrzymuje niewinnych żeby podgonić statystykę
Jakoś te informacje nie trzymają się kupy:

"Tylko w trzech regionach (Lubuskie, Pomorskie, Świętokrzyskie) wyższy jest odsetek osób zatrzymanych przez policję. U nas to 4 proc."

Ale dalej:

"Pod względem wskaźnika bezpieczeństwa Lubelszczyzna jest w połowie tabeli, zaś sam Lublin zalicza się do najbezpieczniejszych miast..."

No to jak to w końcu jest? Duży odsetek zatrzymanych przez policję i bezpieczny region? No, chyba że policja zatrzymuje niewinnych żeby podgonić stat... rozwiń
Avatar
LBN / 9 października 2009 o 08:54
0
Przypominamy o codziennym głosowaniu [url="http://przymierzsie.pl/projekty/projekt83.php"]http://przymierzsie.pl/projekty/projekt83.php[/url]
Avatar
ty / 9 października 2009 o 08:47
0
Ja najbardziej się cieszę z tego, że Lublin jest najbezpieczniejszym miastem w Polsce
Avatar
Tomasz / 9 października 2009 o 08:36
0
Coś nam kulawo te modły idą skoro taka bida w regionie. No ale przynajmniej duchowo bogatsi jesteśmy.
Avatar
LUBLEAKE / 9 października 2009 o 08:36
0
LUBELSKIE:FAŁSZYWA POBOŻNOŚĆ, WALENIE SIĘ W PIERSI I LEŻENIE KRZYŻEM, A PO WYJŚCIU Z KOŚCIOŁA: ŁAPOWNICTWO,ŁAMANIE PRAWA RUCHU DROGOWEGO, PRZEKRĘTY, DO TEGO SŁABA MOBILNOŚĆ, AKTYWNOŚĆ..MENTALNOŚĆ LUBELAKÓW NIESTETY PRZEKŁADA SIĘ NA MIERNY WYBÓR PRZEDSTAWICIELI W SAMORZĄDACH, PSEUDO KATOLIKÓW ITD!!CO ZA TYM IDZIE BRAK KONCEPCJI ROZWOJU REGIONU,STOLICY WOJEWÓDZTWA!!
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Tu była pizzeria Piccolo, potem Domek Saski. Już wiadomo co będzie teraz

Tu była pizzeria Piccolo, potem Domek Saski. Już wiadomo co będzie teraz 17 1

W sobotę otwarcie lokalu, który zajął miejsce po „Domku Saskim” LSS Społem. Przy głównym wejściu do parku będzie połączenie małej gastronomii ze sklepem

Już wiadomo, kto pokieruje Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej

Już wiadomo, kto pokieruje Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej 12 6

Zarząd Województwa Lubelskiego powierzył Piotrowi Krawcowi pełnienie obowiązków dyrektora Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.

Ślisko na drogach. Dachowanie i lądowanie w rowie

Ślisko na drogach. Dachowanie i lądowanie w rowie 0 3

Do trzech zdarzeń drogowych doszło w czwartek rano na terenie powiatu opolskiego.

Lublin. Zabójstwo przy ul. Narutowicza. Surowy wyrok dla nożownika [wideo, zdjęcia]
galeria
film

Lublin. Zabójstwo przy ul. Narutowicza. Surowy wyrok dla nożownika [wideo, zdjęcia] 6 6

Szesnaście lat więzienia. Taki wyrok usłyszał w czwartek recydywista, który śmiertelnie ugodził nożem młodego mężczyznę i ranił jego kolegę. Do bójki doszło w centrum Lublina.

Koszykarze rezerw TBV Startu nadrobili zaległości

Koszykarze rezerw TBV Startu nadrobili zaległości 2 0

TBV Start Lublin nie miał najmniejszych problemów z rozbiciem zawodników Akademii Koszykówki Legii Warszawa. Było to zaległe spotkanie 16 kolejki

Ciężko zniósł rozstanie? Ukradł byłej partnerce samochód

Ciężko zniósł rozstanie? Ukradł byłej partnerce samochód 17 0

Do zdarzenia doszło w ubiegły piątek na terenie posesji w gminie Niemce.

Zwycięzca Sundance w Centrum Kultury w Lublinie
25 stycznia 2019, 20:00

Zwycięzca Sundance w Centrum Kultury w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. W dniach 25-27 stycznia w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) będzie można premierowo oglądać zdobywcę głównej nagrody Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Sundance - Złe wychowanie Cameron Post.

Obiecali rewitalizację Zalewu Zemborzyckiego. Co dalej z planami Wód Polskich?

Obiecali rewitalizację Zalewu Zemborzyckiego. Co dalej z planami Wód Polskich? 13 17

Wciąż nie skończyło się formalne przejęcie Zalewu Zemborzyckiego przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Konkretnych planów rewitalizacji akwenu też jeszcze nie ma.

Potwierdzą cudzoziemcom znajomość naszego języka. PWSZ Chełm z nowymi uprawnieniami

Potwierdzą cudzoziemcom znajomość naszego języka. PWSZ Chełm z nowymi uprawnieniami 2 0

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa uzyskała nowe uprawnienie. Minister nauki i szkolnictwa wyższego 8 stycznia nadał jej prawo do organizowania państwowych egzaminów certyfikatowych z języka polskiego jako obcego na poziomie podstawowym.

Puławy: Są pieniądze na boisko, skatepark i plac zabaw

Puławy: Są pieniądze na boisko, skatepark i plac zabaw 14 17

W poniedziałek prezydent Paweł Maj oraz marszałek województwa Jarosław Stawiarski podpisali umowę, na mocy której miasto otrzyma ok. 11 mln zł na rewitalizację.

Były piłkarz Motoru zagra w... Kazachstanie!
film

Były piłkarz Motoru zagra w... Kazachstanie! 0 0

Były piłkarz Motoru Lublin Konrad Wrzesiński, który ostatnio występował w Zagłębiu Sosnowiec wyjedzie na wschód

Meditus – skuteczne wsparcie dla uzależnionych od alkoholu

Meditus – skuteczne wsparcie dla uzależnionych od alkoholu 0 0

Alkoholizm jest chorobą, która może dotknąć każdego, niezależnie od jej płci, wieku, statusu społecznego czy wykonywanego zawodu. To już nie jest domena lumpów i meneli. Zniknęły budki z piwem a alkoholizm, to problem ogólnospołeczny. Uzależnienie od napojów wysokoprocentowych, dotyczy dzisiaj, w dużej mierze, osób, zajmujących bardzo prestiżowe stanowiska oraz żyjących w dobrobycie.

Samsung Galaxy S9 czy Samsung Galaxy S9 Plus – jaka jest między nimi różnica?

Samsung Galaxy S9 czy Samsung Galaxy S9 Plus – jaka jest między nimi różnica? 0 0

Linia Galaxy to produkty Samsunga, które od kilku lat budzą największe emocje w branży elektronicznej. Obecnie na rynku mamy model S9 oraz jego większego brata, w postaci modelu S9 Plus. Czym różnią się te telefony? Co, poza rozmiarem, zyskujemy, decydując się na droższy model?

MOSiR wybrał ekipy, które przystosują stadion żużlowy do nowych wymogów

MOSiR wybrał ekipy, które przystosują stadion żużlowy do nowych wymogów 3 1

Zarządca stadionu przy Al. Zygmuntowskich wybrał firmy mające przygotować obiekt do wymogów żużlowej Ekstraligi.

Ile jest wilków i rysi w Roztoczańskim Parku Narodowym?
film

Ile jest wilków i rysi w Roztoczańskim Parku Narodowym? 0 6

Polskie parki narodowe są za małe, aby zapewnić miejsce do życia dużym drapieżnikom. Mogą jednak pełnić rolę spokojnych enklaw do rozrodu. Takim miejscem dla wilków jest Roztoczański Park Narodowy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.