Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

15 września 2013 r.
19:16
Edytuj ten wpis

Strażacy nie chcieli przyjechać, myśleli, że zgłoszenie to żart. Spłonęła ciężarówka

Autor: Zdjęcie autora Rafał Panas
0 31 A A
Wrak stoi na posesji Juraków. Właściciele firmy wycenili straty na 35 tys. zł (samochód) plus 10 tys
Wrak stoi na posesji Juraków. Właściciele firmy wycenili straty na 35 tys. zł (samochód) plus 10 tys

Gdy nocą w Borzechowie w ogniu stanęła ciężarówka, jej kierowca musiał przekonywać strażaków, że to nie głupi żart. Z samochodu zostało niewiele, a sprawa znajdzie finał w sądzie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Kierowca z firmy PHU Anex jedzie w środę w nocy ciężarówką marki Man z pustymi, plastikowymi opakowaniami. Ok. godz. 1.40, w Borzechowie, czuje charakterystyczny smród, kabinę wypełnia dym. Doszło do zwarcia, pod maską iskrzy, klemy w akumulatorze już się topią. Kierowca dzwoni na numer 998 do Komendy Miejskiej PSP w Lublinie.

Jednak żeby na miejsce przyjechała straż pożarna, potrzeba będzie kilku telefonów. Oto wersja wydarzeń Grzegorza Juraka, reprezentującego w tej sprawie firmę ojca. – Pierwsza rozmowa trwa niecałe 4 minuty. Przez większość tego czasu dyżurny pyta kierowcę o dane osobowe i właściciela pojazdu. Samochód pali się, a on zadaje pytania, które nie mają znaczenia. Twierdzi, że przy pomocy systemu namierzania GPS sprawdził, że kierowca wcale nie jest tam, gdzie wzywa pomocy – opowiada Jurak.

Kierowca dzwoni więc do właściciela firmy, Stanisława Juraka. Ten momentalnie wykręca numer alarmowy 112. Łączy się z policją w Opolu Lubelskim (mieszka niedaleko), tam przełączają go na posterunek w Bełżycach, a ten kieruje mężczyznę do centrali straży pożarnej w Lublinie. – Ojciec prosi, żeby przyjechali, bo samochód się pali. Jest roztrzęsiony. W odpowiedzi słyszy, żeby sobie nie robił głupich żartów – relacjonuje Jurak.

Kierowca ciężarówki znowu dzwoni do strażaków. – Dyspozytor radzi mu, żeby znalazł świadka, który potwierdzi, że samochód się pali. – opowiada Jurak. I wtedy kierowca słyszy w słuchawce, że drugi dyspozytor przyjmuje w tym samym czasie zgłoszenie w sprawie jego samochodu. – Najwyraźniej ktoś dostrzegł auto stojące na drodze w płomieniach – mówi Jurak. Zgłoszenie przyjęte, po czterech minutach przyjeżdża ochotnicza jednostka z Borzechowa, potem dołączają państwowi strażacy z Bełżyc.

– Zestawiliśmy czasy rozmów i odsłuchaliśmy ich treść. Pojawiają się wątpliwości. Nie wiem, czym w niektórych momentach kierował się dyspozytor. Z nagrania wynika, że mógł mieć wątpliwości, co do lokalizacji zgłaszającego. Czekam na pisemne wyjaśnienia dyspozytora. Teraz niczego nie przesądzam – mówi Mirosław Hałas, komendant miejski PSP w Lublinie. – Między przyjęciem zgłoszenia, a wysłaniem jednostki minęły 2–3 minuty. Chcę wiedzieć, co dyspozytor robił w tym czasie i dlaczego nie zareagował po pierwszym telefonie.

– Mogli być na miejscu błyskawicznie, bo siedziba ochotniczej straży w Borzechowie jest niespełna kilometr od miejsca pożaru – komentuje Jurak. W środę zawiadomili policję o niedopełnienie obowiązków przez straż pożarną. – Przekazaliśmy sprawę do komisariatu w Bełżycach – informuje Edyta Żur z policji w Opolu Lubelskim.

Komendant Hałas mówi, że sprawę prawdopodobnie rozstrzygnie sąd. Jurakowie potwierdzają: pozew jest już przygotowywany.
Straż odmówiła nam kontaktu z dyspozytorem.

Komentarze 31

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 7 sierpnia 2015 o 13:49
0
Pewnie drapał se po jajach, bo mu nie podrapała, i nie miał czasu, bo był w amoku.
Avatar
Patryk / 23 września 2013 o 19:17
0

To nad czym myślą?? Oni nie mają się zbierać, tylko od razu wkraczać do akcji... Po co są strażakami? Skoro potrzeba im czasu na to, żeby się jeszcze zebrać to kazdy normalny człowiek mógłby być strażakiem... 

jak ja uwielbiam takich znawców, Strażacy OSP, jak sama nazwa wskazuje są ochotnikami, i tak jak napisałeś, każdy normalny człowiek, po spłenieniu szeregu wymagań może być strażakiem ochotnikiem. Powinieneś się cieszyć, że chociaż komuś się chce ruszyć dupę w środku nocy i iść na ratunek potrzebującym.

jak ja uwielbiam takich znawców, Strażacy OSP, jak sama nazwa wskazuje są ochotnikami, i tak jak napisałeś, każdy normalny człowiek, po spłenieniu szeregu wymagań może być strażakiem ochotnikiem. Powinieneś się cieszyć, że chociaż komuś się chce ruszyć dupę w środku nocy i iść na ratunek potrzebującym.

rozwiń
Avatar
Gość / 23 września 2013 o 07:20
0

Po pierwsze nie jestem strażakiem, z pieczątką diagnosty to różnie bywa, mam znajomego który podstawia inny samochód a daje inny dowód rejestracyjny. Owszem, OSP ma 1 km ale zanim się zbiorą i dojadą w nocy to chwilkę potrwa, prawda?

To nad czym myślą?? Oni nie mają się zbierać, tylko od razu wkraczać do akcji... Po co są strażakami? Skoro potrzeba im czasu na to, żeby się jeszcze zebrać to kazdy normalny człowiek mógłby być strażakiem... 

To nad czym myślą?? Oni nie mają się zbierać, tylko od razu wkraczać do akcji... Po co są strażakami? Skoro potrzeba im czasu na to, żeby się jeszcze zebrać to kazdy normalny człowiek mógłby być strażakiem... 

rozwiń
Avatar
obserwator / 19 września 2013 o 07:34
0

Znając smykałkę tego pana d interesów, to na miejscu straży sprawdziłbym czy to napewno był samozaplon? Interes ostatnio słabiutko się kręci, a przecież do niedawna to najwiekszy potentat w okolicy.

Avatar
Gość / 19 września 2013 o 03:28
0

szkoda skrzynek najbardziej :( za nie odszkodowania nie dostaną

Avatar
strep / 17 września 2013 o 17:11
0

Szkoda mi tu niektórych którzy się wypowiadają na ten temat. Jeździłeś kiedyś jeden z drugim ciężarówką ? Rowerem albo osobówką na dodatek prawo jazdy za jajka. O ile wiem to strażakom płacą za wykonywanie swojej pracy a nie za siedzenie i pytanie kilka minut o dane osobowe jak płonie może kogoś dobytek życia..  nawet gdyby to był żart to i tak wtedy namierzają osobę dzwoniącą i ona wtedy płaci jednostce za fałszywy alarm i pokrywa wszystkie koszy akcji.. strażacy PSP jesli przychodzi co do czego zawsze osp jest pierwsza. pff

Avatar
ratownik / 17 września 2013 o 16:07
0
W pogotowiu ratunkowym gdyby dyspozytor nie wysłał karetki do wezwania (nawet fałszywego), straciłby pracę!
Avatar
x / 17 września 2013 o 09:31
0

aleś ty głupi idąc twoim tokiem myślenia to można każdemu dać gaśnicę i zlikwidować straż pożarną

Avatar
Gość / 17 września 2013 o 09:25
0

To są normalnie jaja, kierowca zamiast "zdusić" pożar w zarodku bawi się w rozmowy telefoniczne. W takim zdarzeniu decydujące są dwie trzy minuty od zauważenia dymu. Gdyby kierowca miał sprawną gaśnicę i wiedział gdzie jest główny wyłącznik prądu z pewnością opanowałby to zwarcie. Pewnie za szofera robił jakiś niedoświadczony młokos, który nie bardzo wiedział co robić w takiej sytuacji. Jeśli gaśnicy w ogóle nie użył, to ma ciepło.

Avatar
CrewQ / 17 września 2013 o 00:20
0

pierdu pierdu w komentach wyżej pozdro dla hebla xD

Avatar
Gość / 7 sierpnia 2015 o 13:49
0
Pewnie drapał se po jajach, bo mu nie podrapała, i nie miał czasu, bo był w amoku.
Avatar
Patryk / 23 września 2013 o 19:17
0

To nad czym myślą?? Oni nie mają się zbierać, tylko od razu wkraczać do akcji... Po co są strażakami? Skoro potrzeba im czasu na to, żeby się jeszcze zebrać to kazdy normalny człowiek mógłby być strażakiem... 

jak ja uwielbiam takich znawców, Strażacy OSP, jak sama nazwa wskazuje są ochotnikami, i tak jak napisałeś, każdy normalny człowiek, po spłenieniu szeregu wymagań może być strażakiem ochotnikiem. Powinieneś się cieszyć, że chociaż komuś się chce ruszyć dupę w środku nocy i iść na ratunek potrzebującym.

jak ja uwielbiam takich znawców, Strażacy OSP, jak sama nazwa wskazuje są ochotnikami, i tak jak napisałeś, każdy normalny człowiek, po spłenieniu szeregu wymagań może być strażakiem ochotnikiem. Powinieneś się cieszyć, że chociaż komuś się chce ruszyć dupę w środku nocy i iść na ratunek potrzebującym.

rozwiń
Avatar
Gość / 23 września 2013 o 07:20
0

Po pierwsze nie jestem strażakiem, z pieczątką diagnosty to różnie bywa, mam znajomego który podstawia inny samochód a daje inny dowód rejestracyjny. Owszem, OSP ma 1 km ale zanim się zbiorą i dojadą w nocy to chwilkę potrwa, prawda?

To nad czym myślą?? Oni nie mają się zbierać, tylko od razu wkraczać do akcji... Po co są strażakami? Skoro potrzeba im czasu na to, żeby się jeszcze zebrać to kazdy normalny człowiek mógłby być strażakiem... 

To nad czym myślą?? Oni nie mają się zbierać, tylko od razu wkraczać do akcji... Po co są strażakami? Skoro potrzeba im czasu na to, żeby się jeszcze zebrać to kazdy normalny człowiek mógłby być strażakiem... 

rozwiń
Avatar
obserwator / 19 września 2013 o 07:34
0

Znając smykałkę tego pana d interesów, to na miejscu straży sprawdziłbym czy to napewno był samozaplon? Interes ostatnio słabiutko się kręci, a przecież do niedawna to najwiekszy potentat w okolicy.

Avatar
Gość / 19 września 2013 o 03:28
0

szkoda skrzynek najbardziej :( za nie odszkodowania nie dostaną

Avatar
strep / 17 września 2013 o 17:11
0

Szkoda mi tu niektórych którzy się wypowiadają na ten temat. Jeździłeś kiedyś jeden z drugim ciężarówką ? Rowerem albo osobówką na dodatek prawo jazdy za jajka. O ile wiem to strażakom płacą za wykonywanie swojej pracy a nie za siedzenie i pytanie kilka minut o dane osobowe jak płonie może kogoś dobytek życia..  nawet gdyby to był żart to i tak wtedy namierzają osobę dzwoniącą i ona wtedy płaci jednostce za fałszywy alarm i pokrywa wszystkie koszy akcji.. strażacy PSP jesli przychodzi co do czego zawsze osp jest pierwsza. pff

Avatar
ratownik / 17 września 2013 o 16:07
0
W pogotowiu ratunkowym gdyby dyspozytor nie wysłał karetki do wezwania (nawet fałszywego), straciłby pracę!
Avatar
x / 17 września 2013 o 09:31
0

aleś ty głupi idąc twoim tokiem myślenia to można każdemu dać gaśnicę i zlikwidować straż pożarną

Avatar
Gość / 17 września 2013 o 09:25
0

To są normalnie jaja, kierowca zamiast "zdusić" pożar w zarodku bawi się w rozmowy telefoniczne. W takim zdarzeniu decydujące są dwie trzy minuty od zauważenia dymu. Gdyby kierowca miał sprawną gaśnicę i wiedział gdzie jest główny wyłącznik prądu z pewnością opanowałby to zwarcie. Pewnie za szofera robił jakiś niedoświadczony młokos, który nie bardzo wiedział co robić w takiej sytuacji. Jeśli gaśnicy w ogóle nie użył, to ma ciepło.

Avatar
CrewQ / 17 września 2013 o 00:20
0

pierdu pierdu w komentach wyżej pozdro dla hebla xD

Zobacz wszystkie komentarze 31

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Chełmianka na piątkę w meczu z Sokołem Konopnica

Chełmianka na piątkę w meczu z Sokołem Konopnica 0 0

Piłkarze Artura Bożyka wysoko pokonali w sobotnim meczu kontrolnym Sokoła Konopnica. Trzecioligowiec zaaplikował rywa-lom pięć goli. Biało-zieloni mieli jednak znacznie więcej sytuacji, pudłowali zwłaszcza w pierwszej połowie. Wiadomo już także, że do klubu z Chełma trafi Aleks Aftyka, który został wypożyczony na rok z Górnika Łęczna. Na obóz do Zwierzyńca z drużyną poje-dzie także Jakub Gołąb (Eko Różanka).

Jechali rowerami przez przejście, zauważyli policję i....
film

Jechali rowerami przez przejście, zauważyli policję i.... 12 13

Niewiele zabrakło a skończyłoby się mandatem. Rowerzyści mieli szczęście

Dwa transfery Motoru Lublin i trzy gole w sparingu z Victorią Sulejówek
galeria

Dwa transfery Motoru Lublin i trzy gole w sparingu z Victorią Sulejówek 0 0

Drugi sparing i pierwsze zwycięstwo Motoru Lublin. Podopieczni Mariusza Sawy pokonali w sobotę trzecioligowca z grupy pierwsze – Victorię Sulejówek 3:0. Gospodarze powinni jednak zdobyć zdecydowanie więcej bramek.

Andrzej Czapski startuje na prezydenta Białej Podlaskiej

Andrzej Czapski startuje na prezydenta Białej Podlaskiej 7 5

Andrzej Czapski, były prezydent Białej Podlaskiej, który przegrał w ostatnich wyborach z Dariuszem Stefaniukiem (PiS), ogłasza swój start w nadchodzących wyborach prezydenckich.

Hangar na lotnisku do wynajęcia. Na razie nikt go nie chce

Hangar na lotnisku do wynajęcia. Na razie nikt go nie chce 0 0

Hangar Agencji Mienia Wojskowego na bialskim lotnisku wciąż bez najemcy.

Spektakl "Polowanie na łosia" w Centrum Spotkania Kultur
30 września 2018, 16:00

Spektakl "Polowanie na łosia" w Centrum Spotkania Kultur 6 0

Co Gdzie Kiedy. 30 września o godz. 16 i 19 w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) odbędzie się podwójny pokaz spektaklu w gwiazdorskiej obsadzie Polowanie na łosia.

Gorące lato wróciło i na razie z nami zostanie. Jest tylko jedno ale

Gorące lato wróciło i na razie z nami zostanie. Jest tylko jedno ale 20 0

Lato wróciło. W przyszłym tygodniu możemy spodziewać się słońca, ale i burz z deszczem.

94 PZLA MP. Efektowny konkurs skoków o tyczce
galeria

94 PZLA MP. Efektowny konkurs skoków o tyczce 0 1

Zawody w skoku o tyczce pań miały zostać rozegrane w piątek, ale ze względu na niekorzystną aurę zostały przeniesione na sobotnie przedpołudnie. Pierwsze miejsce z wynikiem 4.50 m zdobyła Justyna Śmietanka

Słowiańskie Podpłomyki - święto chleba w Lublinie
28 lipca 2018, 11:00

Słowiańskie Podpłomyki - święto chleba w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Fundacja Atoli zaprasza na Słomiany Rynek (plac zieleni między ul. Towarowa i Kalinowszczyna), na wspólne świętowanie pierwszego chleba czyli Słowiańskich Podpłomyków. Wydarzenie obędzie się 28 lipca o godz. 11.

Próbował wyłudzić 50 tys. zł z banku. Ukrywał się przed policją

Próbował wyłudzić 50 tys. zł z banku. Ukrywał się przed policją 2 1

27-latek, który miał trafić do więzienia ukrywał się przed mundurowymi. W piątek zauważył go policjant.

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim 15 5

7 grill barów w Lublinie i okolicy - podpowiadamy, gdzie warto podjechać, żeby dobrze lub bardzo dobrze zjeść. W Lublinie i regionie. Podpowiadamy 7 adresów, które osobiście sprawdziliśmy

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti
4 września 2018, 19:00

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti 4 0

Co Gdzie Kiedy. 4 września o godz. 19 na scenie klubu Graffiti (al. Piłsudskiego 13) wystąpią zespoły Vader, Marduk i goście.

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom 22 6

Poważnie chory 81-latek wyszedł z domu i nie wrócił. Policjanci przeczesywali miasto i las. W końcu udało się go znaleźć.

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu 0 5

11-letnia dziewczynka trafiła do szpitala po tym jak w auto w którym jechała uderzył inny samochód.

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami
film

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami 28 10

- Czy w ruinie, gdzie dykta zastępuje szyby, a dziury w ścianach mają wielkość pięści, montowanie kamer to najpilniejsza potrzeba? - pytają oburzeni mieszkańcy bloku socjalnego w Płocku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!