Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

30 czerwca 2018 r.
10:28

Opracowali lampę do doświetlania upraw szklarniowych. Chcą budować szklarnię doświadczalną

22 5 A A

Zmiana siedziby i zatrudnienie nowych pracowników to plany na najbliższe tygodnie Plantalux

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Plantalux to rodzinny biznes braci Jakuba i Rafała Lachowskich, wspieranych przez ojca Jacka. Bracia opracowali lampę LED służącą do doświetlania upraw szklarniowych. Urządzenie może być stosowane głównie przy uprawach pomidorów, ogórków, sałaty, ziół, a także kwiatów. Prace nad wynalazkiem rozpoczęli trzy lata temu.

– Już wcześniej mieliśmy pewne doświadczenie z oświetleniem LED. Dzięki zdobytym kontaktom, od jednego z czołowych producentów, otrzymaliśmy prototyp diod LED do doświetlania roślin – opowiada Rafał Lachowski. – Bazując na naszej wiedzy, zbudowaliśmy lampę, którą następnie wysłaliśmy na testy. Ich wynik był na tyle dobry, że postanowiliśmy skupić się na rozwijaniu tego produktu.

– Teraz sami projektujemy diody, a naszym produktem są kompletne lampy LED do doświetlania upraw szklarniowych. Ich uzupełnieniem jest autorski system składający się z aplikacji oraz szeregu czujników – dodaje Jakub Lachowski. – Tak więc naszym produktem nie jest samo oświetlenie, ale cały system składający się z lamp LED, aplikacji i czujników pozwalający stworzyć kontrolowane środowisko, w którym łatwiej i taniej uprawiać warzywa, zioła czy kwiaty.

To nie prędkość światła

Lachowscy przyznają, że w branży, jaką się zajmują, potrzebny jest czas. Nie można wszystkiego wymyślić i od razu zacząć sprzedawać.

– W naszym przypadku trwało to tak długo, ponieważ mamy do czynienia z roślinami i w zależności od gatunku, potrzebują one trochę czasu, żeby dać plon. Aby wprowadzić zmiany musieliśmy więc czekać nawet kilka miesięcy – opowiada pan Rafał. – Kiedy już wiedzieliśmy, że chcemy rozwijać nasz pomysł, zgłosiliśmy się do projektu Platformy Startowe w Polsce Wschodniej.

Jak podkreślają właściciele firmy, mieli szczęście, że inkubacja była prowadzona przez Lubelski Park Naukowo-Technologiczny.

– Nie mieliśmy daleko – śmieje się pan Rafał. – Zwieńczeniem tego było otrzymanie dotacji z programu na Rozwój Startupów w Polsce Wschodniej. W zakładaniu naszego pomysłu na pewno niezwykle istotna była determinacja i wiara w to, co się robi. Przy ograniczonym budżecie konieczne jest niestety poświęcenie całego dostępnego czasu, co często wiąże się z brakiem życia prywatnego.

Szybko przychodzą jednak także efekty. Kilka tygodni temu Plantalux podpisał umowę z funduszem inwestycyjnym AgriTech Hub, który wspiera innowacje w rolnictwie. Dzięki pozyskaniu dodatkowych pieniędzy będzie można m.in. doposażyć laboratorium, prowadzić kolejne projekty badawczo-rozwojowe oraz rozpocząć działania na rynkach w innych krajach.

– Jesteśmy w trakcie przeprowadzki – opowiada pan Jakub. – W starym miejscu zrobiło się trochę za ciasno. Przenosimy się do Konopnicy, gdzie będziemy wynajmować cały budynek. Dzięki temu w jednym miejscu zmieścimy biuro, produkcję, magazyn, laboratorium oraz ciemnię. To ostatnie pomieszczenie będzie przeznaczone do badania wzrostu roślin bez dostępu światła słonecznego. Planujemy również postawienie szklarni doświadczalnej, gdzie będziemy prowadzili testy i badania. W najbliższym czasie planujemy zatrudnić kilka osób.

Globalna wioska

Pytani o to, czy bycie firmą z Lubelszczyzny ułatwia, czy utrudnia działalność spółce z międzynarodowymi aspiracjami przyznają, że w dobie globalizacji lokalizacja nie ma większego znaczenia.

– Spotykaliśmy się w Lublinie z przedsiębiorcami z różnych krajów, m.in. Litwy, Holandii i Iranu i nigdy dla żadnego z nich nie było to problemem – przyznaje pan Jakub. – Ale są też dobre strony. Lubelszczyzna to region o wyraźnym rolniczym charakterze, co jest nieodzownie związane z naszą branżą. Nieopodal Lublina znajdują się szklarnie, a to właśnie do nich skierowane są nasze rozwiązania. Bliskość rynków wschodnich, przez wielu niedocenianych i omijanych, to kolejna zaleta.

– Dużo dobrego możemy powiedzieć też o pomocy ze strony zespołu Biznes Lubelskie, który organizuje sporo wydarzeń, np. seminaria z zagranicznymi przedsiębiorcami – dodaje pan Rafał. – Niedawno zostaliśmy zaproszeni na jedno z nich, gdzie pozyskaliśmy wiele cennych kontaktów z Holandii. A dla naszej branży wejście akurat na ten rynek jest bardzo istotne.

Pozostałe informacje

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja
DO ŚLUBU Z DZIENNIKIEM
film

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja

W dzisiejszym odcinku zapytaliśmy wedding plannerki o trendy w nadchodzącym sezonie ślubnym 2025. Jakie dekoracje najlepiej pasują do Pary Młodej? Czym kierować się przy ich wyborze? Sprawdźcie sami!

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Agencja Mienia Wojskowego zaprasza na przedświąteczne zakupy. Można zaopatrzyć się w zimowe kalesony i inne „pakiety przetrwania”.

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

42-latek samowolnie opuścił szpital w Lublinie. Teraz poszukuje go policja.

zdjęcie ilustracyjne

Trudny piątek na drogach. Rolnicy zorganizują protesty na dwóch mostach

To będzie trudny piątek na drogach w Lubelskiem. W dwóch miejscach rolnicy organizują protesty.

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Świetna postawa koszykarzy Startu Lublin podczas meczu z mistrzami Polski - Treflem Sopot doceniona. Courtney Ramey został wybrany MVP 9. kolejki.

Zespół Bayer Full ma wystąpić na Sylwestrze w Chełmie

Telewizja Republika robi Sylwestra w Lubelskiem. Będą gwiazdy disco-polo

W tym roku imprezy sylwestrowe Polsatu czy TVP będą miały konkurencję. Telewizja Republika wkracza do gry i planuje huczne świętowanie w Chełmie.

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Wprawdzie w powiecie chełmskim nie stwierdzono żadnego przypadku wścieklizny, ale powiatowy lekarz weterynarii zdecydował o obowiązkowym szczepieniu kotów. Za niedostosowanie się do poleceń, grozi mandat.

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Komenda Stołeczna Policji wystąpiła do Prokuratury Krajowej z wnioskiem o wydanie listu gończego wobec byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego - poinformował w czwartek rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm pokonał PZL Leonardo Avię Świdnik 3:0.

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

W dzisiejszych czasach rosnące koszty energii i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że firmy coraz częściej poszukują rozwiązań, które nie tylko poprawią komfort pracy, ale też pozwolą na oszczędności finansowe. Jednym z takich rozwiązań jest folia przeciwsłoneczna na okna.

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

KUL będzie współpracować ze szpitalem w Radzyniu Podlaskim. Studenci medycyny będą odbywać praktyki w placówce. A docelowo znajdą tam pracę.

Wojciech Stefański to jeden z kandydatów na nowego trenera Lewartu Lubartów

Kto nowym trenerem Lewartu Lubartów?

We wtorek trzecioligowiec z Lubartowa poinformował o rozstaniu z trenerem Radosławem Muszyńskim, który prowadził zespół od 27 września. Pod jego wodzą beniaminek wywalczył jednak tylko trzy punkty i działacze zdecydowali się dokonać kolejnej roszady na ławce. Kto może zastąpić popularnego „Muchę”?

Chełm nie zwalnia tempa i zapowiada kolejną sportową inwestycję. Prace mają zakończyć się w 2027 roku.

Miasto inwestuje w zapasy. Chce przyciągnąć kolejnych mistrzów

To kolejna inicjatywa chełmskiego samorządu w rozwój sportu, tym razem w zapasy. Ośrodek treningowy Cement- Gryf Chełm zyska nowy wygląd i stanie się Wschodnim Centrum Zapasów za prawie 20 mln zł. Prace mają zacząć się już w przyszłym roku.

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Google, jedna z ulubionych wyszukiwarek internautów podsumowała rok. Z raportu wynika, że Polacy szukali najczęściej informacji związanych ze sportem i polityką.

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Pierwsze wykopy już widać. Za nieco ponad dwa lata w tym miejscu stanie nowa siedziba starostwa powiatu bialskiego.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium