Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

17 stycznia 2013 r.
16:47
Edytuj ten wpis

Spiczyn zbroi drużynę rycerską

Autor: Zdjęcie autora p.p
0 13 A A
 (sxc.hu)
(sxc.hu)

Suknia królowej Marysieńki i księżniczki Teofanii, szaty Jana III Sobieskiego, 5 szabli, po 10 berdyszy, muszkietów, bandolier – gmina Spiczyn zbroi się. Ale pokojowo, bo chodzi o wyposażenie drużyny rycerskiej, przybocznych Jana III Sobieskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– W ramach programu "Szlak Jana III Sobieskiego parasolowym produktem rozwoju regionalnego Polski Wschodniej” mamy wyposażyć drużynę rycerzy. Oczywiście nie chodzi o walkę, ale o udział w cyklu imprez plenerowo-historycznych promujących 6 gmin z trzech województw uczestniczących w tym programie – mówi wójt gminy Spiczyn.

Spiczyn, jako lokalny lider programu, już rozpisał przetarg na wyposażenie drużyny rycerskiej. – Drużyna zaprezentuje się w dwóch widowiskach plenerowych w naszym województwie. Pierwsze z nich planujemy na 4 i 5 maja podczas corocznej Majówki Zawieprzyckiej, druga odbędzie się w podlubelskiej Wólce 26 maja – dodaje wójt Krzysiak. Na potrzeby obu widowisk zastał napisany specjalny scenariusz pod tytułem "Wokół wiktorii wiedeńskiej, widowisko historyczne w trzech aktach”.

Program jest finansowany przez Państwową Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Potrwa do maja 2014 roku. Jego budżet to prawie 1,8 miliona złotych. – Najważniejszym celem programu jest podniesienie jakości życia mieszkańców naszych gmin oraz rozwój społeczny i gospodarczy, w szczególności poprzez turystykę. Ważny jest również wymiar edukacyjny – dodaje wójt Krzysiak.

W przedsięwzięciu uczestniczy sześć gmin leżących na terenie trzech różnych województw, w lubelskim gmina Spiczyn i Wólka, podkarpackim gmina Cieszanów i Horyniec Zdrój oraz świętokrzyskim Chęciny i Zagnańsk.

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
folkatka / 21 stycznia 2013 o 22:55
0
Ja nie jestem rzemieślnikiem, nie szyję historycznych ciuchow, toteż w przetargu nie wystartuję.
Pisałam tylko z pozycji osoby, która działa w ruchu rekonstrukcji historycznej od 16 lat, i którą drażni bylejakość i tandeta, w dalszym ciagu obecna wsród polskich ekip. Drażnia mnie sztuczne ciuchy, byle jak uszyte, współczesne wojskowe hełmy z doczepiona kolcza plecionką. Niestety, doświadczenie uczy, ze ekipy, tworzone przez jednostki samorzadu terytorialnego, reprezentują zazwyczaj marny poziom.
Bo fajnie jest mieć "druzynę rycerską". Ale niestety, dobrej jakosci, historyczne ciuchy kosztują. Dobrej jakosci wyposazenie również. A gmina nie ma kasy. I w rezultacie szyje się stroje z tanich, sztucznych materiałów, zamawia sie byle jakie wyposażenie, i w ten sposób powstaje ekipa, która bardziej pasuje do LARPu fantasy niz do zabawy w zywa historię. I w rezultacie taka ekipa nigdzie nie jeździ, bo na żadna porządniejszą impreze nikt jej nie zaprosi, nie pozna lepszych w tym hobby od siebie - i koło się zamyka. Oaza mroku na wieki wieków amen.
Obym się myliła - ale osobiście wuażam, ze długi staż w tym środowisku i w tym hobby uprawnia mne do sceptycyzmu.
Stad zreszta link - to jest forum zrzeszające najlepszych polskich rekonstruktorów, miejsce, gdzie mozna znaleźć odpowiedzi na wszystkie pytanie odnosnie stroju, wyposażenia etc.
Ja nie jestem rzemieślnikiem, nie szyję historycznych ciuchow, toteż w przetargu nie wystartuję.
Pisałam tylko z pozycji osoby, która działa w ruchu rekonstrukcji historycznej od 16 lat, i którą drażni bylejakość i tandeta, w dalszym ciagu obecna wsród polskich ekip. Drażnia mnie sztuczne ciuchy, byle jak uszyte, współczesne wojskowe hełmy z doczepiona kolcza plecionką. Niestety, doświadczenie uczy, ze ekipy, tworzone przez jednostki samorzadu terytorialnego, reprezentują zazwyczaj marny poziom.
Bo fajnie jest mieć "druzynę... rozwiń
Avatar
kleryk / 21 stycznia 2013 o 21:28
0
Spoko masz czas do środy 23.01. godz.11.00 aby złozyc oferte na wyposażenie tej drużyny wtedy przytczynisz sie do tego, że nie będzie szmiry, tandety i plastiku. Biegły jesteś to siwz na przetarg znajdziesz bez problemu w bzp lub bip. Powodzenia!
Avatar
folkatka / 19 stycznia 2013 o 20:50
0
Osobiscie uważam, że nie powinno sie uzywac nazwy "druzyna rycerska". Te dwa słowa stoja w niejakiej sprzeczności, gdyz rycerstwo - jako produkt średniowiecznego społeczeństwa - nie tworzyło druzyn. Z druzynnikami mamy do czynienia w okresie wczesniejszym (Mieszko I). W odniesieniu do rycerzy proponowałabym nazwe "hufiec" (zakorzeniona w naszej tradycji militarnej) albo bractwo (tyle ze słowo to obecnie raczej przeszłość).
Mam nadzieje że nowopowstająca grupa nie zasili ciągle licznego grona polsich wielbicieli mroku (które to słowo w naszymsrodowiskowym slangu oznacza obciach i olewanie historycznych realiów).. Zostańcie prawdzwymi rekonstruktorami, a nie banda przebierańców w plastikowych ciuchach.
Polecam link
[url="http://www.freha.pl/"]http://www.freha.pl/[/url]
Osobiscie uważam, że nie powinno sie uzywac nazwy "druzyna rycerska". Te dwa słowa stoja w niejakiej sprzeczności, gdyz rycerstwo - jako produkt średniowiecznego społeczeństwa - nie tworzyło druzyn. Z druzynnikami mamy do czynienia w okresie wczesniejszym (Mieszko I). W odniesieniu do rycerzy proponowałabym nazwe "hufiec" (zakorzeniona w naszej tradycji militarnej) albo bractwo (tyle ze słowo to obecnie raczej przeszłość).
Mam nadzieje że nowopowstająca grupa nie zasili ciągle licznego grona polsich wielbicieli mro... rozwiń
Avatar
Elooo10 / 19 stycznia 2013 o 18:47
0
Uspokajam wszystkich rodziców i ich dzieci że , zadna ze szkół nie bedzie zamknieta i nawet jesli przejmie je stowarzyszenie to ani dla was rodzice ani dla waszych pociech, nie rodzic to bedzie zadnych ubocznych skótków' z resztą bedą zebrania z obecnoscia wojta i kazdy bedzie mogł sie dowiedziec dokładnie jak to wygląda, ale nie taki Diabeł straszny jak go maluja. pozdrawiam
Avatar
mamatoo / 19 stycznia 2013 o 18:33
0
Szkoły zawsze może później przejąć osoba fizyczna i przekształcić je w niepubliczne. Będą - tylko odpłatne.
Avatar
Mama / 19 stycznia 2013 o 18:11
0
Dziękuje za odpowiedź.Nie napawa optymizmem fakt że losy szkół będą zależeć od stowarzyszenia....Swoją drogą gdyby nie wypaliło, to co-zamknie te szkoły?Jakoś nie wyobrażam sobie tego,bo poprostu w klasach szkoły Spiczyn wszyscy uczniowie nie zmieszczą się,a na nowe klasy nie ma tam chyba ani jednego pomieszczenia.
Avatar
obserwator / 19 stycznia 2013 o 15:03
0
Sprawa dotyczy szkół w : Charlężu, Zawieprzycach, Januszówce. szkoły nie zostaną zamknięte w dosłownym tego słowa znaczeniu. Wójt po prostu nie chce pomóc w ich utrzymaniu i oddaje je w ręce stowarzyszenia, które przetrwa albo i nie ja nie będzie miało środków.
Avatar
jon / 19 stycznia 2013 o 14:45
0
tak trzymać !
Polska nie ma armii, w tej sytuacji jest to racjonalne rozwiązanie
Avatar
Mama / 19 stycznia 2013 o 11:38
0
Jestem z tej gminy ,ale pierwsze słyszę o zamykaniu szkół.Bardzo proszę napiszcie o co chodzi i które szkoły mają być zamykane i kiedy.Mam dziecko w jednej z szkół.
Avatar
Gość / 19 stycznia 2013 o 09:14
0
... a stowarzyszenie podzieje sie raptem rok, góra dwa... ewentualnie do 2020 (bazując na dofinasowaniu z Unii) - a co dalej?? Przez ile rąk przejdą te szkoły zanim się "wykończą"?? Wójt zamyka je właśnie w tzw " białych rękawiczkach". Smutne, bo właśnie "takie" szkoły powinny być utrzymywane przez samorządy - ale dobro dziecka jak zawsze jest daleko za pieniądzem:(
Avatar
folkatka / 21 stycznia 2013 o 22:55
0
Ja nie jestem rzemieślnikiem, nie szyję historycznych ciuchow, toteż w przetargu nie wystartuję.
Pisałam tylko z pozycji osoby, która działa w ruchu rekonstrukcji historycznej od 16 lat, i którą drażni bylejakość i tandeta, w dalszym ciagu obecna wsród polskich ekip. Drażnia mnie sztuczne ciuchy, byle jak uszyte, współczesne wojskowe hełmy z doczepiona kolcza plecionką. Niestety, doświadczenie uczy, ze ekipy, tworzone przez jednostki samorzadu terytorialnego, reprezentują zazwyczaj marny poziom.
Bo fajnie jest mieć "druzynę rycerską". Ale niestety, dobrej jakosci, historyczne ciuchy kosztują. Dobrej jakosci wyposazenie również. A gmina nie ma kasy. I w rezultacie szyje się stroje z tanich, sztucznych materiałów, zamawia sie byle jakie wyposażenie, i w ten sposób powstaje ekipa, która bardziej pasuje do LARPu fantasy niz do zabawy w zywa historię. I w rezultacie taka ekipa nigdzie nie jeździ, bo na żadna porządniejszą impreze nikt jej nie zaprosi, nie pozna lepszych w tym hobby od siebie - i koło się zamyka. Oaza mroku na wieki wieków amen.
Obym się myliła - ale osobiście wuażam, ze długi staż w tym środowisku i w tym hobby uprawnia mne do sceptycyzmu.
Stad zreszta link - to jest forum zrzeszające najlepszych polskich rekonstruktorów, miejsce, gdzie mozna znaleźć odpowiedzi na wszystkie pytanie odnosnie stroju, wyposażenia etc.
Ja nie jestem rzemieślnikiem, nie szyję historycznych ciuchow, toteż w przetargu nie wystartuję.
Pisałam tylko z pozycji osoby, która działa w ruchu rekonstrukcji historycznej od 16 lat, i którą drażni bylejakość i tandeta, w dalszym ciagu obecna wsród polskich ekip. Drażnia mnie sztuczne ciuchy, byle jak uszyte, współczesne wojskowe hełmy z doczepiona kolcza plecionką. Niestety, doświadczenie uczy, ze ekipy, tworzone przez jednostki samorzadu terytorialnego, reprezentują zazwyczaj marny poziom.
Bo fajnie jest mieć "druzynę... rozwiń
Avatar
kleryk / 21 stycznia 2013 o 21:28
0
Spoko masz czas do środy 23.01. godz.11.00 aby złozyc oferte na wyposażenie tej drużyny wtedy przytczynisz sie do tego, że nie będzie szmiry, tandety i plastiku. Biegły jesteś to siwz na przetarg znajdziesz bez problemu w bzp lub bip. Powodzenia!
Avatar
folkatka / 19 stycznia 2013 o 20:50
0
Osobiscie uważam, że nie powinno sie uzywac nazwy "druzyna rycerska". Te dwa słowa stoja w niejakiej sprzeczności, gdyz rycerstwo - jako produkt średniowiecznego społeczeństwa - nie tworzyło druzyn. Z druzynnikami mamy do czynienia w okresie wczesniejszym (Mieszko I). W odniesieniu do rycerzy proponowałabym nazwe "hufiec" (zakorzeniona w naszej tradycji militarnej) albo bractwo (tyle ze słowo to obecnie raczej przeszłość).
Mam nadzieje że nowopowstająca grupa nie zasili ciągle licznego grona polsich wielbicieli mroku (które to słowo w naszymsrodowiskowym slangu oznacza obciach i olewanie historycznych realiów).. Zostańcie prawdzwymi rekonstruktorami, a nie banda przebierańców w plastikowych ciuchach.
Polecam link
[url="http://www.freha.pl/"]http://www.freha.pl/[/url]
Osobiscie uważam, że nie powinno sie uzywac nazwy "druzyna rycerska". Te dwa słowa stoja w niejakiej sprzeczności, gdyz rycerstwo - jako produkt średniowiecznego społeczeństwa - nie tworzyło druzyn. Z druzynnikami mamy do czynienia w okresie wczesniejszym (Mieszko I). W odniesieniu do rycerzy proponowałabym nazwe "hufiec" (zakorzeniona w naszej tradycji militarnej) albo bractwo (tyle ze słowo to obecnie raczej przeszłość).
Mam nadzieje że nowopowstająca grupa nie zasili ciągle licznego grona polsich wielbicieli mro... rozwiń
Avatar
Elooo10 / 19 stycznia 2013 o 18:47
0
Uspokajam wszystkich rodziców i ich dzieci że , zadna ze szkół nie bedzie zamknieta i nawet jesli przejmie je stowarzyszenie to ani dla was rodzice ani dla waszych pociech, nie rodzic to bedzie zadnych ubocznych skótków' z resztą bedą zebrania z obecnoscia wojta i kazdy bedzie mogł sie dowiedziec dokładnie jak to wygląda, ale nie taki Diabeł straszny jak go maluja. pozdrawiam
Avatar
mamatoo / 19 stycznia 2013 o 18:33
0
Szkoły zawsze może później przejąć osoba fizyczna i przekształcić je w niepubliczne. Będą - tylko odpłatne.
Avatar
Mama / 19 stycznia 2013 o 18:11
0
Dziękuje za odpowiedź.Nie napawa optymizmem fakt że losy szkół będą zależeć od stowarzyszenia....Swoją drogą gdyby nie wypaliło, to co-zamknie te szkoły?Jakoś nie wyobrażam sobie tego,bo poprostu w klasach szkoły Spiczyn wszyscy uczniowie nie zmieszczą się,a na nowe klasy nie ma tam chyba ani jednego pomieszczenia.
Avatar
obserwator / 19 stycznia 2013 o 15:03
0
Sprawa dotyczy szkół w : Charlężu, Zawieprzycach, Januszówce. szkoły nie zostaną zamknięte w dosłownym tego słowa znaczeniu. Wójt po prostu nie chce pomóc w ich utrzymaniu i oddaje je w ręce stowarzyszenia, które przetrwa albo i nie ja nie będzie miało środków.
Avatar
jon / 19 stycznia 2013 o 14:45
0
tak trzymać !
Polska nie ma armii, w tej sytuacji jest to racjonalne rozwiązanie
Avatar
Mama / 19 stycznia 2013 o 11:38
0
Jestem z tej gminy ,ale pierwsze słyszę o zamykaniu szkół.Bardzo proszę napiszcie o co chodzi i które szkoły mają być zamykane i kiedy.Mam dziecko w jednej z szkół.
Avatar
Gość / 19 stycznia 2013 o 09:14
0
... a stowarzyszenie podzieje sie raptem rok, góra dwa... ewentualnie do 2020 (bazując na dofinasowaniu z Unii) - a co dalej?? Przez ile rąk przejdą te szkoły zanim się "wykończą"?? Wójt zamyka je właśnie w tzw " białych rękawiczkach". Smutne, bo właśnie "takie" szkoły powinny być utrzymywane przez samorządy - ale dobro dziecka jak zawsze jest daleko za pieniądzem:(
Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia 4 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Damian Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 5

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 9 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 0 10

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 4

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 12 8

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe
22 lipca 2018, 9:45

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe 5 0

Autobusy – Jelcz 120M i Jelcz M11 przyjadą w niedzielę z Lublina do Kraśnika. Podczas przejazdów będzie można posłuchać o historii komunikacji w Kraśniku i ważnych dla niej miejscach. O tym wszystkim będzie opowiadać Maksym Bratko, autor książki „Historia Komunikacji Publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim”, której premierę zaplanowano na niedzielę.

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku 28 11

Od poniedziałku aż do końca wakacji na ul. Nowy Świat obowiązywać będzie ruch wahadłowy. Drogowcy zabierają się tutaj za przebudowę kanalizacji deszczowej. Skrót z Bronowic na Czuby coraz bardziej przypomina tor przeszkód.

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny 0 8

Utrudnienia na ul. Choiny w Lublinie. Jak informuje nasz Czytelnik Paweł doszło do potrącenia pieszego na przejściu.

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb 0

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!