Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

1 marca 2012 r.
17:25
Edytuj ten wpis

Rekordowa czarna lista: 135 szkół do likwidacji w woj. lubelskim

0 34 A A
19 lutego nauczyciele i rodzice przeszli ulicami Bychawy, demonstrując w ten sposób w obronie Zespoł
19 lutego nauczyciele i rodzice przeszli ulicami Bychawy, demonstrując w ten sposób w obronie Zespoł

Nasze samorządy chcą w tym roku zlikwidować co najmniej 135 szkół – ponad dwa razy więcej niż w 2011 r. Powody wszędzie te same – mniej uczniów i oszczędności.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Zobacz listę szkół do likwidacji i zmian (PDF

Decyzję o likwidacji szkół podejmują samorządy. Do końca lutego musiały poinformować rodziców i kuratorium. – Nasza opinia w przypadku likwidacji szkoły nie jest wiążąca – podkreśla Krzysztof Babisz, lubelski kurator oświaty.

W tym roku na liście jest aż 135 placówek do likwidacji, 21 do przekazania stowarzyszeniom i 37 do przekształcenia (stan na 29 lutego).

– Niektóre samorządy podejmowały uchwały w tej sprawie ostatniego dnia lutego i informacje mogą do nas dotrzeć pocztą za kilka dni – zaznacza kurator. Lista może być więc jeszcze dłuższa, choć już dziś jest rekordowa.

Rok temu taka sama lista sięgnęła 70 pozycji. Zmiany dotknęły ponad tysiąc uczniów i przeszło 200 nauczycieli. Część z nich straciła pracę. Mimo protestów związkowców, rodziców i apeli kuratora, żeby nie likwidować, a oddawać szkoły np. stowarzyszeniom.

W tym roku w samym Lublinie do zamknięcia jest 19 szkół (m.in. liceów profilowanych), w Białej Podlaskiej – 7, w Chełmie – 2 (Gimnazjum nr 3 i SP nr 10). Rodzice z Chełma mieli nadzieję, że podjęte przez radnych uchwały o zamiarze likwidacji uchyli wojewoda. Tak się nie stało.

Na dziś protest przeciwko likwidacji szkół zapowiada chełmski oddział ZNP. W manifestacji wezmą udział rodzice i nauczyciele z powiatu chełmskiego. Początek o godz. 14 na placu Niepodległości. – Postulujemy zdjęcie z barków samorządu odpowiedzialności za oświatę – mówią organizatorzy protestu. – Radni nie mogą wybierać miedzy drogą a szkołą. Działania zmierzające do likwidacji placówek są szkodliwe i antyspołeczne. Edukacja nie jest przywilejem, ale prawem.

Rodzice chełmskich uczniów protestowali w tym roku już kilka razy. Odpowiedź urzędników ciągle jest taka sama. – Nie stać nas na utrzymanie dotychczasowej sieci szkół. Wiem, że wszystkich nie sposób zadowolić, ale musimy wybrać mniejsze zło – mówiła na spotkaniach z rodzicami prezydent Agata Fisz.

– Sytuacja jest dramatyczna. Nie wiem, czy wszyscy zdają sobie sprawę, jak bardzo. To pożar w naszej edukacji – podkreśla Teresa Misiuk, szefowa oświatowej "Solidarności” w regionie. I wskazuje, że winna jest zmiana w systemie oświaty z 2008 r. – Przekazanie większych kompetencji samorządom. A samorządy patrzą na szkoły tylko przez pryzmat ekonomii – tłumaczy. – Jedynym rozsądnym wyjściem jest zmiana tego systemu.
Argumenty samorządów

• niż demograficzny, mniej uczniów
• oszczędności, gminy muszą utrzymywać szkoły
• uczniowie będą mieli zapewnioną edukację w innych placówkach
• to gminy decydują o kształcie oświaty na swoim terenie

Argumenty rodziców

• prowadzenie szkół to obowiązek samorządów
• odległość, po przeniesieniu do innych szkół uczniowie będą mieli dalej
• tradycja, niektóre zamykane szkoły działały przez lata
• nauczyciele stracą pracę

Komentarze 34

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 5 marca 2012 o 11:59
0
[quote name='Powołany...' timestamp='1330874098' post='605412']
Ależ dowartościowałeś wybrańców jaka radocha...
[/quote]
Uśmiech szczery, czy taki kuraka przed ścięciem
Avatar
konkretus / 5 marca 2012 o 11:52
0
[quote name='konkretus' timestamp='1330883858' post='605468']
Gratuluję ja też ich nie lubię.W tej kwestii z Panem się zgadzam.
[/quote]
Za wcześnie pochwaliłem-cofam-za inny wpis.
Avatar
kaka / 5 marca 2012 o 06:16
0
Proponuję zlikwidować wszystkie szkoły i uczelnie, ciemnotą łatwiej będzie manewrować !!!!
Avatar
konkretus / 4 marca 2012 o 18:57
0
[quote name='Chełmianin N' timestamp='1330775790' post='605120']
W socjalizmie szkoły budowano, w wolnej Polsce wiele szkół pozamykano. 
W socjalizmie kościołów wystarczało,a dziś jest ich za mało. 
Myślenie było socjalistyczne,a dziś jest kapitalistyczne. 
Nowe pokolenie nie wie co się dzieje i od propagandy głupieje.
[/quote]
Gratuluję ja też ich nie lubię.W tej kwestii z Panem się zgadzam.
Avatar
Mariolka / 4 marca 2012 o 18:04
0
Jakie bedą skutki takich zmian w szkolnictwie - czas pokaże. Powiedzenie - "bodajbyś cudze dzieci uczył" - niesie w sobie całą prawdę. Jeszcze będziecie tęsknić i za dobrą szkołą i za nauczycielem
Avatar
gOŚĆ / 4 marca 2012 o 17:12
0
[quote name='ortografia' timestamp='1330875324' post='605424']
I kto o tych rządach pisze sam ciemniak też.
[/quote]
On z dysortogrfią i jest ok.Sorry,za to co napiszę,ale tego nigdy nie tolerowałam jak nauczyciel robi błędy ortograficzne o innych już nie mówię.TO WSTYD ja nigdy nie chciałabym by taki uczył moje dzieci,a jest ich troszeczkę. Wypada powiedzieć:do szkoły wróć.
Avatar
ortografia / 4 marca 2012 o 16:35
0
[quote name='Komunista' timestamp='1330674268' post='604595']
Ciemnym niedouczonym narodem lepiej się żądzi.
[/quote]
I kto o tych rządach pisze sam ciemniak też.
Avatar
Powołany... / 4 marca 2012 o 16:14
0
[quote name='Gość' timestamp='1330873104' post='605404']
A ja wiem, że w grupie belfrów jest niemało delikwentów z przypadku. Ot tak w życiu wyszło.
I to ci ludzie ciągną grupę w dół.
Czasy się zmieniły, a karta nauczyciela pozostała i chroni tyłki tym, których w zawodzie nie powinno nigdy być!
Nie spotykasz takich na radach w szkole?

Szacunek dla prawdziwych nauczycieli bo i tacy się jeszcze zdarzają
[/quote]

Ależ dowartościowałeś wybrańców jaka radocha...
[quote name='Gość' timestamp='1330873104' post='605404']
A ja wiem, że w grupie belfrów jest niemało delikwentów z przypadku. Ot tak w życiu wyszło.
I to ci ludzie ciągną grupę w dół.
Czasy się zmieniły, a karta nauczyciela pozostała i chroni tyłki tym, których w zawodzie nie powinno nigdy być!
Nie spotykasz takich na radach w szkole?

Szacunek dla prawdziwych nauczycieli bo i tacy się jeszcze zdarzają
[/quote]

Ależ dowartościowałeś wybrańców jaka radocha... rozwiń
Avatar
Gość / 4 marca 2012 o 15:58
0
[quote name='Nauczyciel' timestamp='1330776810' post='605138']
Skoro tak twierdzisz, to trzeba było zostać nauczycielem. Miałbyś te same przywileje i zapewne byłbyś takim próżniakiem, bo chyba w Twojej naturze jest to próżniactwo. Poprawę świata rozpocznij od siebie człowieku, zanim zaczniesz oceniać innych.
[/quote]
A ja wiem, że w grupie belfrów jest niemało delikwentów z przypadku. Ot tak w życiu wyszło.
I to ci ludzie ciągną grupę w dół.
Czasy się zmieniły, a karta nauczyciela pozostała i chroni tyłki tym, których w zawodzie nie powinno nigdy być!
Nie spotykasz takich na radach w szkole?

Szacunek dla prawdziwych nauczycieli bo i tacy się jeszcze zdarzają
[quote name='Nauczyciel' timestamp='1330776810' post='605138']
Skoro tak twierdzisz, to trzeba było zostać nauczycielem. Miałbyś te same przywileje i zapewne byłbyś takim próżniakiem, bo chyba w Twojej naturze jest to próżniactwo. Poprawę świata rozpocznij od siebie człowieku, zanim zaczniesz oceniać innych.
[/quote]
A ja wiem, że w grupie belfrów jest niemało delikwentów z przypadku. Ot tak w życiu wyszło.
I to ci ludzie ciągną grupę w dół.
Czasy się zmieniły, a karta nauczyciela pozost... rozwiń
Avatar
Gość / 4 marca 2012 o 14:40
0
[quote name='kofik' timestamp='1330867938' post='605384']
Utrzymywać szkołę bo nauczyciele stracą pracę, co za argument, jest niż demograficzny i trzeba dostosować liczbę szkół do liczby uczniów, oczywiście zamykać trzeba z głową, bo za kilka lat trend może się odwrócić.
[/quote]
W życiu się nie odwróci. Dzieci będzie coraz mniej.
Avatar
Gość / 5 marca 2012 o 11:59
0
[quote name='Powołany...' timestamp='1330874098' post='605412']
Ależ dowartościowałeś wybrańców jaka radocha...
[/quote]
Uśmiech szczery, czy taki kuraka przed ścięciem
Avatar
konkretus / 5 marca 2012 o 11:52
0
[quote name='konkretus' timestamp='1330883858' post='605468']
Gratuluję ja też ich nie lubię.W tej kwestii z Panem się zgadzam.
[/quote]
Za wcześnie pochwaliłem-cofam-za inny wpis.
Avatar
kaka / 5 marca 2012 o 06:16
0
Proponuję zlikwidować wszystkie szkoły i uczelnie, ciemnotą łatwiej będzie manewrować !!!!
Avatar
konkretus / 4 marca 2012 o 18:57
0
[quote name='Chełmianin N' timestamp='1330775790' post='605120']
W socjalizmie szkoły budowano, w wolnej Polsce wiele szkół pozamykano. 
W socjalizmie kościołów wystarczało,a dziś jest ich za mało. 
Myślenie było socjalistyczne,a dziś jest kapitalistyczne. 
Nowe pokolenie nie wie co się dzieje i od propagandy głupieje.
[/quote]
Gratuluję ja też ich nie lubię.W tej kwestii z Panem się zgadzam.
Avatar
Mariolka / 4 marca 2012 o 18:04
0
Jakie bedą skutki takich zmian w szkolnictwie - czas pokaże. Powiedzenie - "bodajbyś cudze dzieci uczył" - niesie w sobie całą prawdę. Jeszcze będziecie tęsknić i za dobrą szkołą i za nauczycielem
Avatar
gOŚĆ / 4 marca 2012 o 17:12
0
[quote name='ortografia' timestamp='1330875324' post='605424']
I kto o tych rządach pisze sam ciemniak też.
[/quote]
On z dysortogrfią i jest ok.Sorry,za to co napiszę,ale tego nigdy nie tolerowałam jak nauczyciel robi błędy ortograficzne o innych już nie mówię.TO WSTYD ja nigdy nie chciałabym by taki uczył moje dzieci,a jest ich troszeczkę. Wypada powiedzieć:do szkoły wróć.
Avatar
ortografia / 4 marca 2012 o 16:35
0
[quote name='Komunista' timestamp='1330674268' post='604595']
Ciemnym niedouczonym narodem lepiej się żądzi.
[/quote]
I kto o tych rządach pisze sam ciemniak też.
Avatar
Powołany... / 4 marca 2012 o 16:14
0
[quote name='Gość' timestamp='1330873104' post='605404']
A ja wiem, że w grupie belfrów jest niemało delikwentów z przypadku. Ot tak w życiu wyszło.
I to ci ludzie ciągną grupę w dół.
Czasy się zmieniły, a karta nauczyciela pozostała i chroni tyłki tym, których w zawodzie nie powinno nigdy być!
Nie spotykasz takich na radach w szkole?

Szacunek dla prawdziwych nauczycieli bo i tacy się jeszcze zdarzają
[/quote]

Ależ dowartościowałeś wybrańców jaka radocha...
[quote name='Gość' timestamp='1330873104' post='605404']
A ja wiem, że w grupie belfrów jest niemało delikwentów z przypadku. Ot tak w życiu wyszło.
I to ci ludzie ciągną grupę w dół.
Czasy się zmieniły, a karta nauczyciela pozostała i chroni tyłki tym, których w zawodzie nie powinno nigdy być!
Nie spotykasz takich na radach w szkole?

Szacunek dla prawdziwych nauczycieli bo i tacy się jeszcze zdarzają
[/quote]

Ależ dowartościowałeś wybrańców jaka radocha... rozwiń
Avatar
Gość / 4 marca 2012 o 15:58
0
[quote name='Nauczyciel' timestamp='1330776810' post='605138']
Skoro tak twierdzisz, to trzeba było zostać nauczycielem. Miałbyś te same przywileje i zapewne byłbyś takim próżniakiem, bo chyba w Twojej naturze jest to próżniactwo. Poprawę świata rozpocznij od siebie człowieku, zanim zaczniesz oceniać innych.
[/quote]
A ja wiem, że w grupie belfrów jest niemało delikwentów z przypadku. Ot tak w życiu wyszło.
I to ci ludzie ciągną grupę w dół.
Czasy się zmieniły, a karta nauczyciela pozostała i chroni tyłki tym, których w zawodzie nie powinno nigdy być!
Nie spotykasz takich na radach w szkole?

Szacunek dla prawdziwych nauczycieli bo i tacy się jeszcze zdarzają
[quote name='Nauczyciel' timestamp='1330776810' post='605138']
Skoro tak twierdzisz, to trzeba było zostać nauczycielem. Miałbyś te same przywileje i zapewne byłbyś takim próżniakiem, bo chyba w Twojej naturze jest to próżniactwo. Poprawę świata rozpocznij od siebie człowieku, zanim zaczniesz oceniać innych.
[/quote]
A ja wiem, że w grupie belfrów jest niemało delikwentów z przypadku. Ot tak w życiu wyszło.
I to ci ludzie ciągną grupę w dół.
Czasy się zmieniły, a karta nauczyciela pozost... rozwiń
Avatar
Gość / 4 marca 2012 o 14:40
0
[quote name='kofik' timestamp='1330867938' post='605384']
Utrzymywać szkołę bo nauczyciele stracą pracę, co za argument, jest niż demograficzny i trzeba dostosować liczbę szkół do liczby uczniów, oczywiście zamykać trzeba z głową, bo za kilka lat trend może się odwrócić.
[/quote]
W życiu się nie odwróci. Dzieci będzie coraz mniej.
Zobacz wszystkie komentarze 34

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wraca Puławskie Kino Samochodowe
27 lipca 2018, 0:00

Wraca Puławskie Kino Samochodowe 7 0

Co Gdzie Kiedy. Gratka dla miłośników kina w Puławach. W dniach 27-29 lipca odbędzie się kolejna już edycja Puławskiego Kina Samochodowego, nawiązującego do amerykańskiej tradycji seansów.

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia
galeria

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia 0 0

Małgorzata Hołub-Kowalik i Karol Zalewski złotymi medalistami w biegu na 400 metrów. To dość spora niespodzianka bo za faworytów w obu przypadkach uchodzili inni uczestnicy finału

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia]
galeria
film

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia] 81 14

W Lublinie trwa koncert Siła Kobiet. Na scenie występują: Paulina Przybysz, Monika Brodka, Katarzyna Nosowska i Kayah. Na plac Zamkowy przyszły tłumy

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje
kraj
film

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje 5 2

Radomyśl (woj. wielkopolskie). Na trasie Wschowa-Radomyśl samochód osobowy uderzył w dwie nastolatki jadące na rowerach. Młodsza z dziewcząt, 13-latka, zginęła na miejscu. Jej rok starsza koleżanka została przewieziona do szpitala. Przyczyny wypadku bada prokuratura.

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek
2 sierpnia 2018, 17:00

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek 2 0

Co Gdzie Kiedy. Popularny spektakl Centrum Kultury - Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek będzie można zobaczyć bezpłatnie w ramach wakacyjnego projektu Lato na Placu Litewskim. Pokaz odbędzie się dwukrotnie - w czwartek, 2 sierpnia i piątek, 3 sierpnia o godz. 17 przy pomniku Unii Lubelskiej.

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić?
galeria

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić? 24 2

Żeby obejrzeć wszystkie występy, najlepiej zacząć w czwartek. Dlatego już dziś przedstawiamy program festiwalu, choć najwięcej spektakli będzie dopiero za tydzień. Jak zwykle warto zarezerwować dużo czasu, dobrze zaplanować dzień i zatroszczyć się o wygodne obuwie

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle!
film

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle! 0 0

Podczas inauguracyjnego konkursu Letniego Grand Prix 2018 na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle reprezentacja Polski zajęła pierwsze miejsce osiągając rekordową przewagę 71,3 punktu nad drugimi w klasyfikacji Niemcami. Trzecie miejsce przypadło Norwegom

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty 15 3

Przebudowany po drugim spadku z rzędu zespół z Łęcznej w pierwszym meczu nowego sezonu wywalczył punkt w Wejherowie chociaż po niespełna pół godzinie gry przegrywał 0:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2 4 0

Po sparingu Stali z Tomasovią zdecydowanie lepsze humory panują w obozie czwartoligowca. Drużyna Pawła Babiarza ograła beniaminka III ligi 4:2

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów 2 2

Zawodnik Agrosu Zamość w piątek został mistrzem Polski w biegu na 100 metrów, a w sobotę zapewnił sobie awans do finałowego biegu na dwa razy dłuższym dystansie.

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę?

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę? 0 4

Pierwszy wyjazd do pracy za granicą może wiązać się z dużym stresem. Podpowiadamy, jak się do niego przygotować, by uniknąć niepotrzebnych nerwów.

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0 0 4

Piłkarze Rafała Borysiuka ostro postrzelali przy okazji sobotniego meczu kontrolnego z Włodawianką. Zawody zakończyły się zwycięstwem trzecioligowca 7:0. Rywale pod okiem Marka Droba ćwiczą jednak dopiero od tygodnia i tak naprawdę budują nową drużynę

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia
28 lipca 2018, 0:00

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia 1 0

Co Gdzie Kiedy. 28 lipca odbędzie się pierwsza w historii letnia edycja Botanicznej Piątki na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!