Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

13 kwietnia 2017 r.
20:50

Rosną płace, spada bezrobocie. Poprawia się sytuacja gospodarcza w Lubelskiem

Autor: Zdjęcie autora jsz
0 30 A A

Poprawia się sytuacja gospodarcza w regionie – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Przeciętne wynagrodzenie rośnie (3771 zł), a jednocześnie stopniowo spada bezrobocie (10,6 proc.). Wśród przedsiębiorców nie brakuje jednak osób, które widzą sytuację w mniej różowych barwach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Najnowsze dane statystyczne o regionalnej gospodarce pochodzą z lutego. Okazuje się, że w porównaniu z ubiegłym rokiem zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o ponad 5 proc. Sytuacja poprawiła się przede wszystkim w takich branżach jak: zakwaterowanie i gastronomia, działalność naukowa i administracja.

W lutym stopa bezrobocia w Lubelskiem wynosiła 10,6 proc i była o 1,5 proc. niższa niż rok wcześniej. Na tle kraju nadal wypadamy słabo. Pod względem bezrobocia zajmujemy 11 miejsce wśród wszystkich województw.

– Geografia bezrobocia nie zmienia się. Im bliżej wschodniej granicy, tym trudniej o pracę – wyjaśnia Andrzej Matacz, zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Lublinie. – Cieszyć może jednak, że nawet w powiatach o wysokiej stopie bezrobocia sytuacja powoli się poprawia.

Najtrudniej o pracę jest w powiatach: włodawskim, hrubieszowskim i chełmskim. Bezrobocie wynosi tam od 16 do blisko 20 proc. Na przeciwnym krańcu skali znalazły się powiaty biłgorajski i łukowski oraz Lublin. Stopa bezrobocia wynosi w nich około 7 procent. Pod koniec lutego w urzędach pracy w naszym regionie zarejestrowanych było ponad 99 tys. osób. To aż o 12 proc. mniej niż przed rokiem. Średnia pensja w województwie wzrosła w ciągu roku o 4 proc. i wynosi obecnie 3771 zł brutto.

Poprawiły się również inne wskaźniki, świadczące sytuacji gospodarki. Produkcja przemysłowa wzrosła o 1,6 proc., a budowlano-montażowa o prawie 4 proc. Liczba oddanych do użytku mieszkań wzrosła o ponad połowę.

Martwić mogą jednak oceny koniunktury gospodarczej. Większość ankietowanych handlowców spodziewa się pogorszenia sytuacji na rynku. Wyjątkiem są tylko hurtownicy. Pesymistyczne prognozy co do sytuacji na rynku dominują również w branży budowlanej i gastronomicznej. Dobre nastroje dominują natomiast wśród informatyków, w branży transportowej i przetwórczej.

Komentarze 30

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 23 maja 2017 o 20:49
0
Spada bezrobocie w Lubelskim moze i tak ale.nie w Lublinie.Pełno ludzi po studiach bez pracy .Student prace ma bo skladek pracodawca nie placi za.grosze lub umowe zlecenie na piwerwszym miejscu.studenci poszukiwania a po studiach juz tej pracy nie ma chodz.ma.skonczone.Dobre nie.W urzedzie pracy odpowiedz brzmi niestety nie mamy nic moze drugim razem albo bylo albo bedzie cos niedlugo i tak tyle.lat sie jest bezrobotnym.zarejestrowanym i takich pelno.widac w ich dokumentach po ile lat pracy nie znajduja dla.bezrobotnych.i po co urzad na zasilki jedno dwa okienka i tyle a.nie tyle ludzi zatrudnionych by mase.bezrobotnych odganiac na nastepne wizyty.
Spada bezrobocie w Lubelskim moze i tak ale.nie w Lublinie.Pełno ludzi po studiach bez pracy .Student prace ma bo skladek pracodawca nie placi za.grosze lub umowe zlecenie na piwerwszym miejscu.studenci poszukiwania a po studiach juz tej pracy nie ma chodz.ma.skonczone.Dobre nie.W urzedzie pracy odpowiedz brzmi niestety nie mamy nic moze drugim razem albo bylo albo bedzie cos niedlugo i tak tyle.lat sie jest bezrobotnym.zarejestrowanym i takich pelno.widac w ich dokumentach po ile lat pracy nie znajduja dla.bezrobotnych.i po co urzad na za... rozwiń
Avatar
były optymista / 18 kwietnia 2017 o 00:07
0
Chcę odbyć praktykę/staż i odświeżyć praktyczną wiedzę z rachunkowości-wykształcenie, doświadczenie zawodowe sprzed lat mam całkiem niezłe. Pewnie wkrótce pojawi się huk ofert. Albo i nie. Napiszę, jak ktokolwiek się odezwie
Avatar
poszukujący pracy / 17 kwietnia 2017 o 23:45
0
Mam 52 lata i zerowe szanse nawet na najlichszą pracę. Wystarczy wejść na portal UP i zobaczyć ilość ofert. O przywiązaniu bezrobotnego do jednego UP i odmowie informacji telefoniczej o dostępnych ofertach pracy nawet nie wspomnę... Tak to działa i żadna statystyka tego nie zapaćka. Kiedyś dałem się zwieść na studia podyplomowe z dofinasowaniem ue. Ukończyłem je, mam uprawnienia, a tzw państwo zmieniło prawo tak, że moje uprawnienia są dziś zbędne. Stracony rok, pieniądze i nadzieja na pracę.
Avatar
Gość / 17 kwietnia 2017 o 21:37
0
Po 15 latach pracy ( wykształcenie wyższe) daleko mi do średniego wynagrodzenie PIT roczny za 2016 34 tys.
Avatar
Gość / 14 kwietnia 2017 o 16:55
0
To skąd te kolejki w urzędzie pracy ??
Avatar
Gość / 14 kwietnia 2017 o 14:30
0
pielegniarka 3 tys brutto przy ratowaniu zycia w stresie przy plynach ustrojowych i roznych bakteriach co pacjenci przynosza. wychodzi jakies 2 tys na reke . jezeli pracuje w swieta i godzinach nocnych ma oczywiscie zgodnie z prawem pracy placone troszke wiecej niewiele wiecej ale wiecej o jakies 300 . wiec o jakim dobrobycie my tu mowimi? komu jest tak lepiej? niech ludzie pisza komu tak sie poprawilo niby.
Avatar
Herr Tusk / 14 kwietnia 2017 o 14:15
0
Wszystko przez tych Misiewiczów... PO i PSL muszą jak najszybciej powrócić do władzy, "żeby było, tak jak było". Kon-sty-tucja! Kon-sty-tucja!
Avatar
Gość / 14 kwietnia 2017 o 12:26
0
Jeżeli płace podatki to mam prawo do pobierania 500+. Pracuje uczciwie , nikomu nie zabieram, zostają pobierane podatki z mojej wypłaty , więc mam prawo wziąć to co się należy.
Avatar
wariat / 14 kwietnia 2017 o 12:02
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Narzekają tylko ci którym sie nie powiodło w życiu, nie mający zapału do pracy, wieczni malkontenci, bez pomysłu na życie .....
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
-------------------------------------- no kuźwa 59 latkowie lub 64 latkowie mający zapał do pracy lub pomysł na zycie, czy ci jebnęło na mózg, oni mają pomysł jak sobie zorganizować miejsce na ul. cmentarnej
rozwiń
Avatar
Gość / 14 kwietnia 2017 o 09:56
0
Narzekają tylko ci którym sie nie powiodło w życiu, nie mający zapału do pracy, wieczni malkontenci, bez pomysłu na życie .....
Avatar
Gość / 23 maja 2017 o 20:49
0
Spada bezrobocie w Lubelskim moze i tak ale.nie w Lublinie.Pełno ludzi po studiach bez pracy .Student prace ma bo skladek pracodawca nie placi za.grosze lub umowe zlecenie na piwerwszym miejscu.studenci poszukiwania a po studiach juz tej pracy nie ma chodz.ma.skonczone.Dobre nie.W urzedzie pracy odpowiedz brzmi niestety nie mamy nic moze drugim razem albo bylo albo bedzie cos niedlugo i tak tyle.lat sie jest bezrobotnym.zarejestrowanym i takich pelno.widac w ich dokumentach po ile lat pracy nie znajduja dla.bezrobotnych.i po co urzad na zasilki jedno dwa okienka i tyle a.nie tyle ludzi zatrudnionych by mase.bezrobotnych odganiac na nastepne wizyty.
Spada bezrobocie w Lubelskim moze i tak ale.nie w Lublinie.Pełno ludzi po studiach bez pracy .Student prace ma bo skladek pracodawca nie placi za.grosze lub umowe zlecenie na piwerwszym miejscu.studenci poszukiwania a po studiach juz tej pracy nie ma chodz.ma.skonczone.Dobre nie.W urzedzie pracy odpowiedz brzmi niestety nie mamy nic moze drugim razem albo bylo albo bedzie cos niedlugo i tak tyle.lat sie jest bezrobotnym.zarejestrowanym i takich pelno.widac w ich dokumentach po ile lat pracy nie znajduja dla.bezrobotnych.i po co urzad na za... rozwiń
Avatar
były optymista / 18 kwietnia 2017 o 00:07
0
Chcę odbyć praktykę/staż i odświeżyć praktyczną wiedzę z rachunkowości-wykształcenie, doświadczenie zawodowe sprzed lat mam całkiem niezłe. Pewnie wkrótce pojawi się huk ofert. Albo i nie. Napiszę, jak ktokolwiek się odezwie
Avatar
poszukujący pracy / 17 kwietnia 2017 o 23:45
0
Mam 52 lata i zerowe szanse nawet na najlichszą pracę. Wystarczy wejść na portal UP i zobaczyć ilość ofert. O przywiązaniu bezrobotnego do jednego UP i odmowie informacji telefoniczej o dostępnych ofertach pracy nawet nie wspomnę... Tak to działa i żadna statystyka tego nie zapaćka. Kiedyś dałem się zwieść na studia podyplomowe z dofinasowaniem ue. Ukończyłem je, mam uprawnienia, a tzw państwo zmieniło prawo tak, że moje uprawnienia są dziś zbędne. Stracony rok, pieniądze i nadzieja na pracę.
Avatar
Gość / 17 kwietnia 2017 o 21:37
0
Po 15 latach pracy ( wykształcenie wyższe) daleko mi do średniego wynagrodzenie PIT roczny za 2016 34 tys.
Avatar
Gość / 14 kwietnia 2017 o 16:55
0
To skąd te kolejki w urzędzie pracy ??
Avatar
Gość / 14 kwietnia 2017 o 14:30
0
pielegniarka 3 tys brutto przy ratowaniu zycia w stresie przy plynach ustrojowych i roznych bakteriach co pacjenci przynosza. wychodzi jakies 2 tys na reke . jezeli pracuje w swieta i godzinach nocnych ma oczywiscie zgodnie z prawem pracy placone troszke wiecej niewiele wiecej ale wiecej o jakies 300 . wiec o jakim dobrobycie my tu mowimi? komu jest tak lepiej? niech ludzie pisza komu tak sie poprawilo niby.
Avatar
Herr Tusk / 14 kwietnia 2017 o 14:15
0
Wszystko przez tych Misiewiczów... PO i PSL muszą jak najszybciej powrócić do władzy, "żeby było, tak jak było". Kon-sty-tucja! Kon-sty-tucja!
Avatar
Gość / 14 kwietnia 2017 o 12:26
0
Jeżeli płace podatki to mam prawo do pobierania 500+. Pracuje uczciwie , nikomu nie zabieram, zostają pobierane podatki z mojej wypłaty , więc mam prawo wziąć to co się należy.
Avatar
wariat / 14 kwietnia 2017 o 12:02
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Narzekają tylko ci którym sie nie powiodło w życiu, nie mający zapału do pracy, wieczni malkontenci, bez pomysłu na życie .....
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
-------------------------------------- no kuźwa 59 latkowie lub 64 latkowie mający zapał do pracy lub pomysł na zycie, czy ci jebnęło na mózg, oni mają pomysł jak sobie zorganizować miejsce na ul. cmentarnej
rozwiń
Avatar
Gość / 14 kwietnia 2017 o 09:56
0
Narzekają tylko ci którym sie nie powiodło w życiu, nie mający zapału do pracy, wieczni malkontenci, bez pomysłu na życie .....
Zobacz wszystkie komentarze 30

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia]
galeria

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia] 0 0

W piątek można było premierowo zobaczyć nowe widowisko „Anioły lubelskie” w fontannie na pl. Litewskim.

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter 1 1

Rozmowa Z Rafałem Wójcikiem, trenerem Górnika Łęczna

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki?

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki? 4 5

Drogi są jak tętnice: dziurawe i pozapychane szybko prowadzą do zawału. Czy grozi nam wizyta u auto-kardiologa? Chyba nie, bo w naszym regionie inwestycje są realizowane na każdej kategorii dróg: od krajowych do gminnych. Wciąż jednak daleko nam do Śląska czy Wielkopolski, gdzie infrastruktura drogowa jest już na poziomie europejskim.

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia
galeria

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia 6 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Dominik Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 6

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 10 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 0 14

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 5

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 22 8

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe
22 lipca 2018, 9:45

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe 5 0

Autobusy – Jelcz 120M i Jelcz M11 przyjadą w niedzielę z Lublina do Kraśnika. Podczas przejazdów będzie można posłuchać o historii komunikacji w Kraśniku i ważnych dla niej miejscach. O tym wszystkim będzie opowiadać Maksym Bratko, autor książki „Historia Komunikacji Publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim”, której premierę zaplanowano na niedzielę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!