Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

17 stycznia 2012 r.
18:04
Edytuj ten wpis

Szybki internet dla mieszkańców woj. lubelskiego: ministerstwo alarmuje

Autor: Zdjęcie autora Rafał Panas
0 8 A A
 (sxc.hu)
(sxc.hu)

Czarne chmury zbierają się nad wielkim i pionierskim projektem udostępnienia szybkiego Internetu mieszkańcom naszego województwa. "Sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej” ma poważne opóźnienie, a czasu na wydanie unijnej dotacji jest mało.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Dzięki projektowi nasze województwo pokryje sieć 2908 kilometrów światłowodu. Do tego szkieletu podłączą się firmy, które doprowadzą Internet do najbardziej odległych zakamarków regionu. Inwestycja pochłonie 314 mln zł, a 85 proc. tej kwoty wyłoży Unia Europejska.

Jednak "Rzeczpospolita” napisała, że projekt jest bardzo opóźniony i będzie kłopot z wydaniem unijnych pieniędzy na czas. Dlatego Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przypominają marszałkom województw, że trzeba jak najszybciej zacząć budowę.

– Mamy trzy miesiące opóźnienia. Każdy nowy poślizg będzie groźny. Istnieją powody do niepokoju – przyznaje Piotr Malcharek, zastępca dyrektora w Departamencie Gospodarki i Innowacji w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie, który odpowiada za światłowodową inwestycję.
Według harmonogramu na przełomie lutego i marca powinien być rozstrzygnięty przetarg na firmę, która zrobi projekt i położy światłowód. Tymczasem przetarg zostanie wtedy dopiero ogłoszony.

Skąd opóźnienia? Komisja Europejska dopiero w listopadzie ubiegłego roku zgodziła się na realizację projektu. Studium wykonalności (zlecone przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego) powstało z rocznym poślizgiem. Tymczasem inwestycja powinna zakończyć się w 2014 roku. I jeśli nawet roboty w terenie zaczną się jeszcze w tym roku, to na położenie prawie 3 tys. kilometrów światłowodu zostaną dwa sezony budowlane.

– Trzeba będzie codziennie kłaść kilka kilometrów sieci – mówi Malcharek. Żeby rozpocząć prace potrzeba dziesiątek uzgodnień. Już teraz urzędnicy marszałka proszą wszelkie urzędy o priorytetowe potraktowanie dokumentów związanych z "Siecią szerokopasmową Polski Wschodniej”.

Marszałek województwa (i były wiceminister w MRR) Krzysztof Hetman przekonuje, że nie ma powodu, by wszczynać alarm. – Harmonogram jest napięty, ale inwestycja powstanie – zapewnia. Dodaje: Problemem jest papierkowa robota, którą trzeba wykonać. Sieć zostanie oddana w 2015 roku. W 2015 roku trzeba będzie też rozliczyć inwestycję.

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
tiffany & co / 13 kwietnia 2012 o 07:00
0
Please remember that [url=http://kaka-tiffany.com]tiffany earrings[/url]vintage watches have survived for many decades by being treated Romance God created the brand since [url=http://kaka-tiffany.com/tiffany-co-earrings.html]tiffany & co[/url]1988, the company, registered in 102 countries around the world omega seamaster ladies [url=http://kaka-tiffany.com/tiffany-co-set/round-link-with-heart-clasp-set-tfset017.html]tiffany & co charms[/url]watches,jewelry brand,merchandise exports to 70 countries, is a specialized manufacturer of watches and jewelry. Romance of God in 1998 to become a global brand,hire famous Swiss designer Wolfgang Jonsson program development of brand identity company logos,uniform color. Romance God omega seamaster quartz watches Korea Co., Ltd. has become the leading companies in the industry, the reputation is well known South Korean brand abroad. God watches Co.Ltd. has always been committed to technological innovation and excellence in quality romantic and fashion capture,fashion je
Please remember that [url=http://kaka-tiffany.com]tiffany earrings[/url]vintage watches have survived for many decades by being treated Romance God created the brand since [url=http://kaka-tiffany.com/tiffany-co-earrings.html]tiffany & co[/url]1988, the company, registered in 102 countries around the world omega seamaster ladies [url=http://kaka-tiffany.com/tiffany-co-set/round-link-with-heart-clasp-set-tfset017.html]tiffany & co charms[/url]watches,jewelry brand,merchandise exports to 70 countries, is a specialized manufacturer of w... rozwiń
Avatar
Lubelak / 17 stycznia 2012 o 22:56
0
To jest właśnie czytanie ze [size="7"]ZROZUMIENIEM!!!![/size]

Nikt nie mówi/pisze, że internet będzie [size="7"]za darmo[/size]!

Projekt polega na podłączaniu nowych domów/mieszkań w woj.lubelskim!
Jak podłączą to wybór DOSTAWCY sygnału czyt. internetu będzie po stronie ABONENTA!

U mnie w Kalinówce byli już w tamtym roku chyba wrzesień i zbierali podpisy a teraz
znowu pojawili się geodeci. Będą robić w wakacje więc nie jest źle .
To jest właśnie czytanie ze [size="7"]ZROZUMIENIEM!!!![/size]

Nikt nie mówi/pisze, że internet będzie [size="7"]za darmo[/size]!

Projekt polega na podłączaniu nowych domów/mieszkań w woj.lubelskim!
Jak podłączą to wybór DOSTAWCY sygnału czyt. internetu będzie po stronie ABONENTA!

U mnie w Kalinówce byli już w tamtym roku chyba wrzesień i zbierali podpisy a teraz
znowu pojawili się geodeci. Będą robić w wakacje ... rozwiń
Avatar
jj / 17 stycznia 2012 o 22:14
0
Z tego co wiem w Niemczech też takie coś wprowadzili tylko okazało się że to łamanie unijnych dyrektyw w sparwie konkurencji na rynku dostawców internetu, bo jak wszyscy mają mieć za darmo? I skonczyły sie pieniadze na to
Avatar
Gość / 17 stycznia 2012 o 19:52
0
Prawie nic nie zrobili, ale wytłumaczenia na swe lenistwo już mają !
Avatar
Gość / 17 stycznia 2012 o 19:41
0
[size="4"]Cały ten Marszałek podobnie jak i jego urzędnicy to są zwykli oszuści którzy dużo obiecują ale jak zwykle nic z tego nie wychodzi. Oczywiście winni są temu inne czynniki a nie bałagan organizacyjny w tym grajdole zwanym Urzędem Marszałkowskim.[/size]
Avatar
visior / 17 stycznia 2012 o 18:44
0
Miało być tak pięknie a jak zawsze jest lipa.
Avatar
WC / 17 stycznia 2012 o 18:38
0
Czy myślicie, że operatorzy internetu pozwolą sobie na tak znaczną stratę udziału w rynku.
To są rocznie setki milionów zł. NIC NIE POWSTANIE !
Avatar
Nikt / 17 stycznia 2012 o 18:35
0
Od początku było wiadomo, że to kolos na glinianych nogach. Nie ma najmniejszych szans na realizację tego przedsięwzięcia. Ale już jest po wyborach więc już nawet nie trzeba bujać - nas - ciemniaków. 300 milordów Lewandoskiego to też była ściema, do czego nawet ten pan raczył się przyznać w czasie wizyty w Lublinie.
Avatar
tiffany & co / 13 kwietnia 2012 o 07:00
0
Please remember that [url=http://kaka-tiffany.com]tiffany earrings[/url]vintage watches have survived for many decades by being treated Romance God created the brand since [url=http://kaka-tiffany.com/tiffany-co-earrings.html]tiffany & co[/url]1988, the company, registered in 102 countries around the world omega seamaster ladies [url=http://kaka-tiffany.com/tiffany-co-set/round-link-with-heart-clasp-set-tfset017.html]tiffany & co charms[/url]watches,jewelry brand,merchandise exports to 70 countries, is a specialized manufacturer of watches and jewelry. Romance of God in 1998 to become a global brand,hire famous Swiss designer Wolfgang Jonsson program development of brand identity company logos,uniform color. Romance God omega seamaster quartz watches Korea Co., Ltd. has become the leading companies in the industry, the reputation is well known South Korean brand abroad. God watches Co.Ltd. has always been committed to technological innovation and excellence in quality romantic and fashion capture,fashion je
Please remember that [url=http://kaka-tiffany.com]tiffany earrings[/url]vintage watches have survived for many decades by being treated Romance God created the brand since [url=http://kaka-tiffany.com/tiffany-co-earrings.html]tiffany & co[/url]1988, the company, registered in 102 countries around the world omega seamaster ladies [url=http://kaka-tiffany.com/tiffany-co-set/round-link-with-heart-clasp-set-tfset017.html]tiffany & co charms[/url]watches,jewelry brand,merchandise exports to 70 countries, is a specialized manufacturer of w... rozwiń
Avatar
Lubelak / 17 stycznia 2012 o 22:56
0
To jest właśnie czytanie ze [size="7"]ZROZUMIENIEM!!!![/size]

Nikt nie mówi/pisze, że internet będzie [size="7"]za darmo[/size]!

Projekt polega na podłączaniu nowych domów/mieszkań w woj.lubelskim!
Jak podłączą to wybór DOSTAWCY sygnału czyt. internetu będzie po stronie ABONENTA!

U mnie w Kalinówce byli już w tamtym roku chyba wrzesień i zbierali podpisy a teraz
znowu pojawili się geodeci. Będą robić w wakacje więc nie jest źle .
To jest właśnie czytanie ze [size="7"]ZROZUMIENIEM!!!![/size]

Nikt nie mówi/pisze, że internet będzie [size="7"]za darmo[/size]!

Projekt polega na podłączaniu nowych domów/mieszkań w woj.lubelskim!
Jak podłączą to wybór DOSTAWCY sygnału czyt. internetu będzie po stronie ABONENTA!

U mnie w Kalinówce byli już w tamtym roku chyba wrzesień i zbierali podpisy a teraz
znowu pojawili się geodeci. Będą robić w wakacje ... rozwiń
Avatar
jj / 17 stycznia 2012 o 22:14
0
Z tego co wiem w Niemczech też takie coś wprowadzili tylko okazało się że to łamanie unijnych dyrektyw w sparwie konkurencji na rynku dostawców internetu, bo jak wszyscy mają mieć za darmo? I skonczyły sie pieniadze na to
Avatar
Gość / 17 stycznia 2012 o 19:52
0
Prawie nic nie zrobili, ale wytłumaczenia na swe lenistwo już mają !
Avatar
Gość / 17 stycznia 2012 o 19:41
0
[size="4"]Cały ten Marszałek podobnie jak i jego urzędnicy to są zwykli oszuści którzy dużo obiecują ale jak zwykle nic z tego nie wychodzi. Oczywiście winni są temu inne czynniki a nie bałagan organizacyjny w tym grajdole zwanym Urzędem Marszałkowskim.[/size]
Avatar
visior / 17 stycznia 2012 o 18:44
0
Miało być tak pięknie a jak zawsze jest lipa.
Avatar
WC / 17 stycznia 2012 o 18:38
0
Czy myślicie, że operatorzy internetu pozwolą sobie na tak znaczną stratę udziału w rynku.
To są rocznie setki milionów zł. NIC NIE POWSTANIE !
Avatar
Nikt / 17 stycznia 2012 o 18:35
0
Od początku było wiadomo, że to kolos na glinianych nogach. Nie ma najmniejszych szans na realizację tego przedsięwzięcia. Ale już jest po wyborach więc już nawet nie trzeba bujać - nas - ciemniaków. 300 milordów Lewandoskiego to też była ściema, do czego nawet ten pan raczył się przyznać w czasie wizyty w Lublinie.
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić?
galeria

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić? 0 0

Żeby obejrzeć wszystkie występy, najlepiej zacząć w czwartek. Dlatego już dziś przedstawiamy program festiwalu, choć najwięcej spektakli będzie dopiero za tydzień. Jak zwykle warto zarezerwować dużo czasu, dobrze zaplanować dzień i zatroszczyć się o wygodne obuwie

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle!
film

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle! 0 0

Podczas inauguracyjnego konkursu Letniego Grand Prix 2018 na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle reprezentacja Polski zajęła pierwsze miejsce osiągając rekordową przewagę 71,3 punktu nad drugimi w klasyfikacji Niemcami. Trzecie miejsce przypadło Norwegom

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty 7 0

Przebudowany po drugim spadku z rzędu zespół z Łęcznej w pierwszym meczu nowego sezonu wywalczył punkt w Wejherowie chociaż po niespełna pół godzinie gry przegrywał 0:2

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów 2 0

Zawodnik Agrosu Zamość w piątek został mistrzem Polski w biegu na 100 metrów, a w sobotę zapewnił sobie awans do finałowego biegu na dwa razy dłuższym dystansie.

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę?

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę? 0 2

Pierwszy wyjazd do pracy za granicą może wiązać się z dużym stresem. Podpowiadamy, jak się do niego przygotować, by uniknąć niepotrzebnych nerwów.

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0 0 2

Piłkarze Rafała Borysiuka ostro postrzelali przy okazji sobotniego meczu kontrolnego z Włodawianką. Zawody zakończyły się zwycięstwem trzecioligowca 7:0. Rywale pod okiem Marka Droba ćwiczą jednak dopiero od tygodnia i tak naprawdę budują nową drużynę

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia
28 lipca 2018, 0:00

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia 1 0

Co Gdzie Kiedy. 28 lipca odbędzie się pierwsza w historii letnia edycja Botanicznej Piątki na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie.

Chełmianka na piątkę w meczu z Sokołem Konopnica

Chełmianka na piątkę w meczu z Sokołem Konopnica 6 1

Piłkarze Artura Bożyka wysoko pokonali w sobotnim meczu kontrolnym Sokoła Konopnica. Trzecioligowiec zaaplikował rywa-lom pięć goli. Biało-zieloni mieli jednak znacznie więcej sytuacji, pudłowali zwłaszcza w pierwszej połowie. Wiadomo już także, że do klubu z Chełma trafi Aleks Aftyka, który został wypożyczony na rok z Górnika Łęczna. Na obóz do Zwierzyńca z drużyną poje-dzie także Jakub Gołąb (Eko Różanka).

Jechali rowerami przez przejście, zauważyli policję i....
film

Jechali rowerami przez przejście, zauważyli policję i.... 25 19

Niewiele zabrakło a skończyłoby się mandatem. Rowerzyści mieli szczęście

Dwa transfery Motoru Lublin i trzy gole w sparingu z Victorią Sulejówek
galeria

Dwa transfery Motoru Lublin i trzy gole w sparingu z Victorią Sulejówek 0 0

Drugi sparing i pierwsze zwycięstwo Motoru Lublin. Podopieczni Mariusza Sawy pokonali w sobotę trzecioligowca z grupy pierwsze – Victorię Sulejówek 3:0. Gospodarze powinni jednak zdobyć zdecydowanie więcej bramek.

Andrzej Czapski startuje na prezydenta Białej Podlaskiej

Andrzej Czapski startuje na prezydenta Białej Podlaskiej 8 9

Andrzej Czapski, były prezydent Białej Podlaskiej, który przegrał w ostatnich wyborach z Dariuszem Stefaniukiem (PiS), ogłasza swój start w nadchodzących wyborach prezydenckich.

Hangar na lotnisku do wynajęcia. Na razie nikt go nie chce

Hangar na lotnisku do wynajęcia. Na razie nikt go nie chce 0 0

Hangar Agencji Mienia Wojskowego na bialskim lotnisku wciąż bez najemcy.

Spektakl "Polowanie na łosia" w Centrum Spotkania Kultur
30 września 2018, 16:00

Spektakl "Polowanie na łosia" w Centrum Spotkania Kultur 7 0

Co Gdzie Kiedy. 30 września o godz. 16 i 19 w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) odbędzie się podwójny pokaz spektaklu w gwiazdorskiej obsadzie Polowanie na łosia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!